Kırık kol için program.

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve royjones tarafından 23 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. royjones

royjones Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    2 ay önce humerus kemiğim kırıldı(bicepsti tutan kemik) 1 ay sonra salona geri dönmeyi planlıyorum. kırık kolumla 5-8kg arası ön kol çalışabiliyorum şuan yana açışları ise 1-2kg civarı ancak yapabiliyorum. yani kolumu açtığım hareketlerde zorlanıyorum. barbell crul,yatarak göğüs kesme, makinada göğüs itme gibi kolumu zorlamadan yapabileceğim hareketlerden oluşan programa ihtiyacım var. göğüs ve omuz yana açışı şuan için yapabilmemin imkanı yok gibi. kolum eskisi gibi olana kadar benchte yapmak istemiyorum ani ağrı girmesi sonucu barın üzerime düşme tehlikesi var. kafamda oluşturduğum göğüs programında iki hareket var 1 göğüs itme 2.yatarak göğüs kesme dips yapabilirsem onuda eklemeyi düşünüyorum. bu hareketlerin üzerine 3kg ile bol tekrarlı yana açış yaparak azda olsa etkiyi artırabilirim. kısacası bacak mide ağırlıklı ve bol tekrar hafif ağırlıklardan oluşan programa ihtiyacım var yardımcı olursanız çok makbule gececek [​IMG] teşekkürler.

bu arada 1 yıllık düzenli salon çalışmam var 22 yaşındayım 1.80 boyum ve 70 kgyim. kol kırılmasından sonra 2 ay içerinde 8kg civarı kilo verdim. 5-8 kg gibi ağırlıklar ön kolum için yeterli zaten önceleride bu ağırlıkları kullanıyordum benchte 20kglik bara 20-20 takıyordum ve 10ar kgile yana açış yapıyordum. öönceleride pek ağır giremiyordum zaten düşük kilolarlar gelişemezsin dememeniz için bilgi vermek istedim.

2. John399

John399 Üye

Beğenileri:
    555
    Ödül Puanları:
    103
    Açıkça yazmalıyım eğer kırık veya çatlak varsa doktorla görüşmelisin habersiz bir işe kalkışıp başına büyük dertler alma . Bu spor ciddiyetle yapıldığı sürece sağlığa yararlıdır . Zararına yaptığın zaman istersen arnold ol bir faydasi yok .

3. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Öncelikle Geçmiş olsun...

Bende 6 temmuz günü sağ kolumu , saat takılan kısımda kırdım..
    Doktor 35 gün alçı dediğinde dünya başıma yıkıldı.. Tarif edilemez bir andı...
    10 Ağustosta alçı çıktı ardından 15 seans fizik tedavi gördüm bileği açmak için...
    Bilek çok incelmişti , resmen pamuk yumuşaklığında bir sağ kola kavuştum hareketsizlik yüzünden...
    2 ayda yaklaşık 4,5- 5 kg civarı verdim ben 79 kg lardan 74,5 kg lara indim...

Gitiğim doktor spor hekimi idi..Bu yüzden ağırlık ant. ı konusunda diğer ortopediciler gibi değildi... Fizik tedavi bitince 1 ay daha dinlenmemi ardından kontrole gelerek sonrasında ağırlık çalışmaya başlayabileceğimi söyledi..
    Bu hafta içinde kontrole gidicem inşallah...

Sana tavsiyem mutlaka bir spor hekimine görün ona muaeyene ol , o seni diğerlerinden daha iyi anlayacaktır...
    Ben 120 kg larda deadlift yapan birisi idim boş bar ile başladım bir kaç hafta önce .. kesinlikle sabırlı olmalısın yoksa daha kötü olur senin için...
    Bırak tam olarak iyileşsin kolun , hafif ağırlıklar ile başla orası çalıştıkça güçlensin...
    Calsiyum desteği kullan günde 1 lt süt iç...

Gerisini zamana bırak ben öyle yapıyorum ...
    Eğer yardımcı olabileceğim başka bir konu varsa olurum...
    Allah şifa versin...

4. royjones

royjones Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler sultanmehmed. bugun kontrole gittim 70 gün civarı bir süre geçti kırıktan bu yana. 3 ay daha dinlememi söyledi doktor,bu 3aylık sürede sadece hafif ağırlıklarla ön kol çalışmama musade etti, şınav çekmem bile yasak. 3 ay sonunda iyilişme sürecim şimdiki hızla ilerlerse eskisi gibi çalışabileceğimi 5 ay kadar sonrada kolumu kırma sebebim olan bilek güreşini dahi rahatça yapabileceğimi söyledi. spor hekimliğini internetten araştırdım, bulunduğum yerde ve çevre ilerde spor hekimliği bulamadım. doktorun verdiği 3 aylık sürenin tedbir amaçlı olduğunu düşünüyorum. bu süre zarfından salona gitmezsem bodyi bırakırım heralde. en azından bacak ve mide çalışmak içinde olsa salona gitmeyi düşünüyorum, sadece boş bar kullnarak üst vucuttaki kas kaybını durdurmak en azından yavaşlatmak iyi fikir gibi geliyor. hem bölgeyi aktif tutmak kas kemik sentesizinide hızlandırıyormuş hareketsiz kaldıkça kaslarla beraber kemik gücündede azalma oluyormuş. salon hocamlada konustum oda benimle aynı fikirde, doktorun verdiği süre içersinde zorlamadan vucudu aktif tutma amaçlı antreman yapabileceğimi söyledi, elime boş bar verdi barbell crul yaptım. 20 tekrar yaptıktan sonra iki kolumdada aynı ağrıyı hissetim kemik değil kas ağırısıydı bu eskisi gibi yani :). öyle yada böyle bu zaman gececek fakat doktorun dediği gibi eskisi kadar güçlü olacakmı merak ediyorum. ne kadar kolunu kırımış arkadaşım varsa aradan yıllar geçmesine rağmen zorlayınca ağrı hissetiklerini söylüyorlar. sultanmehmed, umarım sende en kısa sürede iyileşir, eski kilolarına dönersin. allah yardımcımız olsun.

sultanmehmed bunu beğendi.
  5. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    Hiç merak etme zamanla eskisinden de sağlam olacaksın , zaman herşeyin ilacıdır...
    Eğer imkanın var ise bu 3 aylık zaman zarfında yüzmek de çok iyi bir seçenek , yüzme + diyet ile ciddi şekilde yağ yakabilirsin...
    Zor ve sabır dolu bir dönem bizleri bekliyor..
    Anladığım kadarı ile benim gibi sende bu spora aşıksın , o yüzden sadece sabret ve şafak sayar gibi günlerini say , benim şafağım azaldı seninki de bitecektir emin ol...

Bu sürede calsiyum desteğini mutlaka al derim ben , vitaminlerini eksik etme beslenmene sanki v.g. yapıyormuşsun gibi devam et , yağlanma sonrasında o yağı parçalamak için uğraşmak da sinir bozucu...

Zorlayınca ağrır dediklerine bakma sen , bizler ağrı ile yaşayan insanlarız acıyı ağrıya tutkunuzdur...

Allah yardımcımız olsun ... Sağlıcakla kal..

6. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Aynı sorunu bende spordan 1 yıl önce yaşadım. Aynı sorunlar bende de oldu aşırı kilo verdim deri kemik kaldım. Kolum kırılmadan önce futbol oynuyordum, sporu çok seviyordum ancak kırıldıktan sonra hiç bir şey yapamamaya başladım. Yatakta sabah uyandığımda her yerime kramplar girerdi kendimi hiç enerjik hissetmezdim ve bir sürü sorun. Ardından vücut geliştirmeye başlıyayım dedim kırılmasından 1 küsür yıl sonra, kırılan sol kolum güçlensin diye öyle böyledir 2 yıl oldu bu sporu yapıyorum, kolumu kullanamama, bir daha kırılacak korkusunu atlatmamda (2 kere aynı yerden kırıldı, tam dirsekten, kolu açıp kapatmaya yarayan kemik, çok kötü bir şey), kendime öz güven vermesinde baya yararı oldu. Tek yapabildiğim sporda bu :). Boks da denemiştim kolumdan dolayı 5 ayda bıraktım, darbe geldikçe şişiyordu. Vücut geliştirmede de etkileri var, tricepslerim biraz geride kalıyor sol kolum tam açılamadığı için.

Bence sende bir süre spora ara ver kolun sağlam olduğunda başlarsın tekrar, toparlaman da kolay olur.

7. royjones

royjones Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    benim yağlanma gibi bi derdim yok iyice kilo verdim zaten. hatta yağlansam iyi bile olur çünkü kilo olmadan hacim almak zor oluyor. evde dumbell çalışıyorum şimdilik günden güne tekrar sayılarım artıyor yapamadığım hareketleri yapmaya başlıyorum. evet bu spora aşığım, kolum kırıldıktan sonra dahada bi aşık oldum sanırım :) spora başlamadan önce psikolojik sorunlarım vardı bu sporla birlikte onlardada kurtulmuştum ağırlığın altındayken hiç birşey düşünemiyorsunuz, antreman sonrasındaki o tatlı yorgunlukta olumsuz şeyleri unutturuyordu bana. gün içinde kendimi enerjik, dinç hissediyordum. bu kırıkla birlikte eskisi gibi gülümsemeyen adama döndüm. neyse, dediğin gibi şafak saymaktan başa yapacak birşey yok. ben iyileşme süremi dert etmiyorum 6ayda beklerim benim endişelendiğim konu eski gücünde olup olmayacağı onuda yine zaman gösterecek. Tuna, eklem yerinden kırılmış kolun ve şuan sadece tam açamamak dışında sorun hissetmiyorsun anladığım kadarıyla. yorumun bana iyi moral oldu. 9 yaşında dirsekten kolu kırılan arkadaşım var benimle birlikte salona başlamıştı fakat ağrı yaptığını söyleyip 1 ay içinde bırakmıştı. eklem bölgesi kırıkları bu spor için radius-humerus kemik kırıklarından daha önemli bi sorun gibi geldi. belki yanlışım olabilir ama benim kırdığım nokta(bicepst bölgesi) eklem kırıkları kadar sorun olmamalı sağlam olduğum zamanlar bile eklem ve bileğimde ağırlar hissettiğim oluyordu çünkü yükün en çok ve doğrudan bindiği yerler genellikle eklemler ve bilek oluyor.

8. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    royjones ,

hiç merak etme döndüğünde ağrı acı bu gibi şeyler için kafanı yorma , yeterki bölge güçlensin kaslar kemiklere tutunur , zamanla diğer tarafla bir olacak ve inan kas hafızan sayesinden çok çabuk toparlayacaksın... sen bile şaşıracaksın bu gelişime ...

Sadece ant.larında çok yüklenme ilk başlarda kademeli ağırlık artır ... Beslenmene dikkat et gerisini zamana bırak İnşallah çok iyi olucak..

9. samet_61

samet_61 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    dostum bılek guresınde aynı olay basıma geldı... ki formumun en dorugundayken bıldıgın gıbı humerus en zor ve uzun vadede kaynayan vucuttakı 2.kemik 6 haftada kaynama baslar alcı cıkar ama tamamen humerusun kaynması 7 8 aydır kı bu sıgara ıcmıyorsan kolda platın vıda var mı? benım kolum hala alcıda ve kırıgım co kotu platın 12 vıda var 1 yıldan erken salon donmeyı dusunmuyorum sende cok zorlama 1 aylık kırık ıcıon 8 kılo cok fazla!!!!amelıyattan sonra 7 8 kıloda ben verdım kollarım 40cmden suan 35 cm e ınmıs durumda alcıdakı ol 25 eınıstır moral sıfır ama yapacal bısı yok

10. Erdemhan

Erdemhan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba benim tam 20 gün önce kolum kırıldı omuzdan dirseğe kadar düz bir kırık 14 yaşındayım 4 gün sonra alçıdan çıkacak kolum. Tam iyileştikten sonra acaba spor salonunda yeniden ağırlık kaldıra bilirmiyim? kum torbasında çalışa bilirmiyim ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Sayfayı Paylaş