Insulın dırencı mı?kas gelısımı olmasına ragmen kılo vermede zorlanma ve gobek sorunu

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve biyoweb tarafından 15 Ekim 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. biyoweb

biyoweb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    8 aydan fazla suredır duzenlı spor yapıp kas oranını gelıştırken kilo almaya devam eden ve tum cabalarına ragmen kılo veremeyen bırı ınsulin direncinden endise etmelı mıdır?

Bende soyle bır durum var: 8 aydır duzenlı spor yapıyorum. Gayette bılınclı bır spor ve beslenme duzenım var dıyebılırım(uzun uzun yazamıyorum maalesef) Spora basladıgımda 66 kg'dım sımdı 72 kg'mım. *Spora basladıgımdan berı kol, gogus, bacak ve sırt bolgemde farkedılır kas artısı oldu. Ama aynı zamanda gobegım erımedıgı gıbı kalınlastı dıyebılırım. Bu durum ınsulın dırencını gosterır mı? Insulın dırencı olsaydı kaslarım da sekerle duzgun beslenemeyeceklerı ıcın bu kadar kolay gelıstıremezdım dıye dusunuyorum. Ama bır yandan da kılo veremedıgım gıbı kılo almaya cok meyıllıyım. Sızce ınsulın dırencınden endıse etmelımıyım. (Ayrıca Kan testlerımde kolestrolum, trıglıserıd, ldl, hdl seker degerlerım normal sevıyede)

2. ATICI

ATICI Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ziraat Mühendisi
    Yer:
    Kahramanmaraş
    İnsülin direnci tamamen tip 2 şeker hastalarıyla alakalıdır, ki tahliller normal çıkmış, kış ayı geliyor kilo vermek istiyorsanız yapmanız gereken iki şey var, ciddi derecede karbonhidratı kesmek, protein miktarını yüksek tutmak, ve birde dışarıda vakit geçirmek. İnsan vucudu yanılmıyorsam sayısal olarak aldığı kalorinin sadece %30'unu günlük aktiviteye kullanıyor. Geri kalan %70 lik kısım vucud ısınızı sabit tutmakla alakaldırı. Örneğin büyük pencereden bakarsak hayvansal üretim yapılan çiftliklerde kış ayları hayvanların yediği yem büyük ölçüde artar çünkü hayvan onu ısınmada kullanır. Tavsiyem kış aylarında giy ceketini bol bol dışarı çık dersini de mümkün olduğunca oda sıcaklığından düşük yerlerde çalış hem diri tutar uyku getirmez hem bir yandan kilo verirsin. Tabi öncelik beslenme tekrarlıyorum. Bu benim şahsi görüşümdür umarım faydalı olmuştur. Saygılar

biyoweb bunu beğendi.
  3. biyoweb

biyoweb Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    İnsulin direncinin Tip 2 diabetle ilgili olduğunu biliyorum. Ama tip 2 diabet olmadan da insulin direnci sorunu yaşayan insanlar var ve bu daha sonra tip 2 daibete dönüşüyor diye biliyorum. Acaba ben de bu durum var mı diye endişelenmiştim.

Şekeri önemli ölçüde azaltma konusuna gelince; ben zaten spora başladığım şubat ayından beri şeker olayını baya azalttım. Kademeli olarak çay ve kahvede şeker kullanmamaya başladım. Önce kolayı daha sonra yapay şeker içeren her türlü icecegiği (meyve suları, gazozlar, bira, soğuk çaylar vs.) tamamen kestim. Koca yaz yemeklerin yanında sadece ayran ictim. Gün içinde şekersiz cay ve kahve ile, spor sonrası baznede gün içinde herhangi bir saat yağsız süt içtim. Diğer her türlü içecegi şekeri yüksek diye hic kullanmıyorum (taze sıkılmış meyve suları dahil, bunun yerine meyveyi olduğu gibi yiyorum).

Ayrıca spora başlamadan çok fazla kalorili yiyecek yerdim (pizza, hamburger, kebap, çiğ köfte vs.) Spora başlamamla birlikte bunlarıda tamamen hayatımdan cıkardım. Hem spora başlayıp hem beslenmemi bu şekilde düzenleyince kesin zayıflamayı bekliyordum ama ben kilo aldım. Sizce bu durum anormal bir durum değil mi?

Bu arada soğuk hava ve vücut ısısının korunması konusundaki görüşünüze bir biyolog olarak katılıyorum. Tam oranı bilmesem bile sıcak kanlı canlılar, soğuk havalarda vücut ısısını korumak için cok fazla enerji harcarlar. Belki dışardan bunu karşılayacak kadar kalori alınmaz ise zayıflanabilir.

Sayfayı Paylaş