idmandan snra duş

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve DoU tarafından 19 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. DoU

DoU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Abilerim bn 16 yaşndayım..düzenli bir idman tempom var ve her idmandan snra daha vicud sıcakken Küçüklükten gelen bi alışkanlık olarak soğuk duş alıyorum...sıcak vicuda souk duş extra bir ağrı yaparmı die sormak istiyorum..
    Çnkü bazen salonda duş almaya üşeniyorum eve geldiğimde alıyorum eve gelene kadar vicüt soğuyo tabi ve normal bi ağrı oluo..fakat orda daha sıcasıcağına alınca daha bi fzla ağrı oluo sizce bir katkısı olabilirmi._??

Şimdiden teşekkr ediorum.

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    soğuk su ile alınan duşun özellikle yaz aylarında çok büyük faydası vardır.Vucut ısısını normal sınıra düşürür.ayrıca kan dolaşımı içinde önemlidir.kaslara masaj vazifesi görür.

3. jan99

jan99 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    dans
    Yer:
    istanbul
    Soğuk su ile duş aldığımız zaman damarlarda daralma olur , sıcak su ile duş aldığımızda ise damarlarda ki kan dışa doğru hücum eder diye biliyourm.Yani her iki halde de damarlarda ki kan dolaşımı sekteye uğrar.( ki dikkat ederseniz antreaman sırasında ki şişme su değdiği gibi kaybolur.) Kaslara kan yolu ile vitamin , oksijen , protein gibi kasların gelişim için ihtiyaç duyacağı maddelerin iletildiğini düşünürsek , kan dolaşımını sekteye uğramasına neden olucak duşun , antreman sonrası yapılmaması daha sağlıklı değilmidir?

bunun yanında soğuk su ile duş almak prostat sağlığını olumsuz yönde etkilemezmi?

Son düzenleme: 19 Ağustos 2007
  4. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    prostat sağlını tehlikeye atması için suyun direk olarak testisler ile temasta olması gerekli.bu sıcak su içinde geçerli ama bu sıcaklığın oldukça yuksek ve uzun süre temas etmesi gerekir ki buna can dayanmaz.

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Antrenman sonrası rejenerasyonunu hızlanması içün soğuk su ile şok etkisi yaratarak tatbik etmenin dolaşımı artırması cihetinden daha faydalı olduğunu biliyorum bende. Ama çokta ehemmiyetli değil antrenman biter bitmez salonda duş almak.

6. DoU

DoU Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yorumlar için teşekkr ediyorum...herkeze kazasız belasız idmanlar...

7. KaRaBaSH

KaRaBaSH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    soğuktan ziyade önce rahatsız etmeyecek kadar ılıktan başlanarak sonra soğutulması dolaşım açısından daha iyidir fikrimce. sıcak vücuda aniden soğuk su değdirmek güzel bir his olsa da vücudu zorlayabilir, aynı terliyken buz gibi su içmek gibi.

blackajan bunu beğendi.
  8. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    karabash a bende katılıyorum,soğuk yada ılık duş almak daha iyi özellikle şu mevsimde çünkü vücut sıcaklığını normale indiririz,ayrıca soğuk su kan dolaşımını hızlandırır..bi anda çok soğuk suya atladğınızda şok etkisi olur ve nefes nefese kalırsınız(saunadan çıkıp şok havuzuna girmek),bu da kalbin daha fazla kan pompaladığı anlamına gelir..ayrıca duş aldıktan sonra daha fazla ağrı hissetmende ilginç,bu belki rahatlamaktan dolayı halsizlik veya yorgunluk olabilir..

9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Antrenmanda kan dolaşımı hızlanır,çalışan yerlere kan pompalanır.Yani damarlarımız şişgindir,kan basıncımız fazladır.
    -Sıcak suyla alınan duşta; kan dolaşımı ve kan basıncı(damarlara yapılan basınç) artar.Zaten antrenmandan çıkmış kişinin kan basıncı fazladır,birde üstüne sıcak duş alınırsa bu kalbi aşırı derecede yorar,sakıncalıdır.
    -Soğuk suyla alınan duşa gelince..Çay ocaklarında dikkat etmişseniz;bardaklara çay doldurmadan önce az sıcak suyla bardağı ılıtırlar,ardından çayı doldururlar.Sebep;soğuk olan çay bardağına aniden temas eden sıcak çayın bardağı çatlatmamasıdır.Tabiiki insanlar bardak gibi çatlayacak değiller ama bu sakıncalı bir durumdur.
    -İdmandan sonra;ılık su ile duş yapılması en akla yatkın,mantıklı ve sağlıklı olanıdır...
    -Herkese çalışmalarında başarılar dilerim...

Sayfayı Paylaş