Kalori Sayımı Tam Bir Fiyasko Diyet Miti...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve heldic tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Kilo vermek icin kalori sayımı ne kadar dogru ? Bazı universitelerin yaptıgı calısmalar.

60 katılımcı almıslar randomize olarak dagıtmıslar Kisilere verilen kalori aynı iken düsük karbonhidrat alan grup daha cok kilo veriyor.

Düsük karbonhidrat Alan Grup 13.6 Lb Kilo Kaybı yasıyor
    Düsük Yag Alan grup ise 7.5 Lb kilo kaybı yasıyor

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18635428

Baska Bir Bilimsel Calısma Daha Yapılmıs.

322 obez kisi almıslar bunları 3 grupa ayırmıslar 3 grupun birine kısıtlı kalorili düsük yag diyeti verilmis. Kısıtlı kalorilik Akdeniz Diyeti Verilmis 3. grupa ise serbest kalorili yani kısıtlama olmayan Düsük karbonhidrat Yüksek Yag diyeti verilmis

Diyet Sonuclarına bakalım
    Düsük yag alan ve kalori sınırlaması olan grup 2.9 kilo vermis
    Akdeniz Diyeti yapan ve kalori sınırlaması olan grup 4.6 kilo vermis
    Düsük karbonhidrat yüksek yag tüketen ve kalori sınırlaması olmayan grup 5.5 kilo vermis

En cok kiloyu daha cok kalori alan kalori kısıtlaması olmayan grup vermis.

Baska Bir Calısma Kuzey Carolina Duke Universitesi Medikal Center da yapılmıs

Center for Health Services Research in Primary Care, Department of Veterans Affairs Medical Center, and Duke University Medical Center, Durham, North Carolina 27705, USA.

120 kilolu kisi alınmıs

Düsük Yaglı Düsük Kolestrollu Beslenme icin bir grup
    Yüksek yag yüksek kolestrollu beslenme icin bir grup ayrılmıslar

Düsük karbonhidrat tüketeten grupa günlük 20 gram karbonhidrattan az verilmis. Düsük yag ile beslenen grupa ise <% 30 enerji yağdan, <300 günlük kolesterol mg verilmis

2 grupa da egzersiz önerilmis.

24 hafta bu 2 grupu incelemeye almıslar.

Düsük karbonhidrat alan grup düsük yag alan grupa göre daha fazla tartı ve yag kaybı yasamıs.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15148063

Azi, dishiwelet, ZeusS_ ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Sizin gibilerin şu kolestrol masum yazıları yüzünden sağlığımdan oldum. 4 ay günde 8 yumurta yedim nefes darlığından düz yolda bile zor yürüyodum sürekli gözlerim kararıyodu. Hastaneye gittim doktor sen kafayımı yedin dedi tahlillere inanamadı. geçen sene konusunuda açmıştım inanmayan baksın. https://www.bodyforumtr.com/vbforum/yumurta-ve-y-ksek-kolestrol-t42753.html

dkemre, themertyildiz, Azi ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

altında yatan baska hastalık oldugu kesin bence ben gunde 15 yumurta yedigimde oluyor hic bir sorun yasamadım.

beslenmenizi tam olarak yazarmısınız ?

kolestrolun yuksek olması tek basına bir sorun degil hele hele nefesdarlıgı hic yapmaz baska bir sorununuz var Doktora gidip gercek sorunu bulun

4. FiestaCondom

FiestaCondom Üye

Beğenileri:
    227
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    ankara
    Bugun ev bos param yok 15 yumurtaya dogru kosuyorum .d yumurtaya alerjin varsa ondandur zorla agzina yumurta sokmadik kendi secimin

Azi bunu beğendi.
  5. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    sapasağlam sporcuyudum durup dururken 4 ayda ne rahatsızlığım olucak doktora gittim zaten yazdıklarımı okumuyosun heralde. şimdi yediklerime dikkat ediyorum çok rahatım hiçbir sorunum kalmadı

alerjim filan yok doktormusun sen nerden biliyosun akını rahatlıkla yiyorum bi iki de sarı yiyorum sanki sen yedirdin dedim yumurtaları ben heldicle konuşuyorum sana ne oluyo. :D

Son düzenleme: 16 Mayıs 2012
  6. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Evek su dusuk karbo yuksek yag olayina katiliyorum cunku ben de Lou Schuler in bir kitabindaki T diyeti dedigi diyeti uyguladim ayni mantik. 92 kilodan 84 kiloya 5 ay zarfinda dustum tabi bundan sonra surec yavasladi.

Hatta gidip beden kitle indexi yaptirdim. Sonra da kan degerlerimi falan olcturdum neyse diyetisyene diyetteyim dedim sonra sordu nasil bir diyet diye dusuk karbo yuksek yag dedim :D kadin oteki tarafa gidip geldi :D suurunu kaybetti aramiza dondugunde de bana yaptigimin yanlis oldugunu falan anlatmaya baslamisti :)

7. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    doktoruna sorsaydın yumurtada ne var böyle oldum acıklasın bizide bilgilendir. Sen yesil biber yiyince yesilemi dönüyorsun yada kırmızı biber yiyince kırmızıya plastik yiyince plastige ?

Akciger ile yumurtanın ne alakası var ? Nefes darlıgı olasın ? tam beslenmeni uyku duzenini herseyi takip etmesi lazım doktorunun bir yumurtadan olcak degil.

Ve eski konularını okudugum zaman ise

Pappy nin sorusu bu

Belkide nefes darlıgı yapan sizi halsiz bırakan gece uyumamanız ve yeterli uykuyu almamanızdır. Burda da sorunu ictiginiz suya baglayın :)

insan vucudu bir yumurta yüzünden nefes darlıgı bas dönmesi mi olur ? Sen kolestrol den fakir beslensen karaciger onu yapacak cunku vucud icin kolestrol sart

Predatel

ise yaradıgına sevindim dostum en önemlisi daha cok yiyebiliyorken daha cok kilo vermemiz hic aclık cekmemiz.

8. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    O tam olarak oyle degil. Kendine gereken kaloriyi hesapliyorsun gene ama yasina ve v.g gecmisine gore ve bazal metabolizma hizina gore kucuk hesaplamalari var. Formulleri tam hatirlamiyorum kitap arkadassimda(o da kilolarindan sikayetci :)). Geri alinca boyle bir baslik acmayi dusunuyorum.

9. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    gene mi.
    yeter ama gerçekten yeter.

bir çalışma sonucu, üstelik ortalama yaşı 52 olan, obez olan insanalrdna oluşan 1 tane çalışmanın sonucu bu. başlığa bakıyoruz bir anda kalori sayımı MİT olmuş. referans verilen araştırma bile öyle bir şey demiyor, diyemiyor iken, her araştırma sonucunda hayatın anlamını bulmuş gibi topic açıyorsunuz. iyi okuyun, orda sonuç kısmında: akdeniz diyeti ve düşük karbonhidrat diyeti, düşükyağ diyetlerinin etkili bir alternatifi olabilir diyor. metodoloji kısmı haricinde, kalori sayımı konusunda kesinlikle bir sonuç çıkarmıyor.

işinize gelen her habere, her araştırmaya körü körüne inanıyorsunuz, buna bir şey diyemem, ki araştırmaya da zaten itiraz etmiyorum.

ama işin kötüsü her araştırmayı istediğiniz şekilde manipülatif olarak yorumluyorsunuz, hayatın anlamını bulmuş gibi topic açıyorsunuz... bari başklarına bunu empoze edip insanların sağlıklarıyla oynamayın.

eğer gerçekten varsa, forum yönetiminin çok ciddi bir şekilde, böyle kesin tavırlar içeren tek araştırmalık çalışmaların yer aldığı ve insanları araştırma haricinde manipülatif derecede yönlendirmeyi amaçlayan bu tip topiclere karşı bir tavır almasını bekliyorum. hiç olmaza sponsorunuza saygıdan bunu yapın.
    zira sponsor burayı ciddi bir yer olarak görüp destek oluyor sanırım.

*

sonradan gelen edit: oynanmış bir sağlık haberi meğerse ben bu mesajı yazarken yazılmış bile. forum yönetimini göreve çağırıyorum. hoşunuza gitmezse beni atın, ama yeter ki insan sağlılığıyla oynanama derecesine gelmiş, bu tip manipülatif iddialar içeren ve referans verilen araştırmalarla alakası bile olmayan topiclere karşı bir önlem alın artık.

themertyildiz, Azi, onbir ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  10. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir

bu calısmalarda da gozuktugu gibi dusuk karbonhidrat diyeti ile daha cok yesek bile daha cok kilo veriyoruz birde kan sekeri stabil oldugu icin aclık cekmiyoruz. kitabı paylasırsan sevinirim

Lyle Mcdonald in yazdıgı kitap mı ?

SAVAŞ74

2 tane calısma var daha da ekleyebilirim. Sende karsıt calısmalar ekle istersen :)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15148063

Predatel bunu beğendi.
  11. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    heldic ben tıp okumadım nerden biliyim ne alakası var yumurtayla ciğerin. zahmet olmazsa bi doktora gidip sorarsın ne alakası var diye . hala aynı işte çalışıyrum hiç bir problem yok.

12. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    Pappy

vucudunuz adepte olmus olabilir gecici baska saglık sorununuz olabilir yumurta ile olmadıgı kesin ve asikar ben de doktor degilim kan tahlillerinizi yaptırıp bir doktora gitseydiniz nedenini anlardınız

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin raporuna göre 2030 yılı itibariyle halkın yüzde 41’i obez olacak. Obezitenin önüne geçemeyen uzmanlar, suçlunun kaloriden çok insülin hormonu olduğunu söylüyor

Newsweek dergisi ABD’nin gelmiş geçmiş en büyük ekonomik krizi sırasında, yani 1930’lu yıllarda bile sokaklarda obez çocuklar görülüdğünü aktardı. Alman doktor Hilde Bruch’un bu dönemde yaptığı araştırmalarda açlık sınırında yaşayan mahallelerde bile çocukların tükettikleri gıdalar nedeniyle aşırı kilo aldığını kaydetmişti. Bruch’un yaptığı araştırmalar bugün birçok uzmanın kalori değil ne yendiğinin önemli olduğu yönündeki savlarının temelini oluşturdu.

Asıl suçlu insülin

Newsweek’in konuştuğu uzmanlar obeziteyi vücuda alınan kaloriden çok insülin hormonuna bağladı. Tüketilen birçok üründe bulunan işlenmiş şeker ve tahıllar vücutta salgılanan insülin hormonu seviyesini artırıyor. Vücutta yağ depolamadan sorumlu olan insülin arttıkça depolanan yağ oranı da artıyor. Bu da aşırı tüketim sonucunda obeziteye yol açıyor. Nişasta, işlenmiş şeker ve makarna, beyaz ekmek, beyaz pirinç gibi işlenmiş tahılların yol açtığı obeziteye neden olmayanlar ise sağlıklı yağlar, proteinler ve yeşil yapraklı sebzeler olarak biliniyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında işlenmiş tahıl, işlenmiş şeker, patates gibi nişastalı sebzelerden uzak durmak gerekiyor. Bu şekilde beslenilmesi halinde diyabet dışında kalp krizi riski de büyük ölçüde azalıyor.

http://gundem.milliyet.com.tr/obezi.../09.05.2012/1537920/default.htm?ref=OtherNews

yeni yapılan bir calısma ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi asıl suclu kalori degil insulin hormonu diyor buyrun okuyun Bunları duymak neden zorunuza gidiyor ?

13. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:

Lou Schuler-фитнес за мъже(men's fitness olabilir emin degilim) ezbere konusmak istemiyorum o yuzden kitabi alinca daha detayli bilgi paylasirim

14. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    30 kere söledim hala doktora gitseydin diyosun istersen ilkokul daki gibi heceleyerek anlatayım. rahat okuman için biraz büyüttüm anlama kıtlığı mı çekiyosun nedir.

15. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    kan kolestrolune disardan yene kolestrolun cok az etkisi var altinda baska sebeb yatiyordur onu doktorun bulmamis basindan savmis

16. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Keto beslenerek daha çabuk sürede daha hızlı yağ yakılıyor zaten, yeni bulunan birşey değil, sorun insanların bu diyetlerle zayıflamaktan başka birşey elde edememesi ve uzun vadede problem yaşamaları, kilo vermek isteyen keto beslenerek daha hızlı verir bunu inkar eden yok, amaç sadece kilo vermekse problem yaşamazsınız,

Birde böyle tahrik edici başlıklar açma, ne demek kalori saymak fiyasko? Kalori sayan zayıflayamıyor mu sağlığından mı oluyor da böyle başlık atıyorsun.

Adamlar düşük karbonhidratlı diyetler bir alternatif "olabilir" diye sonuç yazmışlar senin algılamana ve attığın başlığa bak ingilizcesi az çok olan okusun lütfen yazıyı, senin amacın paylaşım yapmak , tartışmak değil, polemik yaratmak ve kendi fikirlerini kabul ettirmek

17. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    mesele ben mi anlatamıyorum yoksa .... neyse burayı yazmıyayım.

küçük mesele şu: o kadar link vermiş gibi görünüyorsun hatta "istersen daha fazla link veririm :)" alaycılığında, ama aslında 1inci mesaj ve bu mesaj dahil toplamda sadece 2 farklı araştırmaya link veriyorsun. hepsi zaten ilk mesajda var.

-ara not: dikkat edersen ben verdiğin linklere itiraz etmiyorum. hatat defalarca söylediğim gibi, ketojenik diyetin karşısında da değilim. hatta yanındayım bile denebilir.

asıl büyük mesele: ben itiraz noktam şu: verdiğin linkler senin iddia ettiğin şeyleri söyle-ye-miyor. metodoloji kısmı hariç hiçbiri kalori sayımının etkisinden bahsetmiyor. bahsedemiyor. o bilimsel araştırmalar, senin iddia ettiğin gibi "mit oldu" "tarih oldu", "onu bırakın" gibi şeyler bile söyleyemiyorlar. bir bilimsel çalışma bunu söyleyemez zaten. zira 1 tek deney bir tek araştırma yetmez. istersen o tek deneyse 10000 kişi ile yapılmış olsun. bilimsel bir iddia için yılların geçmesi, çeşitli yaş gruplarında denenmesi, ç.eşitli demografik ve cvoğrafi şartlarda denenmesi hepsinde AYNI SONUÇLARI VERMESİ gerekir. dolayısıyla burdaki araştırmada da tek söylebildikleri, düşük karbonhidratlı diyetlerin akdeniz diyetlerinin (ki burda glisemik endeksi düşük gıda tüketmekten bahsediyor) iyi birer alternatif olabilecekleri.

halbu ki sen kalori sayımı MİT olmuştur diye başlık açıyorsun. çok alakasız ve manipülatif başlıklar bunlar...insanların sağlığıyla oynuyorsun, seni bilimsel çalışma sunuyor bak bu adam dinlenir zannedip iddia ettiklerini denemeye çalışıyorlar (son örnek : Pappy) ve sağlıklarından oluyorlar.

forum yönetimini üyelerin sağlıkları adına göreve çağırıyorum.

themertyildiz, SipahiPower, Azi ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  18. ccmssx

ccmssx Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    38
    Doğru bilinen yanlışlar bir bir ortaya çıkıyor. Daha neler var kim bilir?

heldic bunu beğendi.
  19. Pappy

Pappy Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    ya ne demezsin buldozer heldiç mitleri yıka yıka gidiyor maşallah :D . nedense heldiçin mesajları bana son banlanan şu meşur trollu hatırlatıyor uslub aynı oda karataycıydı galiba.

Azi ve hasanateş bunu beğendi.
  20. heldic

heldic forum Kurdu

Beğenileri:
    1.118
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    izmir
    OkuyomBenYaa

uzun vadede ne gibi problem yasıyolarmıs ? Acıklarmısınız.

SAVAŞ74

daha farklı calısmalar da koyarım dedim cunku

yapılan calısmaların hepsi gösteriyor ki

düsük karbonhidrat alan grup cok daha fazla kalori almasına ragmen daha cok kilo kaybetmis ve diyete daha cok uyum saglamıslar.

dusuk yag alan grup ise daha az tartı kaybına yol acmıs. Bu asikar net bir gercek.

Bu yönden bakarsan kalori saymak nasıl dogru oluyor ? Kalori sayan tabiki zayıflar ama mantıksızlık surda baslıyor

kac kalori aldıgınız degil Ne yediginiz önemlidir.

istersen Söz Fato dayı cagır forum yönetiminden önce insan saglıgı ile oynuyor bu deneyler :) hehe :)

Randomize bir calısma daha yapılmıs 1800 kalori ile 1100 kalori alan grup karsılastırılmıs 1800 kalori alan grup daha cok tartı kaybına ve trigliserid dusmesine sebeb olmus. Hemde yediklerinin yüzde 60 ı yagdan gelmesine ragmen

baska bir calısma

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17341711

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18646093

http://www.www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16476868

hepsi kalori ile kilo vermenin kesin bir alakası olmadıgını gösteriyor cünkü daha cok kalori alan grup daha cok kilo vermis mantıken daha az kalori alan grup daha cok kilo vermesi gerekmezmiydi kalori sayımı dogru olsaydı ?

Sayfayı Paylaş