küresel ısınma ve dünyanın sonu

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve ahmetgunduz tarafından 18 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. ahmetgunduz

ahmetgunduz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    istanbul
    bir gazateden alıntı:.
    Hala içimizde kariyer yapmaya çalışanlar var, iş kurup zengin olmayı düşünenler, ya da emekli olup ege taraflarında yaşamayı düşünenler, geleceğe ait uzun vadeli planları olanlar!!! Unutun her şeyi... Boşa hayal kurmaktan vazgeçin… Çünkü çok yakın zamanda içmeye su, yakmaya doğalgaz, yemeye ekmek bulmakta zorlanacaksınız… Bugün 09 Ocak 2007 ve ben işe sadece ince bir yağmurluk giyerek geldim. Soruyorum size kaçınız bu kadar sıcak bir kış geçirdiğini hatırlıyor. Ya da bilim adamları 2007 yazının dünyanın gelmiş geçmiş en sıcak yazını yaşayacağını ve bundan sonraki yıllarda da durumun daha kötüye gideceğini açıklarken hiç mi tedirgin olmuyorsunuz… Yoksa “aa benim ofisimde klima var” mı diyenlerdensiniz?
    Küresel ısınma, endişelenmeyi gerektirmeyecek kadar uzak ya da belirsiz bir gelişme olarak görülebilir. Ama şu anda Alaska'dan And Dağları'nın karlı zirvelerine kadar her yerin büyük bir hızla ısındığı, Buzulların eridiği, nehirlerin kuruduğu, mevsim dengelerinin bozulduğunu unutmayalım. Yüzlerce yıldır ormanları kesiyor; kömür, petrol ve benzin yakarak ısıyı tutan gazları atmosfere salıyoruz. Atmosferdeki karbon dioksit düzeyi bugün, yüz binlerce yıl önce olduğundan çok daha yüksek. BM Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli, 2001'de yayımladığı ve bir dönüm noktası oluşturan raporda, geçtiğimiz yüzyıldaki ısınmanın çok büyük ölçüde insan etkinliğinden kaynaklandığını açıkladı. Küresel sıcaklıklar, binlerce yıl öncesindeki dönemlerde olduğundan çok daha hızlı bir şekilde artıyor. Ve iklim modellemeleri, yanardağ ve güneş patlamaları gibi doğal iklim güçlerinin tüm bu ısınmayı açıklayamadığını gösteriyor
    Ben her gün 1,5 yaşındaki oğluma bakarken “onu bu sonu çok yakın olan dünyaya getirmekte acaba hatamı yaptım” diye düşünürken, çevremdeki insanları rahatlığı ve “ohooo ne olacak daha önce de böyle olmuştu” demeleri sinir bozucu gerçekten. Ben mi çok felaket tellalcısıyım, insanlar mı çok rahat… Maalesef insanlar çok rahat… ve maalesef ben ve benim gibi huzursuz olan insanların elinden hiçbir şey gelmiyor…

2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Burada senin gibi düşünen biri daha var. Yalnız değilsin. Kıyamet kehaneti olarak 2012 yılını gösterenler vardı hani televizyonlarda yanlış hatırlamıyorsan Ömer Çelakıl söylüyordu bunu. Ha bunun dışında kabaladan yola çıkanlarda bu tarihi veriyor yanılmıyorsam. Akaşa yayınlarının bazı kitaplarında uzaylılarla temasa geçtiği söylenen medyumluk çalışmaları yapanların sözlerinde de bu tarih veriliyor ben de bu zaman ve civarında acayip paranoya yapıyorum '2012' yılı, sene 2020 ye gelipte hala bişey olmamışsa ortaya atılan tahminler yanlış çıkacak, ama daha o vakit gelmedi.

Saygılar.

3. conanthebarbarian

conanthebarbarian Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Maya takvimide 2016 da bitiyordu sanırım. Bu adamlar son zamanlarda bulunan bazı astronomi bilgilerini 1000 küsür yıl önce biliyordu!

4. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    arkadaslar hem fiziksel hem manevi olarak evet dünyanin sonu geldi gibi gözüküyor,fiziksel olarak küresel isinmayi gösterebiliriz,ki bu aylarda yollarda kar dolu olmasi gherekirken almanyaya daha ilk kar bile yagmadi.manevi olarak ise ve kuranda yazan büyük alametlerde gerceklesti.bunlardan bazilari insanlarin para icin birbirine düsmesi,cinsel sapiklik (ki biliyosunuz su an dünyada yapilmayan sapiklik kalmadi) teknolojinin bu denli ilerlemesi.ve devasa gökdelenler.bunlar kuranda yazan büyük alametler..yani kendi istedigi icin yarattigi bu dünyayi yüce yaradan elbet bir gün geri batiracak,,,AMA AMA AMA su var.bir adam cikmis yok 2012 de de dedmis digeri cikmis yok 2016 da demis bunlara inanmak bile insanin dinini cok fazla zayiflatir arkadaslar inanmayin bunlara.gelecegi sadece allah bilir.gelecekte ne olacagini koskoca peygamberler bile bilemioyordu sizce kendini bilim adami sanarak gündeme düsmek isteYen ve zaten gecim sikintisindan kafasini kasiyacak vakti olmayan bu milleti birde dünya 2012 de batacak diye korkutan bu adamlara sizce inanmak aptallik degilmi?

5. Numberten

Numberten Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kıyametin kopmasına daha çok var diye düşünüyorum inş. Allah deccali görmeyi nasip etmesin kıyamet alametlerinin çoğu gerçekleşti yusuff yusuff :D

6. ahmetgunduz

ahmetgunduz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    istanbul
    sivaslı kardeşim söylediğin çok doğru.kıyametin ne zaman kopacağını söylemek insanı imanından eder. ama dediğin gibi hemen hemen bütün alametler gerçekleşti ne kaldı ki yecüc mecüc çıkacak deccal gelecek.......

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Esasında yecüc ve mecüc veya deccal hakkında ne kur'an da, nede hadislerde kesin bir tarife rastlamıyoruz yecüc ve mecüc ile bizim çoğumuzun zihninde oluşan şey bize anlatılan güzel peri masalları veya kulaktan dolma bilgilerden ibaret.

Aslında şunu demek istiyorum yecüc ve mecüc gremlinler gibi birden otaya çıkacak bir yaratık topluluğu olmasa gerek :D .

Bu şu anda içinde bulunduğumuz dünya da yaşanan müslümanın müslümanı mezhebinden dolayı sorgusuz sualsiz öldürmesi, ırak ta yaşanan fitne ve düşmanlık olayları gibi yani bir fitne, bir şiddet ve yıkım dönemi sembolik olarak bir kavram da olabilir yecüc ve mecüc.

Deccal de öyle metafizik güçleri olan, veya kendini insanlara peygamber diye tanıtıp inandıran bir şeytani insan evladı olmayabilir, bu bir devlet olabilir, olmayadabilir, veya gücün ve ne pahasına olursa olsun kazanma hırsıyla dolup insanlık, adalet gibi duyguların unutulup insan hayatının satranç oyunundaki piyonlar gibi hiçe sayılmasına yol açan bir sistem ve yetiştirilme tarzının yaygınlaştırılması da olabilir.

En sağlam kaynak olarak kuran dan yola çıkmak lazım ve kuran da yecüc ve mecüc hakkında çokta tarif edici bir ifade yer almıyor ve hatta yanlış hatırlamıyorsam y. ve m. kelimeleri hiç yer almıyor bile.

Yine de tabii ki en doğrusunu Allah bilir

Selametle

8. CENTAUR

CENTAUR Guest

Sivaslı burada cevap vermek bana düşüyor heralde. Evet aptallıktır doğru.
    Peki araştırıp iyice akıl süzgecinden geçirmeden bu adamları tamamen yalanlamak ta pek bir akıl karı olmasa gerek.
    İnancı zayıflatabileceği konusunda sana aslında çok katılıyorum. Bu doğrudur.
    Fakat bazıları çok güzel çalışmalarda yapıyor, buna ramen bunun gibi yapılan bazı çalışmalar yüzde yüz doğru belge niteliği taşımayacaktır muhakkak çünki bunu yapanlarda netice de insan dır. İçinde hiçbir bozulma ve yanlışlık olmayan belge ve mucize olarak kur'an a bakalım.

Öyle yada böyle herkes bir gün kendi kıyametini yaşıyacaktır önemli olan buna hazırlanmak değil mi.

Saygılar.

9. ahmetgunduz

ahmetgunduz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    istanbul
    En sağlam kaynak olarak kuran dan yola çıkmak lazım ve kuran da yecüc ve mecüc hakkında çokta tarif edici bir ifade yer almıyor ve hatta yanlış hatırlamıyorsam y. ve m. kelimeleri hiç yer almıyor bile.

sevgili kardeşim eğer elinin altında bir kuran meali varsa enbiya suresi 96 ve 97. ayetleri oku.
    fakat senin dediğin şeylerde doğru sanada katılıyorum..

10. ahmetgunduz

ahmetgunduz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    sağlık memuru
    Yer:
    istanbul
    konudan biraz uzaklaşıldı ama mademki laf yecüc ve mecücden açıldı bunlarıda eklemek istedim:

kur'ân-ı kerîmde adı geçen ve kıyâmete yakın, yeryüzüne yayılacak olan zararlı ve bozguncu iki kötü kavim.
    allahü teâlâ kur'ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki:
    nihâyet ye'cûc ve me'cûc'ün seddi açılıp da her tepeden saldırdıkları ve hak olan va'd (kıyâmet) yaklaştığı vakit, işte o zaman kâfir olanların gözleri hemen dikilecek: "vah bizlere! biz bundan gaflet ettik, doğrusu kendimize zulmetmiş olduk" diyecekler." (enbiyâ sûresi: 96, 97)
    cenâb-ı hak (kıyâmete yakın) ye'cûc ve me'cûc'ü gönderir. bunlar, yüksek yerlerden akın edecekler, ilk kâfile taberiyye gölüne uğrayıp oradan geçecektir. (hadîs-i şerîf-riyâz-üs-sâlihîn)
    resûlullah efendimiz, zülkarneyn'in inşâ ettiği sed hakkında buyurdular ki: "ye'cûc ve me'cûc, onu her gün oyuyorlar. tam delecekleri sırada, başlarında bulunan reis; "bırakın artık delme işini, yarına yaparsınız" der..." (hadîs-i şerîf-müslim)
    resûlullah efendimiz, kıyâmet alâmetlerinden her ne haber verdi ise hepsi doğrudur. yanlışlık olamaz. o zaman güneş, âdet dışı olarak garbdan (batıdan) doğacaktır. hazret-i mehdî çıkacak, îsâ aleyhisselâm gökten inecek. deccâl çıkacak. ye'cûc ve me'c ûc denilen insanlar yeryüzüne yayılacaktır. (ahmed fârûkî)
    ye'cûc ve me'cûc denilen kimseler, nûh aleyhisselâmın oğlu yâfes'in soyundandır. yüzleri yassı, gözleri küçük, kulakları çok büyük, boyları kısadır. herbirinin bin çocuğu olur. arkasında kaldıkları seddi her gün oyarlar; sed, gece eskisi gibi olur. h epsi kâfirdirler. sed arkasından çıkınca insanlara saldırırlar. (yûsuf nebhânî)
    zülkarneyn, avrupa ve asya kıt'alarına mâlik oldu. asya'nın kuzey doğusundaki mü'min türkler'in ricâsı üzerine, ye'cûc ve me'cûc kavminden korunmak için büyük duvar yaptırdı. bu, şimdiki çin seddi değildir. (nişâncızâde)

11. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Allah sonumuzu hayır etsin.

12. gurkan

gurkan Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    centaur haklisinda kardesim bu cok arastiran adamlardan bir taneside evrim teorisini bulmustu yani dünyanin kendi kendie ortaya cikma olayi .bizede yillarca okulda bunlari anlattilar.yok yok rüzgarlar topraklari birlestirmis tepeler olusmus yok su sunu olusturmus.bence bunlarin hepsi bir sacmalik

13. CENTAUR

CENTAUR Guest

Evet akla mantığa yatmayanlar baştan belli oluyor zaten bunlardan hiç bahsetmeye gerek yok. Bunun gibi bazı fikirler de var ki aklı başında insanları bile aldatabiliyor birde bakmışın adam rearnkarnasyona falan inanıyor, uzaylılardan mesaj bekliyor :lol: .

Aslında ben bunu kastetmedim, konu dışın da linkini verdiğim kuran mucizeleri diye bir mesele var mesela bu çok güzel, dini otoritelerin bir kısmı pek tasvip etmiyor fakat yargısız infaz yapıyorlar teoriyi akılcı yoldan çürütemiyorlar ve kamu oyu diğer tarafa yöneliyor aslında çokta faydalı şeyler ben bunları okuduktan sonra uzun süre namaz niyaz olayına girmiştim (gerçi şimdi biraz salladım :cry: ). Aynı kişi yine ortaya bir teori atmıştı kıyamet kehaneti olarak zaten kendisi bunun sadece çalışmasını yaptığı sistemin içinde bilimsel bir tahmin ve teorik bir çalışma olduğunu söylemişti kastettiğim buydu.

Yine dediğim gibi hepimiz kendi kıyametimize hazırlanalım, etrafımızdaki insanlara ölümcül hasta gözüyle merhamet ve sevgiyle yaklaşalım(herkes bir gün ölecek buna istinaden).

Saygılar.

14. CENTAUR

CENTAUR Guest

:eek: Demek ki Kur'an da geçiyormuş bunların adı :D . Hadisler de aslında çok ta kesin doğrudur diyebileceğimiz belgeler değil aslında ama ateş olmayan yerden de duman çıkmaz heralde ne diyim.

Şu çok merak uyandırıcı; eğer bu y. ve m., bir settin ve dağın arasına kapatılmışlar ise ve yer yüzünde gidip bulunmamış görülmemiş bir yer mi var acaba böyle, veya bunlar yerin altında bir yerde mi, ama hadislerde tepeden ineceklerini söylüyor, acayip derin meselelere girdik aslında hadi hayırlısı.

15. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    ya arkadaşlar neler saçmalıyorsunuz allah aşkına. dünya üzerinde insanlar var olalı her dönemde kıyamet alameti olarak görülecek birçok olay yaşanmıştır. lut kavimi neden yok edildi: eşcinsellik hat safadaydı da ondan....falanca kavim niye yok edildi: allahı inkar edip doğru yola gelmedikleri için...yani günümüz dünyasında da kıyamet alameti olarak görülebilecek birçok olay var. ve sizler bundan çok daha kötü günlerin olabileceğini hayal edemeyenler yada kur'an da söylenenleri fazlaca bilmeyenler kıyametten falan bahsediyorsunuz.

akıl ve bilim daha öyle mertebelere ulaşacak ki insanların ulaşacağı seviyede dünya üzerinde bilinmeyen karanlıkta kalmış hiçbir konu kalmayacak işte o zaman kıyamet kopacak. bu kur'an da da belirtiliyor.

gürkan'ın değinidiği konu yani darvinist teoriye gelince: arkadaşlar tamam dünya üzerindeki herşeyi allah yarattı tezini kabul ettiğimizi, ki ben de buna inanıyorum, var sayalım. o zaman ilim ve fen bugünki seviyesine gelebilirmiydi. birileri çıkmış araştırmış. dünyadaki yaşamın kaynağı nedir. bu canlılar nasıl varolmuşlar falan diyerekten ve bir sonuca varmış. herşey tek bir hücreden meydana geldi diye. sizce bu çok mu saçma. siz allahın dünya yaratıldıktan sonra dünyaya cennetten yada farkklı yerlerden birer canlı türümü gönderdiğini zannediyorsunuz. insan için bu geçerli olabilir ama dünya üzerindeki diğer canlılar tek bir hücre olarak yaratıldılar ve o hücreler bulundukları ortamın fiziksel koşullarına uygun canlılar olarak var oldular. allah dünyadaki yaşamı ilim ve fenne uygun bir şekilde yaratmıştır. yani onun ilmini anlayabilmemiz bizim beyinlerimiz ile hemen de mümkün değildir. var olan herşey bir mucize olarak görülebilir ama o mucizelerin muhakkak bilimsel bir açıklaması da vardır. yoksa neden ilk vahi oku olarak gelmiş. neden allah bizlere mükemmel bir organ olan beyni vermiş. bunları hiç ama hiç düşünmezmisiniz.

biz islam ülkelerinde yaşayanlar neden bu kadar geri kalmışız? çünkü bizlere aklımızı kullanmayı öğretmemişler. cevaplanması zor olan her soruyu allahın hikmeti deyip geçiştirmişler. kur'an doğru düzgün okunup anlaşılmamış. sabaha kadar kur'an hatmedilir ama o kur'an da ne denmek isteniyor, ben ne okuyorum diye merak eden kaç kişi var. o kitap duvarlarda süs olarak bulundurulur o kadar.
    neyse konu dağılmasın...

dünyanın yaşadığı bu iklim değişikliği de bir süreç bence. insanların yaşam tarzlarını alışkanlıklarını vs.vs. değiştirecek bir süreç. ilerde tarih kitaplarında okutulacaktır: insanlar hızla fosil yakıtlarını tükettiler, ormanları yok ettiler ve dünya büyük bir iklim değişikliği yaşadı. şöyle şöyle savaşlar yaşandı vs.vs. ve sonunda altarnatif enerji kaynakları bulundu ve insalar kurtuldu gibi...

16. CENTAUR

CENTAUR Guest

Neler saçmalıyorsunuz diye cümleye başlamışın biraz daha nazik olmalısın eğer aynı fikirde değilsen bunu ifade etmenin birçok yolu var insanları rencide etmeyelim.

Söylediklerinden hiçbirşey anlamadım, sabit bir anafikir görünmüyor.

Anlayan varsa bunun türkçe mealini bana izah etsin .

17. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    valla bende bisey anlamadim bu dediklerin oldu evet ama sonucta nereye gelmek istedin,bunu sadece ben anlamadim diye yazmamaistim kendimde bi anlama eksikligi var zannetmsitim ama baktimki benden baska anlamayan arkadaslarda var demekki sorun bende degilmisss hernan 77

18. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    gürkan'ın değinidiği konu yani darvinist teoriye gelince: arkadaşlar tamam dünya üzerindeki herşeyi allah yarattı tezini kabul ettiğimizi, ki ben de buna inanıyorum, var sayalım. o zaman ilim ve fen bugünki seviyesine gelebilirmiydi. birileri çıkmış araştırmış. dünyadaki yaşamın kaynağı nedir. bu canlılar nasıl varolmuşlar falan diyerekten ve bir sonuca varmış. herşey tek bir hücreden meydana geldi diye. sizce bu çok mu saçma. siz allahın dünya yaratıldıktan sonra dünyaya cennetten yada farkklı yerlerden birer canlı türümü gönderdiğini zannediyorsunuz. insan için bu geçerli olabilir ama dünya üzerindeki diğer canlılar tek bir hücre olarak yaratıldılar ve o hücreler bulundukları ortamın fiziksel koşullarına uygun canlılar olarak var oldular. allah dünyadaki yaşamı ilim ve fenne uygun bir şekilde yaratmıştır. yani onun ilmini anlayabilmemiz bizim beyinlerimiz ile hemen de mümkün değildir. var olan herşey bir mucize olarak görülebilir ama o mucizelerin muhakkak bilimsel bir açıklaması da vardır. yoksa neden ilk vahi oku olarak gelmiş. neden allah bizlere mükemmel bir organ olan beyni vermiş. bunları hiç ama hiç düşünmezmisiniz.

hernan bu kadar hassas bir konuda millete sacamaliyorsunuz falan diye ahkam kesmeyi birakirsan tam süper olacak...ilikcisi sana söyle bir örnek verecem.diyorsunki evrim teoisi dogru canlilar tek bir hücreden meydana gelmisleerdir,yani insani allah yaratti ama diger nesneler kendi olsustu demeye getiriyorsun yani sana göre dünyada kendi olustu.peki simdi farzet sen koskoca bir metal cöplerin atildigi kocaman bir arsanin önünden geciyorsun ortalik demir celik metal cöplerle dolu.sen tam bu cöplerde neyin nesi derken yukaridan kocaman bi yolcu ucagi geciyor,ve ben sana diyorumki bak hernan bu cöpler kendi aralarinda birleserek bu ucaga dönüstüler diyorum bana ya salak dersin yada aklini yitirmis diye gülersin demi...peki o cöplerin kendiliginden bi ucaga dönüsecegine inanmiyorsunda üzerinde bu kadar canliyi yasatan koskoca dünyanin kendiliginden ortaya cikabilecegine nasil inaniyorsun !!!!!!!!!!!!!!!

19. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Herkes istediğine inanmakta özgürdür. Fikrinizi beyan edin ama karşı çıkanlara karşı da nazik olun.

;)

20. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    peki rüzgarlar nasıl oluşmuş acaba?

- ısı enerjisinin kinetik enerjiye dönüşmesiyle......yani Dünya dönerken çıkan basınç alanı...vs. vs.

peki dünya nasıl oluyorda dönüyor?

- güneşin çekim kuvveti..vs. vs...

peki güneş nasıl oluşmuş?

- işte uzayda patlamalar falan olmuş sonra... vs. vs...

peki uzay nasıl olmuş?

- ıııııı????

uyku taklidi yapmamak gerekiyormuş demekki.. :)

Sayfayı Paylaş