Kalori hesaplama konusunda uzman

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mertefe tarafından 24 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar, ben vg de yeniyim. Oldukça okuyorum, araştırıyorum fakat belli noktalarda takılmaya devam ediyorum. Forumdan benim için çok değerli bir arkadaşım yardımlarını eksik etmesede, devamlı rahatsız etmek istemiyorum kendisini.

Sormak istediğim; Günlük kaç kalori aldıgımı nasıl hesaplarım.
    Şimdi ben kalori index 3200 kalori alırsam kilomu koruyacagım çıkıyor. Kilo vermek istiyorsam, kabaca bunu 600 800 kal gibi düşürmem gerekli. Matematiksel ölçüt bu doğru anladıysam. Peki günlük yediğimiz besinin kalori değerini tam olarak nasıl anlarız, evimize gram ölçer mi almak gerekli :)

Kısaca özetlemek istersem, bugün şu ana kadar yediğim yemekleri nasıl hesaplayacagım.

Saat 11 gibi ilk öğünüm olan 3 adet yumurta ve yanında bir domates ve dilimlenmiş bir adet turp tükettim. Saat 12 de bir adet Suprdyn Energy aldım. Saat 15.00 da bir tabak (dolu) bulgur pilavı ve iki haşlanmış but tavuk yedim. Şimdi bu noktaya kadar aldığım kalori aşa yukarı benim hesabıma göre;
    Yumurta 3adet x 80
    Domates 1adet x 15
    Turp 1adet x 20 = sabah öğünümde toplamda 115 kal almışım.

Öğlen:
    Bir tabak bulgur: 350(1buçuk porsiyon)
    iki adet but : 400 = öğlen toplam 750 kal. Toplamda şu ana kadar yklaşık 900kal almışım.
    Yatana kadar yediklerimi de hesaplayınca günlük kalori miktarım çıkıyor, üç aşagı beş yukarı.

Doğrusu bu mudur. Yani internette bulunan yiyeceklerin kalori değerleri üç aşagı 5 yukarı kesin doğruluktamıdır. Teşekkür ederim . Kardio ile destekliyorum.
    Saygılar.
    Mert

Son düzenleme: 24 Şubat 2012
  2. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Abi sen şakamı yapıyorsun :)
    Yumurta tanesi 70 80 kalori arasıdır 3 tane yedin mi yaklasık 210-240 kalori
    1 adet büyük domates 10-15
    1 tabak bulgur 350 kalori aşağı yukarı en fazla 400
    100 gram tavuk but kısmı kemiksiz 150 kaloriyi geçmez 2 adet buttanda 100 gramdan fazla et cıkmaz diye düşünüyorum.
    Diyette kalori hesabı kişiden kişiye göre değişir şu an ki vücut kitle index'iniz aktivite durumunuza göre bunu en iyi siz hesaplarsınız şunu unutmamak lazım kaloriyi çok kısarsak vücutta ona göre metabolizmayı yavaşlatır.
    Örneğin 1000 kalori açık vermek istiyoruz bunu 600 kalori yiyecekten kısarak 400 kaloride egzersizle atarak yaparsanız daha verimli olur ki cardiyo yapıyormussunuz umarım hedefinize ulasırsınız kolay gelsin.

mertefe bunu beğendi.
  3. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler kardeş düzeltme için. Evet akşam yemeğide bitti, 2 tabak (az yağlı) makarna (salçasız), bir tabak çorba, bolca salata yedim. Ekmek yok, sulu yemek yok. Şimdilik bu kadar kesebiliyorum.

Akşam yediklerimle;
    1 tabak tarhana 130kal
    2 tabak makarna400kal
    salata 50 kal demek istiyorum = yaklaşık 600kal. Bir de biraz önce yarım porsiyon et sote yedim ona da 200 dersek bugun yediğim kalori miktarı toplamda , kafam karıştı :/

4. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sevgili Mert abi, illa ki kalori hesabı yapacaksan bu cetveli kullanabilirsin.

Ben yağ yakımı konusunda Sayın Canan hoca ile aynı fikirdeyim, kendimde tecrübe ettim ve gördüm ki, vücut kalori hesabına bakmaz!

Vücudu asıl yağlanmaya sevk eden şey aldığımız cal den azını tüketmek değildir, asıl yağlanma yapan unsur onun sistemine uygun olmayan gıdalar (çabuk sindirilen rafine gıdalar) almak ve onun kendi döngüsüne uygun olmayan kısır döngülere (yani insülin direnci) sokmaktır!
    Eğer siz onun istediği doğru gıdalarla beslenir ve onu alışık olmadığı kısır döngülere sokmazsanız, gün içinde aldığınız cal den azını bile harcasanız, gece yattığınızda leptin hormonu salgılanır ve vücut kendini dengeler, vücut onun istediği gibi davranırsanız sizi asla borçlu çıkarmaz!!!
    Bu konuyu başlığımda da ayrıntılı anlattım.

Ama siz insülin direnci tedavi etmezseniz, istediğiniz kadar cal yakın gün içinde yine yağlanma riskiniz var!
    Ve sporu bırakırsanız hele anında tekrar çok hızlı yağlanma baş gösterir çünkü siz insülin direncini tedavi etmeden bırakmışsınızdır!
    Buna en güzel örnek bazı spor dallarındaki sporcuların belinde yağlanma olmasıdır, özellikle powerlifterlar çoğunlukla hızlı Kh ları kullandıkları için her daim insülin direnci bu sporcularda mevcuttur ve göbek de yağlanma da mevcuttur, bir çok örneği var!

Uzağa gitmeyelim, kendimden örnek vereyim karatay beslenmesine başladığımdan beri asla cal hesabı yapmıyorum ve günlük en az 5-6 yumurta bir o kadar tereyağı, zeytin yağı bolca kullanıyorum.
    Ve hiç kardio yapmadığım halde ben belden çatır çatır incelirken, kendine öldürene kadar kardio yapan arkadaşlarım sonuç alamadılar, 1cm incelme gördüklerinde dünyalar onların oluyordu :D

Şimdiye kadar ki yazdığınız beslenmeleriniz güzel, fena değil.
    Salça kullanabilirsiniz kaçınmayın.
    Makarna çok tercih etmemekde fayda var, gi si vasat fakat oldukça rafine bir gıda midede fazla durmuyor!
    Sulu yemek iri taneli baklagilleri yiyoruz, yasak değil, ekmeksiz bolca tüketin ;)
    Çorbalar unsuz olanların tamamı serbest tüketin ;)

Günlük mutlaka atlanmaması gereken besinler olarak sabah yumurta, daha sonraki öğünlerde ise salata ve yoğurt (meyvesiz olanlar sade yağlı yoğurt) olmazsa olmaz atlanmaması gereken besinlerimiz :)

Kolay gelsin :)

5. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Zeuss gerek bilgin, gerek bu bilgileri üşenmeden paylaşımın, seni zamanımızda nadir bulunan bilgili ve paylaşımcı insanlar katogorisine sokmakta. Şahsımca bu site ve benim gibi yeni başlayanlar için çok değerlisin. Başlıkta da yazdıgım gibi, seni rahatsız etmek, sıkmak istemiyordum ama sen üşenmeden, sıkılmadan cevaplıyor ve tanımadıgın bir insan için zamanından ödün verebiliyorsun. Çok teşekkür ederim. Çok değerli bilgiler, değerli bir arkadaşsın. Kalori mantıgını anlamaya başladım sonunda. Okumaya devamm. .

ZeusS_ bunu beğendi.
  6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolasın abi :)

Sayan kadar sövenimizde mevcut...
    Bu insanoğluna ne yapsan olmuyor...
    Bir tanesi şuan cezalı da, diğeri Allah ne verdiyse sayıp sövmüş direkt şahsıma hakaret şeklinde yani...
    Ne diyim elmalı ağacı taşlarlar deyip geçiyorum ;)

Mert abi bu başlığını günlük niyetine kullanırsan, beslenmeni sürekli takip etmiş oluruz ;)

pozitronn ve mertefe bunu beğendi.
  7. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kardeşim.

İlk beslenme;
    Saat 11.20
    1 tabak Tarhana Çorbası+Suprdyn Energy
    İkinci beslenme;
    Saat 14.37
    Bir porsiyon pilav :( + üzeri yarım porsiyon Et Sote.
    Bir saat sonra spora çıkacagım. Senin yazdıgın kardio programını çalışacağım, tek eksik olacak, ağırlık çalışmasını artık haftada iki gün Ptesi ve Perşembe günleri yapacagım. Küçük kas gurupları 5x7 şeklinde .

Hedef koyalım. :) Bakalım. Desteklerinle korkmuyorum ama inşallah bugun şu 10km/h 5dk da patlamam. Diğerlerinden korkmuyorum vallahide, hatta senin forumda verdiğin 3Level-5- 7-9Level x 5dk Toplamda 20dk bisiklet, 15dk epiliptic yapacagım. Bunları çıkarabiliyorum çok şükür. Tek korkum 10km/h 5dk olayı. Off sıkıntı doğfu vallahi. .

GÜNCEL:
    Boy 1.78
    Kilo 93kg
    Bel 112cm
    Gögüs 112cm
    Bilek 19cm
    Vücut yağ oranı %34

HEDEF
    Boy 178
    Kilo 79
    Bel 90
    Gögüs 112
    Bilek 21 Ekstradan çalışıyorum, bilek güreşi için :)

Son düzenleme: 25 Şubat 2012
    ZeusS_ bunu beğendi.
  8. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Güncel;
    İlk beslenme;
    Saat 11.20
    1 tabak Tarhana Çorbası+Suprdyn Energy

İkinci beslenme;
    Saat 14.37
    Bir porsiyon pilav :( + üzeri yarım porsiyon Et Sote.

Üçüncü Beslenme; 16.20
    Bir konserve barbunya (hazır) 5,6 kaşık yogurt ve 200ml çileklisüt

Gün bitmedi daha ne yiyeceğim bakalım

9. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    O pirinç pilavı ile çilekli süt olmamış ;)

Birde 8de yemek ye yeme işini artık bitir, unutma yatmadan 4-5 saat önce yeme işi bitmezse gece uykunda yağ yakımı olmaz ;)

10. mertefe

mertefe Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Peki kardeşim, yola devam

ZeusS_ bunu beğendi.
  11. Mehmet1988

Mehmet1988 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Belçika
    Merhaba Mert,

ben Belçika'da ya§iyorum ve buradaki prof bodybuilder'ler meyve ve zepseleri saymiyorlar, yani onlarì saymasanda olur, gerisi kolay hesaplanìr...

12. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bou olay aslında o kadar basit bir olay değildir ,zira pratikte ben 2.000 kcal alayım dediğiniz zaman bunun besin değer konvertasyonunu yapmanız isizn o kcla ı alacağınız anlamına gelmez...zira, "metabolizma (bağırsak formasyonu, enzimler vb) , besinlerin birbirlerini inaktive etmesi ,öğün araları vb vb" gibi kişiden kişşiiye değişen bi sürü faktör vardır...

ancak , bizler genelde "optimum şartlarda " olduğunu fazederek " bu konuda dietlere başvurabiliriz...

3.200 kcal / gün aslında kilo almak için bayağı sağlam bir yaklaşım...

kilo almanın en baqsit formülü:

"bazal metabolizmanız + sindirim enerji kaybı + aktivizayon enerjisi (spor ,hareket vb) + kilo amak için gerekecek enerji miktarı"

olarak basitce hesapyabilirsiniz (tabi ki herşeyin, yukarda yazılan optimum şartların varolduğunu varsayarak ) !...)

burdaunutulmaamsı gereken hussu "kilo alma kısmının" , hipotalamus ta oluşturulacak " 7-8.000 kcal "lık fazlalığa belli sürede hitap etmesi...yani bu ekstra enerji miktarı 3-5 günde alındığı zaman vücuut 1 kgs alır...
    kısa bir örnekle:

bazal metabolizmanız 1.300 kcal + sindirim enerjisi 400 kcal + spor ve hareket kaybı 700 kcal " olsun , bu 2.400 kcallık bi enerji ihtiyacına tekabül eder ...buna kilo alabilmek için 7 günde 1 kgs alacağımızı planlasak ki bu da yaklaşık 1.000 kcal ektsra demektir , toplamda 3.400 kcal lık bir günlük enerji gerekisnimi mevcut...

enerji dağılımıznızı ise :

%70 karbs + % 20 protein + % 10 yağ ( değerler duruma göre +/ - % 10 oynatılabilir ) dağıtmanız sağlıklı olan konudur...

burda 1 gr karbonhidratın 4.2 kcal, proteinin aynı , yağların 9 kcal / gr olduğunu göz önüne alarak...)

ancak tabi ki bu kilo almayı tabi ki e kestirme yoldan direkt olarak " en yüksek enerji veren yağlardan da kestirme olarak elde edebilirsiniz...))) zira , enerji seviyeleri diğerlerinin nrdeyse 2.5 katıdır r...)

Sayfayı Paylaş