Kırkından sonra...

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve yenibirben tarafından 16 Kasım 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. yenibirben

yenibirben Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba. Bu konuyu ümitsiz olduğunu düşünen kişilere ilham verebilme ümidi ile açtım. İşte benim hikayem.
    42 yaşında, on yıllık bir hastalık/tedavi sürecinin sonunda artık kendime fiziksel olarak çeki düzen vermeye karar verdim. Bu hastalık döneminde çok yoğun bir kortizon tedavisi sonucu 67 kilodan 97 kiloya çıkmıştım. Bu kilo fazlası sadece bel ve sırt bölgemde yağlanma yapmış, moon face ve kambur oluşumuna yol açan kushing sendromuna neden olmuştu. 50 metre bile koşamayan, yokuş çıkamayan, ayakkabısını bağlayamayan biri olmuştum. Günde 38 ilaç alıyor, giderek kendimden vazgeçiyordum. Aynaya bakmıyor, fotoğraf çektirmiyordum. Birkaç sefer banka ve resmi dairelerde kimlik ve ehliyetteki fotoğrafımı bana benzetemedikleri için problem yaşadım. Beni uzun süre görmeyen arkadaşlarım tanıyamıyordu. Durumuma hastalığımı bahane ederek tamamen kendimi bıraktım. Artık fiziksel olarak dibe vurmuştum.

Bilmem aranızda günde 40a yakın ilaç içen var mı ? Bazen hangisini içip içmediğinizi unutursunuz, içmekten yorulursunuz, mideniz bulanır. İçtiğim ilaçlardan biri kortizon, üç tanesi ise bağışıklık sistemini baskılayan aslında kanser ilaçlarıydı. İlaçlar beni halsiz düşürüyor, yataktan çıkmayı bir işkence haline dönüştürüyordu. Zaten depresyondaydım, kendimi yatağa gömmek istiyor, uyuyarak gerçek hayattan kaçıyordum. İşin kötüsü ilaçları biraz azaltsam hemen görme ve denge kaybına uğruyor, ayakta duramıyordum.

Sonra bir sabah kalktım, bütün ilaçlarımı ( ki 6 aylık raporlarla alındığı için bir çuval kadar vardı) bir poşete doldurup eczaneye götürdüm ve ihtiyacı olanlara vermesini söyleyerek bıraktım. Bunlar kutusu 700, 400 tl lik kanser ilaçlarıydı. Yaptığım çılgıncaydı ama artık o iğrenç kokulu ilaçları içecek gücü kendimde bulamıyordum. Sonraki bir hafta on gün kabus gibi geçti. Yavaş yavaş bırakılması gereken kortizonu bir anda bırakmıştım. Kendime gelir gelmez ilk iş bir spor salonuna yazılmak oldu. Haziranın ortasıydı. Kortizonu kesmek bir iki kilo kadar vermemi sağlamıştı. Doğum günüme iki ay vardı. Kendime nerdeyse imkansız bir hedef koydum. Eski kilom olan 67 ye inmek. Danıştığım hocalar yaşım ve özel durumum dolayısıyla 85 e inmemin başarı olacağını düşünüyorlardı. Klasik bir kardiyo programı ile haftada üç günlük bir program yazdılar. Motivasyonum o kadar yüksekti ki bu program beni kesmiyordu. Daha çok çalışmak için yalvarıyordum. Bir hafta sonra kardiyo sayım haftada 6 ya çıktı. Koşu bandı, eliptik ve bisikletten oluşan 1.30 saatlik kardiyo ve karın çalışmaya başladım. Günlük hayatta da deli gibi yürüyordum. Bostancı Moda arasını bir ay içinde onlaca kez yürüdüm. Asansör ve yürüyen merdivenleri kesinlikle kullanmadım. Anormal şekilde çok tükettiğim kola ve tuzu tamamen bıraktım. Şeker yerine tatlandırıcı kullandım, yeşil çay ve kuru kaysı hayatıma girdi. İlk ayın sonunda 95 den 83 kiloya indim. Bu bana cesaret verdi. İkinci ay her gün 2000 lik ZeroShot L-Carnitin ve çalışma öncesi ve sonrası birer servis MuscleTech Premium whey protein kullandım. Haftada 6 gün kardiyo yanında 4 gün de ağırlık çalıştım. İlk ay 10 şınav çekemezken ikinci ay 120 şınav çekiyordum. Her antreman karın/mekik ve esnemeyle sona eriyordu. Bu süre zarfında tartılmak istemedim.20 ağustosta tartıya çıktığımda hocam iki kere tartıyı resetledi. Sonuç 68 kg ! Evet sadece iki ayda 97 den 68 e inmiş, 29 kilo vermiştim. Suratımın şişi inmiş, sırtımdaki kamburumsu yağ dokusu tamamen yok olmuş, göbek fıtığım iyileşmişti. Sadece 10 yılın artğı göbekte iki minik yağ bölgesi kalmıştı. Ama daha önemlisi eskiden 50 metre koşamayan ben yüksek tempoda 10 km civarında koşuyor, üstüne 30-40 dakika eliptik, bisiklet yapıyordum. 36 beden kot pantolanlarımı attım ve bir sürü 32-31 beden kot aldım. Yürüyüşüm değişti. Karnım içerde, sırtım dik yürüyordum. Bu benin değimimin ilk bölümüydü. Eğer buraya kadar olanlar ilginizi çektiyse şu anda içinde olduğum ikinci dönemi de sizinle paylaşabilirim. Ben yaptıysam herkes yapabilir ! Ha gayret !

1981dogumlu ve boksbody bunu beğendi.
  2. 1981dogumlu

1981dogumlu Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Hocam hastalık olayını merak ettim . Iyilestikten sonra mi bi anda bıraktınız ilaçları ? Yoksa hastalık devam ediyor mu ?

3. yenibirben

yenibirben Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Hastalığım bir immün sistem hastalığı. Bağışıklık sisteminizin en güçlü olduğu 20 li yaşların başında ortaya çıkıyor, yaşlandıkça etkisi ve atakları azalıyor. Bende artık atakları yok denecek kadar azaldı. Bende bir tercih yaptım ve tedaviyi tamamen bıraktım. Yanlış anlaşılmasını ve yanlış örnek olmasını istemem. Doktorunuza sormadan hiçbir ilaç kullanmayın veya tedavinizi yarım bırakmayın.

4. TOLGA992

TOLGA992 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    fotoğraf koyarsanız hem mutlu oluruz hemde nacizhane yardımcı oluruz

5. yenibirben

yenibirben Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Uzun yıllardır fotoğraf çektirmek kaçındığım bir şey oldu. Düğün, doğumgünü gibi şeyler dışında fotoğrafım çok azdır.Ama benim durumumda olanlara örnek olmak için kilo vermiş halimin fotoğrafını koyayım.

6. ktemur

ktemur Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Gerçekten etkileyici bir başarı, azminize hayran kaldım, helal olsun...

7. yenibirben

yenibirben Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Teşekkürler. Şimdi sekiz aylık bir aradan sonra ikinci kez çalışmaya başladım. İki haftalık bir adaptasyondan sonra üçe bölünmüş bir programı üç dolu bir boş olarak üç aydır uyguluyorum. Şu anda 73 kiloyum. Neden bilmiyorum ama çalışınca çok hızlı sonuç alıyorum. Şimdi bu yazdığıma itiraz edileceğini ve şüphe ile karşılanıcağını biliyorum ama başlarken kollarım 32-33 cm idi. Şimdi sol 38.5 sağ 39. Bel 105 den 96 ya indi. Başlarken omuzumu ölçmemiştim şimdi 124 , göğsüm ise şu anda 108 cm. Çatım ve göğüs kafesim dar. Amacım haziran ayına kadar omuzda ve göğüste 15-20 cm, kollarda 3-4 cm lik bir gelişme sağlamak. Belimi de 92-90 a indirmek istiyorum. Son bir haftadır supplement kullanıyorum. Biraz iddalı hedefler olduğunu biliyorum. Ama topal karınca hesabı olmasa da olduğu kadarı bana kar ! Tek sorunum kardiyo motivasyonumun biraz düşmüş olması. Koşu bandı ve eliptikte geçirdiğim zaman beni çok sıkıyor. Birde düşük karbonhidratlı protein temelli bir diyet yaptığım ve yoğun çalıştığım için bazen over training oluyorum.
    Resim isteyecek arkadaşlara bir iki gün içinde geliyor. Aslına bakarsanız salondaki yarı yaşımdaki çocuklara bir resim çekermisiniz demeye utandım.

8. weger

weger Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    Hastaliga teslim olmayip onunla savasan insanlari hep takdir edip degerli gormusumdur basarilar abi pes etme artik hersey senin elinde ;)

©Mobil Mesaj©

Sayfayı Paylaş