Kalori hesaplaması yapmadan yağ yakımı

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve kadirozkan tarafından 6 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Selamlar değerli dostlarım;

Geçtiğimiz mart ayının ilk haftası başlamaya çalıştığım fakat bir türlü düzene sokamadığım kilo verme-yağ yakımı macerama gün itibariyle daha düzenli bir şekilde başlamak niyetindeyim.

Yaklaşık iki aylık sürede 104 kilodan 94 kiloya inmeyi başardım ama belirttiğim gibi düzenli bir diyet uygulayamadım. Sebebi ise motivasyon eksikliği birazda üşengeçlik. Bu on kiloyu verirken herhangi kalori/gram hesabı yaptığım bir diyet uygulamadım. aynı şekilde sporda yapmadım. Peki neden kalori hesabı yapmadım? Çünkü araştırdığım besin değerleri ile alakalı kaynaklarda örneğin bir tabloda haşlanmış patatesin 100gr=100 kalori olarak belirtilirken, diğer tabloda 100gr=240 kalori gibi uçuk ve birbirlerinden tutarsız sonuçlarla karşılaştım. Hemen hemen tüm yiyebileceğim şeyler için bu geçerliydi. Ben de öncelikli olarak un, tuz ve şekeri bununla birlikte kızartmalar gibi sağlıksız yemekleri hayatımdan çıkararak kaliteli beslenmeye çalıştım.

Aşağıda neler yediğimle alakalı fikir verebilmesi adına birkaç öğünümü paylaşıyorum. Tabii fotoğrafını çekmediğim pilav, bulgur, makarnaya ve tavuklu yemeklere gömüldüm diyebilirim. Sabahları iştahım olmadığı için iki nadiren de olsa üç öğün yemek yiyorum. Günde yaklaşık 2-3 litre su tüketiyorumdur

Kahvaltı 001.jpg Kahvaltı 002.jpg Kahvaltı 003.jpg yemek 002.jpg yemek001.jpg

Şimdi başlayacağım yağ yakımı çalışmamda da aşağı yukarı aynı sistemi uygulayacağım. Yine kalori hesaplaması yok, haftanın 5 günü spor yapmaya çalışacağım.

6 mayıs itibariyle ölçülerim;

Boy: 179 cm

Ağırlık: 94 kg

Tahmini yağ oranı: + %27

Göbek: 107 cm

Bel: 103 cm

Kalça: 107 cm

Boyun: 44cm

Kol: 36cm

ön.JPG sağ.JPG

Hedefim 1 temmuz tarihine kadar - %19 yağ oranıyla 80-81 kilo olabilmek

2. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Selamlar.

Geçen 3 günün ardından 1 kg daha vermiş bulunmaktayım. Çok mu süratli dersiniz? Açıkçası protein ağırlıklı sağlam beslendiğimi düşünüyorum. Geçen süre de meyve, pirinç pilavı ve makarna gibi karbonhidrat zengini yiyecekler tükettim dolayısıyla aç kalma gibi bir durum söz konusu değil.
    Genel beslenmemin dışında gün içerisinde 1 fincan yeşil çay, sabahları double şekersiz kahve içiyorum. Ara sıra yemeklerden önce 3 kaşık elma sirkesini 200ml suya karıştırıp içtim.

Günlük 1 saatlik yürüyüşümün dışında sportif bir aktivite diye adlandırabileceğim herhangi bir uğraşım yok şimdilik.

3. Sisteki siluet

Sisteki siluet Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Araştırma Görevlisi
    Yer:
    Ankara
    Kaloriyi kendin de hesaplayabilirsin yiyeceklerin. Gerçi ben her zaman makro değerleri daha mantıklı bulurum. 1 gr karbonhidrat 4 kkal, 1 gr protein 4 kkal, 1 gr yağ 9kkal.
    kilo verme hızı zaten başlarda süratli oluyor sonra kimi noktalarda yavaşlıyor. Bu da senin yediklerinle çalıştıklarınla alakalı. Girdisi çıktısıyla. Başta su - kas yakımını minimalde tutmak önemli olan.

4. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Selamlar sisteki siluet

Kaloriyi kendim hesaplarken de yine bir sıkıntı oluyor. Örneğin x marka tam yağlı bir beyaz peynir ile y marka tam yağlı bir beyaz peynirin içeriğindeki protein oranı oynaklık gösteriyor. Bu durum günlük yiyebileceğimiz çoğu şey için geçerli. Peynir sadece bir kalemlik bir beslenme örneği. Peynir'in dışında 6-7 farklı şey tüketiyorum günde. Totale vurduğum da günlük 200-300 kalori aşağı yada yukarı almaktan çekiniyorum. Çünkü diyetim için ya fazla yada yetersiz besleneceğim.

Gerçi uyguladığım diyette de durum farklı değil. Ne aldığımı bilmiyorum sadece yağ yakma niyetin de olduğumdam hep daha düşük kalori alımını "tahmini olarak" tercih ederim. Esasın da 3 öğünden oluşan 1800 kalorilik bir diyet var kafamda. O zamanda kalori hesaplamasına giriştiğimdem başlık havada kalacak ama olsun :)

Profesyonel bir sporcunun sayfasından bulduğum şöyle bir tablo var.
    1922450_1424609041118462_2044869168_n.jpg
    3 aşağı 5 yukarı böyle olduğunu var sayalım fakat bazı değerler gerçekten kafa karıştırıyor. Mesela 100 gr haşlanmış patatesin 100 kalori olması hiç mantıklı değil. İçerdiği karbonhidratı düşününce kalorisinin %50 ölmesi garip. Yok bu tablo sizlerede makul geldiyse bende 1800 kalorilik diyetimi uygulamaya hazırım

5. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    11 mayıs itibariyle aç karına 92 kg'ı gördüm. Göbek çevremde 2cm incelme var.
    Kısmetse yarın öğünlerimi arttırmadan ağırlık çalışmasına başlayacağım.

6. massacrewin

massacrewin Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Seninle hemen hemen aynı ölçülere sahibim fark olarak boyum ve kilom.boyum 175 kilom 84.Bende bu yaz ayı boyunca elimden geldiğince sporu yoğunlaştıracağım.Çektiğin resimler aynı beni özetler gibi sadece göbeğim biraz daha ince.Başarılar diliyorum inşallah sende hedefine ulaşırsın.

7. Sisteki siluet

Sisteki siluet Üye

Beğenileri:
    284
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Araştırma Görevlisi
    Yer:
    Ankara
    Burda kalori hesapları var. Bence benim bahsettiğim makrolar yani karbonhidrat-protein-yağ diye bölersen daha anlamlı şeyler fark edebilirsin. Bu sayede de proteine biraz önem verip diğerlerini kısabilirsin.

8. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    18 mayıs itibariyle 90kg'a düşmeyi başardım. gerçi dün bira içtim vücut ciddi oranda su attı onunda 0,5-1kg kadar etkisi olabilir.

tok halde -89 olduğum da kıyaslamak için fotoğraf çekeceğim

9. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    89 kiloyum. 17 günlük farkı sizlerle paylaşmak istiyorum. biliyorum çok süratli kilo veriyorum yalnız çok da güzel beslendiğimi düşünüyorum. Hiç açlık hissetmiyorum aç olduğum tek şey öneri ve görüşleriniz :)

17 günde 5 kilo verdim;
    23mayısko - Kopya.png

10. massacrewin

massacrewin Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Göbek iyi azalmış birader gidenin yarısı yağdır en fazla yinede başarılar diliyorum hedefine umarım ulaşırsın :)

11. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Karin cidden sekle girmis

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

12. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Selam dostlarım.
    Artık tok karına 86 kiloyum, yağ oranım %22. Geçtiğimiz hafta sonu yoğun alkol aldım bir öğünde de sandviç yedim hala pişmanlığım devam ediyor. Sanıyorum pişman olabilmek en iyisi tekrar aynı hatayı yapmanızı en azından birkaç gün erteliyor.
    Henüz antrenmanlara başlayamadım. Ama bu tembelliğimden, sıkı bir diyet programı uygulamamamdan ve ara da sıra da kaçamaklara yönelmeme rağmen aldığım sonuçtan memnunum. İşi layiğiyle başarabilseydim demek ki sonuç çok daha iyi olabilirdi. Bu da beni motive eden mevzu.

13. Buchdich

Buchdich Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    43
    Hocam fotograf bekliyorum merak ettim. :)

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

14. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    buyursunlar :)

998614062014.png

Formum iyi olmadığından yine kıyaslamaya başvuracağım. ilk fotoğrafta 100 kilo olmam gerekiyor. ikincisini de az önce çektim.

Buchdich bunu beğendi.
  15. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Daha önce belirtmiştim 1 temmuz hedefim -%19 yağ oranıyla 80-81 kilo olabilmekti. Başaramadım ama yaklaştım. %22 yağ oranıyla 84 kiloyum. Mart ayının başından bu yana toplam da verdiğim kilo 20'yi bulmuş oluyor. Memnun muyum derseniz tabiiki hayır. Yine de antrenmansız ve kaçamaklarla dolu kilo verme maceram'ı başarılı sayılacak bir yerde sonlandırıyorum.

Şimdiki hedefim tamamı ile sağlıklı yaşam ve kas inşaası üzerine olacak. Kesinlikle eski kilolu halime dönme gibi bir niyetim yok.

Eresbos bunu beğendi.
  16. DaMountain

DaMountain Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    8
    tebrikler :D

17. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    ne yediğini bilmezsen, hedefıne hıc bır zaman ulasamazsın.. ulassanda bılkı ne kadar yıyecegını bılen bır vucuda sahıpsın. az yemeye calıs eger hesap yapmıyorsan.

18. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Bende kalori hesaplamiyorum. Ama 2000 i gecmem heralde tam 2000 dir. Kendine ne iyi geliyorsa ona göre ye . Ama tabii bununda bir olcusu var cok az yada cok fazla kalori almamalisin

19. kadirozkan

kadirozkan Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Elektronik Teknisyeni
    Yer:
    İstanbul
    Katılımlarınız için teşekkür ediyorum dostlarım.
    Konu yağ yakımından çok öncesi-sonrası şeklinde oldu kusura bakmayın. Son durumuda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Motivasyonum üst düzeyde, kendime güvenim arttı. Yakın gelecekte ağırlık antrenmanlarına başlayıp önümüzdeki bahara bomba gibi girmeyi hedefliyorum. Bundan sonra herhangi biri bana hayattaki başarılarımı soracak olursa, büyük bir keyifle aşırı kilolarımdan kurtulmam olduğunu söyleyebileceğim.

20kgfark001.png

Eresbos, hasanugure ve DaMountain bunu beğendi.
  20. Narkoz1990

Narkoz1990 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    8
    tebrikler :)

Sayfayı Paylaş