intervalli kardio

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve berrak betül akdemir tarafından 2 Mart 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. berrak betül akdemir

berrak betül akdemir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    sakarya
    bana intervalli kardiyo örneği verebilirmisiniz .çok sert olsun :D :D

2. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    interval kondisyon kazanmaya yöneliktir adamı haşat eder:D
    sanırım sabit tempoyla koşu yağ yakımı için çok daha iyi..
    ben sana bir tane yazayım..
    bir basketbol sahasına gidiyorsun..sahanın çevresini koşacaksın köşelere değerek..
    1 dakika 3 tur
    2 dakika 5 tur
    3 dakika 8 tur
    4 dakika 11 tur
    sonra tekrar geriye
    ben bundan bir idmanda 2 tane yapıyordum yıldız takımda basketbol oynarken faydasını göreceksin
    bu sistem tuborg minik takımını şampiyon yapan antrenör bir abimiz tarafından zamanında bize uygulanmıştır:)
    eğer ağır gelirse 1 er dakika koyarsın zamanlara daha rahat olur
    kolay gelsin:)

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    koşu bandı için, toplam 20 dk.lık interval kardio:

ilk 5 dk-yavaş ısınma temposunda yürüyüş
    5-15 dk- 30 sn depar (ya da depara yakın tempoda) koşu 60 sn normal(ne yavaş ne hızlı) tempoda yürüme (INTERVAL KISIM)
    15-20 dk- yavaş soğuma temposunda yürüyüş

interval kardio yapacaksanız çok uzun sürelerle(1 saat vs) yapmamaya özen gösterin, yarardan çok zarar getirebilir...yukarıda verdiğim örnek çok sert değildir,daha evvel bu tür kardio yapmadıysanız bu tempo ile başlamakta ve zamanla sertleşmekte fayda var...ayrıca...sertliğini ayarlamak sizin elinizde...daha sertleşmesini istiyorsanız interval kısımda, bu örnek için konuşursak, depar sürelerini arttırın yavaşlama sürelerini kısaltın...mesela, 45 sn depar, 45 sn normal tempo yürüyüş gibi...ya da, 60 sn depar 30 sn yürüyüş gibi...zamanla 10 dk.lık interval kısmı 20-30 dk.ya çıkarabilirsiniz de...

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Elimdeki eserden doğrudan aktarıyorum:

INTERVAL ANTRENMAN ( ARALIKLI ANTRENMAN )

INTERVAL ANTRENMAN TERIMLERI

Interval Çalışma ( Work Interval) : Interval Antrenmanın bir bölümüdür, yüksek şiddetli çalışma eforudur, örneğin verilen zaman içinde koşulan 200 m.

Interval Dinlenme ( Relief Interval) : Interval Çalışmalar arasında veya setler arasında verilen dinlenme zamanıdır.
    Çeşitleri vardır.
    1) Yürüyüş gibi hafif aktiviteler (rest relief)
    2) Hafiften orta şiddetli egzersizler, örneğin jogging (work relief)
    3) 1 ve 2 nin birleşimi interval dinlenme genellikle interval çalışma ile ilişkili olarak açıklanır, ikisi beraber yükleme dinlenme oranını oluştururlar.
    1:3 ile anlatılan; 1 interval çalışma ardından, 3 katı dinlenileceği anlamına gelmektedir.
    Örnek olarak; 33 saniyede 200 metre kosuldu, bunun üç katı süre dinlenilecektir.
    33 saniyede 200 metre koş, 99 saniye dinlen. Bu bir set oluyor.
    Bunu altı set yapmak, interval çalışmaya bir örnektir.

INTERVAL ÇALIŞMANIN DİĞER METOTLARDAN ÜSTÜN YANLARI

1) Maruz kalınan zorlamanın kontrolü.
    2) Gün be gün sistemli çalışma ve progresiv çalışmanın kolayca gözlemlenebilirliği.
    3) Enerji potansiyelinde daha çabuk gelişme.
    Kaynak: Beden Eğitimi ve Sporun Fizyolojik Temelleri
    Fox - Browers - Foss
    Bağırhan Yayınevi

Bunu kendimize uyarlamak istediğimizde,
    200 metre süratli koşarız(ama kendimizi tüketecek derecede değil), 400 metre jogging yaparız.
    Bu sayede kendimizi toparlayarak uzun süreye yayılmış olarak, daha yüksek efor sarfetmeyi başarırız.
    Tekrar 200 m. süratli koşar ve bir 400 m. daha jog atarız.
    Bu sayede, hem güce hemde dayanlıklılığa yönelik idman yapmış oluruz.

Journey ve bidu bunu beğendi.
  5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    INTERVAL İDMANIN MANTIĞI:

Vücut yapılan idman çeşidine göre enerji kullanır.

100 m. koşusunda kullanılan enerji sistemi, anaerobic enerji sistemidir, gücünü ATP-PC'den alır.(creatininin ATP-PC yenilenmesini sağladığını hatırlayın).
    Bu egzersizde anaerobic glikoz oluşur.
    Anaerobik glikoz, karbonhidratların (glikoz ve glikojen) laktik aside dönüşüp ATP yenilenmesi için enerji açığa çıkardığı bölümsel bir parçalanmadır. Laktik asit kanda ve kasta bitkinliğe neden olur.
    800 metre koşularına kadar ağırlıklı olarak bu sistem kullanılır.

Aerobik yani oksijenli sistemde daha çok karbonhidratlar ve yağlar kullanılır, bazende proteinler parçalanıp karbondioksit ve suya dönüşürken ATP yenilenmesi icin enerji açığa çıkar.

Birincil Enerji Kaynakları Tablosu:

Yüzde üzerinden

Aerobic 0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
    ________________________________________________________________________________________
    Anaerobic 100 90 80 70 60 50 40 30 20 10 0

Branş(koşu) 100m.200m.400m. 800m. 1.5km.3.2km. 5km. 10km. 42.2km. Maraton

Süreleri: 10san.20san.45san. 1:45 3:45 9:00 14:00 29:00 135:000

Beyler bu tablonun mantığı şudur;
    Her bir egzersiz ne kadar şiddetliyse o derece anearobictir, enerjisini ATP-PC sistemden alır, kısa sürede laktik asit birikimi oluşturacağı için uzun süre devam ettirilemez.
    Bir egzersiz nederece uzun ve kondüsyon ağırlıklı ise, o derece fazla aerobictir, enerjisini karbonhidrat ve yağdan karşılar.

Interval çalışma, bize her ikisini birleştirerek, güç ve kondüsyon kazanma imkanı sağlar.
    800 m. koşmak ağırlıklı olarak güce dayalı bir branş, bunu joggingle birleştirerek,
    800 m. koş, 800 metre jogging yap, bu sayede hem güç gelişimi,hem kondüsyon artışı olur.
    Hafif tempo 1600 metre koşmaktan daha faydalıdır.

Interval çalışma, laktik asit birikip tamamen yorulmadan, kendimizi toparlamamızı, ve tekrar zorlayabilmemizi sağlar.
    Tablodaki süreler, elit atletlerin idman süreleridir, yani bizler 29 dakikada 10.000 m. koşamayız elbette, ama tablo çok güzel, bu sayede ne derece aerobic, ne derece anearobic çalıştığımızı görebiliriz koşarken.
    Interval, aerobic idmanla anerobic idmanı birleştiren cok özel bir idman yöntemidir.

Kaynak gene yukardakinin aynısı...

6. berrak betül akdemir

berrak betül akdemir Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    sakarya
    aslında benim intervalli kardiyo yapmak istememin sebebi kondisyon değil. pek çok yerde intervalli kardiyonun kilo kaybı için daha etkili bir yöntem olduğunu okudum .gerçi yağ yakımı için uzun süreli düşük tempolu kardiyo daha etkili ama
    intervalli kardionun metobolizmayı daha uzun süre hızlı tuttuğunu duydum. ve benim ,en azından birkaç ay içinde uzun süreli kardiyo yapma imkanım yok. .sadece akşamları yarım saat vaktim oluyor.ağırlık çalıştıktan sonra yarım saat kardiyo yapıyorum.(intervalli)
    ne diyosunuz benim antremanım yağ yakma için etkili bi progrmmı? :shock:

7. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    evet, okuduklarınız doğru (aksi yönde görüşler de mevcut tabi)...ancak...yağ yakımında esas etken antremanınızdan ziyade beslenmeniz...beslenmeniz uygunsa antremanınız da etkili...

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    intervalli kardiyonun mantığı şudur, eğer çok düşük tempoda uzun süre çalışırsanız, kondüsyonunuz daha yavaş gelişir, şiddetli kardiyo yapayım derseniz, hemen şişersiniz, laktik asit birikimi ve anaerobic metabolizma nedeniyle.
    Intervalli kardiyo, size her ikisini birleştirme imkanı sunar, 5 dakika zorla, ama tükenmeden, tempo düşür, gene 5 dakika zorla, gene tempo düşür.
    15 dakika arka arkaya saatte 14 km. hızla koşmak yerine, 5 dakika 14 km. hız, 5 dakika 9 km. jog, 5 dakika 14 km., bu sayede, 15 dakika 14 km. hızla koşmuş olursun, ki bunu normalde yapamayacak olsan bile (yapamadığını var sayalım) bu yöntemle, yarım saat sonunda yapmış olursun.
    Eğer 15 dakika sürekli koşmaya çalıssan, 10 dakikanın sonunda şişebilirsin, sonraki 20 dakika tempon tamamen düşer ve hatta egzersize ara vermek zorunda kalırsın.
    Bu yöntemi yüzmede çok kullanırdım, 50 metre patlamalı yüzdükten sonra, 1,5 dakika hafif tempo yüzer, sonra gene patlamalı yüzerdim.
    Bu sayede hem kondüsyon hem güç gelişimi sağlamış olurdum.
    Diete başladığımda bende senin gibi intervalli kardiyo yapacam, zira kafayı dağıtan, insanı, monotonluktan kurtaran, koşu ya da bisiklet olayına farklı bir boyut katan, gayet keyifli bir metod.

9. Zaggy

Zaggy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hmm benimde aklima iyi girdi bu olay peki hergun yapmak ne gibi şeyler kazandirir yada zarara iter

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Diette isen, daha fazla kalori harcamanı sağlar Zaggy, daha az yorularak daha fazla mesafe gitmiş olursun, daha fazla mesafe daha fazla kalori harcamak demek.
    Kondüsyonun artar, bunun anlamida, kaslarına daha fazla kan pompalayan bir dolasim sistemi, set aralarında kendini daha çabuk toparlayan bir solunum sistemi ve idmanlar arası daha cabuk toparlanan bir vücut demek.
    Hacim döneminde haftada 2 kardiyo yeterli, yani kilo alıp hacim yapmak istiyorsan cok fazla yapma.
    Ancak kilo verme döneminde haftada 4-6 kere yapabilirsin, zaman ve enerji buldukça.

11. Zaggy

Zaggy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hayır hiç agırlık filan yapmadan sadece spor olsun kondisyon filan kazanmak için bunu yapsak olurmu bide bildigin bir program varmı çok teşekkürler ..

12. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    olur olur
    nefes açar
    interval sanıldığı kadar kolay değildir arkadaşlar hakkını vererek tempoyu yüksek tutarsanız
    ama sonunda alacaklarınız çok çok fazladır..

13. Zaggy

Zaggy Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    peki bildiginiz bi program varsa yazarmısnıız teşekkürler..

14. yiit

yiit Yeni Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    arkadaşlar
    interval , fizikte de kullanılan bir kavramdır
    maximuma çıkıp sonra tekrar geriye inme anlamı taşır
    o yüzden 10 sn depar 20 sn jog değil dir interval in esprisi
    bir çan eğrisi gibi düşünü egzersizi
    en aşağıdan başlayıp maximuma çıkacaksınız ve sonra tekrar aynı yoldan aşağıya ineceksiniz
    ters piramit şeklinde ağırlıklarada bunu uygulayanlar var , ama etkisini bilmiyorum
    interval programına gelince bunu kendin oluştur yukarıda bir örnek verdim ben
    koşular arası 1 er dakika dinleneceksin
    intervalin en iyi verim alındığı olay ise koşudur bence

Sayfayı Paylaş