köprücük kemiği kırığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve *ivan drago* tarafından 5 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. *ivan drago*

*ivan drago* Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar geçirdiğim<ağır bir trfik kazası sonucu köprücük kemiği kırığı ile kurtulabildim. ancak sanki bir daha eskisi gibi spor yapamayacğım gibi geliyor bana ve çok üzüyor bu beni. kemiğin %100 doğru kaynamayacağı ve %100 eski gücünde dayanıklılığnda olmayacağı aşikar yaşım 24. ama spor hayatımı çok etkilermi bu? istediğim vücut geliştirme hareketni yapabilirmiyim ilerde?

2. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    Normalde doktorlarin dedigine göre ve görüldügü gibi. kirilan kemik geri yerine kaynadiginda dahada saglam, direncli ve güclü oluyor.
    %100 dogru kaynamayacagini doktorlarmi söyledi??

3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Ben de birkaç arkadaşımda bir kırılan tekrar zorlaymayla aynı yerden kırılmaya daha müsait olduğuna tanık oldum. Örn. bilek güreşi yaparken dirsende bir yeri kıran bir arkadaş 2 sene sonra güreşin tekrar aynı yeri kırdı. Top oynarken bacağını kıran bir arkadaş da takriben 4 sene sonra tekrar bacağını kırdı.
    Ben de defalarca ebben'in dediğini dinledim doktorlardan; ama bu bahsettikleri durum iyi kaynarsa geçerli sanırım. Ebben'in sorusuna cevap vermemişsin; ama gerçekten doktorun demiş olacağını sanmıyorum. Çevrende konuşulanlara da pek kulak asma. Bilinçli biriysen özen gösterdiğin takdirde eski verimi yine alacaksın. Büyük geçmiş olsun bu arada. Buna da şükretmek lazım...

4. *ivan drago*

*ivan drago* Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tabiiki doktorlar söylemedi. ama benim internette okuduklarıma göre, ağır bir çanta taşırken bile sızlama yapıyor, taş bile fırlatamıyorlarmış. ben kendim de mantıken eskisi gibi olmayacak diye düşünüyorum. tabii ki çok ağır bir kazaydı aslında her zaman şükretmeli ama insan üzülüyor yine de. buradaki değerli arkadaşların tecrübeleri çok önemlidir benim için.

5. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    bence 6 ay agir kaldirmadan uzak durmalisin, üc ay gectikten sonra yavas yavas hareket yapmalisin canta, corba, vs ufak agirlikla direnicligi artirmalisin, kastan önce "sene (almanca)" güclendirmelisin. Sakin tas atmaya calisma. o hareket bende bile omuza tarafinda agri yapiyor 3-5 kere attigimda.
    6 aydan sonra yavas yavas agir calismalisin ama dengeli. önemli olan aynanin karsisinda yap ki dogrumu egrimi durdugunu va kaldirdigini takip et. cünkü kirilan tarafin etrafindaki kaslar gücünü kayip edmistir, ve bu nedenle ilk önce (seneden sonra) kirilan tarafin etrafindaki kaslari güclendirmelisin, daha sonra agir kaldirmaya basla. umarin ne demek istedigimi anlamissindir

gecmis olsun

6. *ivan drago*

*ivan drago* Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    anladım sağol. zaten taş atmak gibi bir niyetim yok da örnek olarak verdim :) hem gerekirse 1 sene bile çalışmam, yeter ki tüm hayatımı etkilemesin, dumbell şınav, omuz göğüs çalışabileyim ilerki yaşlarımda.

7. *ivan drago*

*ivan drago* Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar yokmu bu konuyu bilen başına gelmiş olan başka biri ? tekrar eskisi gibi ağırlık çalışabilirmiyim ? şınav barfiks çekebilirmiyim. internette forumlara bakıyorum, eskisi gibi güçlü olmadığını, çanta taşırken ya da soğukta bile sızladığını söylüyorlar bu kemiği kırılıp kaynayanlar :(

8. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Aynı sakatlık bendede var..
    Yaklaşık 1 yıl önce olmuştu o dönemlerde 3 ay ara vermiştim ve tekrar başlamıştım ilk 1-2 ay düzenli ısınma ve hafif kilolarda girdim daha sonrasında ağır girmeye başladım 5. ayda doğru düzgün ısınma yapmadan ağırlıkları aniden bırakıp ve aniden almaya başladım yani ilk 1-2 ayda uyguladığım disiplinli çalışmayı yitirdim çünkü iyileştiğini düşündüm fakat 5. ayın sonlarında ağrılar arttı özellikle göğüs ve omuz çalışmalarında ağrılar meydana geliyor..
    Biceps ve Triceps çalışırken çok hafif bir sızı oluyor ama %90 ağır girebiliyorum, göğüs ve omuzda ise %60-70 güçle giriyorum buda insanı sinir ediyor, kaslarda güç var ama sakatlıktan ve ağrıdan dolayı hafif giriyorsunuz..

Son ayda,kendime yeni bir program hazırladım, set sayılarını ve hareket sayılarını azalttım, büyük adelelerde 4 küçük adelelerde 3 hareket yapıp 1 hareket için 3 set en fazla 4 set yapıyorum,iyileşme sürecini hızlandımak için, içeriğinde "Glucosamine-Msm-Chondroitin- Hyaluronik Asit" bulunan takviye ürünler kullanmayı düşünüyorum..
    İlk sakatlık zamanında, 3 ay ara verdiğimde kullanmıştım ve etkisi olmuştu ağrılarda azalma meydana gelmişti..

Geçmiş Olsun...

9. *ivan drago*

*ivan drago* Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    hocam bu kemiği güçlendirmek için bi ilaç bişey var mı? 3-5 ay bir yıl geçer ama ömür boyu engelermi bu kırık spor hayatımızı? çok üzülüyorum ya..

10. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Glucosamine bir dejeneratif eklem hastalığı olan osteoartrit'te ağrıyı dindirir ve hareket kısıtlılığını giderir. Glucosamine, eklem kıkırdağını onarma özelliği sayesinde osteoartrit hastalığının ilerlemesini durdurur. Bu nedenle osteoartritin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır..

Chondroitin sulfate da doğal olarak vücutta bulunur. Bağ dokusunu oluşturan proteoglikanlar içindeki glikoaminoglikanlardan (GAG) birisidir. Kıkırdak dokusunun yapısını ve işlevini destekler, osteoartritte ağrıyı dindirir ve antienflamatuar özellik gösterir. Chondroitin sulfate, ayrıca kıkırdak dokusunun elastikiyetini veren maddedir.

MSM (methylsulfonylmethane ve demethylsulfone) bir organik sülfür bileşiğidir ve sulfonlar olarak isimlendirilen kimyasallar sınıfındandır. Gıda ve içeceklerde çok küçük miktarlarda da olsa bulunur. MSM kıkırdağı, bağları, tendonları ve eklem sıvısını korur.

Hyalüronik Asit Eklem sıvısının etkinliğini ve fonksiyonlarını desteklemek amacı ile kullanılan,eklem sıvısının yapısındada bulunan önemli bir yardımcı maddedir.

En İyi, Eklem Destek Kombinasyonlarının Tartışıldığı Konu;
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum...nu-t15280.html?t=15280&highlight=eklem+destek

11. mervegnr

mervegnr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    JUDO
    merhaba bende judocuyum ve 8 ay önce antremanda sağ köprücük kemiğimi kırdım iyileşti varsaydım 2 ay sonra tekrar kırıldı şuan 6 ay oldu istediğim gibi şınav çekebiliyorum fakat tekrar edermi korkusu bir türlü çıkmıyor aklımdan ayrıca judoyu bırakmak da istemiyorum umarım bu durumu yaşayanlar bir an önce iyileşir .

12. sultanmehmed

sultanmehmed Üye

Beğenileri:
    2.514
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul/Fatih
    İstanbuldaysan spor hekimi tavsiye edebilirim tüm sorularının cevabına yanıt bulabilirsin..

13. mervegnr

mervegnr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    JUDO
    istanbulda değilim yinede teşekkürler

14. mervegnr

mervegnr Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    JUDO
    antrenörüm hala ağırlık çalışırken az da olsa hissettiğini söyledi kırılalı 10-15 sene olmuştur . kırıldığı yaşa göre de değişiyor arkadaşlar .

15. Erkan düzgün

Erkan düzgün Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Merhaba arkadaşlar,
    Ben 16 yaşındayım Futbol la uğraşıyorum amatör lisanslıyım ve geçen hafta maç ta ikili mücadele sonucunda yere düştüm sağ köprücük kemiği kırıldı doktora gittim bandaj la sardılar falan tek korktuğum durum ben futbola geri dönebilir miyim bi bilginiz varsa lütfen paylaşın benimle

Emin Günay bunu beğendi.
  16. Emin Günay

Emin Günay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    --- Mesaj birleştirildi, 16 Ağustos 2017 ---
    Kardeşim bende 16 yaşındayım.18 Temmuz'da benim de sol köprücük kemiğim kırıldı.4 haftadır bandajla duruyorum.Daha önceden bir futbolcu arkadaşımın köprücüğü kırılmıştı.Tedavisi bitti,sahalara döndü,antrenmanda çarpışma sonucu yere düştü ve aynı kemik tekrardan kırılmıştı 1 ay arayla.O yüzden ben çok korkuyorum geri dönmek açısından.Geri dönersemde ikili mücadeleler de hep korku içinde olucağımı düşünüyorum ve bu performansımı büyük derece de etkiler.Ben de ne yapacağım bilmiyorum Aynı durumdayız

Son düzenleme: 16 Ağustos 2017
  17. Baroş

Baroş Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Hocam şimdi nasılsın. Bende aynı senin gibi hissediyorum. Güçlü kuvvetli adamdım canavar gibi sporumu yapar hiçbişeyden korkmazdım, ama işte kader bu ya bizi de bununla sınadı. Şimdi diyorum eskisi gibi sağlam antenman atabilecekmiyim, limitleri zorlayabilecekmiyim,bu ve bunun gibi sorular,endişeler bize biraz hakkında bilgi ver uzun zaman olmuş senin olayın. Bize neler yapmamız gerekir doğrular, yanlışlar nedir anlatırsan çok seviniriz. Bu arada bende ağır bi motosiklet kazası geçirdim sağ kolum ve köprücük kemiği kırıldı ve platin takıldı olay tarihi 20.06.2018

18. FevziEtem

FevziEtem Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende klavikula ameliyatı oldum yaklaşık 6 ay oluyor platin takılı tam kaynama sağlanmış durumda. Ağırlık kaldırmam da sakınca olur mu veya şınav çekmemde felan şınav çekmeye çalışıyorum kırığın olduğu yer geriliyor gibi oluyor tribe giriyorum yapamıyorum bilgilendirebilir misinizz.

Sayfayı Paylaş