kalori ihtiyacı sorunu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve dilar09 tarafından 31 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    abiler, sizden yardım istiyorum.. ektoyum ve şu kalori ihtiyacı meselesi gerçekten kafamı allak bullak etti.. önceden hiç umursamıyordum. sadece proteinime dikkat ediyordum ve çok iyi olmasa da belli bi sonuca vardım. fakat sonra kaloriyle ilgili birçok yazı okudum ve öneminin farkına vardım.sporu bıraktıktan sonra resmen eridim gittim, bir daha zayıfladım. şu an ideal kilomun çok altındayım, o yüzden bundan sonra kalorimi yeterince almaya çalışacam dedim kendime ama o kadar kötü bir bataklığa dönmüş ki bu kalori ihtiyacı işi cidden kafam patladı. nerde hesaplasam değişik sonuçlar alıyorum ve rakamlar arasında dağ kadar fark çıkıyor. ne olduğunu bi türlü kavrayamadım. son çare de buraya başvurdum. sizden asıllı bir kalori ihtiyacı hesaplama yöntemi istiyorum.. var mı yardım edebilecek olan??
    boy: 177
    kilo: 56

doxux bunu beğendi.
  2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    http://iifym.com/tdee-calculator/

Buradan günlük kalori ihtiyacını hesaplayabilirsin, verdiğin bilgiler dogrultusunda hesaplayınca 2181 kalori çıktı, bu kalori senin gün içinde minimum alman gereken kalori, kilo almayı hedefliyorsan bu miktarın üzerine 300-500 kalori arası ekleme yapmalısın.

Ekleme yaptıktan sonra ulaştıgın kalori miktarını 2 hafta boyunca her gün tutturmaya çalış, iki hafta sonunda tartıda artış varsa aynen devam et, ne zaman ki tartıda artış durdu, 100 kalori daha arttır.

doxux bunu beğendi.
  3. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    cok tesekkurler.. Peki ustune 1000 kalori eklesem Bu bahsi gecen iki haftayi bir haftaya indireblir miyim?
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Ağustos 2014 ---
    bir de Bu kaynagin guvenirligi be kadardir? Sonucta bir suru site var

4. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Kaloriyi daha fazla yükseltmen yağlanma riskini de yanında getirir.

Bu siteler tamamen tahmin ediyor, kimse tabiki net olarak kalori ihtiyacını öğrenemez. test ederek bulunacak şeyler.

5. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Anladım.

Yok onu biliyorum zaten de, diğer sitelerden bir farkı olduğu için mi burayı önerdiniz demek istemiştim. Yani sizce diğerlerine göre daha güvenilir olduğu için mi

6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    O site en güvenilir yerlerdendir.

Yalnız şu var, bütün formüller senin günlük hareketini yaklaşık olarak tahmin eder ama hiçbirisi bunu tam olarak başaramayacağı için en güvenilir sitenin bile hata yapma ihtimali var. O yüzden günlük 2181 kaloriyi bir tahmin olarak al. Buna 300-500 eklediğinde günlük kalori hedefin 2481-2681 olacak. Şu anda çok zayıf olduğun için bana sorarsan üst sınırdan hesapla ve günlük 2681 kaloriyi hedefle (burada da tabi 3-5 kaloriye takılma, 2650-2700 arası iyidir işte). Günlük fazladan 500 kalorinin 24 günde 1 kilo yapması gerekiyor. Eğer 14 gün sonra 1 kilo civarı aldıysan hesap doğrudur, aynen devam. Eğer alamadıysan hesap hatalı demektir, 200 kalori fazla al. Eğer daha fazla aldıysan 200 kalori azalt. Bu şekilde 2 haftada sana 1 kilo aldıracak kalori miktarını bulunca işlem tamam demektir, o kalori miktarından devam et.

Bir süre sonra vücudun irileştikçe günlük kalori ihtiyacın artacak. O zaman sana şu anda kilo aldıracak kalori miktarı işe yaramayacak. O günlere geldiğinde 200 kalori daha arttırmalısın. Gördüğün gibi konu gayet basit aslında.

7. dilar09

dilar09 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Anladım.
    Tamamdır o zaman ben deneme işine koyulayım hemen. Çok teşekkür ederim

doxux bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş