karın çalışma ve postür bozukluğu

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve lahme tarafından 21 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. lahme

lahme Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    internette bir videoya denk geldim, karın çalışmanın zamanla postürü bozacağını, kalçanın geriye belin öne doğru kayacağını söylüyor, mantıklı geldi bana açıkçası, bu yüzden bir süredir karın egzersizi yapmıyorum, onun yerine vakum egzersizi yapıyorum bu şekilde postür bozukluğu olmuyormuş

videoyu izleyin ne anlatmak istediğimi anlayacaksınız ama vakumun tek başına yeterli olacağını da düşünmüyorum o yüzden bilen birinin yardımına ihtiyacım var

burda egzersizin nasıl yapıldığını anlatıyor

burda da postürün nasıl bozulduğunu anlatıyor zaten videonun adı do not crunch

2. AlphaCore

AlphaCore Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle vücut geliştirme yeterli bilgisi olmayan kişiler tarafından yapıldığında kişiye yarardan çok zarar katar, bu inkar edilemez bir gerçek. Özellikle de karın bölgesi kaslarını çalıştırırken çok dikkatli olunmalı. Artık teknolojinin de ilerlemesi ile vücut geliştirme camiasında birçok hareketin yanlış olduğu saptandı, bu hareketlerde doğal olarak karın bölümünü kapsıyor. Mesela dumbell twist tamamıyla omurilik disklerine aykırı bir şekilde çalışıyor ve onlara korkunç derecede zarar veriyor, veya gelgelim tam mekiğe tam mekik yapmanında bel bölgesine verdiği ciddi hasarlar var zaten bu nedenle crunch olayı şu son 5 senedir bu kadar yaygınlaştı. Videoları izledim, ne demek istediğini iyi anladım. Bu vakum olayını önceden de görmüştüm fakat farklı bir ismi vardı tam hatırlayamıyorum ama olay aynı bunun gibiydi, hiçbir şekilde vücudunda kemikleri hareket ettirmeden karnında çalışmak istediğin bölge odaklı çalışman. Sonrasında bunun negatif bir yönü olduğunu öğrendim, bu şekilde geliştirilen karın kaslarının iç bölümünün dış bölümüne göre daha fazla çalışmasına, karın kaslarının çıkmasına fakat istediğimiz baklavaların çıkmamasına ve dahada önemlisi bu vakum hareketleri ile kazanılan karın kaslarının zaman içerisinde göbeği dışarı çıkardığına neden olduğunu öğrendim. En nihayetinde şöyle bir örnek vereyim, hepimiz az da olsa birkaç strongmen biliriz. Zydrunas Savickas' ı ele alalım, adamın tipini hatırladığımızda yada resimlerine baktığımızda kocaman yağlı bir göbek görüyoruz değil mi ? Fakat ne yazık ki gerçek göründüğü gibi değil, o göbek olarak gördüğümüz şeyin neredeyse tamamı kas. Evet tamamı. Ama peki neden estetik gözükmüyor? İşte bunun cevabını verdiğimi düşünüyorum. Zydrunas tutupta mekik sehpasında mekik çekecek bir tip değil, ki zaten istese de 1.91 boy 174 kilo ile bunu yapması biraz zor. O nedenle zydrunas karın kaslarını gayet hepimizin bildiği temel hareketlerle çalıştırıyor; deadlift, squat, farmer's walk vb. powerlifter hareketleri. Bu çalışmaların onun merkez bölgesini inanılmaz güçlendiriyor ve ona çok sağlam bir kas kütlesi kazandırıyor fakat estetikten ve derinlikten kaybetmesine neden oluyor. Sonuca gelecek olursak, karın çalışırken tabi ki çok dikkatli olman, ama karın kaslarını yukarı-aşşağı şekilde olduğu yerde değil temel crunch mantığıyla aç-kapa olarak çalıştırman. Çünkü karın kasları direkt olarak bir kemiğe bağlı değildir, ve bunları en etkili çalıştırma yolu budur. Bu etrafta Rob Riches, Marc Fitt, Ryan Terry gibi ABS canavarları varken, strenghtcamp' in Elliott' ını fazla dinlememeni öneririm. He bu arada Elliott' ın karın kaslarının şekilsiz ve belinin normalden geniş olduğunu görebilirsin, belki bunun sebebi kendi ucuz metotları olabilir. Son olarak ta bunu tekrar söylemek istiyorum, düzgün bir karın antrenmanının 1 gün çalış 1 gün dinlen şeklinde yapılması ile ciddi oranda karın kası kazanılacağını ve bir herhangi bir sağlık sorunu yaratmayacağını düşünüyorum.

ugrkrms bunu beğendi.
  3. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT

İç karın kaslarından kastın transversus abdominis. Üst karın kasları da rectus abdominis. İç karın kasları adı üstünde yatay, dış karın kasları da dikey uzanır. Bu sebeple mekik ya da benzeri rotaya sahip karın egzerisizleri yaparken dış karın kasları uzayıp-kısalırlar ve çalışırlar. Dediğin gibi sabit bekleyerek yapılan egzersizlerde dediğin gibi iç karın kaslarının daha çok etkilendiği belirtiliyor.

Ancak iç karın kaslarının gelişmesi karnı dışarı çıkarmaktan çok, güçlendiği için iç organları daha sıkı sarıp, karnın dışarı doğru çıkmasını engellediği yönünde çeşitli kaynaklarda bilgiler okumuştum.

4. lahme

lahme Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    evet, bu hareket iç tabaka karın kaslarını çembersel sıkıştırmayla çalıştırıyor, ayrıca biraz da pelvik stabilize edici kasları da çalıştırıyor
    verdiğim videodaki adamdan harekete çıkmak istemiyorum açıkçası, verdiği bilginin doğruluğu için mükemmel karnı olması gerekmiyor, aslında bu egzersizi uzun süre yapan biri olsa en iyi yorumu o yapar. ben birkaç haftadır yapıyorum o yüzden belirgin değişmeyi söyleyemiyorum

güçlendirme kısmına da katılıyorum, karnın çekirdek kaslarının gücünü artırıyor ama tabi crunch ın muadili olamaz
    ya rectus abdominis egzersizlerini boş geçeceğiz ya da bozuk postüre sahip olacağız bu bilgilerden hareketle, öyle mi?

5. AlphaCore

AlphaCore Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    İç karın kaslarını çalıştırmanın estetik olarak kötü bir görünüm ortaya çıkardığına eminim, zaten bu nedenle bize zamanında öğretilmiş olan karnın dış bölgesini alan crunch temelli hareketler. Ayrıca karın kası çalışırken bu crunch temelli hareketlierin çok aşırıya kaçırılmadıkça zararlı olduğunu düşünmüyorum. Çok uzun zamandır düzenli karın egzersizleri yapan ve iyi karın kaslarına sahip olan tanıdıklarımız az da olsa illaki vardır, onların önerilerini almak daha doğru olabilir. Bu arada bu egzersizi uzun süre yapan ve bu egzersiz ile ciddi ve derin kas kas dokusu kazanan birisini bulabileceğini hiç sanmıyorum. Benim kanaatim bu tarz çalışmaların doğru olmadığı yönünde. Herkese teşekkürler.

6. atahan224

atahan224 Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Yalova
    Bence bu kadar detaya inilmesine gerek yok ya bu işte yani yok şöyle olur yok böyle olur falan irdelerseniz kafayı yiyecek noktaya geliyosunuz çünkü herkes farklı birşey söylüyo hepsine he diye diye kafan allak bullak oluyo tam mekik yarım mekik ve ayakları karına çekme yap gitsin abartmaya da gerek yok yani karın antremanını bu kadar her zaman söylendiği gibi daha çok beslenmeyle alakası var. Şimdi diyeceksiniz bilimine göre yapmazsan olmaz falan diye ama bende zaten abuk subuk yapmıyorum burda böyle yazınca öyle düşünen arkadaşlar çıkabilir bi açıklık getireyim dedim ama böyle fazlada irdelemem 10. ay ımı doldurucam v.g de vücudum fena değil ha daha iyi olabilir miydi evet olabilirdi olması lazımdı ama postür bozukluğu falan yok şuan vücudum cam gigandet gibi hepsinden azar azar var

Sayfayı Paylaş