Kaç saat uyuduğumuzmu yoksa kaçta yattığımızmı?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Emre94 tarafından 1 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    kaç saat uyuduğumuzmu yoksa saat kaçta yatıp kaçta kalktığımızmı önemli yani diyelimki saat 04:00'da yatıyoruz öğlen 12'de kalkıyoruz.Yada 22:00'da yatıyoruz sabah 6:00'da kalkıyoruz arasında fark varmıdır...

2. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    fark var tabiki, 22:00 da yatıp uykuya daldığında vucut için gerekli olan ve sadece gece belli bi saatte salgılanan hormonlar vucut tarafından salınır. 04:00 te uyuduğunda bu hormonlardan mahrum kalırsın daha uzun süre uyusanda baş ağrısı ve yorgunluk belirtileri ortaya çıkar.

Azi, bartender ve Emre94 bunu beğendi.
  3. Emre94

Emre94 Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    saol dikkate alıcam artık daha erken yatmaya çalışcam benim için biraz zor olucak ama=)

4. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    Askerden yeni geldim, gececiydim ve sabah 9 gibi yatıp öğlen 3-4 gibi kalkıyordum. Şöyle söyleyim, sivile döndüğümde o zamana kadar hiç uyumamış gibiydim. Gece, doğru saatte uyumak gibisi yok...

Azi bunu beğendi.
  5. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    23.00 - 03.00 arası kaliteli uyku aralığıdır....

6. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    2side önemli. melatonin hormonu karanlıkta uyurken salgılanır .gündüz uyursan melatoninden mahrum kalırsın. kaç saat uyuduğunda önemlidir tabi ama 2si farklı şeyler

7. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    eğer spor yapıyorsanız saat 23:00 ü geçirmemeye dikkat edin. Sporda yıpranan kaslar geceleri onarıma girer. zamanında uyumadığınızda GH büyüme hormonu salgılarında dengesizlik oluşur. Buda kasların tam onarılamamasına neden olur.

Azi, Pappy ve uykusuzburak bunu beğendi.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    meselenin özü biyolojik saatinize riayet etmekte ki insanlar bu düzenle doğuyorlar..
    akşamdan itibaren (ki özellikle akşam 9.dan sonra sindirim durma noktasına geliyor diyor kaynaklar midede..) metabolizma uyku düzenine geçmeye başlıyor ve bu süreç sabah 6.sularına kadar devam ediyor..gece özellikle derin uykuda zhu.zhg'nin de dediği gibi karanlıkta melatonin salınımı yüksek oluyor ve bu hormon büyüme hormonu ile direk ilişkili..

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/kronobiyoloji-biyolojik-saatimiz-t12058p2.html

sonuç olarak ne kadar uyuduğun değil nezaman ne kadar uyuduğun önem li?

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş