Kan vermek Anket

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve FleXoR tarafından 18 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

Kan bağışı yapıyormusunuz.

1. Evet Kan bağışı yapıyorum

oy sayısı 76
    38,6%
  2. Hayır Kan bağışı yapmıyorum

oy sayısı 53
    26,9%
  3. Kan bağışı yapmayı düşünüyorum

oy sayısı 68
    34,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 43 üye.
  1. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama

Aynı nedenden ötürü asla düşünmem bol bol var benim kanımdan.Kan alındıktan bi süre sonra o kanlar atılıyomuş çok bekletilmezmiş öyle duymuştum.Zaten 16 yşındayım henüz 18 yaş üstü verebiliyo.

2. opeh

opeh Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    manisa merkez
    peygamber efendimizin sünnetiymiş, kesinlikle tavsiye ettiği bişeymiş, hatta mekkeye günün birinde bir hekim gelmiş , peygamber efendimize sormuş burada kimse hasta olmuyor neden ? diye . peygamber efendimiz de; , benim sünnetlerimi uyguluyorlarda o yüzden demiş.

kimlikte yaş 17 gözüküyo 1 yıl sondra kan bağışına başlayabilirim

3. narses

narses Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Antalya
    guzel bir bilgi
    O RH pozitif ben de 3 ay da bir duzenli kan bagıscısıyım

4. dusaydo

dusaydo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Peygamber efendimizin önerdiği hacematla aynı şeydir aslında kan bağışı forumda bu kadar kişinin kan vermesi çok güzel fakat bazı arkadaşlarda yanlış bir düşünce var a+ kanım benım kanımdan çok bulunuyo vermem diye,ne kadar sık bulunan bir kan grubu ise o kadar hasta var.Öğrenci olarak kan merkezinde çalıştığım için söyleyebilirimki en çok sirkülasyon hep a+ de olur

5. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    bi kaç gündür kan vermeyi düşünüyordum nerden aklıma estiyse. ve dünde tesadüfen bu başlıkla karşılaştım. çok güzel bir başlık olmuş ve paylaşımlarda gayet olumlu. velhasıl kısmet bugüneymiş. dersten cıkısta acil kan aranıyor benim kanda az bulunuyormus sanırım 0rh- başka bulamayınca hasta yakını artık mecbur kaldım. antrenmanı yine yaparım dedim işin ucunda hayat var diye gittim verdim. ve gerçekten yaşanmadan bilinemeyecek güzel bir his. farklı bir huzur. ama tabiki siz aciliyatı beklemeyin şimdiden verin zaten 5 dk sürüyor. arkadaşların bahsettiği plaket madalya vs. onlar kızılaya bağış yaparsanız oluyor. hastanede bunlar geçerli değil. tabi bunun bi önemi yok yapılanın yanında sadece bilgi olsun diye paylaştım..

Son düzenleme: 13 Aralık 2011
  6. ONBAŞI

ONBAŞI Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kan vermek güzel hatta hacamat şeklinde olsa daha sağlıklı ve güzel olur ama bence bi çok kişi hastalık kaparım diye uzak duruyor

7. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Kan vermeyi çok isterim ama geçen tahliller için bile 5 tüp kan verdiğim için 1 haftadır kolllarım uyuşuk uyuşuk. O kadar kan bağışı yaparsam ne olur kim bilir :O

8. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul

merhabalar. peki bu durumda kanınızı almadılar ama biz protein tozu,vitaminler, argininler,glutaminler kullanıyoruz. bu durumda kanımızı nasıl alıyorlar peki. benim bildiğim bu sepeblerden dolayıda bağışta bulunmayacağımız yönünde. bilgi alabilirsem çok sevinirim.tşk.

9. hadesmania

hadesmania Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    arkadaşlar bende askerdeyken 1 kere verdim. daha sonra bir arkadaşımla konuştum kan vermenin saçlarını döktüğünü söyledi. gerçekten de çok hızlı bir şekilde saçları döküldü kel kaldı arkadaş tabi kan vermeyle bir alakasının olup olmadığını bilmiyorum ama şöyle birşey var. saç köklerimiz kafa derimizdeki kılcal damarlardan, damarlarda kandan besleniyor. Bu benim kendi kurduğum düz mantığım bu konuda birşey bilen yada tecrübe eden arkadaşlar birşeyler yazarsa sevinirim.
    kan veren arkadaşlardan genetik tip dökülme olmayanlarda belki birşey olmamış olabilir ama genetik yatkınlık olanlarda kan vermek bu süreci hızlandırıyor olabilir mi acaba?

10. dusaydo

dusaydo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    kulak deldirme ve dolgu gibi işlemlerde hepatit riski olduğu için bekleniyor.Protein tozu vitaminler arginin glutamin engel değil antibiyotikler,antifungal gibi ilaç türevleri engel teşkil ediyor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 01:49 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 01:41 ----------

Alınan kan 450 ml +/- %10 kadar buda vucutda bulunan toplam kanın 13 te 1 ine denk bu kadar alınan kan doku beslenmesini etkilemez ayrıca senin düşündüğün şekilde bakıcak olursak kan seviyesi düşük olan kişinin saçlarının dökük olması lazım o saç dökülmesinin farklı sebepleri olabilir kan bağışıyla bağlantısı olduğunu düşünmüyorum ki 25-30 uncu bağışlarını yapmış birçok insan biliyorum saçları dökülmemiş

11. carlitto

carlitto Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    slm arkadaşlar 3 gün önce acil bir ameliyat için kan verdim. Bugün spor salonuna gittiğimde hocama bahsettim 3 gün önce kan verdim bi sıkıntı olurmu fitness çalışmaları için diye..hayattan soğuttu beni yok efendim vücudun kendini toparlaması kadınlarda 1 sene erkeklerde 6 ay mış. şu ana kadar çalıştıklarım hep heba olmuş. kandaki protein deposu sıfırlanıyomuş tekrar eski haline gelmesi baya bi zaman alıyomuş. baya bi ciddiydi anlattıklarında ama bana pek tatmin edici gelmedi bu konunun tıbbi açıklaması nedir acaba vücut geliştiren biri için

12. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53
    hocan cahilmiş
    kan verdikten sonra vücut kısa sürede adapte olur öyle aylar yıllar sürmez toparlanman yoksa kadınlar her ay adet görüyor ölmeleri lazım dimi .eritrosit yanı kırmızı kan hücrelerinin ömrü 4 ay kadardır sen kan vermesen dahi parçalanır ve yerine yenisi gelir bu dinamik bir döngüdür bazı hücrelerin 1 günlükken diğerleri 10 50 73 vb gününde olabilir.sağlıklı kemik iliği hemen yerine koymaya başlar kaybı. antrenman içinse 1 hafta kadar ağır spor önermem yolun açık olsun kan bağışı yapın

Pulbiber072, thetramp ve (silinen üye bunu beğendi.
  13. dusaydo

dusaydo Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kan bağışı yapıtığınız gün dinlenmeniz yeterlidir.(kan bağışçıları rehberinde yazanı söylüyorum). Hocanız tamamen yazmış.Eritrositlerin yenilenmesi 2-3 ay kadar sürer.Erkekler yılda 4 bayanlar 3 kez kan bağışında bulunabilirler.Doctor arkadaşımızın söylediği gibi eritrositlerin ömrü 120 gün kadardır.

Son düzenleme: 27 Kasım 2012
  14. Sigmσ

Sigmσ Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    Bugune kadar 2 kere verdim bu yılda verecektim fakat kullandıgım cilt ilacı nedeniyle yasakmış :D neyse ilaçlar bitince vermeye devam :)

15. ofof

ofof Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    hemşire
    Yer:
    ADANA
    KAN VERMEK DEĞİLDE DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ SAÇLARI DÖKER HORMONAL DA OLABİLİR TABİ ARAŞTIRMAK LAZIM KAN VERMEYE BAĞLAMAMAK LAZIM.. YILDA BİR DEFA DA OLSA KAN VERİLMELİ ÖZELLİKLE ERKEKLERDE VÜCUDU TAZELER KADINLAR MENS OLAYINDAN DOLAYI BU KONUDA DAHA ŞANŞLI AMA ERKEKLER ÖYLE DEĞİL... BÖYLE BOŞ ŞEYLERE İNANMAYIN... KAN GRUBU AB Rh(-) olanlar varsa özellikle onlara tavsiyem mutlaka yılda 2 defa hastaneye gidip kan bağışında bulunsunlar

ray_earth bunu beğendi.
  16. doctor

doctor Özel Üye

Beğenileri:
    157
    Ödül Puanları:
    53

1 kişi bunu beğeniyor.
  17. RabbitHole

RabbitHole Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    iğneden, o parmağıma batırdıkları şeyden bende tiksiniyorum....

ama yüzleşip gidip bağışımı yapıyorum...

18. Demirhan

Demirhan Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben önceden kızılaya veriyordum artık gidip Cerrahpaşa hastanesine veriyorum..kızılaya kanı verdim bir hafta sonra bana kağıt gönderdiler..kanınızda hp-sag virüsü bulunda ve kanınız imha edildi yazıyor..acil çapa tıp merkezine gelin fln..panikledim..araştırdım internetten birşey bulamadım..dahiliye doktoru bir yakınımı aradım ona sordum hepatit-b dedi..sonra çapa kızılaya gittim ordan bilgisayardan birşeylere baktı herhangi birşey gözükmüyor dedi..gönderdikleri kağıtı verdim bir karışıklık olmuştur dedi..ama içime kurt düştü..2 gün sonrasına bakırköy eğitim araştırma hastanesinden randevu aldım doktora böyle böyle dedim..tahlile gönderdi..6 tüp ufak kan aldılar..kanımdaki herşeye baktılar hiv'e kadar..hiçbirşey yokmuş..içim rahatladı..bir daha kızılaya kan fln vermedim..kızılay hem o kanları parayla satıyormuş..ihtiyacı olana beleş verse anlarım da yok yani satıyormuş..zaten adı bir sürü skandala karıştı aidsli kan fln filan..yine kan veren versin ama kızılay yoksa gidin devlet hastanelerine verin onlarda da kan merkezi var..

19. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    3 bağışımı yaptım , şimdi daha fazla yapmaya özen göstereceğim 4 ayda bir makulmuş :)

20. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Ben bundan 2-3 yıl önce kan vermiştim. Ozamanlar kan verince kilo alabilirim düşüncesiyle. Yarıya kadar aldı kanımı bayılır gibi oldum kadın durdu bıraktı ki zaten benim kanım alındıkça artan bi kandan ne yazık ki kan veremiyorum. Bu yüzden benim kanım sadece deneylerde falan kullanılırmış. Bu yüzden malesef kan veremiyorum fakat kızılay dan sürekli mesajlar alıyorum.

Sayfayı Paylaş