Kalp Dostu Kreatin

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Kauss tarafından 30 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Yazı: Dr. Jim Stapponi

Araştırmalar kreatinin uzun süre kullanılmasının bile bir sakıncası olmadığını gösterse de bazı yanlış bilgilendirilmiş medya mensupları ve hatta bazı doktorlar kreatinin yan etkilerinden ve ondan uzak durulması gerektiğinden bahsetmeye devam etmektedirler ( eğer daha iri ve güçlü kasları yan etki olarak görüyorsanız o zaman haklı sayılırlar. )

Kreatine ön yargılı bakan bu ''uzmanlarla'' ilgili olarak en çok can sıkan şey ise kreatinin, sağlık açısından ne denli faydalı olduğunu ortaya koyan çok sayıda bilimsel verinin bulunmasıdır. Beyni koruduğu gibi, fonksiyonlarını da arttırdığı ortaya konmuştur; antioksidan özellikler içerir. Huntington hastalığı, Mc Ardle hastalığı ve kas distrofisi belirtilerini azaltır ve hatta cildi güneşten korur.

Muhtemelen kreatini, sağlığa olan faydaları için kullanmayacak olsanız da size ilginizi çekecek bir teklifi olabilir: Yapılan birkaç çalışma kreatinin kalp sağlığına da faydası olabileceğini iddaa etmektedir. Bu yönde umut vaat eden ilk çalışma Clinical Science'in 1996 tarihli sayısında yer almıştır. 56 gün boyunca 5 gram kreatin yada placebo (etkisiz madde) kullanan kadın ve erkek deneklerin toplam kolesterol seviyesinin yüzde 5'ten fazla ve LDL ( kötü ) kolesterol oranının ise yüzde 20'den daha fazla düştüğü görülmüştür.

Skidmore Üniversitesi'nden ( Saratoga Springs, New York) bilim adamları da benzer bulgular elde etmişlerdir. Metabolism dergisinin 2001 tarihli sayısında 28 gün boyunca kreatin takviyesi kullanımının ağırlık antremanı programı uygulayan sağlıklı genç erkeklerde kolesterol seviyesinin yüzde 10 düştüğünü ifade etmişlerdir, ayrıca kas kütlesi ve gücünü de arttırmışlardır.

Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde (Richmond) yapılan bir başka araştırmaya göre ise kreatin, kandaki homocysteine seviyesini düşürürek de kalp sağlığına katkıda bulunmaktadır. Homocysteine, yapısı cysteine'e benzeyen bir amino asittir ama yine de onu amino'yla karıştırmamanızda yarar var. Aksine homocysteine, kan damarları içerisindeki kardiyovasküler hastalıklarla alakalı önemli yapıları parçalar. Ayrıca asymmetric dimethylarginine, nitrik oksit (NO) üretimini etkileyerek kan damarlarını genişleten bir amino asit konsantrasyonunu arttırır.

Homocysteine seviyesi sadece kardiyovasküler hastalık riskini arttırmaz, aynı zamanda antreman sırasında kaslara giden kan akışını azaltarak kas kasılmalarını da en aza indirir. Virginia'dan araştırmacılar dört hafta boyunca günlük olarak multivitamin ve kreatin alan sağlıklı genç erkeklerin homocysteinine seviyelerinin düştüğünü gözlemlemişlerdir, sadece multivitamin alan grupta ise bu oranda hafif bir artış gözlenmiştir.

O nedenle kreatini sadece kas hacmini ve gücünü arttırmak için değil, sağlınız içinde - özellikle kalp sağlığınız- kullanın.

Kaynak: Muscle and fitnes Ocak 2011

Azi, deist190, demircan256 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    fazla alındıgında bobrek dusmanıdır aynı zamanda.

3. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Fazladan kasıt olarak ne kadar bir gramajdan bahsediyorsunuz?

4. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Creatinde fazla kullanım yüzünden sağlık problemi yaşayan adam zaten kullanmasın,bu tarz adamlar creatini bırak domates yese bile aşırı tüketimden hastanelik olur zaten,

Günlük 5-10 gr arası creatin kullanılır genelde ki ben 3-5 gr alıyorum kullandığım zaman bu bile yetiyor,2-3 aylık dönemlerde kullanılıp ara verilir sürekli de kullanılmaz, gidip 20-30 gr creatin alırsa, sene boyunca creatin kullanırsa vatandaş tabi böbreklerinde sıkıntı olur sonrada supplementler zararlı,

Ayrıca creatinin kanıtlanan bir tane zararını bulamadım ben,aşırı doz durumlarında bile çok çok zor sağlık problemi yaratması.

5. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın Rinkushichi,

Creatine'in Cycle edilmesine (döngüsel kullanımına) gerek olmadığı bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Bu bilgiden yola çıkarak; 6-7 aydır ara vermeden kullanmaktayım. Yaptırdığım en son idrar ve kan testlerinde hiç bir olumsuz değere rastlanmadı. Aksine eskisine göre minör anlamda da olsa daha iyi sonuçlar mevcut.

Günlük 5-10gr arası tüketim sizinde belirttiğiniz gibi doğru bir tüketim penceresi. Ve tabi ki yanında bol miktarda su içilmeli. Ama dürüst olmak gerekirse bu sporu ciddi olarak yapan herkes, hatta sağlıklı olmak isteyen her birey zaten bol su içmelidir.

Dediğiniz diğer hususta da haklısınız. Creatine'in yüksek gramajda tüketiminde bile sağlık sorunu yaşanması çok düşük bir ihtimal.

technical1967, Azi ve khephnes bunu beğendi.
  6. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Burada önemli olan yine normal dozajlarda kullanmak. Zararı yok diye abartmamak gerek. Sonuçta kişilerin vücutları farklıdır. Normal dozajların üstüne çıkılırsa belki x kişisine bir şey olmaz ama y kişisi için sorun olabilir.

Ben yine de ara verilmesinden yanayım. Kişisel görüşüm bu :)

Azi ve deist190 bunu beğendi.
  7. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    weider'in önerisine uyarak, 4 haftalık kullanımdan sonra bir hafta ara vermeyi planlıyordum. eminim ki forumdaki pek çok creatine kullanıcısı bu sistemi uyguluyordur, dolayısıyla bu bireysel bir soru değil, kendim dahil herkesin faydalanması için soruyorum;

bu söylediğinize dair herhangi bir kaynak verebilir misiniz?
    zira ben de bir haftalık bir ara vermeyi düşünmüyorum. bunu zorunlu olarak planlamıştım, bir sağlık problemi yaşamamak adına fakat her nasılsa gereksiz görüyordum.

8. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    kişiye gore deişiklik gostermekle beraber 1-3 gr kadar alınıp her gun alınmalıdır. tabii bu kreatin tipine gorede deişir. ben kre-alkalyn alıyodum bir aralar boyleydi oranım. ama su anda monohidrat var. antrenman gunlari 5 gr. olmayan gunler 2.5 gr alırım. yada hiç almam bazen. bu değerleri aşmamak lazım. gunluk 10 gr ciddi bir rakam bence. haa ben zarar gormuyorum diosanız onu bilemem tabii.

Sayfayı Paylaş