Jeet Kune Do

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Deli333 tarafından 23 Mart 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben burada Deli333 ü ve Kahraman Türk ü biraz daha bilgiye ve birikime saygılı olmaya davet ediyorum.
    TArtıştığınız Karate bu işe 18 yılını vermiş bir sporcu .
    Yok Bruce lee tek parmağıyla şınav çekiyordu , filmlerinde kimseyi duymuyordu, chuck norisi de dövdü ve saire gibi şeylerden bahsederek bu tekniğin kökeni hakkında ekşisözlükten ordan burdan alıntı yaparak 18 yıllık bir uzakdoğu dövüşsporu bilgi ve tecrübesine sahip biriyle nasıl tartışıyorsunuz ben anlamadım ?
    30 yıllık bir sporu 3000 yıllık bir felsefik dövüş tekniğiyle kıyaslamanın ne anlamı var?
    GEtirelim o zaman Bonyaksiyi Bruce Lee ile kıyaslayalım. Acaba Bruce Lee o çok hızlı olduğunu söylediğiniz yumruğunu tekmesini ata dursun bakalım kim kimi dövüyor :)
    Bruce Lee nin bir artist olduğunu arkasında Hollywood yapımcıları olduğunu unutmayın.
    Karasan Chuck Norrissin 10. dan olduğunu söylemişsin ama bence bunun yanıtını Elvisin 7. dan karateci olduğunu öğrenerek aldın sanırım :)
    Pentagon-Hollywood yapımcıları ortaklığının yarattığı sahte bir kahraman olan Chuck Norrisi referans göstermek çok yersiz bence.
    Aslında benim bu konularda pek bilgim az biraz full contactla uğraşmışlığım var ve K1 müsabakalarını kaçırmadan takip ediyorum.Kickboxada meraklıyım yani. BU mesajı yazmamın sebebi bu martial arts ile ilgili anca benim kadar bilgisi olan arkadaşların iki tane fan makalesi okuyup , bu sporları öğreten bir hocayla sidik yarıştırmalarıdır.(sidik yarıştırma:bknz deyimler sözlüğü)

2. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    arkadaşım bence biraz ileri gidiyorsun bilgin yoksa konuşma lütfen. ben SAĞDAN SOLDAN COPY PASTE yapan tiplerden değilim bu işide 1-2 senedir araştıranlardanda değili. benim yaşım belki 18 fazla bilgim tecrübem yok ama küçüklüğümden beri onun hakkında araştırmalar yapıyorum. 30 sene önceki dergileri buldum kitapları buldum onun hakkında çok şey okudum, izledim, çeşitli araştırmalar yaptım. bruce lee artist filanda değildi ayrıca şunu asla unutmayın o bi çin milliyetçisiydi hollywood onu pek sevmezdi bu yönüyle. jackie chan gitti hıristiyanlaştı ama bruce buna karşı çıktı o kültürünü ve ülkesini unutmadı,hocasını asla unutmadı ki hocası dünyaca tanınmış en iyi dövüşç.ülerdendir(sifu yip man). bugün bu adamın yaptığı çalışmayı kimse yapamıyor. bu adam 32 yaşında öldüyse, bu yaptığı antremanlar yüzündendir. çok sevilen van damme veya jakie chan kendini hollywood a kaptırıp özbenliğini ytirmiş insanlardır. ve yine bu sevilen insanlar bruce lee nin tekniğini gücünü kabullenmiş insanlardır "keşke ölmeseydide bize çok şey öğretse ve kazandırsaydı" diyen insanlardır.

3. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    hocam isterse 38 yıllık olsun bana karate ve aikido nun daha iyi olduğunu savunmasın kimse. 2-3 yıldır dövüş sporlarını takip ediyorum. karate ve aikido yüzünden ben bu sporlara hep soğuk baktım. çünkü gerçekten çok sınırlı ve güçsüz sporlar olduğunu görüyorum ve düşünüyorum. kaç salona gittiysem, kaç karate musakabasını az çok izlediysem yada karateci olan birilerini gerçekten bu sporlar çok sınırlı ve dar. daha etkili ve daha güçlü birşey tavsiye edebilirdi. ama sistem olarak jeet kune do karateden daha etkildir. hiç değilse temelindeki dövüş sporları bunu açıkça gösteriyor. ( wing chun, thai, savate, kali) teakwando için birşey demek istemiyorum, hiç araştırmadım pek bilgim yok.

thai box yapanlar gerçekten çok güçlü. blitz in neden bahsettiğini az çok biliyorum. kası, gücü bırakın adamlar kemik güçlendirmek için deli gibi çalışıyorlar. tahminimce o kadar güçlü vurmalarının sebebi de yaptıkları çalışmalar. Kısacası karatenin veya aikidonun bir numarası yok. adam bruce lee nin çığlıklarına kafayı takmış. 5 yaşındaki karateci veletlerin hiya hoya demesinden iyidir bence.

neden jeet kune do istiyorum. bruce lee den dolayı değil. herkes onu örnek alıcak, onun gibi olmak isteyecek diye birşey yok. olamazda. bugun ronaldinho gibi bir topçu daha varmı? hayır yok. herkesin yeteneği ve kapasitesi bellidir, ama ne olursa olsun çalışmalarında en iyisini seçmelidir.

sınırlı bir dövüş sporu istemiyorum. anlatmak istediğim bu. yerde dövüşte karate = koca bir sıfır. yumruklarda karate = koca bir sıfır. her daim sınırlı yani. saldırı durdurmada internette birsürü wing chun videosu var izleyebilirsiniz. aikido dan etkili olduğu açıkca görülmekte.

tekmeler: thai-box, savate, kali, karate

yumruklar: boks, wing chun, thai-box, kali

saldırı durdurma: wing chun, thai-box, kali, silat, ju jutsu

yerde mücadele: güreş, judo, sambo, ju jutsu, brezilya jiu-jutsu'su, kali, silat

görüldüğü gibi teferruatlı gerçek bir sistem bence.

4. Astor

Astor Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Önce Kahraman Türke bir şey söyleyeyim. Bruce Lee acaba Çin'de kaç sene yaşadı? Daha doğrusu adam San Francisco da doğmuş , doğduktan sonra Hong Kong a gitmiş ve orada çocuk yaştan itibaren uzakdoğu film endüstrinde yer almaya başlamış.Hong Kong 1996 ya kadar İngiltere'ye kiralanmış hiç bir milli özelliği olmayan dünyanın gözde ticaret merkezi. Çin etkisinden tamamen bağamsız adalar topluluğu. 19 yaşında felsefe okumaya yine Amerikaya dönmüş. Bir Amerikalıyla evlenmiş. NErede kaldı bu adamın milliyetçiliği Hong Kong yapımcılarıyla film çevirmesinde mi? Acaba bu Hong Kong lu prodüktörler Çinlimiydi? YOksa İngiliz mi. Ben bilmiyorum gerçekten. Şu kaynaktan öğrendiklerimi söylüyorum (http://www.allbrucelee.com/biography.htm) . Sen 30 senelik kaynakları araştıran 18 yaşında araştırmacı bir kişi olduğuna göre bu konularda bizi aydınlatabilirsin.Ama Bruce Lee tutkun yüzünden adamı kendine bir ilah haline getirme.

Deli333 e de birşey söylemek istiyorum. Karate do , tae kwon do , judo. Bunlar ülke ve dünya çapında federsayon ve konfederasyonlara sahiptir. Her biri spor dalıdır. Müsabık sporcular olimpiyatlarda bu dallarda mücadele ederler. KArate koca bir sıfır ne demek? Delirdinmi sen???

Bence sizin amacınız kafanızı bozan biri olduğunda onun ağzını burnunu kıracak bir tekniğe sahip olmak bu şekilde narsist içgüdünüzü ve egolarınızı tatmin etmek. Yazılarınız ve düşünceleriniz sporun gerektirdiği etik ile çelişiyor neden çeliştiğini de söyleyeyim.18 yaşında Kahraman Türk ve x yaşındaki Deli333 (x<20) kendi yaşınız kadar do sporlarıyla ilgilenmiş bir hocayla mesnetsizce sidik yarışına giriyorsunuz(sidik yarışı:bknz deyimler sözlüğü).Spor fiziğin ve zihnin kombine olarak iş yaptığı , etik değerlere sahip bir çalışmadır. Tecrübeye saygı gerektirir.
    KaRaTe nin yazdığı yazıları tekrar okumanızı tavsiye ediyorum.Kendisi bir sporcu ve hocadır sizin gibi velet değil! (velet: bknz argo sözlüğü)
    Bu kadar sert yazıyorum çünkü siz sporcu olmamakla beraber sporculara saygıda göstermiyorsunuz. Sizin de saygı hakettiğinizi düşünmüyorum

5. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    3 sayfadır anlatamadım. halende anlatamayacağım. 18 yıllık bir hoca ise, önce bize Kro sümüğü gibi tabirler kullanmadan, doğru yada faydalı yolu göstermesi gerekir. 18 yıllık hoca ilk konuşmasında direk sert şekilde girerek kötülemelerle insanın hevesını kırmamalıdır. Şu şudur, şöyle yapmanızı tavsiye ederim gibi bir yaklaşımda bulunamıyormu?

işin o kısmını geçiyorum bana katası tekniği varmı diyor? ya hoca 8 kere yazdım bu başlıkta. 7-8 türlü

18 yıllık birikimi var jeet kune do nun içerdiği teknikleri hiçe sayıyor. bana şunu demiş olsa " thai box, wing chun etkili sistemler olsada birleşimi bir işe yaramıyor" bu tip açıklama yapsa anlayacağım susacam. yok iğneleyecek illaki.

thai box
    wing chun
    ji jutsu

bu 3 spor dalından birisine mi gitmek gerekir? yoksa hepsini bilmek bir avantajmıdır?

kısacası anlatmak istediğim wing chun da öğrenmek istiyorum thai boxta, ji jutsuda. bunlara ayrı ayrı gitmektense hepsini içeren bir spor dalını düşünüyorum. bu konuda fikirleriniz neler diyorum, fikir vermek yerine bruce lee mi döver van damme mı döver olayına döndü. ayrıca üzüldüğüm diğer nokta bu başlığı açarken en çok karate isimli hocamızın yardımlarının dokunacağını düşünmüştüm. kro smüğü, filmden görmüş gidiyor tipinde konuşmaları gerçekten beni üzdü.

lütfen bundan sonra tavsiye harici bir mesaj yazılmasın.

6. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    1. si ben bu adamı ilah olarka filan görmüyorum benim tek ilahım Allah'tır. 2.si bu adam amerikada doğmuş olabilir doğuyoken bu adama amerikada mı doğmak istersin yoksa çinde mi diye bi soru sormuyorlar. adam ın babası bi tiyatrocudur onun yolunu takip etmiştir ilk başta oda küçük yaşta tiyatro dersleri almıştır. 3.süne gelince çinde çeteleşme olayı vardı oda çeteye katılmıştı ama hiçbir özelliği yoktu dövüş sanatı bilmezdi. daha sonra hong kong a yollandığında orada dünyaca ünlü sifu yip man den ders alır. dövüş sanatları öğrenmeye başladığında bi söz söyler "biraz savaş snatı öğrenmeye başladığımda önemli bir şeyi farkettim;kendi çetemlen beraberken herzaman kazanabilirim,ozaman korkum yok arkam emniyette. peki ben tek başımayken neyim? Koca bir 0" sonra tekrar amerikaya döndüğü doğru. babası tekrar amerikayı göndermiştir kavga etmekten dövüş sanatlarından uzak durması için çünkü dövüş sanatları öğrendiğinde daha daha iyi sert bi insan olmuştur. 4.sü amerikada felsefe bölümüne girmiştir ve orada eşi olacka kişiyle tanışmıştır. sonuçta bende yabancı biyerde yabancı bi kızla tanışsam bende sevebilirim iinançlarımı değiştirmemek şartıyla ve oda öyle yapmıştır hiçbişekilde inançlarını değiştirmemiştir. ayrıca amerikada bi lokantada garsonluk yapmıştır para kazanmak için. 5.si bu adam hollywood da film çekilirken gelip çindede film çekmiştir çine gidip arkadşalarını ziyaret etmiştir ne yani amerikada olduğu sürece hiç mi kendi vatanına uğramadı. onun arkadaşı gibi görünüp öldükten sonra aşağılayanlar var çünkü adma bi çinli ve gelip hollywood ta bi çok kişinin yerini kapıyor. o kişiler bruce la arkadaş oluyor fakat bi yandandada çekemiyorlar. 6.sı ben karateyi aşağılamadım saygı duydum. 7.si sen bana sporcu dğeilsin diyemezsin ben 6 yaşımdan beri aralıksız spor yapıyorum. 4 sene yüzme yaptım,5 sene buz hokeyi yaptım,buz hokeyi yapıyorken aynı zamanda taekwondo yaptım, şimdi kiick box ve muay thai yapıyorum ayrıca 1,5 senedir body yapıyorum. SENİN GELİPTE BANA SPORCU DEĞİLSİN DEMEYE HİÇ HAKKIN YOK BEN ŞU KÜÇÜK HALİMLE BİLE BİÇOK KİŞİDEN DAHA İYİ SPORCUYUM BELKİ BİÇOK KİŞİDEN DAHA BİLGİLİYİM. ÜSTRUBUNA DİKKAT ET LÜTFEN

7. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Beyler bence Bruce Lee tartışması ayrı bir başlıkta, dövüş tarzı seçimi ayrı bir başlıkta konuşulmalı.
    Ben eğer bir dövüş stili öğrenmek istiyorsam; o stili öğrendiğimde, rahatça birinden kendimi savunabilecekmiyim, birini rahatça dövebilecekmiyim, bu spor bana kondisyon kazandıracak mı, görüntüme katkıda bulunacak mı diye bakarım. Bence dövüş sporlarını yapmanın amacı, birinin ağzını burnunu rahatlıkla kırabilecek seviyeye gelmek ama bunu içinde saklamaktır. Thai-Box bunu fazlasıyla vaadeder ayrıca da saçma sapan bir felsefesi olmadığı için de boşuna zaman kaybı olmaz, zaten akıllı adam güçlenince kendini de bilir, çevresini de bilir, sorumluluklarını yerine getirir, zırt-pırt olay çıkartmaz.
    Spor da bir kültür taşıma aracıdır, sporun ihracatı bir kültürel ticarettir. Amerikan futbolu ve basketbol ülkemize girdikçe, insanlar NBA ve NFL gibi ligleri takip etmek ister, böylece Amerika ile bağları artar, Amerika'ya para kazandırırlar ve ilgi duyarlar. Aynısı Body için de geçerli. Biz body yaparken gerek supplement alımında, gerek dergi alımında sonuçta Amerika'ya bağlıyız, bu şekilde onların kültürü bizim içimize işliyor. Şimdi işin uzakdoğu kısmına bakarsak, uzakdoğulu dostlarımız da kültürlerini yaymanın yolunu "do sporları" adı altında ilginç bir yolla bulmuşlar. Adamlar dövüşü öğretiyor ama sadece bununla kalmıyorlar, felsefesi de var, yani hayatın yolunu öğretiyorlar. Böyle bakınca do sporları insana çok seksi geliyor, hem spor yapıyorum hem kafam çalışıyor, felsefe yapıyorum; daha ne isterim ki.
    İşin içyüzü bence dışarıdan göründüğü gibi değil, bu sporlar insana kesinlikle yarıyor ama birsürü de zaman kaybı, yararsız ve tutarsız teknik, anlamsız hareket vs. içeriyorlar. En güzeli işleri basitleştirmek ve boşuna zaman kaybetmeden, gereksiz kültür etkileşimine girmeden, kyap atmadan, japonca ve/veya korece vs. terimler öğrenmek için kafayı yormadan, kavga anında barışçı yol arayın gibi süt çocuğu yaratma repliklerine girmeden, benim siyah kuşağım var onun yeşil muhabbetlere girmeden, abuk subuk hem pahalı hem rahatsız kıyafetler içinde ter basmadan, dövüşü öğrenmek. Dövüş göründüğünden çok daha basit bir olay. Özel katalar, savunma hareketleri vs. çok gereksiz ve anlamsız kalıyor gerçek dövüşte. Yok adam bıçak çekerse şöyle yapacakmışım bilmemne, sanki herşey belli. Halbuki o kadar bilinmeyen faktör var ki dövüşte. O yüzden önceden çalışılan rakipten kurtulma hareketlerinin %99u boşa kürek çekmek sadece. Bu hocaların nasıl kendimi yormadan hocalık yaparım, teknik öğretiyor ayağına yatarım tarzı yaklaşımının bir yansıması. Aynısı felsefesi için de geçerli oh 20dk. boş boş "do" desem "ki" desem "barışçı yol arayın" desem vakit de böyle yorulmadan geçer sonra çin çayımı içerim oh oh anlayışı yani.
    Dövüşü basitleştirmek şart, Mike Tyson'a sormuşlar nasıl çalışıyorsunuz tekniğiniz nedir diye, demiş; "direk,kroşe ve aparkat çalışıyorum"; mantalite bu olmalı, dövüş sporları adam dövmek için var, adam dövmenin de en kolay yolu fazla detaya kaçmadan 7-8 hareket üzerinde yıllarca çalışıp her hareketi bir silah haline getirmek ve bu silahları doğru anda kullanmak. İşte Thai-Box veya Kickbox bunları vaat ediyorlar.
    Ben en son 2003 yılında Thaibox yapmış olmama rağmen hala daha kafam seviyesine tekme kaldırabiliyorum ve tekmelerim gayet sert. Herhangi bir kavga durumunda düşmanın kafasına bu tekme oturduğu anda kavga biter. 2004 yılında Taekwondo yapıyordum ve 7-8 senelik hocalarımın çoğuyla kum torbasında veya raketle çalıştığımız zaman attığım tekmelere hayran kalıyorlar ve sürat olarak olmasa da sertlik olarak onlardan çok önde olduğumu itiraf ediyorlardı.
    Sonuç olarak dövüş sporu yapan adam, bu sporu güçlenmek ve adam dövebilecek güce gelmek için yapar, ondan sonrası ona kalmıştır, döver ya da dövmez. Ben sokakta kimseyi dövmedim (antrenmanda bol bol dövdüm de dayak yedim de), döveceğimi de sanmam ama gerekirse de yok "do" yok "barışçılık" falan gibi bahanelere sığınmam, sığınamam.
    İşin müsabaka boyutuna gelirsek; evet Karate'nin, Judo'nun ve Taekwondo'nun müsabakaları var, do sporlarının ruhuna aykırı bile kaçsa adamlar paşa paşa müsabakalarını düzenliyorlar, yani ilk bakışta bu sporlar etkili gibi görünebilir ama bir açın seyredin bu dövüşleri, gülersiniz. Ondan sonra da K-1 açın, thaibox maçlarını açın, UFC açın bakın. Hangisi gerçek hayata daha yakın ve bir Taekwondo'cu ile bir Thaiboxçu sokakta karşılaşsa neler olur bir tahmin edin. Hatta internette bir video bulmuştum ben zamanında, Thaibox vs. Taekwondo diye, siyah kuşak Taekwondocu ağlayarak kaçacaktı neredeyse.
    Deli benim sana son tavsiyem Thaibox veya Kickbox yap; Karate,Judo,Aikido, Jet Kune do gibi sporları boşver adamların kültürüne esir olma, yalan hocaların, seksi spor isimleriyle senden para kazanmasını sağlama, en sağlam dövüş tekniğini öğren, saçma sapan kıyafetler giymek zorunda kalma, abuk subuk bir hiyerarşi düzenine girme, önün açık olsun, antrenmanlarda emin ol çok eğleneceksin. Thaibox'un tek zararı, bu da body gibi bir virüs ve içine işledikçe müsabık olmak isteyeceksin, müsabık olmak istersen de bol bol kafana darbe yiyecek, beynine zarar vereceksin ama herşey senin elinde thaiboxunu yaparsın sonra da ben müsabakaya çıkmayacağım dersin, silah gibi yumruk ve tekmelerin olur, gayet fit bir fiziğin, süper kondisyonun olur sonra da bana teşekkür edersin :p

8. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle özellikle Blitze ve bana yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.Gördüğünüz gibi 18 yıllık hoca değil ama ben bu arkadaşa saygı gösteririm.

olay budur işte. bahsettiğim olay bu. karateside judosuda bana uymuyor hatta nefret ediyorum desem yeridir. gerçekten güzel açıklamışsın.

fakat benım ıstedıgım yerde dövüşe ve wing chun a da ilgi duyuyorum. bunların hepsi jeet kune do da toplanmış gibi. internetten izlediğim jeet kune do videolarında yerden 5-6 çeşit değişik çölmeler atıyorlar. benim merak ettiğim şu. bunların hepsini birlikte öğrendiğim taktirde faydalı olacakmı? yoksa aralarından en iyisini seçip ona mı başlamak gerekir?

9. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Teşekkürlerin için sağol dostum. Bence olayı basitleştir, en iyisi olan thai-box/kickboxu seç. Jeet Kune do'da bulunan fazlalıklar zaten senin işine yaramayacak gereksiz zaman kaybettirecek, ayrıca TRdeki Jeet Kune do sektörü ne kadar ilerlidir onun yanında thaibox/kickbox ne kadar ileridir ona dikkat et. En iyi hocaları benim önerdiğim sporda bulursun. Bence basit ama çok sağlam bir dövüşçü olma yolunu seç. Gösterişli olmazsın belki ama gardını aldığın anda Karateciler, Aikidocular, Jeet Kune Do cular vs. arkalarına bakmadan kaçarlar. Yerde düövüşe gelirsek de, bence ilerleyen bir dönemde güreş yaparsın, hepsinden de sağlamı olur. Ayrıca unutma ki bir spora başladığın anda hep onu yapacan diye bir kaide yok. Kolay gelsin.

10. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    evet deli thai box(muay thai) yapabilirsin. güzel spordur aama bazı sakatlıkları göze alarak bu spora başlarsın. antremanlarda çeşitli yerlerin zarar görebilir. önemli olan birinin ağzını burnunu dağıtmak dğeildir önemli olan kendini bu sporla terbiye edebilmek ve bazı sınırlar içerisinde kendini müdafa edebilmek. sınırlar diyorum çünkü bu işi adam akıllı yapan birisi sınırı aştığında karşısındakini öldürebilirde. muay thai çok sert bir spordur sporların en sertidir de diyebiliriz. diz dirsek ağırlıklı olarka kullanılır ayrıca iyice profösyonelleşince bazı güzel yanlarını görüyorsun. mesela bi yerden sonra yumruğu yumrukla savunmak tekmeyi tekmeyle savunma gibi şeyler öğreniyorsun. biraz daha açacak olursam mesela karşındaki sana yumruyk attığında sen o kişinin yumrupuna yumruk atarak engelliyorsun veya kafanla bolke edebiliyorsun. bunlar belirli bi refleks,hız,teknik, güce sahip olunca ortaya çıkıyor. sana tavsiyem muay thai dır. kolay gelsin

11. gymnast

gymnast Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    0
  12. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    ilk başta salondaki arkadaşlarla kick boks yada thai boks düşündük zaten. şu an işte bizim için uygun salon lazım. kick boksa ben soğuk bakıyorum. thai yada jeet için gidicek mekan arıyoruz.

13. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Elvis Presley gercekten karate calismis ve cok iyi fizikli bir adamdi, siyah kusagida hakkiyla kazandigi anlatilir.
    Boyu 1.85'ti, genclik zamanlarina bakarsaniz omuzlarinin cok genis oldugu dikkatinizi ceker, bende ilk duydugumda oldukca sasirmistim, ama siyah kusagi aldigi hocasida zaten amerikada bu sporun en büyüklerinden birisiymis.
    Bu mantigida anlamiyorum, sanki Elvis Presley uzak doğu sporlarıyla alakasız birisiydi...
    Egitim aldigi kisi 10. dandaki büyük ustalardan birisiymis.
    Astor'a gelince, sen bize satasana kadar, arastirma yaparak yazi yazmasini ögren, yazdığın bilgisizliğe dayalı yanlışlıkları düzeltmekten yoruldum inan.
    Karate'ye gelince, Bruce Lee'ye saygı göstermeyen sensin, 18 sene bu isle uğraşmak ayrıdır, uzakdoğu sporlarının önemli isimlerinden birini aşağılamak ayrıdır.
    Ben kendim bir sene kadar aikido sporu ile ugrastim bunun disinda siyah kusak judocu bir dostumla hala idmanlar yapmaktayım.
    Bu sporda uzman değilim, ama okumam yazmam ve cok iyi bir gözlem becerim var; copy paste değil, kendi gözlemlerime göre yazıyorum, her konuda bu böyle, sadece vücut geliştirme ya da uzak doğu sporları değil, sinemada olabilir, dünya tarihide, güncel siyasette, cok sükür kendi edindiğim bilgilerli değerlendiren bir insanım.
    Siyah kuşağım, açılın, bu işin uzmanıyım tavırları bana sökmez, kendini bilen okuyan, sorgulayın diyen kimseyede sökeceğini sanmıyorum.
    Bu arada Kahramantürk, Jackie Chan filmlerinde her ne kadar maymun gibi görünsede ve bence fena halde karizma yoksunu bile olsa, o bile büyük emekler vermis, bu sporu cok uzun uğraşlarla öğrenmiş bir insan.
    MTV'de bir röportajda gençlik yıllarında bayılana kadar nasıl idman yaptığını, çok sert hocaların elinden geçtiğini anlatıyordu.
    Ki şurası kesindir, kendisi Bruce Lee'nin yanına bile yaklaşamamıştır.
    Jet Li'ye gelince kendisi cok iyi bir sporcu gene, 9 yaşında Çin'de kendi yaş kategorisinde çin ulusal şampiyonu olduğunu ve yaptığı işi ne kadar ciddiye aldığını biliyorum.
    Benim meselem şu, bu ismi gecen her bir insan bedavadan ünlü olmuyorlar, o kadar kolay olsa zaten baskalarıda Bruce Lee olurdu.
    Amerika'da bu spor yoktu, Bruce Lee bir anda cikti, ağzı açık Amerikalıları büyüledi gibi laflar cok komik laflar.
    Elvis Presley 1960 yılında siyah kusak aliyor, ki onu eğiten insanlar daha o senelerde 4. dan sahibi adamlar, yani insan düsünüyor, bu isler o kadar geri idiyse, bu hocalar nasil türüyor?
    Konu nereden nereye geldi...
    Ama anafikir, bu ise yillarimi verdim, ben bilirim mantigi son derece yanlis, benim lisedeki mudur muavinim Türkiye Tekvando sampiyonlukları olan, Naci Sahin'di.
    Kendisinin asil yetistiği brans Kung Fu'dur (yani birden fazla bransta uzmanligi var) ve Bruce Lee'ye buyuk saygisi vardir.
    Bu sanirim yeterli bir referans oldu, copy paste'in ötesinde...

14. Kahraman Türk

Kahraman Türk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Ankara
    eet ben zaten jackie chan i aşağılamıyorum. gerçekten bu konu yanlış anlaşılmasın ben onuda araştırmıştım küçüklükten girdiği bi okulda ne kadar ağır antremanlar yapmıştır ayrıca jet li yide çoks everim ona hiç bi lafım yoktu zaten. karasan dostum yazdıkların için teşekkür ediyorum bizim copy paste yapmadığımız belli şeyleri araştırdığımız okudğumuz anlaşılsın. tekrar desteğin teşekkürler. sagygılar...

15. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    konu alakasızlaşmış ve ortam gerilmiş...ve esas soruya da cevap verilmemiş...konu kilitlenmiştir...en başta sorulan esas soruya cevap vermek isteyen, ilgili kişiye özel mesaj atabilir...

jkdankara bunu beğendi.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş