Isometrik - Isotonik Egzersiz

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve keepyaheadup06 tarafından 15 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Isometrik egzersiz mi, yoksa isotonik egzersiz mi gelisim acisindan daha etkilidir ? Veya guc - hacim olarak etki alanlari nasil degisiklik gosterir ? Bilgilendirirseniz sevinirim.

2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  3. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Telefondan actim internet de iyi degil acmadi gibi gorunup acmis

4. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bilgilendircek biri yok mu ?

5. PinusNigra

PinusNigra Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci(Tıp)
    izotonik egzeriz hem güç olsun hem hacim olsun bunları kazanmada daha etkilidir.izometrik egzersiz yapıp da hacim kazanan bir bodyci gördün mi hiç:)
    belki güç kazanımı için ağırlığa adapte olmak adına bazı temel egzersizlerde izometrik kullanılabilir.ayrıca hacim için diyorsan izotonik kasılma tiplerinden olan eksantrik kasılmayı kesinlikle uygulamanı öneririm.yani negatif tekrar denen olayı özeliklede o hareketin sonunda 1-2 setlik eksantrik kasılma konsantrik kasılmaya göre kasa daha fazla hasar veriyor.bu da daha çok büyüme demek.:)

keepyaheadup06 bunu beğendi.
  6. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Aslinda soruyu sormamin de nedeni gecen gun babamin kitaplarini karistirirken eski bir kitap buldum joe nazario nun basit bi havluyla yapilabcek izometrik egzersiz cesitlerini anlattigi bir kitap :) fakat baslamadan once emin olmak icin bilgi almak istedim.

7. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    İzotonik egzersiz (dinamik egzersizde de denir) ağırlık çalışması, kalistenik, fitness makinaları gibi aktiviteleri içerir. İzotonik egzersiz yaparken, konsantrik (kısalan) ve eksantrik (uzayan) kasılmalar kullanılır. Örneğin, bir overhead press egzersizinde, kolun arkasındaki kaslar (triceps) ağırlığı kaldırmak için kısalırlar yani konsantrik olarak kasılırlar. Ağırlık yavaşça indirilirken kaslar uzar yani eksantrik olarak kasılırlar. Hem konsantrik hemde eksantrik kasılmalar kas gelişimini etkiler Normalde ya konsantrik yada eksantrik egzersizlerde kasa uygulanan baskı, hıza eklem pozisyonuna ve kas uzunluğuna göre değişir. Bu nedenle, kas hareketin başında sonuna doğru olduğundan daha iyi çalışabilir.

İzometrik egzersizler sabit kasılmalardan oluşur. Kas kuvveti ve kas dayanıklılığı geliştirmek için etkilidirler ve çok az ya da hiç gereç gerektirmez sadece küçük bir alana ihtiyaç vardır. İzometrik egzersizler dinamik kuvvet ve dinamik kas dayanıklılığından çok statik kuvvet ve statik kas dayanıklılığı geliştirirler. Sadece egzersizde kullanılan eklemi çalıştırırlar ve izotonik ağırlık egzersizlerinden daha az irileşmeye sebep olup daha az kas kuvveti geliştirirler. Bu nedenle, izometrik egzersizler genel çalışma metodu olarak izotonik egzersizlerden daha az etkilidirler. Diğer taraftan, izometrik egzersizlerin güreşçiler ve jimnastikçiler gibi bazı atletler için oldukça yararlı olduğu ve özellikle bazı rehabilitasyon programlarında önerilir.

İzometrik egzersizlerin önceleri yüksek kan basıncı ve kardiyovasküler hastalığı olan insanlar için tehlikeli olduğu düşünülürdü. Son araştırmalar bunun kardiyovasküler problemi olan herkes için geçerli olamayacağını belirttiler. Bu insanlar, izometrik teknikleri kullanmadan önce bir uzmana danışmalıdır.

İzokinetik egzersizler bir çok aletle uygulanan ya da Cybex II gibi elektromekanik dinamometrelerde yapılan izotonik-konsantrik kas kasılmalarıdır. Bu aletler, hareket hızını sabit tutarlar ve hareket dizisi boyunca maksimal gerilim yaratarak dirençlerini kişinin kuvvetiyle eşitlerler. Sadece kas kuvveti geliştirmek için iyi bir seçenek değildir.

Not : Alıntıdır. Bu kelimeleri hayatımda ilk kez duydum google yazdım ilk çıkana bastım çıktı okudum öğrendim . Zor değildi
    --- Mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2014 ---
    https://www.facebook.com/permalink.php?id=121184548042021&story_fbid=211102195716922

Kaynak

8. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Sorunun cevabi icin internete de baktim, fakat forumda ogrendigim bircok bilgi internettekilerle ters dustugu icin konuyu iyi bilen birinden direkt olarak ogrenmek istedim.

Blonde bunu beğendi.
  9. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  10. keepyaheadup06

keepyaheadup06 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Dedigim gibi internetim biraz sorunlu ama yaklasik yarim saattir online im :D

Blonde bunu beğendi.
  11. PinusNigra

PinusNigra Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci(Tıp)
    onlar daha çok hayatında pek spor yapmamış 50-60 yaş üstü kadınlara yönelik şeyler.öyle bir şey yerine basit şınav bile çok daha efektif olur.

Sayfayı Paylaş