Ideal kilom ne olmali ?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Barkın Yılmaz tarafından 3 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. Barkın Yılmaz

Barkın Yılmaz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Herkese merhaba direk konuya giricem 17 yasindayim 182 boyum yaklasik 50 kilo verdim 120-73(suan) ideal kilom ne olmali ? Bazi internet siteleri 70 diyor bazilari 77 diyor bazilari 82 diyor 5 ay kadar fitness la ugrastim kilo verirken suan yag oranim % 13-14 civari

2. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Diğer konunu da gördüğüm için her ikisine cevap vereyim.
    İdeal vücut ağırlığı kavramı Beden kütle indeksi değerinin 22 olması olarak kabul ediliyor. Senin boyunda biri için 72.8 kg yani. Bu daha çok yetişkinlerde kullanılıyor. Ancak kullanılırken ideal ağırlığın şudur şeklinde net bir ifade kullanılmaz. Senin yaşında biri için BKİ değerinin 20-24.9 arasında olması normal(ideal) kabul edilir. 66-83 kg aralığındaki bütün ağırlıklar senin için normal kabul edilir. Vücut ağırlığın bu değerler arasında ise sorun yok kısaca.
    5 ayda 50 kg kaybetmen sağlıklı değil. Günlük 700-800 kalori tüketmişsin ki erkeklerde 1500 kalorinin altına düşülmez zayıflama diyetlerinde. Büyüme ve gelişme çağındaki bireylerde ise enerji %10-20 azaltılarak kilo kaybedilir. Çok yanlış bir strateji izlemişsin. Büyüme ve gelişmen olumsuz etkilenmiştir bu süreçte. Ayrıca vitamin-mineral eksiklikleri oluşmuş olabilir. Doktora gidip kan değerlerine baktırmanı tavsiye ederim.

Barkın Yılmaz ve Barbell Training bunu beğendi.
  3. Barkın Yılmaz

Barkın Yılmaz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Yazi icin cok tesekkur ederim
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Ağustos 2016 ---
    Peki bu 800 kaloriye adapte olan metabolizma mi nasil kilo almadan 1500 kaloriye yani normal insanlar gibi yasamaya baslayabilirim

respect2us.23 bunu beğendi.
  4. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    İmkanın varsa vücut analizi yaptıran bir yerde spor salonun da olabilir vücut analizi yaptırıp bazal metabolizma hızını öğren. 1500 kaloriye çıktığında her ne kadar vücudun şuan ki düzene alışsa da kilo alacağını düşünmüyorum. Çünkü yaşıtın birinin enerji ihtiyacı 2000 kalorinin üzerindedir. Yavaşlayan metabolizmanı hızlandırmak için bazı şeyler yapabilirsin. Bunlardan biri spor. Günlük en az 2.5-3 L su tüketmelisin. Kafein alımını artırabilir, kahve ve/veya yeşil çay içebilirsin. Mümkün olduğunca az az sık sık beslen. 5-6 öğün yemeye çalış. Bunları yapmadan önce doktora gidip bazı kan parametrelerine baktır. Belki Tiroidin yavaş çalışıyordur. Ya da Serum D vitamini düzeyin düşüktür. Eğer bunlarla ilgili bir problem varsa metabolizmanı hızlandırmak adına yapacağın hiç bir şey sonuç vermeyecektir. Bu yüzden Önceliğin kan değerlerine baktırmak olmalı.

Barkın Yılmaz bunu beğendi.
  5. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Spor salonlarindaki vucut olcumu yapan aletlerle internet sitelerinde yapilan hesap asagi yukari ayni.

BMR hesaplarken ayni formulleri kulkandiklarini dusunuyorum. 50-100 kcal gibi bir fark cikiyor. O da sitelerin yag oranini tahmin etmesinden, aletlerinde yaklasik olarak olcmesinden kaynaklaniyor.

BMR yani bazal metabolizma hizini internetten de hesaplayabilirsin.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Aşağı yukarı aynı ama aynı kiloda kas oranı yüksek biri ile yağ oranı yüksek birinin metabolizma hızını internet siteleri aynı hesaplarken, segmental vücut analiz cihazlarında formülasyon vücut yoğunluğuna dayandığı için doğru ölçüm yapılacak ve metabolizma hızları 300-400 kalori farklı çıkabilecektir. Elbette bunlar istisna. Yağ oranın ve vücut ağırlığın normal aralıklarda olduğu için @Emre DALGIC ' ın dediği gibi metabolizma hızını internetten de hesaplayabilirsin

7. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Biraz daha detaya inersek :)

Internet sitelerinde BMR hesaplarken iki secenek var. Biri toplam vucut kutlesi, digeri yagsiz vucut kutlesi.

Yagsiz vucut kutlesi uzerinden hesap yapanlar da mezura ile olculerek bulunan yag orani uzerinden yapiliyor. Bu da makinalar ile olculene yakin cikiyor. Makina olcumu de 100% dogru degil zaten.

Neticede aradaki farkin 100-200 kaloriyi gececegini sanmiyorum.

Asil onemli olan kalori saymak ve duzenli olarak vucudunuzdaki degisimleri olcmek ve kaydetmek oldugunu dusunuyorum. Vede beslenme programina sabit kalmak da onemli tabii.

Atiyorum 2500 kalori beslenirsin. 2 hafta sonra tartilirsin olculursun. Vucut buna nasil tepki veriyor. Kilo aliyorsa 2400 2300 e dusersin.

8. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    21 yaş 76 kg bir tanıdığımın formülasyon ile bmh'ı 1850 kalori çıkarken vücut analizinde sonuç 1500 çıkmış. Arada 350 kalori var :) yüksek kilolarda durum daha farklı olabiliyor @Emre DALGIC
    Ayrıca %100 olmasa da çok yakın ölçüm yapan sadece BMH hesaplamak için geliştirilmiş cihazlar var fitmate gibi :)

9. Barkın Yılmaz

Barkın Yılmaz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Internetten hesaplattim bmr 1860 cikti yani gunde 1860 kalori alirsam kilo alip vermiycem demek oluyor demi ? Ben 800 aldigimda geri kalan 1000 kaloriyi yaglardan karsiliyor dogrumu anladim

10. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    hayir. bu sadece metabolizmanin hizi. bunu gunluk aktivite yogunlugunuza gore belirlenen bir katsayi ile carpiyorsunuz, gunluk kalori ihtiyaciniz cikiyor. bu kalori ihtiyacindan fazla alirsaniz kilo alirsiniz. eksik alirsaniz kilo verirsiniz. 1gr yag 9 kalori olduguna gore, haftada toplam 9bin kalori eksik beslenirseniz 1 kilo vermis olursunuz.
    tabi metabolizma olaylari bu kadar basit degil cunku isin icine vucutta depolanan enerji kaynaklari giriyor. proteinin fazlasi da enerji kaynagi olarak kullaniliyor vs.
    neticede hesaplamakla bitmiyor. 2 haftada bir duzenli olarak olculmeniz lazim, gidisari gormek icin.

katsayilar bunlar
    1.2 = Hareketsiz (masabaşı iş, düşük miktarda günlük egzersiz)
    1.3-1.4 = Düşük aktivite (hafif günlük aktivite ve haftada 1-3 gün hafif egzersiz)
    1.5-1.6 = Orta aktivite (Orta seviyede günlük aktivite ve haftada 3-5 gün orta şiddette egzersiz)
    1.7-1.8 = Yüksek aktivite (Fiziksel çaba isteyen hayat tarzı ve haftada 6-7 gün ağır egzersiz)
    1.9-2.2 = Çok yüksek aktivite (Dayanıklılık antrenmanı yapan sporcular veya çok ağır fiziksel emek gerektiren meslek)

linkten detayli bilgi alabilirsiniz
    https://www.bodyforumtr.com/threads/günlük-kalori-miktarı-hesaplama.114143/

11. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Yaşı 17 olduğu için bir de büyüme faktörünün eklenmesi gerekiyor aktiviteye ve BMH 'a ek olarak @Emre DALGIC :)

12. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Sayin hocam :)
    Detay verir misin. Kac yasina kadar ekleniyor, nasil ekleniyor?

Hatta atlanilan bir seyse linkini verdigim baslikta duzeltme yapalim. Insanlar eksik bilgilenmesin.

13. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Estağfirullah :)
    Ben de unutmuşum şimdi baktım da Büyüme Faktörü için şöyle bir tablo var:
    10-14 yaş = 1.9 kkal/kg
    15-18 yaş = 1.5 kkal/kg
    18 yaş üstü(20 yaşına kadar) =0.9 kkal/kg
    Genç arkadaşlarımız için daha da açarsak, enerji gereksinimi= (Bazal metabolizma hızıx Aktivite Faktörü) + Büyüme faktörü şeklinde hesaplanıyor.
    17 yaş 60 kg birisi için büyüme faktörü=1.5x60=90 kalori
    Detaylı olarak Prof.Dr Gülden Köksal'ın Çocuk Hastalıklarında Beslenme kitabında yer alıyordur ancak kitap ben de şuan olmadığı için ondan bakamadım.
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ağustos 2016 ---
    Büyüme ve gelişme katsayısı(büyüme faktörü) bebek ve çocuklarda ekleniyor @Emre DALGIC
    Eğer söylediğin başlığa bu konuyla ilgili ekleme yaparsan faydalananlar olacaktır. Örneklerin ve açıklayıcılığın güzel olduğu için uygun bir şekilde ekleme yaparsan ben de memnun kalırım :)

Son düzenleme: 4 Ağustos 2016
  14. Constance

Constance Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Memur
    Yer:
    Gaziantep
    şöyle söyleyim sana eğer ki ideal vücut istiyorsan fit vücut 77/80 ancak kalıplı vücut istiyorsan o boya 90 kilo rahat gider

15. Barkın Yılmaz

Barkın Yılmaz Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    10 kilo kas kutlesi alip definasyon a girersem fit vucuda sahip olurmuyum 10 kilo kas kutlesini ne kadar surede kazanabilirim tesekkurler
    --- Mesaj birleştirildi, 4 Ağustos 2016 ---
    yazdiginiz yazi cok guzel olmus tesekkurler Benim yasimda biri icin yag yakmak icin kac kalori idealdir lutfen soylermisiniz

respect2us.23 bunu beğendi.
  16. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Vücut ağırlığını koruman için alman gereken enerji 2200 çıkıyor. (Günlük normal aktivitelerini yapan biri, FA=1.3)
    Kas kütlesi kaybını minimuma indirip yağ kütlesi kaybını maksimuma çıkarman için 300-500 kalori azaltma yapman gerekiyor. Yani 1700-1900 kalori yağ kütlesi kaybı için ideal.
    Not: Spor yapıyorsan spor yaptığın günler sporda harcadığın enerjiyi alman gerekiyor. 1 saat ağırlık kaldırma gibi aktiviteler 300-400 kaloriye tekabül ediyor. Yani spor yapmadığın günler 1700-1900 kalori, spor yaptığın günler 2000-2200 kalori alabilirsin.

Sayfayı Paylaş