hyperextension a alternatif ne var?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve redondo1 tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. redondo1

redondo1 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    hyperextension aleti yoksa ne yapılabilir?
    sizce çok önemli bir hareket mi?

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    barbell good morning tam olarak ve deadliftte genel olarak aynı bölgeyi hedefleyen hareketlerdir (alt sırt)

redondo1 bunu beğendi.
  3. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    önemli bir harekettir.birçok harekette bele binen yük elindeki ağırlığın 6-7 katına tekamul ediyor.bu nedenle belini koruman ve kuvvetlendirmen önemli.bu alet yoksa yere düz yatarak geriye doğru statik kasılmalar ile beraber fazla zorlamadan geriye doğru kalkmayı deneyebilirsin.gerilim makinada olduğu kadar fazla olmasada işini fazlası ile görür.

redondo1 bunu beğendi.
  4. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bu alet yoksa leg curl aletinde benzer etkiyi sağlar.Tabii ki hyperextension sehpasında olduğu kadar çok yatılıp kalkılmıyor ama yine çok etkili olur.

Tarif etmeme gerek var mı bilmiyorum, leg curl aleti önce bacak için ayarlanır. Sonra yüksek ağırlık takılır sonra da ters yat kalk yapılır, elleri arkada, belde tutmak daha iyidir. Kafamızla ileri doğru bakmaya çalışmak yerine ayaktaymış gibi düz tutarak inip kalkmalıyız. Ben eskiden alışkanlıkla ileri bakmaya çalışarak inip kalkardım sonra bunu yanlış olduğunu öğrendik kafamı ne öne eğiyorum ne ileri bakmaya çalışıyorum. Doğrusu budur.

Leg curl aletinin sehpası yatmaya uygun değilse (bazıları öyle oluyor), normal bir sehpaya bel boşta kalacak şekilde yüz üstü yatıp bu hareketi yapabilrsiniz. Tabi bunun için bacaklarınızı tutacak bir yardımcı lazım. Bir de tam istenildiği gibi olmuyor hareket. Ayrıca sehpa yeterince yumuşak olmazsa bacaklar ağrıyabiliyor. Ya da doğru yerleşmek güç olduğundan çoğunlukla hatalı yatıp hareketi yapınca bir süre sonra cinsel organın çevresinde baskıdan dolayı ağrı oluşabiliyor.

Benden bu kadar :)

Hiçbirini yapamıyorsanız, hiç bir imkanınız yoksa. Yatın yere yüz üstü elleri kulağınıza da değecek şekilde yanaklarınıza getirin (enseye değil) sonra çırpınan bir balık gibi aynı anda bacaklarınızı ve üst tarafınızı yukarı doğru kaldırmaya çalışın. Belinizi yerden kaldırmamaya dikkat edin. Hedef bölgenin çalıştığını hissedeceksiniz. Bu harekette de penis bölgtesi ağrıyor, kadınlar da bu sorun olmayabilir. Ama bu hareketi yerde, hele de sert bir zeminde 10-15 tekrarlı setler halinde yapmak bile penis bölgesinin acımasına sebep oluyor. Bunun da önlemini almayı unutmayın ama önlem almasanızda çok büyütülecek bir ağrı değil.

Bu hareketin adı nedir bilmiyorum ama ben buna SUDAN ÇIKMIŞ BALIK demeyi seviyorum :)

5. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    vücut ağırlığıyla yapılan egzersiz türü olduğu için çok az ağırlıkla good morning.

6. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    bence önemli bir hareket çünkü hem beli koruyor hemde duruş bozukluluğu olanlar için doğru duruş için birebir hareekt.ağır kilolarla çalışıldığı zaman bu hareketin faydası daha iyi anlaşılıyor
    eğer bu hareket yapılamıyorsa az ağırlıkla good morning yada yere düz yatıp beli aşırı zorlamadan ters mekik.yalnız bu tip ters mekiği çok dikkat etmek ve yavaş yapmak gerekiyor

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    belirtmeden geçemeyeceğim..Flexor'dan bir alıntı yapmak isterim ki aynen katılıyorum..
    karın kaslarınızı belirli bir dirence ulaştırmadan alt sırt (bel) çalışmamak gerekir..hatalı aktarmışsam düzeltsin lütfen..

hyperextensionda deadlift vb.e göre daha kolay durduğundan sorun olmaz görünebilir..dikkatli olmak gerekir..bel riskli bir bölge..tedbirlerini almak ve garantili gitmek lazım..şahsen vg hayatımı çok olumsuz etkilemekte bel ağrılarım..

son olarak sehpa olmadığı için düz zeminde yada yerde yapılması risk taşıyor..zira zaten üst vücudun hareketin son noktasında zemine paralel olması gerekiyor yani üst vücut boşlukta olmalı..

Sayfayı Paylaş