Jinekomasti Nedir?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Despo tarafından 23 Eylül 2004 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    How It Happens and What You Can Do About It.

"Doctor, I have bitch tits. Am I f***ed?" These are the words that a young bodybuilder used to introduce himself. He went on to describe how he followed a cycle of anabolic steroids and then afterward noticed a swelling of his chest that he thought was the muscle growing. It soon became tender and progressed to a sizable mass of tissue, to the point where he was embarrassed to take off his shirt and show the physique he'd worked so hard to build. Dieting and building up his pecs only made the problem worse. He couldn't even hug his girlfriend without discomfort.

Gynecomastia, or "bitch tits," as it's called, is a benign enlargement of the male breast tissue. The term comes from the Greek words gyne meaning "woman" and mastos meaning "breast." It can occur naturally or as the result of certain substances being in the system. Historical writings and artifacts show that Gynecomastia is an ancient problem, as evidenced by statues of Pharaoh Seti I that have enlarged breasts. Aristotle reported encountering the problem, and the earliest description of the surgical removal of Gynecomastia is found in the writings of Paulus of Aegineta, who lived from 635 to 690 A.D.

The incidence of naturally occurring Gynecomastia is somewhere between 32 and 65 percent of reported cases. It may be familial, and in that case it usually occurs at puberty due to hormonal shifts. While several drugs have been linked to this condition, including marijuana, anabolic steroids have been found to be the leading cause. These synthetic derivatives of testosterone trigger a variety of other side effects as well.

Gynecomastia occurs in steroid users because the male hormones they take undergo a process called aromatization, which occurs in varying degrees in different substances-Anadrol and testosterone being the most aromatized. This process changes the configuration of the male steroid molecule to that of estradiol, a feminizing hormone. Those who have tissue sensitivity for this condition will begin to develop breasts.

Fortunately, Gynecomastia is correctable with surgery, but be aware that so-called blocking agents like Nolvadex will not reverse it once it has occurred.

Being a competitive bodybuilder as well as a plastic surgeon, I have developed corrective techniques that leave small, unnoticeable scars and allow the patient to quickly return to training. The chest looks normal at rest and when the athlete is posing. It's not necessary to have large, noticeable scars, indentations or deformities.

The procedure can be done on an outpatient basis. A small incision is made at the border of the nipple complex, and the glandular tissue is carefully removed. Liposuction is then used to contour the chest and increase muscle definition. The patient wears an elastic vest for several weeks to control healing, and modified exercise routines are possible after two weeks, with a full return to training in four to six weeks. The entire procedure may be covered by your health insurance.

I've treated athletes from around the globe and recently presented my work at an international teaching conference. Those of my patients who are competitive bodybuilders return to competition with confidence. I want all of my patients to be able to take their shirts off without feeling self-conscious.

nika ve ebben bunu beğendi.
  2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Nasıl Oluşur ve Bunun Hakkında Ne Yapabilirsiniz

"Doktor, göğüslerim sarktı. İşim bittimi?"(bu tam çevirisi değil tabi ) Bu sözler genç bir vücutcunun kendini tanıtma sözleri. Anabolik steroidlerden oluşan bir kür yaptığını ve sonra göğüsünde bir şişkinlik olduğunu farkettiğini ve bunun kas oluşmasından kaynaklandığı anlatarak devam ediyor. Kısa bir zaman sonra dokununca acımaya başlıyor ve büyüyen doku öyle bir hal alıyorki çok çalışarak yaptığı fiziğinden utanarak üstünü çıkaramıyor. Diyet yapmak ve göğüs çalışmak problemi daha kötü bir hale sokuyor. Kız arkadaşına bile rahatça sarılamıyor.

Jinekomasti, yada "göğüs sarkması"(buda bire bir çeviri değil), bir başka deyişle, erkek göğüs dokusunun genişlemesi. Terim "kadın" kelimesinin Yunancası gyne ile "göğüs" anlamına gelen mastianın birleşiminden oluşuyor. Doğal yollarla veya belli maddelerin kullanımı sonucu oluşabiliyor. Tarihsel yazılar ve eşyalar jinekomastinin antik bir sorun olduğunu gösteriyor, kanıtı ise Fiavun I.Seti'nin geniş göğüslü heykeli. Aristoteles bu sorunu yaşadığını yazmış, ve en eski jinekomasti ameliyatı milattan sonra 635-690 yılları arasında yaşayan Aegineta'lı Paulus tarafından yapılmıştır.

Jinekomastinin doğal olarak ortaya çıktığı vakalar rapor edilen vakaların yüzde 32 ila 65'i oluşturur. Genetik olabilir, bu durumlarda enzim salgılarının değiştiği ergenlik döneminde görülür. Bazı bağımlılık yaratan maddeler bu olaya sebebiyet versede(esrar gibi), ana sebep anabolik steroidlerdir. Testesteronun sentetik türevleri olan bu maddeler, başka bir çok yan etkiyede sahiptir.

Jinekomastinin steroid kullanıcılarında görülmesinin sebebi, aldıkları erkeklik hormonları aromatizasyon adı verilen ve değişik maddelerde değişik şekillerde olan(Anadrol ve testesteron en çok aromatize eden) bir işleme maruz kalmalarını sağlar. Bu işlemde steroid erkek molekülünün yapısını bir kadınlaşma hormonu olan estradiaole çevirir. Bu gibi durumlara karşı doku hassaslığı bulunan kişilerde göğüs oluşmaya başlar.

Şanslıyızki jinekomasti ameliyat ile düzeltilebiliyor, ama bilinki Novaldex gibi engelleyici denilen maddeler oluşum başladıktan sonra etki etmez.

Yarışmalara katılan bir vücutcu ve aynı zamanda bir estetik cerrahı olarak, küçük ve farkedilmeyen izler bırakan ve hastanın en kısa zamanda çalışmaya başlamasını sağlayacak düzeltme teknikleri geliştirdim. Göğüs dinlenirken ve poz verirken normal gözüküyor. Büyük, farkedilen izlere, berelere ve deformasyonlara sahip olmak zorunda değilsiniz.

Bu prosedür ayakta tedavi edilen hasta bazındada yapılabilir. Göğüs ucunun sınırlarından küçük bir yarık açılır ve salgı bezlerine ait doku dikkatlice alınır. Göğüsün dış hatlarını meydana getirmek ve kas netliğini(definition) sağlamak için liposuction yapılır. Hasta bir kaç hafta boyunca iyileşmeyi kontrol etmek amacı ile elastik bir yelek giyer, tanımlanan egzersiz rutinlerine en az iki hafta sonra, tam çalışmaya dönmesi içinse en az 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bütün bu prosedür sağlık sigortanız tarafından karşılanabilir.

Dünyanın bir çok yerinden atletleri tedavi ettim ve geçenlerdeki bir uluslararası öğretim konferansında çalışmalarımı sundum. Hastalarımdan olan yarışmaya katılan vücutcular yarışmalara güvenle geri döndüler. Bütün hastalarımdan yapmalarını istediğim şey utanmadan üstlerini çıkartabilmeleri.

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    tekrar sagol sarc supersin

4. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Ben body yaptıgım dönemlerde göğüslerim jino gibi oluyor, bıraktıktan birkaç ay sonra normale dönüyor. Garip anlamayamadım bende.

5. erdibilek

erdibilek Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    elektronik
    Yer:
    istanbul
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim başarılarınızın devamını dilerim. jinokomasti hakkında bilirkısınin verdiği bilgi bir başka oluyor. kulaktan dolma yontemlerle jinokomasti hastalını doktora gitmek yerine spor slonundaki antrönörlere bırakan sporcu arkadaşlar var....! ayrıca kendini doktor sanıp üstüne üstülük birde ilac yazan antrönör arkadaşlar piyasada var herkesin işini bilmesinde fayda var...!

6. orphanedlander

orphanedlander Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    selamlar
    yaklaşık bir ay önce jinekomasti ameliyatı oldum.3 hafta sonunda doktor korseyi sadece geceleri takabileceğimi söyledi.3-4 gündür gündüzleri takmıyorum.fakat 3-4 gündür farkettim ki korse takmadığım vakit göğüsler operasyon öncesi kadar olmasa da daha yağlı gözüküyor.o yüzden tekrar korse takmaya başladım, hatta alışkanlık bile yapabilir şimdi benim için :) bu normal bi durum mudur? deri daha kendini tam olarak göğüs duvarına yapıştırmamış mıdır?
    devlet hastanesinde 6 ay önceden gün alıp ameliyat oldum ve randevu bekleme vs gibi olaylara girişemeyeceğim yoğunluktan dolayı.
    teşekkür ederim
    bir de en kısa zamanda resimleri koyacağım

7. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    * Erkeklerin memeleri neden büyür?
    Bunun iki ayrı nedeni vardır. Biri hormonal nedenlere bağlıdır. Özellikle ergenlik çağından sonra, genç erkekler bu sorundan yakınır. Hormonal sorun nedeniyle erkeklerde de kadınlarınki gibi bir meme dokusu oluşabilir. Bu nedenle ameliyat edilmeden önce hormon tetkikleri yapılıyor. Bunlarla ilgili östrojen hormonu daha fazla üretiliyorsa, öncelikle onlar tedavi ediliyor. Kişi endekronologlar tarafından tedavi edildikten sonra, biz plastik cerrahlar memenin şeklini düzeltiriz. Bazen de, aşırı şişmanlığa bağlı olarak meme büyümesi görülebilir. Şişmanlık yani kötü beslenme koşullarına bağlı jinekomasti her yaşta görülmektedir. Özellikle 30-35 yaşından sonra daha fazla görülür. Mesela vücut yapısı normal olan bir erkek vücut çalışmıştır. Bunu bırakınca kilo almıştır ya da ani olarak kilo vermiştir. O dönemlerde bu bölgelerde, aniden yağdan zengin bir meme oluşuyor. Ergenlikte oluşan meme dokusu daha çok hormonal bozukluklara bağlı olur ama ileri yaşta görülenler daha fazla yağ dokusunu içermektedir.

BİR HAFTADA İYİLEŞİLİR
    * Erkeklere meme ameliyatını nasıl yapıyorsunuz?
    Sadece liposuction gerekiyorsa; ameliyat lokal anestezi altında yapılabildiği gibi genel anestezi ile de yapılabilir. Yağ çekme kanülleriyle o bölgede biriken yağ çekilir. Ameliyat bir saattir. Yani; karın bölgesindeki liposuction'dan kısadır. Hasta aynı gün evine gider. Ertesi gün çalışmaya başlayabilir. Bir hafta sonra da denize girebilir. Sadece çok fazla güneşlenmemesi gerekir o kadar. Bir haftadan sonra morluklar geçtiği için ameliyat olduğu anlaşılmaz. Liposuction delikleri, meme başının kenarında 3-n milimetre büyüklüğündeki deliklerden yapılır. Yani böcek ısırığı kadardır. Çizik şeklindedir. Son dönemde keserek almak yerine, içeride yağ ve meme dokusunu eritip almak daha iyi çözüm sağlıyor. Ultrason ya da lazer ışınlarıyla o bölgedeki yağı ve meme dokusunu eritip, sonra enjektörle erimiş yağı alıyoruz. Meme dokusu varsa, bunlar çoğunlukla liposuction'la yapılamadığı için keserek dokuyu çıkartmak da gerekebilir.

SARKMALAR OLUŞMAZ
    * Erkeklerin memelerindeki fazla yağ alındıktan sonra sarkma oluyor mu?
    Erkeklerin derileri daha sıkıdır. O bölgelerde pek sarkma olmaz. Bir-iki ayda tamamen deri toplar. İlk bir haftadan sonra şişlik gider.

* Hormonal ya da şişmanlık kaynaklı meme dokusu bozulmaları için aynı mı yoksa farklı tedavi mi uygulanır?
    Tedavide küçük farklılıklar olabilir. Daha ileri yaşta, yağdan zengin olan meme dokusunda, sadece liposuction yaptırmak büyük oranda yeterlidir. Ama daha erken yaşlarda jinekomasti de, liposuction da yetmeyebilir. Bu durumda, meme dokusunun çıkartılması gerekebilir.

PROTEZ TAKTIRABİLİRSİNİZ
    * Erkek memelerini küçültüp kas yapabiliyor musunuz?
    Erkek memelerini küçültüyoruz. Ancak kişi kas istiyorsa, bunu kendisi spor yaparak gerçekleştirmelidir. Meme dokusunun arkasında zaten kas vardır. Ayrıca ileri düzeyde kas görüntüsü veren protezler de konabilir. Bu silikon protezler kollara, meme bölgesine, sırta ya da vücudun diğer kas görüntüsü veren bölgelerine uygulanabilir. Baldırlara da konabilir. Bu yöntem daha çok Amerika'da yaygın olarak kullanılıyor.

* Bir ameliyatla kaslı bir vücut yaratabilir misiniz?
    Çok yaygın değil ama özellikle istenen bölgeler varsa; omuz, sırt veya göğsün ön yüzüne kas protezleri yerleştirmek mümkündür.

-KAYNAK:H2-

jinekomasti nedenleri ve tedavisine daha detaylı yaklaşılmış güzel bi yazı...faydası olur diye bu başlık altında sizlerle paylaşmak istedim...

nika bunu beğendi.
  8. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    göğüs sarkması jinekomastimidir? Tam anlayamadım.

9. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    erkek göğsünün kadınınki gibi büyümesi-yağlanması en kısa ifadesiyle....(jinekomasti başlıklı başka yazılar da var forumda..ordan da bilgilenebilirsin)

10. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Forum maşaıllah ensiklopedi gibi. Ama karmakarışık. Şimdi bulk zamanı yağlanan göğüs jinekomastimi oluyor?

11. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yukardaki bilgilendirici mesajları okumayı denemelisin..

turkesh bunu beğendi.
  12. turkesh

turkesh Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Sağol diez ilgin için teşekkürler. Ben Türkiyeden diilim. Dilinizi de tam anlayamıyorum. Yalnış anladığım pek çok şeyler oluyor. Ama türk olduğum için de anlaya bildiğim bazı şeyler var. Ama okuyorum bi türlü sonuç alamıyorum. Forumda arama da yapdım. Ameliyat diyip duruyorlar. Benim hayla 18 yaşım var, ameliyat yaptıramam. Şimdi yağlandığım için bu sarkmalar belimde, göbeyimde ve göğsümde de var. Yani yağ yaksam da bu düzelmez mi? 15 yaşımdandır body yapıyorum. Bu sarkmalar 1 yıl önce yokdu. Bu yıl 20-25 kilo falan aldım. Bu yüzden ola bilir mi?

13. fenbody

fenbody Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar jinekomasti hakkında forumda arama yaptım fakat
    sorularımın cevabını bulamadım.Bende jinekomasti olduğuna eminim

Göğüs uçlarım hemen hemen her zaman şişkin.Fakat bazı zamanlarda genellikle üşüdüğümde falan daha gergin oluyorlar.Bu normal midir.Jinekomasti hastalarında bu oluyormu.Yoksa göğüs uçları her zaman şişkin mi oluyor.

Doktora gittiğim zaman da gergin durumda olursa doktor bana olması gereken teşhisi koyabilirmi.Yani o anki durumu farkedermi,yanıltıcı olabilirmi.

Ameliyat sonrasında göğüs kaslarının hareket ettirilmemesi söylenmiş.Ameliyat sonrası göğüs kaslarında bundan kaynaklanan hacim azalması,zayıflama,güçsüzleşme durumu olabilirmi?

14. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    soguga sicaga gore ayni testislerdeki deri gibi gogus uclari da sikilasir veya yumusar... bunun hastalikla ilgisi yok tum insanlarda boyle, denemek icin birer kup buz koy uzerlerine, 90li yilarin efsanesi 9.5 hafta filmi vardi hatta :p

15. F4T1H89

F4T1H89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Konuyu google da gezerken gördüm..
    merak eden arkadaşlara yazayım bende...

dün ankarada özel bir estetik merkezinde oldum amelitayı..yalnız benimkinde sadece yağ dokusu olduğu için liposuction ile oldum..yaklaşık 1.5 saat sürüyor ameliyat..zaten bunun 1 saati seni hazırlamaları uyuşturmaları sürüyor.local anetezi ile oldum ben sonra yağları almaları 25-30 dakka kadar sürüyor...2.günüm herhangi ağru sızı yok...ameliyattan sonraki halini gördüm ve vücudumla bir idi göğüslerim yani 0 yağ :) herhangi bir ağrı sızım yok öle..ücret olarak 1500 ytl aldılar...korse kullanmadı doktor ..onun yerine elastik bandaj ile sardılar ve 4.günde onuda çıkartacaklar..daha önce bi kaç konuda daha 2 ay boyunca korse kullandığını yazan arkadaşlar olmuş.nasıl oldu onlarınki anlamadım...

merak edilen soru varsa cevaplayabilirim..ayrıca benim olduğum yere gidip ücretsiz muayene olabiliyorsunuz(Ankara GaziOsman da Fb Estetik)..doktor size uygun ameliyatı sölüyor ve bilgilendirme yapıyor...

16. fenbody

fenbody Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sorularıma tam cevap alamadım.Demek istediğim normal bi zamanda göğüs uçlarımda yağlanmadan kaynaklanan belirgin şişlik var.Bazen şişlikten göğüs uçları tamamen kayboluyor.Kilodan olmadığına eminim.1.75 boyunda ve 70 kiloyum.Ama bazen soğuktan bazen durup dururken geriliyor ve daha normal gözüküyor.Bu benim jinekomasti olmadığım anlamına gelmez heralde dimi.Bide ben 18 yaşındayım ailemle beraber yaşıyorum.Onlarla da bu derdimi paylaştım.Fakat bana inanmıyorlar.Doktora gittiğimde yine durup dururken göğüs uçlarım gerilirse daha normal gözükürse doktor bişey yok teşhisi koyarmı onu merak ediyorum.Böyle bir durum olduğunda ultrasona fln bile girmeden direk teşhis mi konuluyor.Yoksa o an için normal gözükse bile jinekomasti olduğu rahatlıkla anlaşılabilyormu?

Son düzenleme: 24 Ağustos 2008
  17. fenbody

fenbody Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar biriniz yardımcı olun forumda arama yaptım ama bu saorulara cavap yok.Doktora gircem sizi bekliyorum,biri açıklama yapsın lütfen

18. F4T1H89

F4T1H89 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocam estetik cerrahlara gidip görünebilrsin zaten bakınca ve el kontrolu ile anlayabiliyorlar ama bazı durumlarda ultrason raporu isteyebiliyorlar..başkada bir testi falan yok zaten....

19. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    ben bu konu yüzünde göğüs çalışmaktan nefret ettim ne yapsam psikolojım duzelmıyo:(

20. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    fenbody bu forumda herkes sorularına cevap bulabilir. mrb.

öncelikle jinekomasti teşhisi koymak önemlidir. daha doğrusu meme dokusu el ile aranmalıdır. eğer 2 parmak kalınlığında bir doku hissediliyorsa jinekomastiden süphelenilebilir. fakat durumda öncelikle rahatsızlığının temeline inilmeli ve gerekli hormonel testler ışığında östrojen ( kadınlık hormonu, göğüs dokusunun ve kalçada kadıntipi yağlanmaya meyl ettiren hormon) seviyesi ölçülerek bu hormonun normal sınırlarda olup olmadığına bakılması ve sebebinin belirlenmesidir. bu tedaviye vucudunun yanıt verip geçmesiyle eğer gögüs dokusu vucudunda mevcut ise cerrahi bir müdahele ile gögüş dokusu alınır. 3-8 gün arasındada iyileşir.

fakat senin daha yaşın genç jinekomasti olacağın aklımın ucundan bile geçmez senin durumun gögüslerdeki yağ birikmesi olabilir bunlardanda sakın ola rahatsızlık duymamalısın. bu vucudun büyüme ve gelişme aşamasında vucuduna biriktirdiği enerji stoğudur. senin bu aşamada yapman gereken bir spora başlama örneğin futbol yüzme basketbol gibi dallarla ilgilenip enerji sarfiyatını arttırıp sağlıklı bir sekilde büyüme ve gelişme dönemine katkı sağlamak olacaktır.

korkun sebebsiz ve yersiz, göğsünde yağ dokusu olduğu için soğuğa karşı ve ellemeye karşı hassastır bu durumda göğüs uçların sertleşir ve normal görünüme kavuşur. sonra tekrar eski haline döner bu normaldir.

Son düzenleme: 29 Eylül 2008
    han bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş