Hurma hakkında?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Jake Tyler tarafından 25 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Jake Tyler

Jake Tyler Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Merhaba ;

İftarda gayet az yiyorum.. Hiç yağ yemiyorum.. Şekerli bir şey yemiyorum.. Oruç açarken bir tane ve yemek sırasında 2-3 tane hurma yiyorum.. ve sahura kadar ara ara 4-5 tane daha yiyorum.. Acaba tüm çabalarımı bozuyor muyum? Ama hiç çikolata filan yemiyorum.. Dondurma yemiyorum , yediğim tek tatlı kaynakları hurma , şeftali kayısı üzüm elma.. bunlardan da dozunu kaçırdığımı hissettiğim tek şey hurma..

yorumunuz ne acaba?

Prometheus676 bunu beğendi.
  2. Jedi Knight

Jedi Knight Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Hurma, diğer meyvelerin aksini insülini tetiklemez ve yağ depolatmaz.
    Müthiş bir vitamin kaynağıdır ve bir insanın tüm ihtiyacını hurma-süt ile ömrü boyunca karşılayabileceğini söyleyenler vardır.
    Bana kalırsa bu mümkündür ; sonuçta dini açıdan da ''cennet meyvesi''dir hurma...
    Yani, iftarı su ile açtıktan sonra 2-3 hurma ye ki şeker depoları doldurulsun da kas parçalanmasın.

tigerrr bunu beğendi.
  3. Jake Tyler

Jake Tyler Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Daha body yapmıyorum =) ramazan sonrası başlıcam body'e .. ramazan boyunca yağ almak istemiyorum. bunu bozarmı sizce hurma?

4. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    İftarı 2-3 hurma ile açma olayına katılıyorum 16-17 saat açlıktan sonra hurma yemek elbette yağ deplatmaz aksine toparlanmayı hızlandırır..Fakat hurma insülini tetiklemez derken bunu neye dayanarak söylüyorsun?.Hurma Gİ değeri çok yüksek bir meyve olarak kabul edilir (taze veya kuru) ama bazı diyetisyen ve doktorlar ise lifli yapısından dolayı Gİ oranını orta seviyede kabul eder.

5. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    valla ben yeri geliyor hurmayla yeri geliyor 1 adet baklavayla açıyorum mukakkak tatlı bişeyle açıyorum vücudumda gün boyu açken düşen şekeri anında dengeliyorum
    vücut bi kendine geliyor sonra yemeğe geçiyorum, yağlanıyor muyum hayır , biraz bünyeylede metabolizmaylada alakalı bir durum, zaten oruçlusun az buçuk yağlansan ne olacak hatta vücut açken bulamadığı enerji için o yağı kullanır zaten gün içinde o yüzden dahada kilo kaybedebilirsin, yani durmaz vücutta o yağ fazla

hurma çok önemli bir besindir, aman eyvah yağlanacağım diyede fazla abartmayın diyeti ,
    body sporunu bi nevi dinleştirmeyin,
    bazı yazıları okuyorum adam o raddeye getirmiş artık, minik bi şeker fazla yemiş diye neredeyse psikoterapi görecek duruma gelmiş ne yaptım ben nasıl yedim onu diye bu hatayı nasıl yaptım diye
    az yavaş......

hurma iyidir yiyin bolbol, aşırıya kaçmadıktan sonra zararı olmaz,

biliyorsunuz ki suyun bile fazlası zarar

Son düzenleme: 25 Temmuz 2012
  6. brhmcr

brhmcr Guest

Bu tur yorumlar insalari yanlis yonlendirmekte. Asagida verecegim linke de goz atmanizi rica ederim. Glisemik indeks olarak hurma meyve kategorisinde en yukseklerden birisidir muz 85 ken hurma 103 tur. Insulini tetiklemez demek icin bu forumda hic makale okumamis olmak gerekir ki, Jedi Knight aslinda aktif bir uye.Eminim bir anlatim bozuklugu olmustur.

http://diettime.com.tr/blog/category/makaleler/kan-sekerinde-glisemik-indeks-etkisi/

Diger sozlere gelince muhakkak abartiya kacilmadan tuketilebilir.

7. 1983

1983 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    herseyin fazlasi zarardir. iftrada 5-6 hurma Yemen in kilo, yagk seker acisindan zarar olacagini hic zannetmiyorum. Cay a attimiz seker cola icenler (Ben as la cola icmem) ile kiyasladimizda hurmanin la I bile olmaz. kaldiki ypaya degil dogal seker.

8. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Hurma Yağ protein karbo içeren Tek meyvedir.Bu yüzden kutsaldır 1 2 tane yemenin zararı olmaz tabi abartırsak şeker var dikkat etmelisin çok yememeye :)

9. brhmcr

brhmcr Guest

sevgili yiğit1357, ben bir meyve daha buldum : MUZ. o da protein yag karbonhidrat iceriyor, o zaman muzda mi kutsal?. Besin degerleri degerleri asagidadir.

Glisemik indeks: Glycemicindex.com'a göre 47-70 arası değişmektedir.
    Su (g) 100.38
    Enerji(kcal) 119
    Protein (g) 1.46
    Yağl (g) 0.44
    Karbonhidrat (g) 30.61
    Şeker (g) 16.39

Arzu edersen bu kadar iddiali yorumlarda bulunmayalim, yanlis anlasilmalara sebep olmayalim

PS Saka bir yana cogu besin (meyve) zaten 3 kategoriyide barindirir.

10. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Anlatmak istediğim tabiki bu değildi ama içeriğinin ve besin değerlerinin geniş olmasıda onu kutsal yapan etkenlerden tabiki başka meyvelerde vardır ama genelde şeker içerirler yağ protein içermezler .

11. SweeneyTodd

SweeneyTodd Üye

Beğenileri:
    200
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İstanbul
    Bir çok cinsi var. Gerçekten 5GI'lı olan da varmış. Bizim bildiğimiz hurma deglet noor tipi[KAYNAK]. GI değeri 39(100gr için). 25%i furuktoz olduğundan, elma gibi GI düşük. Fakat INFLAMMATION FACTOR -283 yani bu besin hayvan gibi sivilce yapar demek bu. Ne abartılacak, ne küçümsenecek ortalama bir gıda işte...

12. Jake Tyler

Jake Tyler Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Bukadar yazılan şeyden sonra iftar sonra 3 tane başka yok :) cevap veren herkes'e çok teşekkür ederim.

13. brhmcr

brhmcr Guest

2-3 tane iyi olur zaten düşmüş olan insülini ateşler, sonrası yemek kaslar besin görür :)

Sayfayı Paylaş