içki

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 20 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    alkolun kalori kaynagı olup olmamasını degil içerdigi kalorinin kullanılabilir kaliteli türden olup olmamasını tartışıyorum.. argumanımı tekrar okumanı öneririm..

2. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    iyi bir enerji kaynagı 1gr mının verdiği değer yani baya fazla bir enerji veriyo yanı o kadar atp sağlıyo bizim amaçta atp değilmi bu yönden iyi bir enerji kaynağıdır. belirtiğim gibi önerilmez çünki sinir sistemine zarar veriyo dedim kullan demedimde bunu bilmeleri iyi bence hiç değil sorulduğunda enerji kaynağı olduğunu bilsinler. olmaması gerektiğinide belirtim heralde anlamışlardır genel bilgilerin verilmesi bence iyidir. yorumlarlar kafası takılan sorar cevaplanır ben sade konuya cevap vermiyorum zaten açıklama yapıp bilgilendirmeye çalışıyorum eyer foruma uymassa cevap verim yeterli gelir heralde

3. FREEMAN1986

FREEMAN1986 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    TURİZM
    Yer:
    ANKARA
    valla geveleri yatarken buzlu sodalı johnie walker gibisi yok bnm için ama az miktarda olmalı sadece damarlar için yapıorm bunu ve ara sıra...

4. kurenator

kurenator Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ist
    vücut geliştirme açısından bakıldığı zaman alkol alımı büyüme hormonunu seviyesini düşürüyor.Alkol aldığınız zamanlarda multivitamin takviyesi alınması tavsiye ediliyor.Yabancı makalelerde gözüme çarpmıştı.Ama bakıldığı zaman yurt dışında da kullanılıyor,vücut geliştirici olarak bence kendinize kısıtlama koymak önemli.Burada zararları tartışıldığı zaman uzar gider,kaldı ki bilinen yada bilinmeyen ne kadar zarar veriyoruz kendimize...Belki ayda bir kere içen bir insana eleştiri yapan bir vücut geliştirici onlarca kür yaptığı halde onun zararlarını düşünmez ! Hiç kullanmamak ise tabiki hepsinden iyi !

5. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Benim gorusum alkolu kararinda ve mumkun oldugu kadar az tuketmek gerekiyor.
    boyle nadir arkadas toplantilarinda yada boyle caniniz istediginde yada manzaraya karsi 1-2 bira icilebilir.

ben yazin bir bucuk ay antreman yapmadim yazliga gittim ve arkadaslarimla bulustugum zaman(ozellikle geceleri) 1-2 bardak bira yada votka icerim o da kararinda ve rahatsiz etmeyecek duzeydi.Obur turlu bir gecede 5-6 bardak bira icip karin agrisi mide bulantisi cekeceginize 1-2 birada rahatlayabilirsiniz..

bundan 2-3 once (ergenlik tabi) okuz gibi icerdim sabaha karsi eve gelir kusardim uyuyamazdim basim donerdi cok cektim o salakliklarimdan.gecen yaz gittigimde mekanda 1-2 kadeh votka yada bira icip hem rahatladim hemde kendime zarar vermedim.

6. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Ben bu konuyu okuduktan sora başlık açmıştım ama başlık kirliliği olmasın burdan dewam edelim..
    Herkesin werdiği cewap ''benim görüşüm,bence''şeklinde bilimsel bi açıklaması yok mu?Sorun karaciğer yorulmasından ibaret mi?

7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ben lise 2 de bi başlayıp 2-3 yıl boyunca yoğun olarak içki içtim,hem de ne berbat köpeköldürenler,hergün hergün :? Vücuduma ve beynime zarar vermekten,üniversiteye 4. öss de girmekten başka elime birşey geçmedi,özellikle de bu bunalım dönemlerde 16-19 yaş dilimi genelde extra uzak durmalı alkolden.Ayda yılda bir içenler de 1 ünite yani 1 kadeh kırmızı şarap veya bir duble viski ya da rakı ya da 1 bira bardağı bira geçirmemeli şahsi kanaatim.

8. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Zfr ii sölüosun güzel sölüosun tamamda ben mesela öğlen antreman yaptım akşamda içtim yani diorm bunun bana kaybettirceği nedir yani tam olarak ben bunu merak ediorm...

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bende son zamanlarda kaliteli kırmızı şarap takıntısı başlamıştı şimdi bunun ceremesini çekiyorum göbekte biraz yağlanma olmuş farkında olmadan olsun zararın neresinden dönersen kardır birdaha ağzıma sürmeye niyetim yok en azında eylül ekime kadar. İçki hiçbir besleyici özelliği olmayan bir kalori deposu yani ha şekerli su içmişsin ha içki zira şekerin fermantesyonuyla oluşuyor alkol, gerçi birada mineraller, b vitaminleri, şarapta demir, antioksidanlar vs var fakat aynı zamanda şarabın içinde sülfat var vücuttan zararlı bir şekilde su atıyor ve baş ağrıtıyor, alkolün başka nice zararlarıda varda konuyu çok uzatmayalım.

10. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Vardır ya bazı halk sözleri örneğin tam içiorm ''iç sen iç gitti kaslarr''gibi nerden çıkmış acaba :roll:

11. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    centaur un dediği gibi sekerlisudan daha iyi bi icecek deil hatta daha kötü cünkü alkolu vucut kabul etmiyor biyerde doğamıza aykırı mümkün olan en cabuk şekilde karacigerde zehirsiz hele geirilip böbrekden atılıncaya kadarki sürede kişi bunun etkisi olarak sinir sistemi uyuşukluğu (kafası güzel oluyo yani:)) geciriyor. bi yerde kendimizi bilinçli olarak düşük dozlarda zehirliyoruz.aynı mantıkla zehirlenme etkisi halusulasyonlar gördürme olan bi mantarı keyif için yenildiğini biliyoruz.

muhtemelen yoğun alkol tüketiminden sonra yaşanan halsizlik yüksek miktarda alkolun vücüttan atılması için bünyenin harcadığı çabadan kaynaklanıyor olabilir yada alkolun sinirsisteminde bırakdığı gecici bi etki olabilir tabii bunlar varsayım.ayrıca bizler için en önemli organlarımızdan biri şüphesiz karaciger ve alkolun karacigerin 1.sırada düşmanı olduğunu biliyoruz.mesela siroz.

antreman öncesi performans arttırıcı olarak kullanımı bence gayet mantıksız onun yerine şekerli su içilmesin den farklı olarak aklıma sadece alkolun sinir sistemi üzerindeki etkisi daha doğrusu hissizlik ve uyuşma antreman sırasındaki tükenme noktasını hissetmeme yada geç hissetme gibi etki gösterebilirmi bilemiyrum.yani terside olabilir adeledeki uygulanlası gereken gerilimi kestiremeyip daha da az güç uygulanabilir. hatırladığım kadarıyla efedrinin yukardaki gibi bi etkisi oluyordu ama alkolun sanmıyorum

12. muscled_girl

muscled_girl Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Tersini iddia eden yok zaten nerden çıktı anlamadım :)

13. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    yok senin için demedim önceki postlarda denmişya antreman öncesi alıyorum rahatlıyorum filan die onu kastettim ;)

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Alkol konusunu açıklığa kavuşturmak adına Dr. Uğur Göğüş'ün "Mutluluğa Doğru Gıda, Spor ve Sağlık" kitabından alkol ile ilgili aşağıdaki alıntıları yazdım.
    Umarım çoğu arkadaşımızda alkol hakkında akıllarında kalan soru işaretlerini gidermeye yardımcı olmuşumdur.
    Acele yazdığımdan yazım hatalarım için umarım kusura bakmassınız..
    İyi okumalar..

Alkol ve Ergolotik Maddeler
    Az ve düzenli alkol kullanma belli bir periyot sonrasında beyni bloke etmekte, hormonsal aktiviteyi baskılayarak tüm metabolizmatı felce uğratmaktadır.
    ...
    Ergonojik maddeler, performans ve enerji üretimini artırıcı veya olan enerjiyi yüksek kapasitede yani idareli kullanmayı sağlayan maddelerdir.
    Ergonojik maddelerin başında karbonhidrat tozları, laktoz (süt şekeri), bikarbonat, kafein gibi maddeler gelir.

Ergolotik maddeler, ergonojik maddelerin aksine performans düşürücü, enerji tüketimini azaltıcı veya baskılayıcı maddelerdir.
    Ergolotik maddelerin başında alkol, marijuana, nikotin, kan tabletleri, göz damlaları ve diüretikler gelmektedir.
    ...

Alkol
    1900lü yıllarda maratonculara bazı yarışlarda yarış esnasında alkol verilmiştir. (O zamanlar alkola ergonojik madde gözüyle bakılıyordu, ne yazıkki günümüzde de buna inananlar mevcut)
    Alkol ergojonik değildir. Çok az miktarlarda bile kalbim pompalama gücünü azaltır. Yarım çay bardağı alkolün bile kalbin sol ventrikül'ünün kasılıp gevşemesini zayıflattığı söz konusudur. Yarım çay bardağı alkol bunu yapabildiğine göre, her gün düzenli az veya çok alkol kullananlarda kalbin çalışmasının ne denli gerilediği, kanın ne derece zorlukla damarlara pompalandığı tahmin edilebilir. Bu durum kan pıhtısı oluşumu, buna bağlı emboli riski ve buna da bağlı felç riskine yol açabilir.

1982'de Amerikan spor ve tıp akademisi alkolle ilgili şu sonuca varmıştır: Alkol gücü, hızı, kas dayanıklığını ve kalp damarlarının dayanıklığını azaltır.
    Alkolun bu ergolotik etkisinin en belirgin örneği bisikletçilerde gözlemlenmiştir. Bisikletçilerin kanlarındaki alkol miktarının 50 mg/dl'den 100 mg/dl'ye çıkartılması ile aynı mesafede alınan randımanın yarı yarıya düştüğü belirlenmiştir.
    ...

Çoğu sporcu karşılaşma öncesi ve sonrası içinde fermente olmuş karbonhidrat yani şeker olduğundan ve bu şekerin fermantasyon sayesinde en küçük monosakkarit denen birimlere ve organik asitlere dönüşümünden dolayı alkollü içeceği, şekeri çabuk kana karışan ve kendisine kısa zamanda enerji veren bir içki olarak görmekte, öyle zannetmektedir. Alkollü içeceklerdeki şeker gerçekten de fermantasyonun etkisiyle basit şekerlere ve organik asitlere dönüşmüştür. Dolayısı ile içlerindeki zengin şeker içeriğinin kısa zamanda bağırsak yüzeyinden kana karışacağı ve kısa sürede enerji vereceği doğrudur.
    Ancak kana çabuk karışan bu alkol, aynı zamanda dokulardan su çekerek bol miktarda suyun vücuttan kaybına yani dehidrasyona sebep olur. Üstelik bu dehidrasyonun derecesi çay ve kahve ile karşılaştıralamayacak kadar yüksektir. Üstelik bir, iki bardak kahvenin yapacağı situmulan etkinin sinir sistemini uyarıcı olması açısından sporcuya yararları olabilir. Ancak bir bardak alkolün değil stimulan etkisi, tam tersine depresan etkisi vardır. Yani sinirleri baskılayarak bloke eder ve kişinin maça veya idmana konsantrasyonunu iyice zayıflatır. Dolayısı ile alkol ergolotik (performans düşürücü) bir maddedir ve spora önem veren kişiler tarafından mutlaka reddedilmelidir.

15. cyberugur

cyberugur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    içtiğin miktardan bi sorun çıkmayacaktır kanımca ama alkol bildiğim kadarıyla vucuttaki hücrenin yapısını bozmakta bu hücrelerin de protein yapısı bozulunca da yapım olayları ve hormanal denge olumsuz yönde bozulacaktır

16. gurgula

gurgula Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2 aylık bir kür döneminde en az 5 defa içtim hemde baya bi fazla :) bişe olmadı ama o gün bugündür içmiyom fakat alkolden sonra insan kendini kötü hissediyor sanki dışardan karaciğere baskı yaptığında ağrıyo hissiyatına falan kapılıyon :) en iyisi hiç içmemek ancak benim esas merak ettiğim bir konu var başlık aççacaktım madem burdan yazdım burdan sorayım sigara ile aranız nasıl günde 1 pket bazen 2 günde bir paket içiyorum sizi etkiliyormu durumunuz nedir acaba...

17. dukr

dukr Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ticari koordinatör
    Yer:
    İstanbul
    ben genelde 2 haftada bir kebap muhabbeti yaparım. oda rakısız olmaz. konu bilimsel gittiği için soruyorum: içki içerken sanki yeni çalışmışım gibi bütün kaslar şişiyor. resmen antrenman sırasındaki gerginliği hissediyorum kaslarda. Sebebini bilen varmı?

18. gurgula

gurgula Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    vayy bee bana hiç olmadı tam aksine tüm kaslarım yumuşuyor reflekslerim yavaşlıyor güzelleşiyoruz :) seninki baya bi bilimsel oldu herhalde :) ama kebap muhabbeti nasılda güzel olur :)

19. dukr

dukr Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ticari koordinatör
    Yer:
    İstanbul
    e oda olmasa, sormazlarmı adama hiçmi keyif yapmadın diye. böyle güzel memlekette gelmişiz dünyaya, faydalanacağız tabi her nimetinden :D

20. gurgula

gurgula Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    :D valla haklısın ama ben namaza niyaza başladım bıraktım alkolu...ancak güzel ızgara tavuk yerim 1-1.5 kg banamısın demez :D yaws acaba forum ahalisine takılıp Rize'de ikamet eden ve bu sporla uğraşan birileri varmıdır.:)

Sayfayı Paylaş