Kahvaltı yapmadan yağ yakmak.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Tulubas07 tarafından 30 Nisan 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. Mehmetr91

Mehmetr91 Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Insan vucudu makina degil hemen ac kaldin diye kaslarin erimez korkma :) Ben kalkarim 1 buyuk bardak suyumu icerim bazende Sade kahvemi icer islerimi hallederim yaklasik 1 saat gectikten sonra kahvalti yaparim.Pekte hacimsiz olmadigimi dusunuyorum :) savas hocayi takip Eden biri olarak kendisininde asla elinde bilimsel dayanaklar olmadan konusmayan biri oldugunu bilirim.Yaparsin yapmazsin sana uyar uymaz orasi sana kalmis.Ben o sekilde yapiyorum ve yapan bircok arkadasim gibi sonuclar iyi

2. tan1925

tan1925 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    izmir
    Biraz ac kalmak dedigin 13-14 saat oluyo bu baslikta ki konuya gore
    --- Mesaj birleştirildi, 6 Mayıs 2014 ---
    Ve zten burda konusulan da senin yaptigin gibi uyandiktan 1 saat sonra kahvalti yapmak degil en az 3 saat sonra kahvalti yapma konusuluyo burda senin yaptigin da bi problem yok bence

Son düzenleme: 6 Mayıs 2014
  3. Mustimusti

Mustimusti Üye

Beğenileri:
    408
    Ödül Puanları:
    63
    Zaten kalkip yuzunu yikaman oturup kendine gelmen kahvalti hazirlaman vs 1 saati buluyor. Allah askina herkes yuzunu yikamadan kahvaltiyami oturuyorda benim haberim yok. 1saat sonra kahvalti yapmak sabah ac kalmak degildir. Sizin Savundugunuz 3.4 saatlik dilim. Sabah kalktigindaki 1 saatlik surecte metabolizmanin canlandigi en dinc oldugu andir.
    Bu zaman diliminde vucudunu beslemezsen gunun geri kalaninda kaliteli bir gun gecirmek cok zorlasir.
    Ha kalktiktan 4.5 saat sonra yemek yyrm gayette dincim diyen cikacak, onada saygilar iyi ac kalmalar.

GT-I9190 cihazımdan gönderildi

tan1925 ve Balboa7 bunu beğendi.
  4. dearstar

dearstar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Sabah kalkıyorum işe yürüyerek giriyorum. 3 Km yol. Ondan sonra kahvealtı yapıyorum. Karbonhidratsız. Protein agırlıklı. Aynı tarifeye devam o zaman.

5. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Videonun sadece başını izleyebildim ama tartışma güzel. Martin Berkhan'ın şu makalesinde topladığı çalışmalar var, konuyla ilgili: Is Late Night Eating Better for Fat Loss and Health? | Intermittent fasting diet for fat loss, muscle gain and health
    1- Chronobiological aspects of weight loss in ob... [Chronobiol Int. 1987] - PubMed - NCBI
    Bu araştırmada denekler eşit kaloriyle besleniyor. Bütün kalorileri sabah alanlarla bütün kalorileri akşam alanlar arasında kilo kaybı açısından fark oluşmuyor. Kalorileri geç saatte (18:00) tüketenlerde daha yüksek yağ oksidasyonu oluyor, yani yağ yakımı.
    2-http://The role of breakfast in the treatment of obe... [Am J Clin Nutr. 1992] - PubMed - NCBI
    Bu çalışma güzel. Denekler iki gruba bölünüyor. İlk grup kahvaltıyı atlayarak günde 2 öğün yiyor. İkinci grup ise kahvaltı yapıyor ve günde 3 öğün yiyor. İki grup da günlük eşit miktarda kalori tüketiyor. Kahvaltı yapmayan, günde 2 öğün yiyen grup bu kalorilerin 2/3'ünü akşam yemeğinde alıyor. İki grup arasında kilo kaybı açısından dikkate değer bir fark oluşmuyor ancak normal hayatında kahvaltı yapıp da bu çalışma için kahvaltıyı atlayanlar en iyi sonucu alıyor. Bunun tam tersi olarak, önceden kahvaltı yapmayıp da bu çalışma için kahvaltı yapanlar da bu gruptan sonraki en iyi neticeyi alıyorlari yani davranış değişikliğine gidenler kahvaltı yapıp yapmamadan bağımsız olarak daha iyi sonuç alıyorlar. Kahvaltı yapanlar çalışmada daha çok zorlanıyorlar ve daha çok depresif yeme davranışı gösteriyorlar. Gruplar arasında kaybedilen kilonun yağ ve kas dağılımı açısından fark oluşmuyor.
    3- Weight loss is greater with consumption of large morn... [J Nutr. 1997] - PubMed - NCBI
    Bu da ilginç. Katılımcılar 6 haftalık safhalarla iki ayrı beslenme şekline sokuluyorlar. Safhaların birinde kalori alımlarının %70'ini sabah, diğerinde akşam yapıyorlar. Kalori alımlarının çoğunu sabah yaptıkları evrede daha fazla kilo kaybı yaşıyorlar. İşte kahvaltı yapanların daha çok yağ yaktığının ispatı değil mi? Değil. Çünkü kalori alımlarını sabah yaptıkları evrede kaybettikleri fazladan kilolar kas kütlesinden kaynaklanıyor. Kalorilerinin çoğunu akşam aldıkları safhada kas korunumu daha yüksek oluyor. İki safhada kaybedilen yağ miktarında değişiklik yok. Bu çalışmanın zayıflıkları var ama uzatmayayım. Denek sayısı az.
    4- Influence of meal time on salivary circadian corti... [Nutrition. 2007] - PubMed - NCBI
    Denekler eşit miktarda kaloriyi günde 5 öğünde, sabah 9-11 arası veya akşam 18-20 arası alacak şekilde 3 gruba bölünüyorlar. Gruplar arasında kilo kaybı, metabolik hız veya kortizol seviyesi açısından bir fark oluşmuyor.
    5-http://Greater weight loss and hormonal cha... [Obesity (Silver Spring). 2011] - PubMed - NCBI
    Bu da güzel. Direkt kahvaltı yapıp yapmamayla ilgili değil ama güzel. Gruplar aynı diyeti 3 ana öğün, 3 de atıştırma olarak alıyorlar. Grupların birisine günlük karbonhidratları öğünler ve atıştırmalara eşit olarak bölünmüş şekilde veriliyor. Diğer grup ise karbonhidrat miktarının büyük çoğunluğunu son öğünde alıyor (yaklaşık 170 gr). Sonuç olarak eskinin bilgileriyle günün bütün karbonhidratını akşam yemeğinde alan grubun yağ yakımının daha kötü olması beklerdik. Ama öyle olmuyor. Bütün karbonhidratını akşam alan grup daha çok kilo veriyor, karın çevresi daha çok küçülüyor ve yağ oranı daha çok düşüyor. Sebep olarak öngörülen ise şu, leptin ve adiponektin akşam alınan karbonhidrata sonraki gün cevap veriyorlar ve leptin tokluk hissini arttırarak günün daha rahat geçmesini sağlarken adiponektin insülin duyarlılığını arttırarak yağ yakımına ve vücut kompozisyonuna olumlu katkı sağlıyor. Marthin Berkhan'ın yazısından sonra, 2013'te aynı ekip şu çalışmayı da yapmış: Changes in daily leptin, ghrelin a... [Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2013] - PubMed - NCBI Burada da aynı sonuca ulaşmışlar, karbonhidratlarla diyeti manipüle ederek gün içinde daha tok kalınabilir, daha rahat kilo kaybı yaşanabilir.

Bu araştırmaların bazılarının zayıflıkları var, az kişi üzerinde denenmişler vs...Tersi yönde, kahvaltı yapanın daha çok yağ yaktığını anlatan çalışmaları da görmek lazım. Ben bulamadım henüz. Birkaç tane buldum daha doğrusu ama sözünü bile etmeye değmez, kontrollü olmayan, anektoda dayanan zayıf çalışmalar.

discovery, lordsoth ve Stygia bunu beğendi.
  6. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Doxus leangains yazılarının türkçe özetini yazdığın için gerçekten teşekkür ederim, çok uzun diye okumamıştım. :)

doxux bunu beğendi.
  7. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Ben yaklaşık 3 yıldır klasik vücut geliştirme diet sistemini uyguladım. Herkesin bildiği 5-6 öğünlük sistemler. Yaklaşık 1 aydır IF uyguluyorum. 21.00-13.00 fasted aralığım. Ve hayatımda hiç bu kadar hızlı yağ yakımı gözlemlememiştim. Üstelik antrenmanlarımı da aç karna yapıyorum ve hiç bu kadar yüksek ağırlıklarla antrenman yaptığımıda hatırlamıyorum.

Bir şeyi uygulamadan, denemeden yorum yapmak " öyle şey mi olur, saçmalamayın " gibi yorumlar biraz garip doğrusu. Bende başlangıçta garipsedim. Sonuçta bu zamana kadar uyguladığın şeylerin neredeyse tamamen tersini uyguluyorsun. Bunlar sihirli değnek değil, amaca giden evrede farklı yollar.

Blonde bunu beğendi.
  8. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    IF sistemini merak ediyorum açıkcası ama tam anlamıyla çözemedim olayı konuyla ilgili bir başlık açıp sistemi ve uygulama yöntemini anlatırsan biraz işimize yarabilir yada programa bakabileceğim bir site önerebilir misin?Forumda başlığı var mı bilmiyorum bulamadım aramada.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. evolution57

evolution57 Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Türkçe kaynak çok sınırlı bu konuda. İngilizcen var ise "leangains.com" IF ile ilgili her şeyi burada bulabilirsin.

10. mserkanxxx

mserkanxxx Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Sağolasın.

C6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

11. alkadras

alkadras Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Forumda çok fazla katılımcı değil genelde okuyucu olarak bulunuyorum.
    Tam bir bilgi çöplüğü kimse kusura bakmasın. O yüzden bilgi edinmek için zor olanı seçtim. nedir o zor olan. Deneyip sonuçları görmek.

Savaş Cebeci'nin kahvaltı hakkında söylediklerini ciddiye alıp 1,5 ay kadar denedim. Ve karbonhidratı sınırlandırdım.Yağ oranımı %21'den %15.9'a düşürdüm. Öncesinde tavsiyeler üzerine pilav ve makarnayı çok yiyordum.Ve gördüm ki haftada 5 gün bile spor yapsam göbeğimden kurtulamıyorum.
    Ben diyetisyen değilim. Doktor değilim. Biyolojiden anlamam. Bilimsel referansları takip edebilecek bir brikimim yok (çoğumuz gibi)
    En iyi bilgi edimsel koşullanmayla elde edilen bilgidir. Eğitimim gereği benim bildiğim bilimsel gerçek bu.

bugün mesela ramazanda kaybettiğim 1-2 kiloyu ve hacmi yerine koyabilmek viçin spordan önce yağsız esmer makarna pişirip yumurtayla yedim. Ama Karın bölgemde normalde spordan sonra hissettiğim sıkılığı hissetmiyorum ve bu beni mutsuz ediyor . Makarnanın geri kalanını ne yapsam diye düşünüyorum şimdi : ) Velhasıl benim yöntemim budur.

Tulubas07 ve Blonde bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş