Kaç saat uyuyorsunuz

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve oric tarafından 23 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Hafta içi akşamları kaç saat uyuyorsunuz

1. 8 saatten fazla

46,5%
  2. 7,5 - 8 saat

19,5%
  3. 7 - 7,5 saat

10,4%
  4. 6,5 - 7 saat

11,0%
  5. 6 - 6,5 saat

6,3%
  6. 6 saatten az

6,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 112 üye.
  1. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    iş adamları konusunda bencede!! son 5-6 aydır benımde ortalama uykum 5 saattir bana çok mu kazandıryr??? eskidende çok uyumazdım ama istisna dinlenmelerim vardı mesala 10 günde 12 günde bir vücut yorulur uykuya dalardım bakardım 8 saat uyumusum.. bu okadar önemli birşeymiş ki şimdi ayılıp bayılıp uyanık kalmak için çabalarken anlıyrum.. spor yaşamım için uykusuzluk çok sakatlık yaptı ama iş yaşamında az uyuduğum için negfatif birşey görmedim bunu soyleyebilirim.. hatta 5 ay önceye göre beden olarak daha çökkün ama düşünce bakımından daha komplikeyim diyebilirim... az uyumanın delilik kısmına düşmesse zihni açan bir etkisinin olduğuna inanıyorum.. unutkan bile olsanız bu belki düşüncek daha çok şey bulduğunuzdan bence

2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    1- 2 gündür nereye yazsam diye düşünüyordum.

Son 2 aydır hep aynı şeyleri yapıyorum. Supplement, beslenme, antrenman vs...

Gel gelelim 4 gündür düzenli uyuyorum. Günde 8 saat.

Bu kadar değişeceğini bilsem inanın daha önce başlardım.

Normalde 5,5-6 saat uyuyan biriyim.

Antrenmana başlamadan ve antrenmanı bitirmeden streching yaparım, ayrıca kardioyla ısınıp soğurum.
    Düzenli beslenirim vs...

Fakat ne yaparsam yapayım, antrenman sonrasındaki gün ve bazen antrenmandan sonraki 2. gün dahil kas ağrıları oluyordu.
    Normaldir diyordum.

Geçen hafta göğüs antrenmanından sonraki gün araştırmalardan dolayı 4 saat civarı uyudum.
    Ertesi gün ağrı.
    Araştırmadan dolayı antrenmandan sonraki 2. gün de 4 saat...
    Ağrıya devam.
    3. gün 5 saat...
    Ağrı hala devam ediyor.

Artık 4. gün dayanamadım, inanılmaz yorgunluk yaptı bende, bıraktım herşeyi 9-10 saat civarı uyudum.
    Neyse doğal olarak 3 günden sonra geçti.

Sonraki gün antrenmana gittim, gecesinde 8 saatlik bir uyku.

Ertesi güne zımba gibi, tek bir kas ağrısı yok!

4 gündür yaptığım her antrenmandan sonra (bugün hariç) 8 saat uyuyorum.

Tek bir kas ağrım yok. Bunun yanında kaldırdığım kilolar artmaya başladı.

Hani çok bilindik bir tabu, "İlk beslenme, sonra dinlenme, sonra antrenman"

Ben o dinlenmeyi aldııım, en başa koydum. Benim için bundan böyle ilk o geliyor.

3. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Öğlenci olmam ve okulum yakın olması sayesinde 11 saat uyuyorum genelde hafta içi.Bazen sınavım falan oluo erken kalkıorum.Haftasonları koşuya gitmediiğim zamanlarda 13 saat falan uyuyorum gece 1de yatıyorum öğlen 2de kalkıyorum bu kadar uyumama rağmen yataktan kalkmak istemiorum ve uyumayı cok seviorum hatta uyanalı 10 dakka oldu okuldan gelince uyudum gene. :)

4. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0

Hiç sağlıklı değil.

Uykunun fazlası da azı da zarar.

Uyku sırasında vücudun gün içinde bozulan hormon dengesi tekrar kuruluyor.

Fazla uyursan kurulan dengeyi bozuyorsun. Az uyursan da aynısı oluyor.

11 saat uyumak hiç sağlıklı değil.

Bu işin ideali 7,5-8 saattir.

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    İdman öncesi uyku

İdman öncesi uyumak nasıl? 6buçukta işten dönmüş oluyorum hemen yemek yiyorum 7 de 1 saat uyuyorum sekiz bucukda idmana başlıyorum. Geç yatıp (gece 2 gibi) erken (8) kalktığım için iş dönüşü yemek yer yemez felaket uyku bastırıyor.

6. CEMS22

CEMS22 Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İZMİR
    ben hiç anlayamıyorum bu olayı hayatımda hiç böle bir dönemim olmadı:mad:
    hiçmi yapacak bişeyiniz yok yaw?

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Bende anlamış değilim çok uyumak zaman kaybı dışında sağlık yönündende metabolizmaya zararı çok insan yapısı yerinde dinlenme ve çalışmaya yönelik bir yapıdır bu sayede kendini yeniler.

sporcu uyumalı evet kesintisiz 8 saat öğlende 1 saat uyursa fazlası ile yeterlidir.

Klitschko bunu beğendi.
  8. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Bu hususta birşey eklemek istiyorum.
    Daha önce gazetede de okumuştum.

Örneğin birgün 7 saat uyuduysanız, ertesi gün 9 saatlik bir uykuyla bir gün önceki o açığı telafi edebiliyormuşsunuz.

Ben 8 saatten az uyudum mu antrenman güme gidiyor. Hatta şunu söyleyebilirim. Düzgün uyumadığımda kafein bile etkisini göstermiyor.

Uykunun ne kadar önemli olduğunu malesef geç anladım ama artık 4 elle sarılıyorum.

Hatta şu an yatağa doğru geçiyorum.

Herkese iyi geceler...

FleXoR bunu beğendi.
  9. dallix

dallix Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    En etkili uyku için taze lavanta başucunuza koyun odanızda klima varsa 18 dereceye ayarlayın gece yattığınız ve sabah kalktığınız saatler haftanın her günü aynı olsun yatmadan önce karbonhidratta çabuk uyumanıza yardımcı olacaktır test edildi onaylandı:D

10. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Hem okul,hem body,hem boks,hem çevre,hem aile bunları birlikte götürmeye çalışınca insan yoruluyo bn orada koşuya gitmediğim günler diye belirttim bn koşuya hava kötü olunca gitmiyorum hasta olmamak için.Yoksa hep giderim.Haftada 8 saatten fazla taş çatlasa 2 gün uyuyorumdur.Zaten hep sınav var bugunde sınav var.Bu sabah 7de kalktım akşamda 12de falan uyudum.

11. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Uyku, yaşam fonksiyonu için rutini korunması gereken önemli değişkenlerdendir. Mümkün olduğu kadar aynı saatte yatmaya ve aynı saatte kalkmaya özen gösteriyorum. Dönem dönem bunu başardığımda hem sporda hem de okul hayatında maximum performans gösteriyorum; şuan bile o düzenli dönemdeki birikimlerimle idare ediyorum. Ben 6 saati geçirdiğim zaman kafam kazan gibi oluyor. Bu durumda 6 saatten fazla uyumak bana yarar değil zarar getirir. Rutini de 9-10'a ayarlamak gibi bir niyetim yok. Ömrünüzün 3'te 1'ini yastığa bağışlamaktansa uykumu kendi kendime programlamayı öğrenmek daha akıllıca. Günde 11 saat uyuyan arkadaş bir gün 8 saat uyusa eminim ters dönecektir; ama kendini zamanla daha az uykuya alıştırabilirsin. Göz hareket dönemi diye uykunun kritik bir dönemi vardır. Bu derin uyku halinden sonra olur. Bazen uyuyan kişilerin göz kapağının kıpırdadığını görürüz. İşte bu uyuyan kişinin uykusunu tamamlamak üzere olduğu anlamına gelir; o dönemden sonraki uyku da beyni sersemleştirir.
    Yani 100X verimlilikle 10 saat uyumak mı, 200X verimlilikle 5 saat uyumak mı? ikisinin de aynı kapıya çıkacaktır; sadece vücuda rutin olarak aynı zaman dilimini verin. Ne fazlasını ne azını. Bir süre sonra vücut alarmı da devreye girecek ve hergün aynı saatte kendiliğinizden kalkacaksınız.
    Bahsettiklerimi şu aralar ben de uygulamamıyorum; ama uyguladığım dönemlerdeki yaşam verimi ve performansımla şuanki performansım arasında dağlar var...

12. Scoobz

Scoobz Üye

Beğenileri:
    386
    Ödül Puanları:
    73
    saat 23-2 arası yatıyorum gece sabahta 12.30-13.30 arası kalkıyorum:D

13. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Bende biliyorum cok aşırı uyumanın bir çok eksisi var.Eskiden aşırı düzensizdim gece uyumuyodum 5de falan yatıyodum öğlen 4de falan uyanıyodum yazları.Yavaş yavaş toparlıyoruz işte.:D Sonuçta bir işi yapıcaksak tam yapalım.Artık alıştım beya eskiden 13-14 saat uyusam yetmiyodu şimdi 7-8 saat uyusam bomba gibi oluyorum.Biraz daha özen gösterirsem olucak bu iş.

14. slymnasye

slymnasye Üye

Beğenileri:
    387
    Ödül Puanları:
    73
    gunde en fazla 8 saat uyuyorum zaten cok fazla uykuyla arası ıyı olan bırısı degılım eger bıraz fazla uyursam o gun sersem gıbı oluyorum ve kendıme gelmem epey zaman alıyor ayrıca sabahın erken saatlerınde ayakta olmak gercekten cok huzur verıyor ınsana...

15. zombi55

zombi55 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    8-9 bazen 6 7

16. One-Way

One-Way Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    uzun yıllardır kendimi 7 saate alıştırdıgım alarm kurmadan da 7 saat sonra kalkar duruma geldim. çogunlukla 8 saat tavsiye ediliyor ancak bunu pek beceremiyorum :) 7 saatlik uykumdan sonra "dur bi deniyeyim" deyip birkaç kez yataktan kalkmadan yeni uykuya geçişi denedim ama bu durumda da 2-3 saat daha uyuyorum kalktıgımda ise fazlasıyla yorgun + halsiz oluyorum. sadece 7 saatlik uykular sonrasında dinç olabiliyorum.

17. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    11 saat :)

18. kanat

kanat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    üsküdar
    ben 15 yaşındayım.yaz olduğu için 12 13 saat uyuyorum:D boyum uzaarmı böle uyumayla?

19. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    0
    7.5-8 saat uyuyorum.daha az uyudugumda gün içinde uykum geliyor.

20. Tan___

Tan___ Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    özel bir fitness salonunda çalışıyorum
    Yer:
    mersin
    Akşamları 7_9 saat arası uyuyorum bide gün içinde antrenmandan sonra bir kaç saat uyuyorum yetiyor.

Sayfayı Paylaş