Kanal Tedavisi

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve salih61 tarafından 5 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Başlıktan da anlaşılabileceği gibi kanal tedavisi ve dolgu.
    Henüz 15 yaşındayım al çenemdeki apse belirtisiyle doktora gittik doktor antibiyotik verdi.Kullandım 1 hafta boyunca baya bi azaldı sıradaki işlemin kanal tedavisi olduğunu söyledi.Dişlerimi düzenli fırçalayıp bembeyaz dişlere sahip olduğum halde kanal tedavisi yapılması gerekecek.
    Daha önce kanal tedavisi yaptıran var mı ve kanal tedavisinden memnun musunuz? Tecrübeleriniz benim için çok önemli şimdiden teşekkürler.

2. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    bende yaptırım acayip korkuyordum.
    sadece ürkütücü...
    şimdi en başta ağzına bir şey sıkıyorlar. o sayesinde yapılan iğneyi hissetmiyorsun. iğne yapıldıktan sonrada hiç bir acıyı(bazı yerlerde ufak bir acı var.) işte o kadar.
    ama sandalyede korkman normal

salih61 bunu beğendi.
  3. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Korku acı falan önemli değilde tedaviden sonraki dönemde beni neler bekliyor?
    Mesela öbür dişlerle bi farklılık var mı birşey yeyip içerken kollamak gerekir mi vs.

4. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    biraz dikkat et ben fıstık yerken sert birane kuru yemiş çıktı o doldulu tarafla yiyordum dolgu kırıldı 1 yıldırda kırık bekliyor bir değişiklik yok.

salih61 bunu beğendi.
  5. SSUO

SSUO Forumla Aşina

Beğenileri:
    170
    Ödül Puanları:
    53
    Öncelikle hekime gittiğiniz vakit kanal tedavi uygulanacak diş veya dişlere içi uyuşturulup oyularak bir ilaç yerleştirilir. Bunun amacı oradaki sinirlerin pasif hale gelmesini sağlamaktır. Bazen bu işlem başarısız olduğunda kanal tedavi esnasında diş uyuşturulmasına rağmen sinirler alınırken acı çekilebiliyor, bu sinirler direkt olarak beyne iletilir ve çok yakındır, aynı oranda uyarılmasıda bir o kadar hızlı ve acı vericidir. Tam başarılı bir tedavide ne ağrı ne sızı duyulmaz ama atmosferin ve aletlerin verdiği heyecan ve korku kişiden kişiye olumsuz etki gösterir. Birde herkesin acı hissi farklı olabiliyor, ben dişlerimde birçok tedavi esnasında uyuşturulmadan dayanabilmeme rağmen çok daha farklı işlemlerde daha hassas olabiliyorum. ( Bu ilaç yerleştirildikten birkaç gün sonra kanal tedavisi uygulanır ve sinirler alınır. Eğer başarılı geçtiyse oradaki sinirlerin alındığından ötürü artık o diş ne soğuk ne de sıcak ısılar tarafından uyarılacaktır dolayısı ile hiçbir his duyulmaz. )

salih61 bunu beğendi.
  6. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bende köpek dişlerine kanal tedavisi uygulandı.her ikisindede iğne yaptırmadım ama beyime yumruklar inmiş misali sersemlemiştim.iğnesiz kesinlikle tavsiye etmem.ucu iğnemsi bir cisimle köke inip oradaki sinirleri topluyor ve çıkarıyor.tedaviden sonra bölge iyileşince diğer arkadaşında bahsettiği gibi sıcak veya soğuk hissetmezsin.

salih61 bunu beğendi.
  7. Freedommm

Freedommm Üye

Beğenileri:
    172
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Hell
    iğne yapmadan nasıl sabrettin o iğnenin sinire inişi aklıma geldiğinde bile içim bir tuhaf oluyor
    salih61 iyi bir doktor herşeyin üstesinden gelir sonrada gayet rahat şekilde dişi kullanabiliyorsun ama sinirler alındığı için bir kaç yıl sonra dişin beyazlığından eser kalmıyor...

salih61 bunu beğendi.
  8. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    black man konu diş olduğu zaman tedaviye oranla iğneden daha çok çekiniyorum.ağzımda 9 dolgu var ve onlardada iğne uygulanmadı.köpek dişlerinden birinde fazla acı çekmedim çunki çıkan sinirlerin rengi kahverengi idi.konu ile alakalı olanlar bilir canlı sinir dokusu kırmızı olur.benim sinirler ölmül olduğundan kolay oldu ama ölü sinirler ile nasıl günlerimi geçirdiğime daha çok şaşırdı doktor.diğerinde ise yine aynısı olur diye iğne olmadım ama acısı büyük oldu.
    renk olarak 3-4 yıldır rengi aynı.zaten ne denediysem hiç tam beyaz olmadı.içtiğim proteın tozları nedeni ile rengi beyaz olamazmış (doktorun dediğine göre).

salih61 ve aneximandros bunu beğendi.
  9. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Maalesef tam 7 tane dolgulu dişim var. 3 tanesini kanal tedavisiyle beraber oldum.Normalde çoğu insan kolay uyuşuyor iğneyle ve acı hissetmiyorlar.Ama benim sanırım sinirlerin kuvvetli olmasından ileri gelen bir sorun, çok zor uyuşuyorum en az 3 iğne olmam gerekiyor gerçekten uyuşmam için.O nedenle dişçilerde çok zorluk çekiyorum.Sende eğer böyle bir problem yoksa sorun yaşamazsın.

Diğer dişlerle dolgu arasında da hiç bir fark olmuyor.Yaklaşık 5-6 yıl oldu dolgularımı yaptıralı hala sağlam bir şekilde duruyorlar Allah'a şükür.Ne kırlıdılar, ne ağrıyorlar.Tabii şuda var dolgu yaptıracağın hekimi iyi seçmelisin...

salih61 bunu beğendi.
  10. salih61

salih61 Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Aynen öyle tedaviyi yapacak hekimi iyi seçmek gerekir.Bu ilk doktor kanal tedavisi deyince başka bir doktora gittik çünkü dişimi hissediyordum ve hissetmesem kadın direk delip kanal tedavisi yapacaktı(antibiyotik kullanmadan ilk gidişimde hatta o delici makineyle küçük bir çizik attı acıdığını farkedince bıraktı). Bizde çok iyi bir diş hekimine gittik daha önce 3 doktor annemin dişinin çekilmesi gerektiğini söyleyip absürt tedaviler yapmaya çalışmışlardı bu doktorsa işinin ehliydi ve ameliyatı yaptı annem şu an 5. yılında ve dişinden hiçbir problemi yok.Yeni gittiğimiz doktor ölü dişi bulmak için film çekti ve testler yaptı fakat dişler canlıydı ve alttaki iltihapta hemen hemen tamamiyle inmişti.Bu dişe operasyon yapılmaz bu diş henüz canlı dedi ve ekledi samimiyetle "göründüğünüz kişi diş hekimi miydi" ben bu sonuç üzerime derin bir oh çektim ve dün gidip ön dişimdeği kırığı dolguyla yaptırdım ve dolgu yandaki dişin bir kopyası gibi oldu :)
    Gideceğiniz kişiyi sorup soruşturmakta ve en iyisine görünmekte fayda var yani kasapları değil hekimleri tercih edin :D

11. Spor tutkunu

Spor tutkunu Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    korkmaya gerek yok iğne yaptıkları için hiç acıtmıyor.

Sayfayı Paylaş