Hukuk öğrencisi veya mezunu arkadaşlar yardım !!..

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve yasin35 tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. yasin35

yasin35 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir- konyada öğrenci
    ''internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında
    kanun ''. İçeriğinde bulunan 9 maddelik kanunun yorumlanması için ödev verildi. Vize notunu etkileyecek bir ödevmiş. Kanunların yorumlanması, daha doğrusu neye göre ve nasıl yorumlanmasını bilen bir arkadaşların yardımına ihtiyacım var..

Son düzenleme: 20 Kasım 2012
  2. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Kanun maddesinin konuluş amacını yani gerekçesini,hangi konuları kapsadığını,sınırlarını ve uygulanmasını yazacaksın gerekçeli kanun sana bu anlamda yardımcı olur.

not:hukukçu değilim ancak ünide bazı hukuk dersleri almıştım.

yasin35 ve (silinen üye bunu beğendi.
  3. yasin35

yasin35 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir- konyada öğrenci
    birini verdiği örneği yazmak istiyorum.
    madde 3
    (1) İçerik, yer ve erişim sağlayıcıları, yönetmelikle belirlenen esas ve usûller çerçevesinde tanıtıcı bilgilerini kendilerine ait internet ortamında kullanıcıların ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak bulundurmakla yükümlüdür.
    (2) Yukarıdaki fıkrada belirtilen yükümlülüğü yerine getirmeyen içerik, yer veya erişim sağlayıcısına Başkanlık tarafından ikibin Yeni Türk Lirasından onbin Yeni Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Yorumlama :
    madde 3:
    (1) bu fıkrada içerik, yer ve erişim sağlıyıcılarının internet kullanıcılarına karşı tanıtıcı bilgilere kolay ulaşım imkanı yaratma yükümlülüğünden söz edilmektedir.
    (2) 1. fıkrada bahsedilen yükümlülüğün gercekleştirilmemesi sonucu uygulancak yaptırım ve niteliği burada açıkça belirtmiştir.

örnek olarak verdiğim bu acıklama doğrumu acaba ?

Son düzenleme: 20 Kasım 2012
  4. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Şöyle daha doğru olur.

1-Maddenin gerekçesi örneğin kullanıcıların,sağlayıcılar tarafından sunulan hizmetler hakkındaki bilgilerden haberdar olmasının uygulamadaki zorlukları giderme düşüncesidir.
    2-kapsam seninki gibi olabilir ancak yönetmelikten bahset cümlede.
    3-senin cümlene maddedeki yaptırımı açıkca yaz."1. fıkrada bahsedilen yükümlülüğün gercekleştirilmemesi sonucu uygulancak yaptırım ve niteliği burada açıkça belirtmiştir.bu yükümlülüklere uyulmaması halinde .......... Tl idari para cezası verileceğinden bahsedilmiştir.şeklinde
    madde gerekçelerini google dan aratarak bulabilirsin.

Kolay gelsin.

yasin35 ve (silinen üye bunu beğendi.
  5. yasin35

yasin35 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir- konyada öğrenci
    Saolasın kardeşim yardımın için. Şimdi hazırlığımı yaptım başlıyorum :)

Sayfayı Paylaş