kafamı karıştıran birkaç şey..

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve asparagas tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. asparagas

asparagas Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    spor salonuna gidiyorum fitness bu 2. ayım,fakat nette karşılaştığım biyerlerden duyduğum şeyler var ve yanlış birşeyler yapmaktan korkuyorum..

1)spordan sonra 2 saat içinde protein almak gerektiği,bazıları ise karbonhidrat almak gerektiğini yazıyor yoksa yağ değil kaslardan gidermiş,aklıma yatan protein aslında ama hangisi doğru acaba?ben geçen ay için spordan gelirdim iştahım fazla olmadığından yemezdim yediğim zaman 2 saati geçerdi bu bilgiyi de yeni öğrendim acaba kaslardanmı zayıfladım :(

2)yürüyüş yapmak daha çok basen ve bacaklarda mı etkilidir?

3)benim kilo sorunum olmakla birlikte yaşıma göre(26 yaşındayım)farkedilir göbek mide ve bel kalınlığı sorunum var,1 ayda vücudumda sıkılaşma oldu fakat göbek için aynı şeyi söyleyemiycem.hatta daha belirginleşti sanki mekik hareketlerini artırsammı 100 mekik çeksem işe yararmı?zamanla mı erir yoksa?

4)bisiklet sadece bacaklardamı etkili göbek için herhangi bir etkisi varmı,

2. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    1-) idmandan hemen sonra yarım saat bir saat içinde protein ve karbonhidrat miktarı bol olan şeyler yemek gerek ayrıca bir'de meyve suyu vücuda ilaç gibi gelir.
    4-) bisiklet sadece bacakları çalıştırmaz karın kasınada etkilidir.

hocalarımız çok daha ayrıntılı bir şekilde sorularına cevap verirler,ayrıca ne kadar karın kası çalışırsan çalış eğer karın kısmında yağ oranın yüksekse kasların gözükmez o nedenle önemli olan o karın kaslarını saklayan yağları eritmektir.bunuda cardio ile başarabılırsın ve yediklerine dikkat ederek.

asparagas bunu beğendi.
  3. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    asparagas öncelikle foruma hoş geldiniz umarım kalıcı üyelerimizden olursunuz..

sorularınıza gelecek olursak;

1)spordan sonraki 1 saat içerisinde protein almak ve bosalan glikojen depoları içinde komplex karbonhidratları almak gerekir idmandan sonraki 1 saat çok önemlidir bu zaman dilimi içerisinde yıkımı önlemek için bunlara dikkat etmek gerekir ..

neler yiyebilirsiniz;protein olarak kana daha çabuk karışıcak protein kaynaklarını seçmek sizin için daha faydalı olucaktır;kırmızı et,tavuk,balık,yumurta vs karbonhidrat olarak da 100 gr felan pirinc lapası ,makarna,içecek olarak üzüm suyu ya da herhangibir meyve suyunu içebilirsiniz..

ayrıca antremana gitmeden öncede komplex karbonhidrat içeren yiyeceklerden tüketirseniz bu sizin daha sağlıklı bir şekilde idman yapmanızı sağlar daha rahat antreman çıkartırsınız ama antremana mideniz dolu olarak gitmeyin bir kaç saat önce tüketebilirsiniz..

2) yağlardan kurtulmak istiyorsunuz bunun için de yürüyüş değil de tempolu koşular yapmanız sizin için daha faydalı olur bildiğim kadarıyla yürüyüş sadece bacaklara etki etmez bu konuda çok emin değilim ama siz yinede yürüyüş yerine tempolu koşuları tercih edin..

3)ne kadar mekik çekerseniz çekin ne kadar karın hareketi yaparsanız yapın göbeğinizden böyle kurtulamazsınız yaptığınız hareketlerle sadece karın kaslarını güçlendirirsiniz yağlardan kurtulamazsınız ..

yağlardan kurtulmak için diyet ve cardio yapmalısınız yani;koşu,bisiklet ,ip atlama vs nabız 120 nin üzerine çıkmadan vücut yağ yakmaya başlamaz bunun içinde cardio yapmanız gerekir..

cardionun yanında yediklerinize dikkat ettiğiniz müddetçe işiniz daha kolay herkesin dediği gibi 3 beyazdan uzak durun ve beslenme bölümüne iyice bir göz atın..

4) daha öncede sölediğim gibi bisiklet cardio çalışmalarında kullanılabilir bu nedenle sizin için olmazsa olmazlardandır sadece bacak çalıştırmaz..

umarım yadımcı olabilmişimdir iyi çalışmalar dilerim...

Juliet, Pinky ve asparagas bunu beğendi.
  4. asparagas

asparagas Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    mrb,hoşbulduk :)

araştırıyorum sürekli nette bilgilenmeye çalışıyorum fakat sürekli yeni birşeyle karşılaşıyorum

spordan sonra 1 bardak light süt yada 1 kase yoğurt ve yanında 1 yada 2 tane meyve(armut,kayısı,elma,kavun..gibi) yesem nasıl olur?sebze yada meyvelerden alsam olmazmı ?çünkü şuanda ramazandayız ve akşam gidiyorum mecburen eve döndüğümde de geç bir saat oluyor ve o saatte birşeyler yemek istemiyorum
    ve bu geçen bir ay içinde bu konuya hiç dikkat etmedim,bazen 3 4 saat hiçbirşey yemediğim günler olurdu,daha doğrusu bilmiyordum,ve canımı sıkmadı değil doğrusu

bir de bir yerde elimize dumbell alıp ayakta sağa ve sola eğilme hareketiyle belde kas oluştuğunu zamanla beli kalınlaştırdığını okudum.elime dumbell almadan mı yapsam bu hareketi hangisi daha doğru olur?yada yarım ve 1 kiloluklarla çalışsam

Pinky bunu beğendi.
  5. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    ramazan dolayısıyla biraz daha töleranslı olabilirsiniz beslenme konusunda mecburen ama siz yinede antremandan sonra yumurta ya da balık,tavuk felan yemeye çalışın bunlar size kilo aldırmaz korkmayın ekmeksiz tüketin bunları yersem kilo alırım demeyin yağsız tavuk eti,yumurta,balık size kılo aldırmaz korktuğunuz gibi zaten antremandan sonra vücudunuz bunları ister ve hemen kullanır..

süt,yoğurt da yiyebilirsiniz ama bunlar casein içerdikleri için geç sindirilir ve sizin antremandan sonraki ihtiyacınızı karşılayamaz ...

ama dediğiniz gibi geç bir saat olduğu için karbonhidratı dediğiniz gibi alabilirsiniz kuru üzüm,meyve ya da meyve suyu tüktebilirsiniz..

ramazandan sonrada beslenmenize daha da dikkat ederseniz bir problem olmaz korkmayın çok büyük bir kas kaybınız olmamıştır hemen..

dumbellarla eğilerek yaptığımız hareket ''dumbell side bending'' bu hareketi ağır kilolarla çalışırsanız o bölgedeki kasları büyüttüğü için belinizin kalın görünmesine yol açabilir..

burada iş sizin seçimize kalıyor olsun varsın kaslı olsun diyorsanız böyle çalışmaya devam edin ama ben kalınlaşsın istemiyorum diyorsanız hafif kilolarla ya da dumbelsiz sadece yanlara eğilerek yapabilirsiniz bu size kalmış ben şahsen hafif kilolarla çalışıyorum ve görüntüden de gayet memnunum ...

iyi çalışmalar dilerim...

Son düzenleme: 26 Ağustos 2009
    asparagas bunu beğendi.
  6. asparagas

asparagas Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    teşekkür ederim söylediklerinizi uyguliycam,mutlaka dikkat edicem gerçekten çok faydası oldu..

slymnasye bunu beğendi.
  7. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    1 bardak meyve suyu ya da küçük 1 çikolata gibi basit karbonhidratları antrenmandan hemen sonra çabuk tükenen fakat hızlı toparlanmayı sağlayan enerji için kullanabilirsiniz. 45dk.-1saat sonrasında ise arkadaşların dediği gibi tam öğün gerekir. 1 saat öncesi için de aynı şeyler geçerli :) Yani sadece azar azar ama sık sık ve doğru şeyleri yediğinizde zamanla sabırla sporla birlikte her şey düzelir. Kalorileri falan boşverin kafanızı karıştırmasın. Sorduklarınız sadece bacakları çalıştırmaz. Mekik konusunda da geçen gün 1 arkadaşa şınav için verdiğim tavsiyeyi veriyorum. 100 mekik çekebilirsiniz (her gün değil tabi) fakat hep klasik mekik yerine 10 egzersiz 10 tekrar şeklindeki 100 tekrar karnınızı tam çalıştıracaktır. Alt karın, üst karın, yanlar...

slymnasye bunu beğendi.
  8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir

1) ıkısınıde alman lazım..

2 ve 4) Yuruyus, bisiklet ve kosu yaparak tum vucuttakı yag yakarsın..

3) mekik gobektekı ve baska bır yerdekı yagları erıtmez yagları erıtmek ıcın kosu, bisiklet tarzı seyler yapmalısın..

Juliet ve Pinky bunu beğendi.
  9. Juliet

Juliet Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkürler

benimde göbeğimle bir sorunum var. Normalde 5 gün spor yapıyorum. karnım düzleşmeye başlamıştı ama tekrar çıktı (hipoglisemim var). Bir yerden de duymuştum sizinde yazınızı okuyunca daha iyi anladım, hafif koşularla giderek artırıcam sadece mekikle olmıcak...

Sayfayı Paylaş