Kan Tahlili yaptırdım bakarmısınız.

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve thekinger tarafından 11 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar tiroid rahatsızlığım nedeniyle ilaç kullanıyorum ve belli dönemlerde kan tahlili yaptırıyorum.
    Spor-Suplement kullanımı öncesi ve sonrası olarak iki tahlil koyacağım.
    2011 yılındaki tahlilde spor yapmıyordum, suplementte kullanmıyordum.
    Şimdi ise 4 aydır spor yapıyorum, protein tozu, aminoasit ve cla kullanıyorum.
    Öncesinde şeker sorunum yoktu, tsh normaldi, şimdi şeker çıkmış ve tsh da yükselmiş.
    Bunun suplementlerle bir ilgisi olabilirmi?
    Çok moralim bozuldu.
    İlk tahlil yapılan tarihe göre şuanda 10 kg daha zayıfım ve yağ oranım daha düşük olmasına rağmen kolesterolde yükselmiş:(

Son düzenleme: 11 Eylül 2012
  2. patlıcan

patlıcan Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    kaç yaşındasınız? tsh 17 yaşında olmama rağmen bendede yüksek ama spordan öncede yüksekti halen yuksek.tsh suplementlerle alakalı olduğunu sanmıyorum.şeker de olacağını sanmıyorum. kolestrol proteın tozlarının içinde vardır.Ne kadar etkiler bilemem.benım sadece tsh yüksek 5.44.ilaç kullanmıyorum şu an 1 ay sonra tekrar bakıcaz. ürik asit durumu nedir?vbaşka herhangi bir sorun var mı? bunların suplementten kanaklandığını dusunmuyorum ... daha bilgili arkadaşlar yorumlarını yapıcaklardır.

3. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Word olarak tahlilleri paylaşmak istesim ama olmadı, jpeg olarakta paylaşamadım.
    160 kb ve 221 kb 2 adet jpeg acaba boyutlar büyükmü nasıl küçültebilirim yada nasıl paylaşabilirim?

4. patlıcan

patlıcan Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    bu konuda bilgim yok .yardımcı oucak arkadaşlar vardır...

5. AegeanDream

AegeanDream Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    irfanview adlı programla küçültebilirsin

thekinger bunu beğendi.
  6. John399

John399 Bölüm MOD Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    536
    Ödül Puanları:
    103
    Aldığınız suplementleri günde kaç defa kullandığınız içeriğindeki şeker, karbonhidrat , vitamin ve aminoasit gibi faktörler sorununuzda etkili bir rol oynamış olabilir . Bunu anlamanın en iyi yolu şudur suplement kullanımını kestikten sonra bir tahlil yaptırmanız eğer değerleriniz normale dönerse supplement kullanmamanızı öneririm . Başarılar

7. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    resimleri düzenlemeyei başardım.

Ekli Dosyalar:

8. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Tiroid için yaklaşık 4 yıldır 25 lik euthyrox kullanıyorum.
    Ancak bu tahlillerin ikiside aynı yerde yapıldı yani aynı lab. sonuçları ama az önce dikkatimi bişey çekti.
    Birincisinde TSH için olması gereken değer 0,34-5,6 iken ikincisinde 0,27-4,2 olarak değişmiş. neye göre değiştiriyorla anlamıyorum.

Kullandığım supplementler;
    MusclePharm combat powder 2 kutu, şuanda gaspari myfusiona devam ediyorum, gaspari aminomax (yarısından fazlasını kullandım) ve ultimate cla.
    İdman sonrası üzüm suyuyla protein tozunu içiyorum, sabahları ise sütle veya suyla içiyorum. Yani idman günlerinde günde 2 ölçek alıyorum tozu. Aminoyu ise öncesinde 5 sonrasında 5 kullanıyorum.
    üzüm suyu şeker dengesini bozarmı acaba?

9. patlıcan

patlıcan Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    triglesirid normale dönmüş hdl normale donmüş. tsh neden kaynaklanır bılmıorum benım 5.44 değerdeydi en son. kolestrol ve LDL yükselmesi beslenmenle alakalı olabilir. supplement kullanmayıp dene 1 ay john 399 un dediği gibi...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:59 ----------

doğru değer 0,27-4,2 bu olması lazım.hatta benim yaşımdan dolayı 3.59du en fazla. ama yetişkinlerde 4.2 dir...

10. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    trigliserid ve şeker seviyeleri son derece değişken olduklarından çok abartılı bir yükseklik yoksa korkacak bir durum yok.
    bir gün önce yediklerin bile bu değerler üzerinde oynama yapabilir.

11. patlıcan

patlıcan Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    hocam kilo vermesine ragmen kolestrol ve LDL Sİ yükselmiş bu nedendir? bide tsh ile ilgili bilginiz var mı?

12. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Yaşım 37, kollesterol yıllardır hep 200 sınır değerinin üstünde hiç inmiyor.
    Son 2 yıldır 23 kg verdim şuanda 1,83 boy ve 72 kg dayım. resmen liseli ergenler gibi oldum, yağ oranım %13,5 ama tahlil tablosuna bakarsak danki bütün emekler çabalar boşunaymış gibi geldi.
    TSH için tahlilden önceki hafta 2 gün ilacımı içmeyi unuttum. acaba ondan yükselmiş olabilirmi diye düşünüyorum!!!

13. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    LDL şeker hastalığında, östrojen yetersizliklerinde, stres hormonunun az çalışmasında yükselebilir.

tsh ile ilgili benim yakın bir arkadaşım euthyrox kullandı ve faydasını 3 ay sonra gördü son yaptırdığı tahlillerde tsh seviyesi optimum seviyede çıktı.

14. patlıcan

patlıcan Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    peki supplementlerle alakası var mıdır size göre?

15. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Peki şimdi ben şeker hastasımıyım?

16. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    supplement olarak gainerlar içinde bolca basit şeker içerebiliyor bu nedenle ondan kaynaklı olabilir çok uzun süreli kullanımlarda ve yüksek miktarlarda zarar verebilir.

şeker hastası olduğunuz konusunda kesin bir şey diyemem tahlillerinizi bir dahiliye uzmanına danışmanız en iyisi olacaktır.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  17. tunerboy

tunerboy Yeni Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Kardeş burada doktor falan yok seni anlıyorum korkmuş olabilirsin ciddi bi durum olduğunu hiç sanmıyorum ama yinede içini yahatlatmak içinde olsa git bi doktora zararlı çıkmassın doktor sana supplement kullanma desede aldırma supplement hakkında bilgisi olmadığını gösterirbu 18 yaşındayım 1 senedir gainer kullanıyorum saygılar......

18. actively

actively Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Yurtdisi
    Şekerini kontrol etmek çok kolay, sabah erkenden 12 saat açlıktan sonra bir eczaneye git, 5tl ver, şekerini ölçtürürsün, tercihen 2-3 yerde ölçtür, eğer ortalamaları 100 üzerinde ise biraz sorun var demektir, tetkik için doktora görün.

Bir de aldığınız ilaç 25 microgram çok düşük doz, en düşük olanı, belki dozu artırırsan tsh normalleşir. Bu arada total t3 ve t4 baktır, bununla ilgili en iyisi bir devlet hastanesinde randevu al, herşeyine baksınlar, ona göre ilaç ayarlamasına gidilir.

Kolestrolun çok yüksek, diyetle düzeltemiyorsan, yine uzman bir doktora görün, ya da nette araştır, kolestrol düşürücü ilaçlar alman gerekli mi. Bunların yan etkileri de var, çelişkili bilgiler var bu ilaçların getirisi- götürüsü hakkında.

19. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    bu artık ön yargı olmuş herkeste...
    tamam supplementler hakkında söylenen birçok şey yanlış olabilir ancak ananızın ak sütü de değiller :)
    ayrıca tabiki thekinger'ın durumunun farklı bir sebebi vardır. Sonuçta bu tür olayların birçok değişik sebebi var. En iyisi bu işin uzmanı bir doktora gitmesi olacaktır.

Son düzenleme: 12 Eylül 2012
  20. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Aslında kan tahlilini devlet hastanesinde bir dahiliye dr una yaptırttım. Sonuçları henüz göstermeedim. Büyük ihtimalle yarın göstereceğim. Ancak ben yinede tek tahlille bir kanaat oluşacağını düşünmek istemiyorum. Belki haftaya yaptırsam farklı sonuçlar çıkabilir.
    TSH ile ilgili olarak kullandığım doz denemey yanılma yöntemi ile bulunmuştu zaten ve dengede tutmak için yeterliydi. Şimdi durum değişmiş olabilir yine aynı yöntemi deneyerek tahlil sonuçlarına göre dozaj ayarlaması yapılabilir.
    Ama kollesterol konusunda açıkcası ilaç kullanmak istemiyorum. O kadar çok kötü şeyler duyuyoruzki.

Peki kollesterol düşmezse ne olur ve ne kadar süre bu seviyelerde olursa sorun olur?

Sayfayı Paylaş