Kafam çok karıştı!! (yağ oranı ölçümü)

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve yalnızkovboy_89 tarafından 18 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Selamlar;

Bu gün spor yaptığım salona giderken yolda bir "ücretsiz vücut analizi" yazan stand gördüm ve gidip analizi yaptırdım.Ölçümün yapıldığı yer Herba...fe firmasına aitmiş ilk ölçüm yapılıyor daha sonra beslenme uzmanı size çıkan sonuçları yorumluyor ve firmaya ait olan ürünlerden almanızı öneriyor.

Analiz sonucu;

Bu sonuçları yorumladı ve yağ oranın çok düşük kilo alman gerekiyor dedi,
    dedim ben spora başlamadan önce 78kg dım ve kiloluydum zayıflamak için kendimi bukadar sıktım şimdi nasıl kilo alırım,göbeğim bile hala şekle girmedi orda yağ birikimim var dedim.

Sonra iç organlarını çevreleyen yağlarında çok az dedi normalde 3-4 civarında olması gerekirken seninkisi 1 dedi.Bu zararlı ve eğer yağlanmazsan organlarının hareketini sağlayan yağ çok az olduğu için sürtünemeden dolayı ilerde sorunlar yaşarsın dedi ve kemiklerin 3 çıkmış 3.29 civarında olması lazım,ideal kilon 75 sen 70kg sın,5 kg alman lazım dedi ve bana bu sorunları aşmam için soya proteini,vitamin&mineral tableti ve whey&soy proteini karışık bir protein daha almamı önerdi tabii hepsi herba...fe marka dedim acaba ürünü satın almam için mi bu yorumlar yapıldı yoksa yapılan yorumlar yerinde mi?

Ayrıca bu sorunumu hocamla da paylaştım ve evet sen zayıfsın ilk olarak bi hacim kazanmak için bulk ol dedi sonra yaza doğru definasyon yaparız yoksa bu şekilde gidersen hacim alamazsın kolların 33 se en fazla 36 cm'e çıkarabilirsin dedi.

Şimdi kafam karıştı hacim almak için illa kilomu almam gerek? Zayıf daha doğrusu ideal kilomdayken hacim almam zormu olur?Kilom ideal değil mi? İç organlarımı çevreleyen yağların artması için beslenme uzmanınında dediği gibi yağlanmalımıyım?

Sizinde bu konuda tavsiye ve önerilerinizi beklerim,Şimdiden Teşekkürler...

Son düzenleme: 18 Ağustos 2009
  2. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    o işler köşe başındaki birinin laflarıyla olmaz, Uzmansa şertifikasını falan gösterseymiş.
    Madem kafan karıştı bence en iyisi doktora gitmektir. Kendini sıkmana değmez.
    Bulk olma konusunda hocan haklıdır ama herşeyin bi limiti var bulk olmak bılgıl bılgıl göbekli olmak değildir bence. Ayrıca ben her... firmasına pek güvenmiyorum ürünlerinin üzerinde öğün yerine geçiyor diye yazmışlar. Bu tür şeylerin hiç biri bir öğün yerine geçmez normla bir yemek yemek gibi asla olmaz. Bunlar aldatmaca şeyler uzak dur derim. Bir de yüksek protein almak seni yağlı yapmaz. Tam tersi protein diyetleri falan var yağ yakımı için.

3. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Haklısın zigzog özellikle ürünleri bana gösterirken üzerinde dediğin gibi "öğün yerine geçer" gibi bir ifade yazıyordu.Çok şaşırdım okuyunca.Sanırım sadece protein alımımı yükseltip vitamin içinde meyve-sebzeyi tüketimini arttırsam sorunum çözülür...

4. zigbog

zigbog Üye

Beğenileri:
    629
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Bilgisayar Programcısı
    Yer:
    İzmir
    Evet kesinlikle çok sağlıklı şeyler değil. Ayrıca vg içinde uygun değil, onlar çalışan falza spor yapmayan insanlar için. Vücut geliştirme gibi bir spor için o basit kalır. Normal yemek gibi hiç bir şey olmaz ayrıca. Evet dediğin gibi yapmalısın günde en az 6 porsiyon meyva sebze tüket ama unutmamak gerekir ki obezite de nasıl doktora gözüküyorlarsa insanlar çok zayıf kişilerinde bi danışmasında yarar görüyorum thums:

5. druiyigun

druiyigun Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Öncellikle 180 cm boy için 70 kg. zayıf değilsin. BMI(Vücut kitle indeksi):21.6. yani normal sınırlarda. Organlarının çevresinde yağ yok, sürtünür hasar görür vb ifadeleler kesinlikle bilimsel değil. Sadece ticari amaçla ve bilinçsizce söylenmiş sözler!

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Forumda sağlıklı hacim kazanmak ile ilgili onlarca başlık var.
    Size kütle kazanmanız için soya proteini öneren kişiye forumumuzdaki sağlıklı kütle kazanmak ile ilgili başlıkların linkini verebilirdiniz.
    Bu sayede ek besin'e odaklanmadan, dengeli bir beslenmeyle nasıl kütle kazanılacağını hakkında fikir edinirdi.

İşin içine ticaretin girdiği her türlü sağlık önerisine sorguyla yaklaşmalısınız bence.
    Bunun içinde önce biraz bilinçlenmek gerek.
    Forumumuz da bunun için var zaten.

slymnasye bunu beğendi.
  7. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    İyi ki bodyforumtr var eğer burada birşeyler okuyup öğrenmeseydim kesinlikle yanlış şeylere yöneliridim,tek hocamdan veya başka bir kaç kişiden öğrendiğim şeyler yeterli değil ama forumda birsürü görüş var ve bu görüşlere bakarak sonuç çıkarabiliyorsunuz bu da forumu yararlı kılıyor, bana da tecrübe oldu bu durmum araştırmadan hiç birşey yapılmamalı (alınmamalı) iyi ki bende "aaa madem öyle alayım" diyerekten atlamadım bu işe...

bonatschi bunu beğendi.
  8. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bende gittim oraya
    çok ücra bi yerde hiç tekin değil küçük ev gibi bi şey orda yapılan sonuçtan ne hayır gelir bende bi göz gezdirdim hemen terkettim orayı

9. mert671

mert671 Yeni Üye

Beğenileri:
    67
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten bu sporda karın kası yapmak istiyorsan en son yağ oranı %12 dir bence yanlış yönlendirmiş seni.

10. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    geçen bende bir spor salonunda ölçtürdüm değerler böyle cıktı dedım bende 14 kg yag varmıymıs ben ınanmadım ınandırıcı gelmedı acıkcası
    weıght:69,3 ımpedance 432 omega
    bmı:24,6 fat%: 14,5 %
    bmr:7200kj 1721 kcal fat mass :10,1 kg
    ffm: 59,2kg tbw:43,3
    dısırable range
    fat%: 8-20%
    fat mass: 5,2-15,8 kg
    bunlar ne yaw kafam karıştı

11. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Abi gerçekten helal olsun yağ oranını o kadar çekebilmişsin. Ayrıca bende katılıyorum iç organı çevresi 1kg iyi bence, ayrıca 1kg yağın 1kg kastan 2 kat yer kapladığını düşünürsek :) Ayrıca bende bir ara ölçtürdüm benim de boy 1.70 kilo 82 yağ oranı %16.4 çıktı :(

12. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Bu tür cihazlar bana sadece vücudum hakkında fikir veriyor,kesinlikle net sonuçlar değil.Metabolizma yaşımı bile 12 çıkarttı ben 20 yaşındayım ve gerçek met. yaşım 12 olsa yediğim herşeyi çok rahat yakardım halbuki böyle değil çok çabuk kilo alabilen bir yapıya sahibim.Bu da cihazın gerçekle hiç alakası olmadığını gösteriyor...

13. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    şimdi benim anlamadığım benim yağ oranım fazlamı iyimi:D

14. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    bence bunlara fazla güvenme,kendin vücuduna (göbek,kalça...)bakarak değerlendirebilirsin yağlı olup olmadığını...

15. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Merak ediyorum bu sayısal değerler nasıl bulunuyor? Bir makalede okumuştum bu tip yağ oranlarının ölçümü çok özel cihazlar ile yapılır ve günler sürer diyordu. Bu cihazların kafasına göre değerler uydurmadığı nereden belli? Acaba aynı aletin üzerine iki kere çıksak aynı değerleri verecek mi?

16. yalnızkovboy_89

yalnızkovboy_89 Üye

Beğenileri:
    383
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Endüstriyel Otomasyon
    Yer:
    İstanbul
    Bende onu merak etmiştim bilerek 2 kere çıkıtm 2 side aynı sonuç,başta girilen boy-yaş ve ölçülen kiloyla otomatik bi hesap yapıyo o nedenle sabit çıkıyor sonucun.Ama kesinlikle kaba bir değer ölçüyo daha aşağısı veya yukarısı olabiliyor...

17. KarameLek

KarameLek Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Finans
    Yer:
    İstanbul
    ürünleri satmak için biraz safsata da olabilir her kişiye inanmayın işin uzmanına gidin derim ;)

18. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    O markanın ürünleri hakkında da kötü şeyler geziniyodu ortalıkta. Davalar falan da vardı yanlış hatırlamıyorsam. Ürünlerin doğal olduğunu söylüyolardı vs.
    A...n gibi millete elden satış yaptıran 1 firma. A...n kaliteli ve bakım ürünleri satıyor tabi :)

Sedif bunu beğendi.
  19. tortoise

tortoise Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    O makinelerin mantığını söyleyeyim bende. Bu tarz vücut analiz cihazlarının mantığı alet üzerindeki metal plakalardan vücudunuza zararsız elektrik akımları verilmesidir. Vücut içerisindeki her dokunun geçirgenliği farklı olduğu içinde elektrik akımının dönüş süresine göre girilen yaş ve boy ile belirli formülleri hesaplayarak bir rakam çıkartır ortaya ki bu formülün ismi de vardı ama hatırlayamıyorum şu anda. Sonuç itibariyle verilen bu rakamlar yaklaşık bir değer olarak göz önüne alınabilir ve gayet değişken değerlerdir.

Bende bir keresinde gitmiştim vücut analizine ve gayet göbekli ve iri bir insan olmama ramen vücut yağ oranım %6 çıkmıştı. Ölçümü yapan hemşire şaşırıp göbeğime bakmış ve ölçümü 2 kere daha tekrarlayıp aynı sonucu almıştı. Daha sonra da tehlikeli derecede yağsızsın bir hasta olursan hastanelik olursun, çok üşürsün vesaire şeyler söyleyip beni korkutmuştu. Bunun üzerine gittiğim doktorda bana yukarıdaki açıklamayı yapmıştı. Bendede bu cihazlardan bir tane var asıl olarak tartılmak amacıyla kullanıyorum ama böyle bir özelliğide bulunmakta. Her gün sabah farklı yağ oranları gösteriyor kerata. Zaten bu cihazlarda ölçüm yapılırken vücut tipi olarak iki seçenek bulunur sporcu ve normal diye. Bir kere sporcuda ölçülüp bir kere normalde ölçüldüğünüzde çok farklı sonuçlar alırsınız. Mesela benim için normalde %18 %20 arasında gösteren cihaz sporcu olarak ölçüm yapıldığında %10 %12 arasında bir değer vermektedir ki bu da esas olanın cihazın hesaplamada kullandığı formülün etken olmasıdır. Çünkü haftada en az 5 gün spor aktivitesinde bulunan bir insanla spor yapmayan bir insanın yağ ölçümlerinde farklı formüller kullanılır. Bu sebeplerle asıl olan senin kendini fiziksel olarak nasıl gördüğündür. Eğer gerçekten bir rahatsızlığın varsada bunun etkilerini sen zaten hissedersin ve yapılan kan tahlillerinde oratay çıkar. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

20. Cloud

Cloud Üye

Beğenileri:
    142
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebe
    Yer:
    İstanbul
    bu tarz seylere takılma bence yanlızkovboy kilon iyi tamamen ticari amaç ordakiler tartı seklindeki cihazlardan bizim salondada var her üstüne cıktıgımda benim yag oranımı biraz daha artırıyo kas oranımı düsürüyo ayar ediyo beni ölcülerim hep yukarı cıkarken üstüne birde 3kilo vermisken nasıl öyle cıktıgını bende tam anlamamıstım bu tür cihazlara tam güven olmuyo sanırım en güzeli kisinin kendisini takip etmesi zaten yag oranı %20-25 te olsa siz kendinizi begendiginiz sekile gelmisseniz sanırım bunun pek bi önemi yok...

Sayfayı Paylaş