Kaç kg dumbble ile çalışmam gerekir?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve yasar_200 tarafından 3 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. yasar_200

yasar_200 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Düzenli olarak çalışmaya yeni başladım ama henüz aklımda bir sürü soru var.Bunlardan biri de kaç kg lik dummble kaldırmam gerektiği..
    5kg lik larla çalışmak daha etkili ama bi süre sonra çok ağırlaşıyo.Tavsiyelerinizi bekliyorum..
    Yaşım= 15
    boyum=165 cm (1-2 cm daha yukarı da olabilir)
    kilom=45-50 kg arası

weightlifter

2. ozzers

ozzers Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    öncelikle hoş geldin :)
    sorularının çogunun cewabını burada bulabilirsin ;)
    ağırlık aslında onemlı degıl ..?
    önemli değil derken hangısı ıle çalısırsan çalış gelısırsın degıl tabıkı
    önemli olan ağırlığı hissetmen bu çok önemli !yani çalıstırdıgın bölgeye en iyi şekilde kanı pompalaman
    mesala salonda cok goruyorum yenı baslayan arkadaslar buyuk hevesle en ağırını kaldırmak ıstıyor tabıkı kaldırıyor ama kaldırıken yılan gıbı kıvrılıyor :) sadece kendını yoruyor ..

sana tavsiyem en baştada dediğim gibi çalıstırdıgın bölgede ağırlıgı hissetmen
    zaten düzenli çalışma düzenli beslenme iyi dinlenme ile kaldırdıgın indirdiğin çektiğin (bastığın) :) agırlıklar artacak bunu sende hissedeceksin ;)

başarılar dilerim ..

realspawkinq ve yasar_200 bunu beğendi.
  3. GallienoFerri

GallienoFerri Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Yerinde olsam bu sporu düzenli olarak yapmak için 17 yaşına kadar beklerdim. Bu, elbette, 15 yaşında birinin bu sporda ilerleyemeyeceği anlamına gelmez, ancak disiplinli olarak çalışmak için belli bir yaşa gelmenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Fakat, yine de çok hevesliysen barfiks, şınav, mekik gibi büyük oranda vücudun kullanıldığı bazı temel hareketleri yapmanı ya da aklında spor salonuna yazılmak gibi bir düşünce varsa boy uzatıcı hareketleri denemeni öneririm. Örneğin; Lat Pull Down, Pull over gibi.
    Soruna gelince, bunun cevabını biz değil sen vereceksin. Kol çalıştığını düşünürsek, herhangi bir kol hareketini 3*8, 3*10 ya da 4*8 gibi kendinin ayarlayacağı bir çalışma şekliyle yapabilirsin. Kolun 8. tekrara geldiğinde büyük oranda zorlansın, kaç kg dumbbell ile çalışacağına zorlanma derecesine göre karar verirsin.
    Arnold Schwarzenegger vücut geliştirmeye 14-15 yaşlarında başlamıştı diye hatırlıyorum, umarım sen de onun gibi başarıya ulaşırsın.

eastcan ve yasar_200 bunu beğendi.
  4. bOdYkiNg

bOdYkiNg Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    öncelikle merhaba bende 15 yaşımdayım. 92 doğumluyum. boyum 1.70 ve kilom 55. ben 4-5 gün önce 5kg luk dumbell la yapıyorum ve sonucu şimdiden inanılmaz derecede gördüm. az biraz alt yapım vardı tabi ve bugün 25tane tek seferde yapıyorum. ilk başladığım gün kendimi fazla kasmadım 5şınav ve 5dumbell (her kol için). 2.gün biraz daha ağırlaştırdım şınavı 7 çıkarttım ve dumbell ı yine 5erlikten 2kere yaptım. 3.gün çalışmadım :D 4.gün 10şınav ve 10 dumbell. ve dün 10 şınav ve 25dumbell yaptım. ve inan pazularım acayip derecede büyüdü. tek bir sorunum var şu anda onuda burda konunu dağıtmayım diye yazmıyorum ama kısaca söylemem gerekirse pazularımda kayma var. yani kolumu sıkmadığım takdirde kaslar hafif içe doğru kayıyor. sıktığımdaysa tam bir devasa nitelikte diyebilirim. 5günde bu kadar gelişmesi normal değil bana göre üstadlara soracağım bunu :)

eastcan ve yasar_200 bunu beğendi.
  5. yasar_200

yasar_200 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    5 Kg'lıklarla Bir kaç gün çalıştıktan sonra benim kaslarımda da ağrılar başladı ama gerçekten dediğin gibi sıktığımda kaslar acaip bi şekilde şişiyor sonrası ise tam bi facia..ağrılar,morluklar..Daha hafiflerle çalışmanı öneririm.Bende öyle yapmaya başladım..

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Yeni baslayanlara imzamdaki linklere tiklamalarini siddetle öneririm.

7. Rykers

Rykers Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bende 13 yaşındayım orta sona gectim yani 8'e boyum 1.76 kilom 58, iki aydır 5 kiloluk dambıl ile çalışıyorum kol kasımı daha cok geliştirmek icin ama bir sorum var daha yaşım kücük oldugu icin dambıl boy uzamasının engellermi??(cevap verirseniz sevinirim)

8. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Arkadaşın konusu üzerinden kendine konu yaratmak hoş olmuyor arkadaşımızın açmış olduğu konuyu bozuyor.
    Konuyu takip et arama yap.
    Biraz araştırmacı olun gençler forumumuzu okumaya gayret gösterin birçok sorunuzun cevabi var .

eastcan bunu beğendi.
  9. acc123

acc123 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Balıkesir
    Ben 15 yasındayım agırlık calısmaya 14 de basladm 2.5kg ile suan 5 kg ile calısıyorum cok faydası war ama sadece kol calısırsn boyun uzamasını engeller o nedenle 5kg ile calıs ama bunun yanında mekik ..vb de calıs -ßoy1.84cm- -kilo80kg- bench_O

eastcan bunu beğendi.
  10. eastcan

eastcan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 15 yaşındaym boyum:1.74 kilom 70 10kg luk döküm dambıl seti alıcamda direk 10kgdan başlamam doğru olurmu? ve body vücuttaki kılları dökermi bodycilern hç birinde kıl yokta o yüzden sordum...

Sayfayı Paylaş