Kürek kemiği civarında ağrı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve MT tarafından 8 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Son 2-3 haftadır dumbell pullover yaparken resimde kırmızı ile işaretlediğim bölgede ağrı oluşuyor. Hareketi yapmayı kestiğimde ağrı bir kaç saniye içerisinde yok oluyor. Girdiğim ağırlık arttıkça ağrı da artıyor. Önceden sadece dumbell pullover yaparken oluşan bu ağrı bugün pushdown yaparken de oluştu. Sanırım infraspinatus kası sakatlandı. Şimdilik bu hareketleri programımdan çıkartıp ramazana kadar böyle devam etmeyi düşünüyorum. Ramazanda ara verecem zaten. Tekrar başladığımda yine aynı ağrılar oluşursa doktora gitmeyi planlıyorum. Bu ağrı konusunda bilgisi olanlar ya da aynı sakatlığı yaşayanlar varsa ağrıya nelerin sebep olduğu ve nasıl bu ağrılardan kurtulabilineceği konusunda bilgi verirlerse sevinirim.

Sakatlanmayan bir burası kalmıştı onu da sakatladık kafa_ .

Ekli Dosyalar:

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Teşhis
    Zedelenen alandaki rahatsızlık (hassasiyet kramplar ve şişme ) teşhis için önemlidir. Sorunun kemikte bir yaralanmadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için radyografi gerekebilir.

Adale çekilmesi tedavi ve nekahat devresinde uygun bir bakımla hızla ve tamamen iyileşir.

Bununla birlikte ağrınız birkaç günden daha fazla sürmüşse ve kas yırtılması ya da bir kırıktan kuşkulanıyorsanız doktorunuza başvurun.

Tedavi
    Zedelenmeden sonraki ilk 24 saatte arızalı bölgeye buz veya soğuk kompres uygulayın. Ondan sonra termofor veya sıcak banyo kullanın. Bazen özellikle eğer şişme çok fazlaysa kas zedelenmesi düzelene kadar soğuk kompres kullanılabilir. Zedelenen kası yüksekte tutmak ve elastik bandaj kullanmak şişmeyi önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Fakat fazla sıkı bağlamamalısınız. zedelenen kası, ağrılı olduğu sürece kullanmamaya çalışın. Bu süre genellikle birkaç günden fazla değildir.

İlaç
    Küçük adale çekilmeleri için ağrıyı azaltmak amacıyla aspirin veya diğer ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Orta veya ağır adale incinmeleri için ilaç almadan doktorunuza danışın çünkü kendisi size şişmeyi azaltmak için bir antienflamatuar ilaç bir kas gevşetici veya ağrı kesiciyi zedelenmenin durumuna bağlı olarak verecektir.

b.b yi 1 hafta kadar bırakıp dinlenirsen geçicektir.geçmediği takdir de doktoruna görünmende fayda var. manyetik rezonans çekimlerinden sonra teşhis koyulacaktır. tahmini olarak büyük olasılıkla kas zedelenmesi zannediyorum

3. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    http://www.pilatesim.com/kas.htm bu linktende zedelenmeleri okuyabilirsin nedeni hakkında bilgi sahibi olabilirsin. lütfen ısınmadan spor hareketlerinden kaçınalım olurmu!

4. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    atakan_irresistable kas zedelenmesinin ne olduğundan benim de haberim var. Buraya başlık açan herkese google dan alıntıladığın bu standart mesajları yazmana gerek yok. Belki sorun başka bişeydir? Tamam fikir yürütebilirsin tahminen kas zedelenmesi dersin ama tutupta buraya emin olmadığın bir konuda kopyala yapıştır yapmazsın. Gördüğüm kadarıyla tecrübesiz olduğun konularda bulduğun bir kaç linkle insanlara bilgilyim havası vermeye çalışıyorsun fakat atladığın bişey var bu işlerde tecrübe önemlidir. Çoğu doktor bile bir çok sakatlık hakkında yanlış teşhisler koyarken sen sanal ortamda 1 paragraf yazıya kesin teşhis edası ile yazılar yazıyosun. Bu çok yanlış ve senin bu edada yazı yazabilmen için yönetimin kimliğini sorgulaması gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca Benim sorduğum soru sadece bu bölgedeki sakatlıklıkla ilgili. Hangi hareketler buna sebep olmuştur. Yanlış yaptığım bişey mi vardı da bu oldu bunu öğrenmek istemiştim. Belki daha önce bu sıkıntıyı yaşayan arkadaşlar daha iyi yanıtlar verecektir.

bonatschi, D.Wolf ve diez bunu beğendi.
  5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    MT, aynısını bende yaşadım bu agrının...biraz uzun sürüyor, ama ben, bengay tarzı kremlerle anneme masaj yaptırmıştım düzenli olarak ve öyle gecmişti bu agrı...sende pullover yaparken olmuş bende de wide chin up ta cok zorladıgım için olmuştu...tam kanatın üst bölgesi..yavaş gerilimde masaj cok iyi gelecektir o bölgeye...insanı dönerken bile rahatsız ediyor o agrı...

MT bunu beğendi.
  6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    anlıyorum.. bitakım şeyler yazmışsın görüş belirtmişsin bu konudaki abartılı görüşün için ayrıca teşekkürü borç bilirim. sayın arkadaşım rahatsızlığın için ne yazmamı bekliyorsun tabiki copy paste diyeceğim. burda kişisel görüş bildirmem vakit kaybıdır.

7. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bazı bilgileri internetteki çeşitli kaynaklardan alıp aynen copy paste'lemen asıl bizim için vakit kaybıdır.
    Eğer bu konu ile ilgili tecrüben ve bilhassa yaşadığın, duyduğun, şahit olduğun durumlar varsa bunları bizimle paylaşman daha anlamlıdır.

Yoksa bu forumdaki üyelerin yüzde 95'i google'a ilgili kelimeyi girerek bazı bilgilere ulaşabilir.

Bu forumun birincil amacı tecrübe ve yaşantılarımızı paylaşmaktır, sadece somut ve objektif ansiklopedik bilgilerin arşivlendiği bir oluşum oluşturmak değildir.

diez, MT ve saydam bunu beğendi.
  8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    anlamış durumdayım bonatschi gereken ilgi ve alakayı göstereceğimden süpheniz olmasın.

bonatschi bunu beğendi.
  9. GoDDy

GoDDy Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    bugün aynısı bana oldu arkadaşlar pullover göğüs çalışırken dumbell ı çok aşağı indirdim ve birden omuz bölgemden resmen tabiri caizse gırrtt :) gibi bi ses geldi ve aradan 3 4 saat geçtikten sonra 2 arka omuz başımda da hafif ağrı var hocaya sordum bişe olmaz dedi dedi ama kolumu hareket ettirdiğim zaman ağrı artıyor umarım en kısa zamanda geçer

10. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    GoDDy,

Hocan gerçekten böyle dediyse bundan sonra ya kendini bilinçlendirerek kendini dinlemelisin ya da hoca değiştirmelisin..

Omuz en hassas bölgelerden biridir ve en ufak sakatlıkta bile kesinlikle üstüne gitmemen gerekir.
    Kronik olursa veya sakatlık ilerlerse artroskopi veya ameliyata kadar varabilecek sonuçlar doğurur.
    Spor hayatını bile bitirebilir..

Şu aşamada spora ara vererek omzunu dinlendirmeni şiddetle öneririm.
    Omuz bütün bölgelerle ilişkisi olan bir bölge olduğundan omuz çalışmadan idmanlara devam ediyim diye düşünme..
    Sakatlığını ilerletirsin..

Ağrın geçene ve mümkünse doktor kontrolünden OK aldıktan sonra hafif olarak idmanlara başlamalısın ve vücudunu çok iyi dinleyerek ağırlıkları yavaş yavaş artırmalısın.

Omuz, bilek ve bel sakata gelmez.

GoDDy ve MT bunu beğendi.
  11. GoDDy

GoDDy Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    evet bonatschi doğru söylüyorsun hocam diye söylediğim kişi yardımcı antrenördü bugün asıl hocamla konuştum tekrar kendisi söylemek istemiyorum ama kilosunda türkiye şampiyonu oldu bu yıl ve oda sakın idmana girme çok girmek istiyorsan bacak yada mide çalış dedi ve ilaç yazdı bana bunları eczaneden almamı söyledi muscoril ve apranax isimli ilaçları inş. en kısa zamanda geçer omuz ağrım ve senin dediğin gibi yavaş yavaş ağırlık arttırarak yeniden başlarım bilgilerin için tşkrler...

12. trklmsr

trklmsr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Meslek:
    Motion Graphic Designer
    Yer:
    istanbul
    Merhaba foruma yeni üye oldum.
    1+1 yıl hocalar eşliğinde spor tecrübem var.
    bugün enteresan bir şekilde aynı dertten muzdarip oldum.
    dumbbell pull over yaparken fazla eğildim sanırım. ilk bişey olmaz dedim devam ettim sonra one arm row yaparken anladım ki benim körek kemiği gitmiş.

akşama da çok önemli bir maçın kalecisiyim napacam bilemedim.

Sayfayı Paylaş