Kan şekerini iğneyle delmeden ölçüm yapan cihaz var mı?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve jimraynor tarafından 6 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bu sene bulk döneminde fazla yağlanmadan bir diyet şablonu oluşturmak için bazı beslenme teknikleri ve idmanlar deneyeceğim. Bunun için iğnesiz bir ölçme teknolojisi var mıdır?

Bir de ölçüm cihazlarıyla birlikte iğneli satışlar var o iğneyle delme işlemi acıtıyor mu durum nasıl?

2. mtcinar

mtcinar Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Babam şeker hastasıydı defalarca ölçüm yaptığım için yazıyorum bu msj.'ı. Şeker ölçüm cihazlarıyla birlikte verilen basit bir mekanizma var. Minnacık bir delik açıyor sen sıktığında bir damla kan anca çıkartabiliyorsun(buna rağmen her seferinde ufak tırsmalar oluyor:D ). Ağrısız ve yeterli.

3. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Evet bir de psikolojk rahatsızlık dereceside şeker hastaları var sürekli delik açıyorlar parmağında. Öyle bakıp dururum diye tırsıyorum.

4. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
  5. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    O cihazların yanında verilen delme iğneleri minnacık acı bile hissettirmiyor.
    Delinen yeride ben sonradan bulmakta zorlanıyorum açıkçası :)
    İğnesiz bildiğim kadarıyla yok.
    Sürekli ölçmek derken günde 2-3 kere ölçersen sorun olacağını sanmıyorum ama daha fazlası psikolojik olarak zarar verir takıntılı olursun :)
    Ayrıca hatırladığım kadarıyla o kanın damlatıldığı stripler var onlarda çok ucuz şeyler değildi sanırım maddi olarakta çok ölçmen zararlı olacaktır gibime geliyor.

6. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Diyetimi ilk uyguladığımda aklımdaki birçok soru işaretini ölçmek için ilk bir kaç gün günde en az 5-6 ölçmeyi düşünüyorum. Ardından 3-4 günde 1 i geçmeyecektir yada aykı birşey yaptığmda bakarım. Mesela bir gece dayanamayıp burgerdan menü yediğimde yatmadan önce bakarım falan :D

Bu cihazlar güvenilir ve doğru tespit eder mi? Hangi marka önerilir tanıdığınız doktor veya diyabet uzmanı var mı?

7. BurakY

BurakY Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cihazlar güvenilirdir. Hiçbir ağrı sızı anlamında etkileri yoktur hatta o ufacık delikten kan bile zor çıkıyor :D Hiç çıkmadığı bile oldu bende.
    Sinek ısırığı gibi hayal edin. Cihazların hemen hemen hepsi güvenilir.
    Ama marka önerin derseniz (Roche - Accu Chek Go) evimizde mevcut. Babam şeker hastası ve doktorunun önerisiyle aldı. Gayet iyi , 17 yaşımdayım ancak genetik olarak bana da geçmesi mümkün olduğu için arada bir ölçüyorum. Güzel bir cihaz

8. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Burak peki ard arda 1-2 dakika arayla ölçüm yaptın mı. Nette bazı cihazlar hakkında bazı yorumlar okudum 3 dakika arayla ölçtüm birinde 45 diğerinde 108 diğerinde 172 çıktı yazıyordu :) Bu sırada hiçbirşey yememiş :)

9. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    birkaç kez bende bu makineler ile şekerimi ölçtüm.iğnesinden bende korkuyordum,düğmeye basıldığında arbeletten atılan ok gibi parmağa geçiyordu iğne üstüne birde tık sesi geliyordu makineden :) ama korkualcak gibi değil iğnenin sertiliği ayarlanıyor adamalr iyi düşünmüş bizim gibi nasırlı parmak uçlarına sahip bireyler ile tonton yaşlıları ayırmışlar.bu açıdan iğneden korkmana gerek yok.

güvenliği konusuna gelirsek bunlar belirli testlerden geçirilerek piyasaya sürülüyor zaman zamanda kalibrasyonları yapılıyor.ilacı çok ciddi şeker hastalığı olanlarda kullanıyor,haytlarını buna göre ayarlıyorlar.bu neden ben güvenlik konusunda bir sorun olacağını düşünmüyorum

yazıp yazıp önemli yerleri unuttum: elin temiz olacak,ölçümden önce elini yıkarsan çok iyi olur.makinenin ölçüm çubuğuda temiz olmalı.yoksa ölçmüyor hatta sonuçları yanlış çıkıyor.yuakrıda belirtilen yanlışlığın nedeni aletin kalibrasyonsuzluğu da oalbilir.iğneler ayrıca satılıyor fakat fiyatı nedir bilmiyorum.şeker hastaalrı kullandığından devlet bu iğnelerin parasını ödüyor.

Son düzenleme: 8 Ağustos 2011
  10. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    evet ödüyormuş ama bazılarına yetmiyormuş o yüzden stripler varmış. Yanında 50li iğne yani stripde alıcam. Peki enfeksiyon kapılma riski vs.var mı?

11. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    enfeksiyon derken.iğneler zaten tek kullanımlık bir daha kullanamazsın.aletin çubuğunuda alkolle dezenfekte edersin arada sorun olmaz

jimraynor bunu beğendi.
  12. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73

Sağlıklı insanlar da şeker hastası olmadan/olmayı beklemeden jimraynor gibi şeker değerlerini ölçmek ve bir takım beslenme stratejileri oluşturmak isteyebilirler.

Parmaktan bir damla da olsa kan alınsa bu parmağı delinen kişi için psikolojik bir olgudur ve zamanla bıkkınlık/tereddüt yaratır. Ayrıca küçük ihtimaller dahilinde mikrop kapma olasılığı da bulunmaktadır. (Ellerin mikroplarla teması engellenemez!)

Gün de 4'den fazla kan şekerini ölçen hastalar vardır ki bu onlar için artık işkenceye dönmüş bir iştir!

Teknoloji dünyası bu konuda bazı çözümler geliştirmiş ve geliştirmeye de devam etmektedir;

Örneğin bu işi mikro düzeyde lazer'le yapılabilecek boyuta indirgemiş bir cihaz bulunmaktadır. IsoTech firmasının geliştirdiği (Kore firması) LGM-701 "Laser Doc" adlı ölçüm cihazı lazer tekniği ile çalıştığı için diğer klasik ölçüm cihazlarına nazaran çok daha konforlu ve hassastır. Sadece 0.5 mikrolitre ile 5 saniyede sonuca ulaştıran bir cihazdır.

Oldukça iddialı olan bu aletle bir seferde, yara izi bırakmadan, acısız ve hassas bir şekilde (iğnesiz) sonuç alınabilmektedir. Kendi kendini strelize eden ve parmağı olabilecek en ufak boyutta deldiğini iddia eden bu cihaz maalesef pek ucuz değildir! :)

Klasik şeker ölçüm cihazları 25 TL'ye bile bulunabilirken (Sinbo bile çıkarmış!) lazer'le çalışan bu iğnesiz cihaz 1000 TL'nin üzerindedir!!!!

Peki kansız şeker ölçümü yapabilen bir alet yok mu?
    Var...dı!
    Kalibrasyona dayalı ve izleme üzerine geliştirilmiş bu cihaz satış da başarılı olamayınca (başka prüzlerde var) piyasadan çekildi.

Bu cihazın ismi GlucoWatch! Geçmişi 1999 yılına kadar uzanan bir projeydi bu ve aslında bir miktar başarılı da olundu. Cihaz Amerika'da 450-500 $ gibi bir fiyata satılıyordu... Cihazı geliştiren firma California merkezli Cygnus adlı bir şirketti. Bu cihazın maliyeti oldukça yüksekti ve insanlar tarafından pek benimsenmedi. Şimdi olsaydı yok satardı! Bu yüzden satışta tam bir fiyasko yaşandı. :)

Cihazın çalışma prensibinden dolayı bazı geçici deri reaksiyonları da baş gösterince GlucoWatch tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı. Cihaz aynen bir saat gibi kola takılıyordu, oldukça kesin ve doğru sonuçlar verdiği iddia ediliyordu hatta FDA bu cihazı tavsiye etme kararı da almıştı.

1999 yılında Türkiye'deki gazetelerde de yer almıştı. İnceleyiniz...

Her 20 dakikada bir, deriye mikro elektrik akımları göndererek kandaki şeker seviyesini izleyen bu cihaz seviye tehlikeli boyuta geldiğinde o sırada uykuda bile olunsa alarm verebiliyordu. Ancak cihazın mükemmel çalıştığına dair kesin bir tespit yoktu ve bu yüzden FDA onay vermeyip sadece tavsiye kararı almıştı.

FDA'ya göre parmaktan kan alma yöntemi halen en güvenilir yöntem.

Bu firmayı daha sonra Animas adında bir başka firma satın aldı... İlginç ürünleri var...

İşin sadece izleme (Glucose Monitoring) yönüne odaklanmış kaliteli cihazlarda mevcut. Örneğin Dexcom firmasının bir cihazı var ancak bu cihazın da kalibresi için yine piyasada bulunan bir kan şekeri ölçüm aletinin kullanılması gerekiyor. :)

Edindiğim bilgilere göre teknoloji dünyası bu işi oldukça önemsiyor hatta bir ara TÜBİTAK'da bu konu üzerinde çalışıyordu ama sektörden çok uzak kaldığım için proje hangi aşamada pek bir bilgim yok...

Peki hem şeker, hem kolesterol, hem trigliserit'i ölçen bir cihaz var mı?
    Böyle bir cihaz var ve Türkiye'de de satılmaktadır ancak oldukça pahalıdır.

Peki idrar'la şeker ölçümü yapılsa ne kadar sağlıklı olur?
    Kan şekerinin ölçümü çeşitli nedenlerden dolayı idrarla da ölçülebilir ama bu yöntem tavsiye edilmez ve hata payı kan ile yapılan testlere oranla daha yüksektir. Eczanelerde satılan şeker için idrar test kitleri var ve bu kitler renk duyarlılığına göre çalışır. Ölçüm çubuğu idrar'a tutulur ve yaklaşık bir-iki dakika beklenir ve çubukta oluşan renk kutudaki renk skalası ile karşılaştırılır. Ama belirttiğim gibi bu parmakdan bir damla kan alınarak yapılan testle mukayese bile edilemez/edilmemeli. (Fakat gerçekten şeker hastalığına doğru gidiliyorsa tahmini bir fikir verebilir...)

Sonuç olarak;
    Parmaktan kan alınarak yapılan testlerde cihazların ölçüm çubukları aslında başrolü oynarlar!.

Bu çubuklar toz ve ortamda ki nem'e karşı oldukça hassastırlar ve özelliğini kaybetmiş bir çubuk (strip) sağlıklı sonuç vermeyebilir/vermez.

Aslında cihazlar arasında da bir takım farklılıklar var ancak burada bir değerlendirme yapmam pek etik olmaz diye düşünüyorum lakin özellikle bir cihazın reklamını yaptığım düşünülebilir.

Şeker hastası olmayı beklemeden de evde şeker ölçümü yapılabilir ve jimraynor gibi VG ile uğraşanlarda farklı beslenme metodolojisinden dolayı şeker'lerini ara sıra ölçmek isteyebilirler.

Bütçesi uygun olanların kaliteli bir şeker ölçüm cihazı alarak evde bulundurmalarında büyük yarar vardır.

Sağlıcakla kalın.

Azi bunu beğendi.
  13. Borin

Borin Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yorumların yarısını okudum aradıgına ulastın mı bilmiyorum ama ben diyabet hastasıyım hiçbir acısı agrısı yok o deliciyi vurdugunuzda ufak bi sızlama 5-10 saniyelik daha sonra hiçbirşey hissetmessiniz. size tavsiyem tam parmagınızın sinir uclarının toplandıgı yer vardır oraya değil biraz yanına dogru vurmanız tam tarif edemedim ama umarım anlamıssınızdır.
    bu kanı striplere deydiriyosun bi kutusu en son 35 tl idi ve içinde 50 tane var yani 50 ölçüm yapabiliyorsun biraz pahalı birşey yani tabi durumun varsa sorun değildir orası sana kalmış.
    ölçümler dogru ve güvenilirdir sorun yaşatmaz. parmagını değiştirirsin hergün farklı parmaktan vurursan en ufak bi iz dahi kalmaz.
    ben günde 5-6 kez ölçüyordum şekerimin ilk tespit edildiği zamanlarda parmaklarım süzgeç gibi oluyordu :D

yanii özetle acıtmaz başka bi seçenek yok deleceksin stripler pahalıdır gerisi sana kalmış şekerle ilgili sorularınız varsa özel mesaj ilede atabilirsiniz yanıtlarım.

Son düzenleme: 13 Ağustos 2011
  14. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    : D :D :D :D öyle korkacak birsey yok dedemın seker olcme cihazındakı igneyi kalem şeklinde http://www.romed.com.tr/Seker Olcum.htm

elime en az 10 kere batırıyordum aynı uclu kalem gıbı elime defalarca zaten eline sokmuyosun arkasına basınca cıt dıye ses gfelıyor bırde bakmısın elin delinmiş ama 0 acı emın ol kan bile zar zor cıkıyor :D

15. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    ben de gh kullndıgım donemde almıstım bır adet cıhaz ole acı falan hısstmedım ben oldukca rahat bır olcum oluyordu bnde

bu kansız olcen eltı bn panık odası fılmındekı kucuk seker hastası kzıdan hatrldım onun kolunda da bundan var bı tane sureklı sekerı dustugunde sınyal verıyordu

Bodysoft bunu beğendi.
  16. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Bravo çok dikkatlisin, bahsettiğim cihaz ile panik odasının vizyona giriş tarihleri aynıdır. :)

Danny Boy bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş