Kalori Yakma Hesabı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve josh07 tarafından 20 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. josh07

josh07 Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Alanya
    selam arkadaslar
    internetten yaptigim cesitli arastirmalar sonucu birtakim bilgilere eristim
    bunlari sizinle paylasip fikirlerinizi almak istiyorum...
    ornek olarak bir X kisisini ele alalim...
    bu kisi 73 kilo olsun ve amaci %25 olan yag kutlesini %15 e indirmek dolayisiylada 7.5 kilo vermek diyelim...
    MR.X - 73 kg
    hedef=%25 yag kutlesini %15 e indirmek
    hedef= %10 yag kutlesi kaybetmek=7,5 kg
    vucudun 1 gr yag yakmasi icin harcamasi gereken enerji miktati 9 cal
    1 gr yag =9 cal
    7500 gr x 9 * = 67500 kcal
    67500kcal
    bu kisi hergun duzenli spor yapiyo olsun;
    ancak gunde yapilan 10 kcal birimlik egzersizin ancak 4 birimi yag kutlesinden gidermis.

gunluk spor aktivitesiyle yakilan kalori x %40=gunluk yakilan yag

simdi bu kisinin gunluk 40 dk yavas tempoda kostugunu dusunelim
    buda gunluk olarak 600 kcal diyelim
    bunun ancak %40 i yagdan gittigine gore; 600kcalx%40=240kcal
    bu kisinin gunluk yaktigi yag miktari tabiki beslenmesini yani aldigi kalori miktarini dengeledigini goz onune aliyoruz...
    yani gunde oturup 3 pizza yemiyor bu sahis :D
    bu durumda yakilmasi gereken kalori miktari= 67500 kcal
    gunluk yakilan kalori=240 kcal
    hedefe ulasmak icin gereken gun sayisi=67500/240=281 gun
    yine ulastigim bilgilere gore eger gunluk aldiginiz kalori miktarini yaktiginizdan 200-300 kcal asagida tutarsaniz bu gun sayisini yari yariya dusururmus bu durumda 281/2=140 gun civarinda bir sonuca ulasiyoruz...

simdi asil soru size bu hesaplar mantiklimidir?elbette bircok faktor bu olaya etki eder orn:hava sicakligi vs... ancak bi oran kurmaya calistigimizda gunluk besinle alinan kcal - aktiviteyle yakilan kcal asil unsurlar gibi gorunuyor birde insanlarin yaktigi bazal metabolizma hizindan hesaplanan gunluk yakilan kalori miktari var ?yani hic bisi yapmasaniz bile 24 saat boyunca yasamak(nefes alip vermek) insana bu bazal metabolizma hizinin 1.4 kati kadar kcal yaktiriyor...
    bunlari bi formul altinda toplamaya calistim fakat isin icinden cikamadim
    konuda bilgisi olan arkadaslar yardimci olursa sevinirim...

2. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    "1 gr yağ yakımı için 9 cal gerektiği" ve "egsersizle yakılan kalorilerin %40ı yağlardandır" bilglerinin dayanağı nedir? bu bilgilere nereden ulaştınız?...bu noktalarda yanlışlık olmalı...egsersizle yakılan kalorilerin ne olacağı daha ziyade egsersizin türü ve süresi ile ilgili, bazen sırf glikojen de yakabilirsiniz türe göre...ya da...glikojen depoları boş ise sırf yağ da yakabilirsiniz...bahsettiğiniz şekilde bir genelleme doğru değil...ayrıca... 1 kg yağ kaybı için gereken kalori açığı 7000 kalori, 9000 değil (sebebi de yediğimiz yağlar ile vücutta oluşan yağların kalori bakımından bir olmaması, yani 1 kg yağ yendiğinde 9000 kalori girmiyor vücuda, sindirim esnasında yaklaşık %2-3ü kullanılıyor, bu da 2000-2700 kalori ediyor,sonuçta depolanan(eğer depolanacaksa) 9000-2000=7000 kalori)...

sonuç olarak, (yağ oranı vs vs.yi bir kenara bırakırsak) 7.5 kg YAĞ kaybetmek isteyen bir kişinin oluşturması gereken kalori açığı 7.5 X 7000=52500 cal...bu açığa kaç günde ulaşacağınız, günlük kalori açığınıza bağlı...örneğin;günde 1000 cal açık verirseniz 53 günde ulaşırsınız (tabi teorik olarak,pratikte işin içine metabolizma hızındaki düşüş,hormonlardaki değişim vs vs girdiği için süre farklılaşır, daha açık bir ifadeyle, uzar)...

bowman96, kentkur ve jimraynor bunu beğendi.
  3. Xpoc

Xpoc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    1 kg yağ yakmak için 9000 kcal gerekli ama yağ vucutta bir miktar su tuttuğu için 1 kg yağ kütlesi kaybetmek için yaklaşık 7800 kcal gereklidir

40 dk yavaş tempo ile yürüme 600 kcal değil en fazla 200 kcal olsun.

Günlük yapılan aktivitenin %40 ının yağdan gitmesi ile ilgili en ufak bir bilgiye rastlamadım.

Bazal metabolizma hızına örnek vermek gerekirse mesela hiç egzersiz yapmayan birisi iştede masa başında çalışıyorsa günlük yaklaşık olarak bazal metabolizmasının 1.2 katını harcar tabi kas oranıda önemli.

Bu bilgiler nette birden fazla kaynaktan bakarak topladığım bilgiler.

4. viperking

viperking Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    Klasik kardiyoda yakılan kalorinin %50 si, high interval cardio da ise yakılan kalorinin %40'ı yağlardan karşılanır.

5. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    kardiyo hesabı yapmadım nedense hiç 20 kg verdim ama bu kadar dikkat etmedim hesaplamalara

6. Gokkker86

Gokkker86 Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Sakız çiğneyerek bile saatte 11 kalori filan yakılabiliyormuş

Kişisel metabolizma hızı genetik faktörler filan bunlarda göz önünde bulundurulmalı yoksa her spora yazılana aynı antreman programının verilmesi gibi bir durum oluyo :D

7. Burak Sertman

Burak Sertman Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    28
    kesinlikle her kişi aynı etkiyle zayıflatılmaya çalışılması gibi bir durum söz konusu oluyor

8. Erim Sönük

Erim Sönük Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    bilgilendirme için teşekkürler

Sayfayı Paylaş