iste sizi daha kaslı yapacak 6 kural

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve yolcu02 tarafından 21 Ekim 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    İşte sizi daha kaslı yapacak 6 kural

1- 4 altın egzersiz

Squat, deadlift, bench press ve barfiks. Egzersiz programınızda bu hareketlerden muhakkak ikisi olsun. Bunlar vücudun en büyük kas gruplarını çalıştıran hareketlerdir. Unutmayın, antrenmanda ne kadar çok kası çalıştırırsanız, antrenman sonrasında o kadar çok testosteron salgılarsınız. Testosteron hormonu da kaslanmanın en büyük yardımcısıdır.

2- Abartmayın

Her antrenmanda toplam 4 ya da 5 farklı egzersiz yapın. Eğer bir antrenmanda haddinden fazla egzersizi bir arada yaparsanız, son sıradaki egzersizlerde performansınızın düşmesini engelleyemezsiniz. Tek ihtiyacınız olan altın dörtlüden seçeceğiniz bir egzersizden sonra aynı kas grubunu çalıştıran iki hareket daha yapmak.

Aynı şekilde bir başka kas grubunu da çalıştırdıktan sonra çalışmanızı amacınıza göre karın egzersizleriyle ya da kalf (baldır) kaslarınızı çalıştırarak bitirebilirsiniz.

3- Önce barbell

Antrenmana başlamak için halterle yapılan egzersizlerden daha iyisi yoktur. Antrenmanlarınıza altın dörtlü başta olmak üzere halter ile yapılan egzersizlerle başlayın. Gücü artırmanın en kolay yolu, yüksek ağırlıklar kaldırmaktır ve halterle yapılan egzersizler bunun için idealdir. Halterle işiniz bittikten sonra dumbbellarla ya da vücut ağırlığınızla yaptığınız egzersizlere dönebilirsiniz.

4- Basit düşünün

Bazıları ağırlık çalışmalarına ağırlığı yukarı kaldırma ve aşağı indirme süresini de ekler. Ağırlık antrenmanlarında saymanız gereken tek şey tekrar sayılarıdır, gerisini boş verin. Ağırlıkları indirirken de kaldırırken de, kontrolü kaybetmemeye çalışın ve hareketin en üst noktasında bir saniye duraklayın yeter. Kaslarınızı büyütmeniz için ihtiyacınız olan tek şey ağırlıkları kaldırmak.

5- 5 rakamı

Antrenmanlarınızda tekrar sayılarını sık sık değiştirmenizde fayda var ancak set sayısı için aynı şey geçerli değil. Gücünüzü artırmak ve kaslarınızı büyütmek için ideal set sayısı beştir. Eğer altın dörtlüde bulunan egzersizlerden birini yapıyorsanız, zaten 5. setten sonra performansınızın düştüğünü fark edersiniz.

6- Ağırlıkları yavaş artırın

İnsanların kaslarını belli bir noktadan sonra geliştirememsinin en önemli nedeni ağırlıkları çabuk artırmaya çalışmalarıdır. Egonuzu bir kenara bırakın ve hareketi son tekrara kadar düzgün bir şekilde yapabileceğiniz ağırlıkları kullanın. Ağırlıkların miktarını bir önce kaldırdığınız ağırlığın %10'undan fazla artırmayın.

bench_Ohttp://askmen.mynet.com/saglik-ve-spor/vucut-gelistirme-fitness/121-vucut-gelistirme-fitness/1551-daha-kasli-olmanin-6-yolu

NHFL, Achilles1980, Akay ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    menshealth de okumustum bunu sanırım askmen dekiler de menshealth den almis

3. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    deadlift i bir turlu beceremiyorum ne kadar izlediysem de videoları , nizami yapamıyorum

4. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
  5. Orinafore

Orinafore Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    çeşme
    deadlift tüm sırta vuruyor sanırım.Hiç yapmadığım için tam bilmiyorum.

6. 2shae

2shae Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    aynen bu ayki mens health dergisinde vardı bu ama 6 değil 9 sırdı, şaşırdım ben de ilk okuduğumda

7. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Hangi deadlift de zorlanıyorsunuz? 3 tane var
    Romanian, Stiff, Sumo

8. victor1

victor1 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknik SErvis Experi
    Yer:
    istanbul- BAYRAMPAŞA
    bu no - xplode 820 gr lık kutu nekadar surede tuketılıyor?

bir kaç gunmu- yoksa 1 gundemı? çok pahalı yaw...

9. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Ben de Men's Health'de okudum. Alıntı yapmıştır Askmen'de. Olabilir. :)
    Deadlifti bazı prolar sırtı hafif yuvarlayarak yapıyor nedense. Youtube'da izlemiştim aylar önce.

10. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    Sorunuzu tam anlamadım ama bir kutu aydan fazla gider. Ben 4 gün antrenman yapıyorum, gitmeden 2 ölçek kullanıyorum 1 ay bitti ve kutu bitmedi. Off günlerde kullanılmasına gerek yok, kendi sitesinde yazıyor. İsteyen 3 ölçek kullanır ama 3 geçilmemelidir.

11. Desperate81

Desperate81 Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    romanıan deadlift digerlerini hic denemedim benim sorunum sırt 90 derece olmuyor birde bele vuruyor agırlık oyle hissediyorum

Sayfayı Paylaş