Kan Bağışlamak

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Serious_Sam tarafından 6 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    bir ünite kan yaklaşık 500ml yapıyor
    kan verirken pek acı hissetmiyorsun. iğne batarken biraz hissedebilirsin
    kendini toplama süren sana bağlıdır. ben kendim ertesi gün kendimde hissediyorum.
    alkol olayını tam bilmiyorum ama formdada sormuyolardı sanırım

DeliKase bunu beğendi.
  2. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    1 seneye yakın oldu kan vereli. Yine vermek lazım. Gerçi en son kan verdiğimde bir kutu meyve suyu bile vermemişlerdi Kadıköy Meydanındaki Kızılay prefabriğinde.

3. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    ben 2 senedir düzenli veriyorum kan belki 2yide aşmıştır. iki hafta önce kan verdim. 2 gün sonra bench prese girecek hatta zorlayacak gücü buldum. Birazda kişinin yapısıyla alakalı

walldonthitback bunu beğendi.
  4. YSF-JOSEPH

YSF-JOSEPH Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar tam olarak 18 yaşı doldurmak gereklimi yani 18 e girmiş olsan ama 18 i doldurmana 4-5 ay olsa yinede olmaz mı ?

5. mhett

mhett Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    maalesef doldurman gerekli sanırım kızılayın web sitesinde daha detaylı bilgi bulabilirsin

YSF-JOSEPH bunu beğendi.
  6. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    18 yaşını doldurmak gerekli oluyo. Benim 6-7 tane bagısım var su ara veremedim malesef.

Kadınlar erkeklerden daha fazla yaşarlar cünkü her ay hastalanır ve bu hastalanma esnasında vücultarında pis kanı dışarı atarlar kanları sürekli yenilenir ve bu sayede bayanların yaşama ömrü erkeklere göre daha uzundur ;)

walldonthitback ve YSF-JOSEPH bunu beğendi.
  7. safeo

safeo Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Kocaeli
    18-65 Yaş arasında, ağırlığı 50 kg üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan kan merkezine kan vermek için geldiğinde yapılan muayenede sağlığı uygun olduğu tespit edilen ve hemoglobin düzeyi uygun olan herkes 3 ayda 1 kez, yılda toplam 4 kez kan bağışında bulunabilir.

KAN BAĞIŞINA UYGUNLUK İÇİN ARANAN KRİTERLER

(NewYork Blood Center “Criteria For An Acceptable Donation”dan kısmen alıntı yapılmıştır)

1. Kendinizi iyi ve sağlıklı hissediyor musunuz?

Kan bağışı öncesinde yorgun ve uykusuz olmamanız tercih edilir. Kan bağışından önceki öğünde bir şeyler yemiş olmanız ve aç karına kan bağışlamamanız önerilmektedir.

2. Viral hepatit geçirdiniz mi?

Viral hepatitlerle ilgili test sonuçlarınızda herhangi bir pozitiflik var mı? 10 yaşından sonra bulaşıcı sarılık geçirenler, B ve C sarılığı testlerde pozitif olduğu tespit edilmiş olan bireyler hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar.

3. Son 12 ay içinde size; kan transfüzyonu yapıldı mı?

Organ veya doku nakli yapıldı mı? Akupunktur, dövme, cildinizin herhangi bir yerini deldirme (kulak deldirme vb) işlemi yaptırdınız mı? Bu sorulara cevabınız evet ise 12 ay süreyle kan bağışı yapmamalısınız.

4. Son 12 ay içinde; bulaşıcı sarılığı olan biri ile yakın temasınız (örneğin cinsel ilişki) oldu mu?

Bu soruya cevabınız evet ise 12 ay kan bağışı yapmamalısınız.

5. HIV (AIDS) testiniz pozitif mi ?

HIV pozitif olanlar hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar.

6. Son 3 yıl içinde sıtma (malarya) hastalığı geçirdiniz mi?

Son 3 yıl içinde sıtma hastalığı geçirenler kan veremezler. Sıtma hastalığının salgın olarak bulunduğu coğrafi bölgelerde 6 aydan fazla kalanlar 2 yıl süre ile; 6 aydan az kalanlar ise 12 ay kan bağışında bulunamazlar.

7. Aşağıda sıralanan ilaçları kullandınız mı?

Tegison, Akutan, Proscar, Propecia, Soriatane. Tegison (etretinat) sedef hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve bu ilacı alanlar hiçbir zaman kan veremezler. Soriatane (acitretin) de aynı hastalığın tedavisinde kullanımakla beraber son doz alımından 3 yıl sonra kan bağışı yapılabilir.
    Aşağıdaki ilaçları alanlar, ilacın son dozunu aldıktan 1 ay sonra kan bağışında bulunabilirler:
    Akutan (isotretinoin) akne tedavisi için kullanılır.
    Proscar (finasteride) iyi huylu prostat bezi büyümesinin tedavisi için kullanılan bir ilaçtır.
    Propecia (finasteride) saç dökülmesi için kullanılan bir ilaçtır.

8. Hiç beyin ameliyatı oldunuz mu?

Dura mater grefti uygulanan kişiler kan bağışı yapamazlar.

9. Son 12 ay içerisinde hangi aşıları oldunuz?

Bazı aşılar kan bağışı için süre kısıtlaması getirmezken bazıları 12 aya kadar kan bağışı için engel teşkil edebilmektedir. Aşılar; bağış öncesinde doktora bildirilmelidir.

10. Şu anda mevcut bir solunum yolu rahatsızlığınız var mı?

Soğuk algınlığı geçirenler şikayetlerinin kesilmesinden 3 gün sonra kan bağışı yapabilirler. Diğer solunum rahatsızlıkları olanlar muayene sonucuna göre kan merkezi doktoru tarafından değerlendirilirler.

11. Herhangi bir kalp, akciğer, böbrek hastalığınız; kan hastalığınız, anormal kanamalara eğilim, kanser hastalığınız var mı?

Bu tür hastalıklar hastalığın derecesine ve tipine göre kan merkezi doktoru tarafından değerlendirilerek donörlük için uygun olup olmadığınıza karar verilir. Örneğin kalp enfarktüsü geçiren bir kişi kan veremez. Burada değerlendirme kriteri; kan bağışının kanı verecek kişinin sağlığını olumsuz etkilememesi ve bağışlanan kanın verilecek hasta için güvenli bir kan olmasıdır.

12. Son 1 ay içinde her hangi bir tıbbi tedavi gördünüz mü, bununla ilgili ilaç kullandınız mı?

Esasen ilaçların büyük bir çoğunluğu kan bağışı için engel teşkil etmemektedir. Örneğin hipertansiyon için kullanılan ilaçların çoğunluğu kan bağışı için engel teşkil etmemektedir. Ancak kanı verecek kişinin tansiyonu kabul edilir sınırlarda olmalıdır. Diğer taraftan aspirin gibi trombosit fonksiyonlarını etkileyen bazı ilaçların alımı söz konusuysa bu ilaçları alan donörler 3 gün süre ile trombosit süspansiyonu için kan veremezler, ancak tam kan veya eritrosit süspansiyonu için bağışçı olabilirler.
    Lütfen kullandığınız ilaçları kan merkezi doktoruna bildiriniz!

13.Son 24 saat içinde aşırı miktarda alkol aldınız mı?
    Alkol vücudumuzda sıvı kaybına neden olur. Son 24 saatte aşırı miktarda alkol alınması kan bağışına engel teşkil eden bir durumdur.

14. Son 1 yıl içinde herhangi bir ameliyat geçirdiniz mi? Özellikle kan kaybının söz konusu olduğu ciddi bir kaza geçirdiniz mi?

Kadınlar için: hamilelik, doğum oldu mu? Ameliyat geçirenler, ameliyat sürecinde kan nakli almışsa 1 yıl süre ile kan veremezler. Ameliyat sürecinde kan nakli alınmamışsa iyileştikten 6 hafta sonra kan bağışı yapabilirler. Hamile kadınlar, hamilelik döneminde kan veremezler. Doğumu takiben 6 hafta sonra kan bağışı yapılabilir.

15. Ağırlığınız 50 kg ve üzerinde mi?

50 kg altında olanlar kan bağışı yapamazlar. Ayrıca boyuna göre olması gereken ağırlıktan çok düşük olan kişiler kan bağışında bulunamazlar.

16. Yüksek risk içeren aktiviteler:

Damardan uyuşturucu bağımlılığınız var mı?
    Erkek erkeğe cinsel ilişkiniz oldu mu?
    Pıhtılaşma faktör konsantresi ile tedavi oldunuz mu?
    HIV (AIDS) Pozitif misiniz?
    Para karşılığı cinsel ilişki yaptınız mı?
    Cinsel yolla bulaşmış bir hastalık geçirdiniz mi?
    Yukarıda sayılan riskli aktiviteleri yapan biri ile cinsel ilişkiniz oldu mu?
    AIDS hastaları, damardan uyuşturucu kullananlar, HIV pozitif olanlar, erkek erkeğe cinsel ilişki yapmış olanlar, faktör konsantresi kullanan hastalar ve bütün bu gruplardan herhangi biri ile cinsel ilişkisi olanlar hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar!

17. Hemoglobin ve hematokrit düzeyleriniz normal mi?

Hemoglobinin normal seviyesi Erkeklerde:13-18 gr/100ml
    Kadınlarda:12-16gr/100ml
    Kan bağışı yapabilmek için hemoglobin düzeyi en az 12.5/100ml gr ve en çok 20 gr/100 ml olmalıdır. Bunun üstü ve altı değerler söz konusuysa kan bağışı alınamaz. Hematokrit normal seviyesi Erkeklerde:%45 - %52
    Kadınlarda:%37 - %48
    Kan bağışı yapabilmek için hematokrit düzeyi en az %38 ve en çok %60 olmalıdır. Bunun üstü ve altı değerler söz konusuysa kan bağışı alınamaz.

18. Vücut ısısı miktarı:

Muayenede 37.5 C0 den fazla vücut ısısı olanlar kan bağışlayamaz.

19. Nabız atış sayısı:

Dakikada 50 � 100 olmalıdır. Bu değerlerin altında veya üstünde ise kan bağışı alınamaz. Ayrıca nabız normal ritimde olmalıdır.

20. Kan basıncı (tansiyon):

Sistolik (büyük) tansiyon 90 � 180 mmHg arasında
    Diyastolik (küçük) tansiyon 50 � 100 mmHg arasında olmalıdır.
    Yapılan muayenede tansiyonu bu değerler arasında çıkmayan bağışçılardan kan alınamaz.

21. Yaş sınırı:

18 � 65 yaşında olanlar kan bağışlayabilirler.

22. Ne sıklıkla kan bağışlanabilir?

3 ay aralıklarla yılda 4 kez kan bağışlayabilirsiniz.

http://www.kizilay.org.tr/kanhizmet...ull&id=1187269262&archive=&start_from=&ucat=3

builtman ve YSF-JOSEPH bunu beğendi.
  8. siralex_07

siralex_07 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    selam baslığı açmanız iyi olmus tesekkurler benim da akılama takılan bi soru vardı;
    kan bagıslayacaktım bu ay ama domuz gribinden korktum ve belkı vucut direncim düşer diyerek vazgeçmiştim bu konuda bilginiz varmı eğer sakıncası yoksa bağışalamk istiyorum ben de ..

9. butterfly

butterfly Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    Merhaba,mesajların bir çoğunda düzenli kan verdiğini söyleyenler olmuş..
    Bahsi geçen olumlu etkileri görüp görmediğine dair bilgi veren mesaj 1-2 tane sanırım,düğerlerinden de kan veripte olumlu etki görenler varsa bilgi verebilirlermi?

10. mondas

mondas Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    "Kan bağışlamanın sağlığa herhangi bir zararı olmadığı gibi faydası da tıbbi olarak kanıtlanmış değildir. Kan bağışçısına manevi olarak doyum sağlar, tanımadığı bir kişinin hayatını kurtarmak bağışçıyı mutlu eder. Sadece kana ihtiyacı olan hastalara faydası vardır. Hayat kurtarıcıdır."

kaynak : kanver.org (kızılay'a bağlı internet sitesi)

üstte yazdığı gibi kızılay'ın sitesinde faydası konusunda bilimsel kanıt yok deniyor, internette geçen faydalıdır türünden bilgilere ne kadar güvenmeliyiz?

kan değerleri 3-4 ayda eski seviyesine mi çıkmaktadır? 3-4 aydan önce tekrardan kan veremiyoruz çünkü, bu durum sportif performansımızı 3 ay boyunca olumsuz etkileyebilir mi?

11. dudaeva

dudaeva Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    bu ilaç yüzünden kan almadılar deli oldum.. yarım saat forum doldur sonra alamıyoruz desinler..

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    tıbbi olarak kanıtlanmış değilmi?

sigaranın zararı kanıtlandıda ne oldu! üzerine dahi yazıyorlar artık. siteye girmeyeli 4 ay oldu ama artık sürekli girmek mecburiyetindeyim vatandaşlarımız için.

özellikle yüksek protein tüketen insanlarda kan bağışında bulunmakta fayda var. özellikle vucudunuzun hormonel dengesi ve protein ozanında azalma ile tekrardan vucudun buna adaptasyon süresi ile alakalı..

şimdi anlatmaya kalksam bir filmi anlatmaya benzer.

öncelikle kan plazmasının ne işe yaradığını herkes tarafından bilinmekte birincil en basit görevi hücrelere ihtiyaç duyduğu oksijeni, suyu mineral vitamin vs. gıda maddelerini taşımak. bun taşıma işlemleri sırasında her araçın oluşması için bir takım malzemelere ihtiyacı var bunlardaki debgesizlik çeşitli hastalıklara komplikasyonlara neden olmaktadır. bu araç ve vasıtalar sayesinde hücreler dna sında programlanmış olan dokuların inşasına geşilim ve ömürlerini tamamlama gibi işlemlerine katılmaktadır. tabi bı etkileşim sırasında çeşitli sorunlar baş göstermektedir % 50 besin eksikliğinden, %10 madde etkileşimi ve dış etkenlerden %30 günümüzün şartlarından, % 10 ise genetik şifreden kaynaklanmaktadır.

devamı 31 ocak pazar saat 17.00 ... yazıyı editlerim .

saygılarımla..

mondas bunu beğendi.
  13. Mugen

Mugen Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    2. Viral hepatit geçirdiniz mi?
    Viral hepatitlerle ilgili test sonuçlarınızda herhangi bir pozitiflik var mı? 10 yaşından sonra bulaşıcı sarılık geçirenler, B ve C sarılığı testlerde pozitif olduğu tespit edilmiş olan bireyler hiçbir zaman kan bağışında bulunamazlar.

Doğal antikor oluşturanlarda mı bu gruba giriyor?

5. HIV (AIDS) testiniz pozitif mi ?

HIV pozitif olanlar hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar.

16. Yüksek risk içeren aktiviteler:
    Damardan uyuşturucu bağımlılığınız var mı?
    Erkek erkeğe cinsel ilişkiniz oldu mu?
    Pıhtılaşma faktör konsantresi ile tedavi oldunuz mu?
    HIV (AIDS) Pozitif misiniz?
    Para karşılığı cinsel ilişki yaptınız mı?
    Cinsel yolla bulaşmış bir hastalık geçirdiniz mi?
    Yukarıda sayılan riskli aktiviteleri yapan biri ile cinsel ilişkiniz oldu mu?
    AIDS hastaları, damardan uyuşturucu kullananlar, HIV pozitif olanlar, erkek erkeğe cinsel ilişki yapmış olanlar, faktör konsantresi kullanan hastalar ve bütün bu gruplardan herhangi biri ile cinsel ilişkisi olanlar hiçbir zaman kan bağışı yapamazlar!

Birde bu bölümü tam anlayamadım. Erkek erkeğe ilişkiden bahsetmiş ama erkek erkeğe bulaşan hastalıkların hepsi erkek- kadın arasındaki ilişkilerde de bulaşabiliyor. İlk gruba özel hastalıklar mı var? Varsayalım onlar korunuyorlar, korunmadan ilişki yaşayan çok eşli erkek ve kadınlar daha riskli değil mi?

Aramızdaki uzmanların görüşleri nedir ?

builtman bunu beğendi.
  14. jewelz

jewelz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Dış Tic. Uzm.
    Yer:
    İstanbul
    arkadaslar bende bugun yakin bir arkadasimin akrabasi icin kan verdim cevaplarinizi okudum ancak kararsiz kaldim nekadar sure ile body antremanlarina ara vermeliyim? ilk kan verisimdi islem bittikten sora elim ayagim karincalandi gozum karardi arkadaslar tatli ve meyva suyu verdiler 5dk sora normale dondum ancak antreman konusunda kararsizim 1hafta sure ile ara vermeyi dusunuyorum bu surede vucut kendini yeniler diye dusunuyorum sizinde fikirlerinizi bekliyorum simdiden tesekkurler :)

15. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    kol idmanını 2 gün kadar yapma.2 gün sonra eski düzen antrenmana devam edebilirsin.zaten ilk 48 saat içinde kandaki su seviyen ayarlanacak.ardındanda yavaş yavaş kan seviyen.1 hafta ara verecek kadar komalık olmamışsındır.yaşadığın gayet normal bir durum.

16. jewelz

jewelz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Dış Tic. Uzm.
    Yer:
    İstanbul
    yorumun ve ilgin icin cok tesekkur ederim guardbody bende aynen dedigin gibi yaptim 2 gun kol dahil hic antreman yapmadim sonra normal rutinime dondum.

17. Circassian

Circassian Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    İşin bir de trombosit kısmı var. Bence en az kan bağışı kadar önemli bir durum. Kan bağışlamada ki gibi kanınız eksilmiyor. Trombosit ayrıştırılıp kan tekrar veriliyor. http://www.blcv.org/bagis_ve_cesitleri/kan_ve_trombosit_bagisi.aspx gerekli bilgiler özet olarak burda var. Ayrıca vücut trombositi 3 günde bir yeniliyormuş. Haftada bir verebiliyorsunuz. Lösemi hastaları için gerekli olan bir şey ve depolanmadığı için düzenli vermek hayati önem taşıyor. Ancak normal kan vermeden biraz uzun sürüyor. Makinanın özelliğine göre 1-2 saat arası değişiyor. Ancak genelde bağışı yaptığınız odalar tv li oluyor. Yani tv izleyeceğiniz zamanı orada değerlendirebilirsiniz. 3günde kendini yeniliyormuş ama haftada bir öneriyorlar ve yıllık 30(yanlış hatırlamıyorsam) kez verebiliyorsunuz.
    İşin manevi kısmına gelirsek aileyle direk tanışıyorsunuz zaten ama biraz moral bozucu oluyor. Çocukları kanser olan bir aileyi mutlu ediyorsunuz ancak bu duruma ve onların durumlarına üzülmemek elde değil. Tavsiyem trombositi verdiğiniz hastayla tanışmamanız (özellikle çocuksa) . Çünkü tedavinin başarı oranı her ne kadar yüksekte olsa sonuç belli olmuyor. Her şey iyiye gidiyor denip ertesi gün çocuğun vefat haberini alınca yıkılabiliyorsunuz. Sonuçta sonuç ne olursa olsun bunun bir vatandaşlık ve insanlık görevi olduğunu düşünüyorum. Ve durumu müsait olan herkesin bu konuda duyarlı olması lazım. Zaten trombosit alınacak kişinin sağlam bir bünyesi olması gerekiyor yani bu forumda ki hemen herkes potansiyel bir donör.

18. aayberkk

aayberkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    viyana
    Değerli arkadaşlar benimde ufak bir sorum olacak.
    Ben yurt dışındayım,burda her kan bağışına 20 Euro veriliyo.Kişinin isteğine göre haftada 2 kere bile kan bağışlayabiliyo.ben haftada 1 kere kan bağışlasam nasıl olur acaba.yaklaşık 10-12 yıllık spor geçmişim var vucudum gayet iyi ama şu an biraz para sıkıntısı var,haftada bir kan versem acaba ne olur,kaslarımı eritir mi?bu arada spor için benim toparlanmam en fazla 2 günü alıyo ama daha önce 3 aya bir kan veriyordum.haftalık periyotlara düştüğü taktirde ne gibi zararları olabilir?

19. aayberkk

aayberkk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    viyana
    pardon plazmaymış bu,hele yoksa bi gariplik olur yani haftada 2 kere verilirmi kan

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    hayır sadece çok zor durumlarda 1 aydan aşağı veremezsiniz. normal şartlarda 3 aydan aşağı verilmemesi gerekmektedir.

avrupada sizden bu kanı alacaklarını zannetmem ancak rızanızın ve oluşabilecek beyin ve organ foksiyonlarındaki olası zararları size tebliğ ettiklerini gösterir bir belgeye imza atarsanız hergün bile verebilirsiniz.

SAKIN diyorum. zor durumda kalmadıkça 1 ay dan aşağı vermeyiniz aylık verirsenizde verdiğiniz gün aşırı sıvı tüketimi yapınız ve gün boyu yatmalısınızki
    kan basıncınız sabit olsun başınızı yastıktan kaldırmayın yatay biçimde kalsın. sadece 1 ünite veriniz.

+ sporculukla alakası yok sizdede aynı miktar kan var bendede var.

Sayfayı Paylaş