Interval Cardio ne derece doğru?

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve akrep_ve_su tarafından 4 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. k1

k1 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hocalarımıza bir sorum olucaktı sitede bir makalenizde okudum 4 dakika boyunca 20sn mekik çekip 10 sn dinlenme 20sn mekik çekip tekrar 10sn dinlenme şeklinde 4 dakikaya ulasıncaya kdr bunu tekrarlamak yarım saat bisiklette çalışmakla aynı kalori yakımına denk geliyormus ? doğruluk oranı nedir ?

Yağ yakmayı hızlandırın!
    Yatırımınız:
    4 dakika
    Stratejiniz: Yağ yakma odaklı, hızlı kardiyo çalışmasını, setlerinizin arasına serpiştirmek; genel anlamda yağ yakışını hızlandıracaktır.
    Göreviniz: Ara verme sureti ile gerçekleştirilen çalışma metodunu biliyorsunuzdur. Hızlı bir koşunun ardından dinlenip, koşuyu tekrarlamak; bilinen en iyi metotlardan olup, yağ yakışını, kesinlikle hızlandırır. Ancak bizim denemenizi istediğimiz bir başka yöntem daha var: 20 saniye süresince mekik çekin, 10 saniye ara verin ve sonra hareketinizi tekrarlayın. Bilimsel olarak ispatlanan bu gerçeğe göre; bu çalışmayı 4 dakika boyunca yaparsanız; 30 dakikalık bisiklet sürüşüne eşit oranda bir antrenman elde edersiniz.

https://www.bodyforumtr.com/vucutgelistirme/en-iyi-vucut-sizinki-olabilir-a88.html

Son düzenleme: 21 Nisan 2010
  2. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    k1 sorunun yeri burası mı? Başlıkta interval kardiyo ile düz koşu tartışılıyo, bir de iki mesajında da aynı şeyi sormuşsun..

3. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    makaleye gore hııt cok basarılı. umarım oyledir bakalım yeni basladim, ilk bastaki yorumları gorunce sabit hıza donmeyi dusunuyordum ama makaleyi gorunce birkac ay devam edip sonuclari gormek istiyorum. 10 gun oldu, gun icinde daha fazla acikiyorum. su andaki etkisi bu

haftada 3-4 gun hııt, 3-4 gun yağ yakmaya yonelik %65 ağırlıklarda tri set antremanı

Son düzenleme: 21 Nisan 2010
  4. ekremkucukay

ekremkucukay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

5. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    10 nisandan beri 2 gunde 1 hiit cardio yapiyorum, yaglarimin hic bukadar hızlı eridigi bir donem olmamıştı. yapabiliyorsanırz size de oneririm.
    benim yaptiğim su anda:
    15 dakika ısınma(8,5km/s)

hiit 24 dakika boyunca 12 zirve: 1dakika jog 1 dakika run
    jog:7km/s
    run:16,5 km/s

15 dakika soguma(8km/s)

8,5-15 ile baslamistim, zamanla vicudun tepkisine gore gelistirdim.

orta/ileri duzey olmadan hiit denemek sakatlanmalara yol açabilir

Akay, canavar ve FleXoR bunu beğendi.
  6. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas

Beslenme sisteminizide anlatırsanız kilo akışınız daha net anlaşılacak üyeler dikkate alacaktır. teşekkürler.

7. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    beslenme programım genel olarak
    gunde:
    150-160gr protein
    170-190gr karbonhidrat kompleks
    30-45gr yag

multivitamin+multimineral alıyorum gunde 1 tane
    Ayrıca;
    C vitamini 2 gr
    omega3 500mg
    omega6 250mg
    omega9 200mg
    E vitamini 1,2 gr
    Biotin 4000ug
    kolajen 10gr

sabah8 2 tane sandvic: 2 dilim kepek ekmeginin arasına tavuk goguslu veya hindi salamlı
    bu ogunde toplam 45gr protein 65gr karbo 6gr yag

10:00 yarım peak body pro50 protein barın yarısı
    bu ogunde 25 gr protein 5gr karbo 3 gr yag

12:00 Bol yagsiz Yesil salata+salatalık+domates+yeşil acı olmayan biber, belki 1-2 haşlanmış tam yumurta

14:00 1 ortaboy yeşil elma
    15 gr karbo

15:30 protein barın kalan diger yarısı

17:30 sabahki ogunun aynısı
    bu ogunde toplam 45gr protein 65gr karbo 6gr yag
    bu ogunde eger kendimi halsiz hissedersem 2 dilim daha kepek ekmeği yiyorum, her dilimde 17gr carbo 1 gr yag 3 gr protein intiva ediyor.

19:30 egzersiz baslangıcı: haftanın hergunu antreman yapıyorum, 1gun hiit 1gun yag yakımına yonelik tri set antremanı
    antreman sonrası 1 yeşil elma
    yarım saat sonra
    20-30gr protein invita eden tavuk veya hindi, gunluk protein planını asmamak kaydiyla ayarliyorum

bunların dışında
    hergun 1 avuc çiğ, tuzsuz, fındık fıstık badem vs.. yiyorum
    haftanın 1 gunu karbonhidrat bombardımanı yapıyorum, lapa pilavla
    haftanın 2 gunu kırmızı et yiyorum dogal l carnitine deposu.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:31 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:38 ----------

su anda yurtdısinda oldugumdan tek tipe yakın besleniyorum, turkiyeye donunce farklı besinlerden tuketmeye baslayacagim

Son düzenleme: 7 Mayıs 2010
    Akay ve aneximandros bunu beğendi.
  8. SaGiTTaRiuS

SaGiTTaRiuS Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3

benim spordan sonra kullanmak için içecek alacak maddi durumum yok animal cuts ı bile zor aldım:D
    protein ağırlıklı besleniyorum zaten ve geçmişimde 8 senelik 100mt sprint var. yani kondisyon ve bacak güçlülüğü bakımından eksiğim yok.
    merak ettiğim nokta şu , cardiyodan hemen sonra bişey yemeli miyim ? ton balığı yada tavuk göğsü gibi? ya da ne zaman yemeliyim?

9. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Yorumları fazla okumadım ama aklında soru işareti olan hiç düşünmesin başlasın intervale farkı görecek zaten yorulmak bilmiyorsunuz bir müddet sonra

10. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    yağ yakma sürecimdeki en iyi sonucu ben sabah kahvaltı yapmadan yaptığım hitt antrenmanları süresince elde etmiştim şuan ventolinden dolayı sabahları kalkamıyorum işe anca yetişebiliyorum yoksa gerçektende en güzel yağ yakım antrenmanı hiit dir bencede

11. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    bende haftanın 2 günü yogun hiit calısması yapıyorum beslenmeme de cok dikkat ediyorum evet kondüsyonu gercekten yükseltiyor ama aylarca yaptıgım halde bende yag yakımı acısından cok fazla bir etki göremedim

12. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    2 olasılık var
    1- yanlıs uyguluyorsunuz
    2- kendinizi yeterince zorlamıyorsunuz

13. BAHADIRCARBAS

BAHADIRCARBAS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

ben sunu kosu bandinda sunu yaptim ve tecrubeli arkadaslarin yorumunu merak ediyorum.

3 dk isinma
    1dk 6 ile yurume
    1dk 9 ile kosu
    1dk 6 ile yurume
    2dk 9 ile kosu
    1dk 6 ile yurume
    3dk 9 ile kosu
    1dk 6 ile yurume
    4dk 9 ile kosu
    1dk 6 ile yurume
    5dk 9 ile kosu
    2dk 3 ile yurume(soguma)

Activa marka kosu bandinda 25 dk lik bu programin sonucu 225 kalori ve 3.1 km mesafe olarak gerceklesti.Yukleme nabiz 160 civariydi. istatistikleri bilgilendirme amacli verdim herhangi bir hit&sabit tempolu kardiyo tartismasindan ziyade saglikli zinde bir bedene sahip olmayi amacliyorum.

14. jukw

jukw Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar ben de hiit yapıyorum ama uyguladığım program ne kadar doğru bilmiyorum. Önemli bir işim falan çıkmazsa hergün salona gidiyorum ve 5 dk 6.5 km/s yürüyüş , 5 dk 9.0 km/s koşu şeklinde 40 dk tamamlıyorum. İyi ter atıyorum ve bu antrenmanı düzgün bir şekilde tamamlayabilecek kondisyona geldim birkaç ayda. Bu programın yararı veya zararı varmıdır hocalarımızdan öneriler alsak?

15. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    @jukw
    hocalarımız kadar bilgim yok ancak hiit: adı ustunde yogun bir antremandır, yani siz eger 5 dk 6,5km de yuruyup 5 dakika 9km/s de kosarak vicudunuzu yeteri kadar zorlamiyorsanız hiit in mantıgına uygun antreman yapmamıs olursunuz.
    hiit min. 10 maks 25 dakika surer.
    orta/ileri seviye oldugunuz zaman cok yogun bir program uygulamalısınız ki hiit antreman mantıgından yararlanabilesiniz.

16. Moonwalker

Moonwalker Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Meslek:
    Avukat (Stajyer)
    Yer:
    Ankara
    Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Forum üyeliğini pek düşünmüyordum ama burada cardio üzerine yapılan kaliteli tartışmayı okuduktan sonra üye olmaya karar verdim.

Yaklaşık 2 haftadır cardio üzerine araştırma yapıyorum. Birbiriyle çelişen o kadar çok makale ve görüş okudum ki en iyisi kafama göre yapayım demeye başlamıştım. Neyseki sonunda iyi bir forum ve kaliteli bir konuya rastladım.

Şimdi benim sorularıma gelince. Vücut geliştirmeye yeni başlayan, kas geliştirme ve yağ eritmeyi birlikte yapmak isteyen birisine kas kaybı yaşatmadan tavsiye edilebilecek en iyi cardio programı nedir? Aslında bu soruya birkaç cevap verilmiş ama ben net bir program tavsiyesi rica ediyorum.

Bana gelince. Yaklaşık 1 aydır bu sporla uğraşıyorum. Bölgesel çalışmaya başlayalı da birkaç gün oldu. Antrenman günleri düşük tempoda 10 dakika ısınma koşusu ve antrenman sonu 5 dakika hafif tempoda soğuma koşusu yapıyorum. Antrenmanlardan sonra boşalan glikojen depolarını doldurmak için pekmez&su karışımı içiyorum. Antrenman olmayan bazı günler ise cardio yapıyorum. Şimdiye kadar şu şekilde çalıştım:

3 dk yürüyüş (Hız 6)
    3 dk koşu (Hız 8)
    3 dk koşu (Hız 10)
    3 dk koşu (Hız 8)
    3 dk yürüyüş (Hız 6)
    3 dk koşu (Hız 8)
    3 dk koşu (Hız 10)
    3 dk koşu (Hız 8)
    3 dk yürüyüş (Hız 6)

Sonra 5'er dakika 3 farklı yan bel egzersizi yapıp 5 dk hafif tempo koşu ile programı bitiriyorum. Fakat 1 ayda hiç yağ eritemedim sanırım. Vücudum biraz anormal. Yüz kol ve göğüs bölgem çok zayıf. Karın & yan bel bölgem aşırı yağlı ve bacaklarım iri. Benim için yağları eritmek, bacakları ve vücudumun üst kısmını fit hale getirmek yani orantılı bir vücut oluşturmak. Bunun için cardio çok önemli ama hangi cardio ve ne şekilde bunu henüz çözebilmiş değilim. Aynı zamanda vücut geliştirme de yaptığım için kas kaybı olayı beni endişelendiriyor. :(

Kilo:78
    Boy:1.78

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme: 13 Ekim 2010
  17. muro-van-kenobi

muro-van-kenobi Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    murat
    Yer:
    ankara
    Coyote hocam teşekkürler bizi bilgilendirdiğin için yaklaşık 1 haftadır HIT üzerine araştırma yapıp uyguluyorum. Programımda koşu bandında uyguluyorum. 30sn. 6 da 30sn. 12-14 de koşuyorum 20dk. toplamda.... (haftanın 3 günü)

Sormak istediğim konu şu HIT'i diğer antrenmanlarımda nasıl uygulamalıyım(ör: Bench Butterfly pulldown kürek omuza çekiş vsvs... setlar kaç tekrar olmalıdır ve ağırlıklar...). (haftanın 3 günü)

Kardiyo ve ağırlık antrenmanım aynı günde yapıyorum.

18. almansa

almansa Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    hocam benim de bir sorum olacaktı. Ben bugün başladım interval çalışmaya 100mt yürüyüş 100 koşu ve 200mt yürüyüş 100 koşu olarak değişken şekilde yaptım ilk gün olduğu için toplamda 3km boyunca yaptım bu antrenmanı her gün yapsam ve birer gün aralıklarla da ağırlık çalışsam kas kaybına yol açar mı ya da çok mu yorucu olur? kreatin alacağım onunla bi nebze olsa rahatlarım diye düşünüyorum ve kardiyo öncesi kafein alıyorum çok işe yaradğını düşünüyorum devam etmeli miyim?

19. terkiflimak

terkiflimak Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    eğer ki kaliteli beslenirsen kas kaybını minimuma indirirsin
    başka bir husus eğer ki koştuğun gün ağırlık çalışacaksan koşuyla ağırlık arasında 2 saat kadar dinlen mutlaka
    son olarak kreatini kes hem yağ yakmaya çalışıp hem kreatin almak mantıksız

20. OkuyomBenYaa

OkuyomBenYaa Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    0
    Kreatinle yağ yakmanın ne alakası var kreatin fazladan enerji sokmuyor vücuda az da olsa gücünü etkiliyor kaldırdığın ağırlıklarda artış oluyor bazı kişiler dede su tutuyor kreatin yağlandırmaz yağ yakımıyla kreatinin bir alakası yok

Sayfayı Paylaş