Isin uzmanlarina birkac soru

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Beterart tarafından 24 Nisan 2007 başlatılmıştır.

1. Beterart

Beterart Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar öncelikle sunu belirtmek isterim ki, forumu adım adım her kosesini okudum arattım ama bi kac sorum cevapsiz kaldi, umarim bunlara cevap bulurum. :)

Ben 24 yasinda 1.72 boyunda 59 kiloyum. Anlayacaginiz zayifim :) Durumumdan rahatsiz oldugum icin bir hastanenin Endokrinoloji ve Metabolizma bölümüne gittim. Bezlerimi kontrol etti ve bir kac test verdi. Birkac dedigim 6 tup kan alip butun hormonlari kontrol etti. :? Cok sukur hicbir sorun cikmadi gayet sagliklisin dedi, hatta testesteron hormonu biraz fazla dedi :lol: primobolanmı kullandin diye suphe etti. Tabi kullanmamistim, doktora zaten kullanmam gerekirmi diye sormaya gitmistim. Konuyu cok uzattim biliyorum. uzun lafin kisasi herhangibir saglik problemim yok. Soorularim Sunlar :

1- YAg oranim % 6 nin altinda cikmisti. Body Building e basliyacagim. Once biraz yaglanmam gerekir sanirim. Bu yuzden weight gainer almayi planliyorum.Weider Mega Mass 2000 almaya karar verdim hatta. Tabiki beslenme yaninda ek olarak alicam.
    Bu urunu nasil kullanmaliyim? direk body e başlamalimiyim, yoksa yaglanmayi beklemelimiyim?
    Antreman olmadigi gunlerde nasil kullanmaliyim?

2- Weight Gainer yaninda ne kullanabilirim? Creatin veya glutamin olabilirmi? Creatin diye bir oneri gelmisti, fakat creatin yag yikimini saglamiyormu? Yani benim icin kullanisli olurmu?

3- Aslinda spor salonuna kaydim var ama okul yuzunden duzenli gidememistim. Salondaki hocaya kilo almak istiyorum buna gore program yaparsaniz sevinirim demistim. Fakat benden kat kat farkli birisiyle ayni programi yazdı. acikcasi ilgilenmedi.

Son sorumsa su hergun body e gitmek sakincalimi? 1 gun arayla mı gitmeliyim?

Cevaplar icin simdiden tesekkur ederim...

Saygilarimla.

2. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Forumu çok iyi okuduysan, spora yeni başlayanlara kreatin, glutamin gibi supplementlerin önerilmediğini görürsün.
    Ancak, kilosu çok düşük birine, weight gainer önerebiliyoruz.
    Yağlanmak, bu işten anlamayan cahil kesimin lafı, onları kafandan çıkar.
    Ağırlık çalışırken vücudun yağ kullanmaz, yani yağlanmak ne işine yarayacak???
    Fok balığı olmadıktan sonra, ya da Maraton koşmadıktan sonra, yağlanmanın alemi yok.
    Elbette artan kalori alımıyla vücudundaki yağ oranı bir miktar artabilir, ancak yağ oranım artsın diye yola çıkılmaz.
    Ağırlık kaldırırken, vücut, kreatin fostat, atp ve glikojeni enerji olarak kullanır.
    Yani vücudunda fazla yağ sana enerji falan vermez.
    Senin kazanman gereken kas kütlesi.
    Kas kütlesi kazanmak için iyi beslenmek gerekiyor,
    İyi beslenmek derken,
    Yeteri kadar yağ, bol protein ve karbonhidrat.
    Karbonhidrat idman enerjisi ve proteinin kaslara taşınması için.
    Protein ise, kas inşaası için gerekiyor.
    59 kilo olduğuna göre, 120-140 gr. civarı protein tüketmen gerekecek.
    Bunun bir bölümünü weight gainer ile sağlayabilirsin.
    Çok zayıf olmanın sebebi, yetersiz beslenmek olabilir.
    Diyorlar ki, ya ben cok yiyorum.
    Açık söyleyeyim, çok yiyorum diyen çok insan gördüm, benimle bir gün geçirdikten sonra, ağbii ben hiçbirşey yemiyomuşummm lafını, belki on ayrı insandan duydum.
    Çok yemek, bir seferde deve gibi yiyip, sonra bütün gün yemek yememek değildir.
    Sık sık ve çok yersen, bence kilo almaman imkansız.
    Genelde, sık sık ama az yiyorlar, ya da az ama bir seferde çok yiyorlar, o şekilde kilo almaz zor olabilir.
    Daha önemlisi, vücudun sürekli beslenmeye ihtiyacı var spor yaparken.
    Sabah gece uykusundan aç uyanan vücudu iyi beslemek önemli.
    İdmandan önce iyi beslenmek idman enerjisi için önemli.
    İdmandan sonra, vücudun kendini toparlaması için iyi beslenmek önemli.
    Gece yatmadan 45 dakika, 1 saat önce bir weight gainer içilebilir, gece vücudun besinsiz kalmaması için.
    Spora hemen başla, beslenme alışkanlıklarını gözden geçir, weight gainer alabilirsin, ara öğünlerde kullan onları, günde 5-6 seferde beslenmen önemli.
    Weight gainer yemekle alınmaz, yemekler arasında alınır, bunuda hatırlatayım.
    Başarılar.

3. Rogueknight

Rogueknight Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    İstatistik Uzmanı
    Yer:
    Ankara
    Selam Beterart öncelikle foruma hoşgeldin,

Sağlıklı kilo almak istiyorsan vücudundaki kas kütleni artırmalısın, yağ hücrelerinin büyümesini değil.Elbetteki kilo alırken buda gerçekleşir ama temel amacın kas kütleni artırmak olmalı.Açıkcası ben vücut geliştirme sporuna yeni başlayan kişilerin ilk 6 ay her hangi bir ek beslenme ürünü kullanması taraftarı değilim çünkü bu ilk 6 ay gelişimin en hızlı olduğu dönemdir ve vücut kas liflerindeki gerilime etkili cevap verir.Aynı şekilde gene vücut metabolizmanda kilo almaya meğilli olur.Bu yüzden kilo aldırıcı ve benzeri herhangi bir ürün kullanma.

Kas kütleni ve vücut ağırlığını artıracak günlük alman gereken optimum kalori miktarının hesaplanması gerekli.Bununla beraber beslenme planı olusturmalısın.

Kreatinin yağ yakımına etkisi yok, kas ici fosfo-kreatin depolarini arttırır.

İlk başlangıç programın adaptasyon programı olmalı.Haftada 3 gün 1 er gün ara ile 2 hafta kadar çalışabilirsin.Daha sonra farklı bir programa geçilebilir.

4. Beterart

Beterart Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben iyi beslenmiyorum bunun farkındayım. Sigarayı da oldukça azalttım ve umarım yakında bırakıcam. Teşekkür ederim bu cevabın için istediğim türden bir cevaptı :)

5. Beterart

Beterart Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Hoşbuldum teşekkür ederim. Sizinde tavsiyenize uycam. yeni bir program yaptırıp buraya koyarım, umarım sizde programın düzgün veya uygun olup olmadığını beraber tartışırsınız benimle tekrar teşekkürler :)

6. Beterart

Beterart Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    edit yapamadım kusura bakmayın.

Karasan ; 120-140 gr günlük protein demiştin şu şekilde bi program çıkardım sence nasıl? 100 gr için :

Soya Fasulyesi 84.1 gr

Kuru incir 4.3 gr

ceviz 14.8 gr

koyun eti 26.1 gr

konserve balık 22.8 gr

beyaz peynir 22.5 gr

çikolata 7.9 gr

ekmek 9.1 gr

makarna 12.5 gr

yumurta 12 gr

100 gr ları için 216 gr protein değeri içeriyor. Ortalama olarak günlük diyet yaparsam bu değer tahminen 180 gr falan oluyor.Ortalama kalori seviyesi ise 4000 civarı benmi çok utm yoksa Uygunmudur sizce?

7. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Ben anlamadım pek, koyun eti mesela ne alaka?
    Daha gündelik hayata uygun şeyler yazalım.
    200 gram biftek, 200 gram tavuk göğüs, bunlardan yaklaşık 100 gram protein alırsın.
    Sabah yumurta yemeye vaktin varsa, 3 tam yumurta 18 gram protein, 40-50 gram peynir, 10 gram protein.
    Arada yiyeceğin diğer besinlerle fazla fazla almış olursun.
    Ekmekteki proteini çok hesaba katma, temel amino asitleri içermez ekmek, Soya Fasülyesi ise östrojen hormonu üretimini arttırır, kas yapmak için en iyi şey değil yani.
    Kolayy beslenmek, enerji için öğlen ve akşam yemeklerinde pilav, makarna türü karbonhidrat kaynakları, vitamin ve barsak sağlığı için sebze, ve tavuk ya da kırmızı et yemen yeterli.
    Ara öğünlerde içeceğin weight gainer sana bir miktar daha protein ve karbonhidrat sağlayacak.
    Günde toplam 300-400 gram civarı, tavuk ve / veya kırmızı et yemeni tavsiye ederim.

Sayfayı Paylaş