Kan tahlili değerleri (kilo sorunu)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve deathlifter tarafından 28 Nisan 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Son 2-3 ayda kilo verememe problemi yüzünden (diyet + kardiyo) steroid bölümüne detaylı bir başlık açmıştım. O bölüm kapandığı için buraya yazıyorum.
    https://www.bodyforumtr.com/threads/hormon-testi-tiroid.125123/

boy:1.75 kilo 83 e sabitlendi aylardır, yağ oranı olarak geçen sene bu zamanlar 78 kiloda six pack ve karın bölgesi damarlar belirgin iken şimdi bildiğin
    gitmeyen göbek var.

sonuçlar:

total testo ref: 2.8 - 8.0 sonuç: 7.2
    serbest testo ref: 8.8-27.0 sonuç: 11.40
    prolaktin ref: 4.04-15.2 sonuç: 36.5!!
    tsh ref: 0.27*4.20 sonuç: 3.3

görüldüğü üzere garip bir sonuç. prolaktin anormal yüksek, total testo yüksek olmasına rağmen serbest testo düşük. tsh yükseğe yakın.
    yakınlarda doktor ile konuşacağım, daha belli olmayan birkaç sonuç daha var.

yorum?

2. Goodn

Goodn Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    yasindan dolayi free testo dusuk. prolaktin icin b6 vitamini dene.

deathlifter bunu beğendi.
  3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    eklemeyi unutmuşum, kanda aşırı şekilde b12 çıktı üst seviye 866 iken bendeki cihazın gösterebildiği 2000 den de fazla.
    bir de kortizol değerleri limite yakın.
    aşırı egzersiz, yüksek protein ve stress prolaktini arttırır diye okudum da bu derecede arttırır mı bilemedim.
    her yerde total testo yu yükseltmenin yolları yazıyor beslenme, uyku vs ama free yi arttırmanın yolu var mı?
    prolaktin testo yu baskılar diye okudum totali mi baskılıyor free yi mi? prolaktin düzelince total ve free nasıl değişecek?
    prolaktin için beyinde tümör olabillir dendi bu kadar yüksek olması hiç normal değil. bakalım doktor ne diyecek.
    goodn, cevap için teşekkürler b6 yı gündeme alacağım. yaş yüzünden m, free düşük yani anormallik yok mu sence? daha yüksek olması gerekmez mi? veya yükseltemez miyiz? kas ve yağ konusunda anladığım kadarıyla free testo önemli, bendeki yağlanma bundan olabilir mi? bir de bu düşüş birdenbire oldu son 2-3 aydır
    güç kaybı, kasta azalma ve aşırı yağlanma. direk yaş ile mi alakalı?

4. Goodn

Goodn Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Asiri egzersiz arttirir da bu kadar arttirmaz.

5. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    tam net bilmemekle beraber hocam sadece bir sohbet esnasında duymuştum.
    erkekte prolaktin yukseliği genelde troid hormonu sorunlarından oluyormuş.senin tsh sınırlar içerisinde ama troid için t3 ve t4 lere falanda bakılıyor benim bildiğim kadarıyla tsh tek başına yeterli olmuyor.
    annem troid hastası benim ondaki troidler çalışmadıgı için vucut sürekli kilo alıyor ödem yapıyor.eğer çok çalışırsada tam tersi oluyormuş insan kilo alamazmış hep zayıflarmış.sende kilo veremiyorum falan diyorsun ya belki sebep budur.tedavi için annemde düzenli ilaç kullnıyor dengede tutmak için hormonları.eğer hapı birkaç gun yutmazsa hemen etkisini olumsuz olarak gösteriyor annem vucut şişti yine falan diyor.
    bu naçizane sağdan soldan duyduklarımın sentezlemesi.

6. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sayın mali67, cevap için teşekkür ederim. yazmadım, t3 ve t4 normal değerler içinde.
    dün akşam milli bir vücutçu ile konuştum antrenör kendisi ayrıca, prolaktinin bu kadar yüksek olması anormal dedi, çok ağır kürlerde bile bu kadar bozamayız prolaktini.
    bugün doktorla gidip konuşacağım.
    --- Mesaj birleştirildi, 29 Nisan 2016 ---
    şimdi baktım aslında tsh yüksek yani bazı laboratuvar/hastanelere göre 3.3 limitmiş. prolaktinin bununla ilgisi olabilir.

Son düzenleme: 29 Nisan 2016
    mali67 bunu beğendi.
  7. mali67

mali67 Üye

Beğenileri:
    2.593
    Ödül Puanları:
    123
    t3 t4 normalse tsh zaten normal değerlerde,sorun troidlerde değil demek ki.
    allah şifa versin hocam.

8. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    doktorla konuştum bu prolaktik değerini açıklayamadı. beyin mr ı istedi. serbest testo için düşük değil normal dedi.
    tsh için iyotlu tuz kullan dedi
    bu arada son zamanlarda moda olan kaya tuzu, himalaya tuzundan uzak dur dedi bildiğimiz iyotlu tuz kullan dedi.

9. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    ekleme yapayım, besinler hormonlu olduğundan ve deniz ürünleri az yediğizden herkesin d vitamini düşük. bu da kas gelişimini etkiliyor. tahlil yaptıranlar d vitamini de ölçtürsün büyük ihtimal düşük çıkacak. istediğiniz kadar güneşe çıkın, isterseniz bütün gün güneşte dolaşın, vücuda güneşi işleyecek doğru düzgün besin girmezse d vitamini düşük çıkar. bunun çaresi basit devit ampül alın.

10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    test sonuçlarına göre tsh yüksek aslında olması gereken 1 1.5 civarı. buna göre hiptroidi başlangıcı var dedi doktor.
    yüksek prolaktini açıklayamadı 4 tane doktor.
    ben ise ilginç bir şey buldum, daha önce dereotunun metabolizmayı hızlandırdığını ve tsh ı düşürdüğünü okumuştum, son 3 ay kahvaltıda bir tabak dereotu yiyordum meğerse
    dereotu prolaktini fırlatıyormuş. şimdi kestim. tsh daha da yükselecek çünki dereotu düşürüyordu zaten onu kesince daha da yükselecek.
    levotiron veya tiromel için erken dedi doktor.

hasanateş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş