Hocam 21:00 sonra birşey yeme dedi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Onur Yıldırım tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar hocam böyle dedi salondaki yağ yakan bi metabolizmamı ne çalışıyomuş sabaha kadar o yüzden 9 dan sonra birşey yeme dedi. Amacım yağ oranımı düşürmek ona göre besleniyorum beslenmem çok iyi ama benim kafama takılan ben zaten günlük almam gereken protein miktarını alıyorum 9 za kadar 10 11 arasıda yatıyorum hocam bu meseleyi demeden önce yatmadan 1 2 saat evvel süt yoğurt tüketip öyle yatıyodum. ama şimdi 9 dan sonra bişey yeme dedi benimde aklıma kas kaybı geiyor sabaha kadar kas kaybı olur mu yada olumsuz birşey ? bana olmaz gibi geliyo zaten ben almam gereken proteini alıyorum 6 öğünde bölerek kafam karıştı bi yardımcı olursanız sevinirim.

2. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Gün içinde yeterli besleniyorsan kas kaybı olmaz, ki zaten kas kaybı o kadar kolay degil. 16 saat açlıkda bile kas kaybı yaşanmıyor.
    Yatarken yemek yediğin zaman bu yemeğin sindirimi 2-3 saat devam ediyor, uyku sırasında devam eden sindirim büyüme hormonu salgılanmasını geciktiriyor. büyüme hormonu aynı zamanda yağ yakıyor, ne kadar geç salgılanmaya başlarsa yağ yakımıda bir o kadar aksıyor. o yüzden 21 den sonra beslenme demiştir. eğer amacın yağ yakımıysa doğru yönlendirmiş.

Onur Yıldırım bunu beğendi.
  3. afg01

afg01 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    8
    Casein proteini kullanabilirsin

4. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hocam siz anlarsınız bu işle alakalısınız belli. Ben 6 öğün yaparak 30 35 arası bu öğünlerde protein alımımı tamamlıyacak bi liste yapmıştım hocama gösterdim olmaz bu dedi anlamanız için küçük bi örnek vereyim
    UYANIŞ:07:00 1 ölçek whey
    kahvaltı 08:00 5 yumurta 4 beyaz 1 sarısı.50 gr yağsız peynir,100 gr haşlanmış patates
    ara öğün 10:30 100 gr. yulaf ezmesi 200ml süt ile, 50 gr kaşar
    Hocam buna olmaz dedi sen sağda solda okumuşun heralde kas kaybı olmasın diye o yüzden sık sık protein yükleme yolunu seçmişin dedi. kaşarı falan geç bi kere dedi. zeytin yok yeşillik yok böyle kahvaltımı olur dedi ara öğünü bu kadar kafana takma illa karnın kazınırsa 1 tane yeşil elma 1 avuç içi kadar ceviz,badem ye dedi ve şöyle bi program verdi.
    Uyanış 07:00 1 ölçek whey
    KAHVALTI 08:00 5 yumurta tam yicen hepsinide dedi. 50 gr dan 100 gr çıkardı peyniri hatta yağlı ye dedi patatesi çıkardı öğünden zeytin, bol yeşillik
    Ara öğün de 1 yeşil elma badem,ceviz ye dedi bunları al ki vücudundaki kalitesiz yağları yak bu kaliteli yağları al dedi

Hocam şimdi bu devam ediyor ama kısa kesmeye çalıştım hani 4-5 öğüne düşürerek her öğünde yükletti bana proteini ben aralarında ne gibi değişiklikler var anla diye hem kendi programımdan hemde hocanın verdiği programdan örnek verdim. Benim kafama takılan yumurtayı falan tam ye demesi ve peyniri yağlı ye demesi? AMA şöylede bi düşüncem var zeytin yağını falan kes dedi çok az alıyodum çünkü neden dedim saf maf değil artık bulmak zor safını. BU peynrii yağlı yumurtayı tam ye zeytin ye kalitel iyağ var içinde bademi,cevizi ye demesi günlük yağ alımı mı tammalasın diyemi dedi ? zeytin yağını kesti çünkü. ayrıca hocamda öyle boş biri değil baya bi yıdlır bu işin içinde 9 yılı beslenme üzerine eğitim almış baya anlıyo yani ben yinede fikrini alıyım dedim şimdiden çok çok teşekkür ederim..

5. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Şimdi senin amacın yağ yakımı olduğu için aslında hocanın yönlendirmeleri yerinde,
    Karbonhidrat alımını düşürmüş, onun yerine kaliteli yağ alımını ve protein alımını arttırmış.
    Kaliteli yağlar yağ yakımına yardımcı oluyor, yağların sindirimi çok uzun sürdüğü için vücut bir o kadar süre tok kalabiliyor ve sindirim süresince vücut sürekli kalori harcamaya devam ediyor.
    Zeytinyağına karşı çıkmakta haklı aslında eski tat, lezzet yok. başka yağlarla karıştırılıp çogaltılıyor. %100 zeytinyağı bulursan köylerden vs onları kullanabilirsin ama.
    Peyniri vs tam yağlı tüket zaten onlarda kaliteli yağ. ve yine saf terayağı da tüketebilirsin.
    Ara öğün yapma demesi de yine yağ yakımına yardmcı olması açısından, ne kadar sık yersen o kadar sık insülin salgılanıyor ve yağ yakımı duraksıyor.
    Bence hocan, türkiyedeki çoğu spor salonu hocasına göre güzel yönlendirmeler yapmış. Zira çoğu, az ye çok spor yap diyip geçiyor.

Onur Yıldırım bunu beğendi.
  6. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Hocam harbi siz bu işten anlıyorsunuz sizi yakalamışken 1 2 tane daha soru sorayım bari :) Şimdi ben öğünleri azaltında sabah kalvaaltısında 60 gr ma yakın protein alıyorum bu çokmu? vücud emermi bunu bi anda çokmu yükleniyorum?

2.sorumda ben almam gereken protein miktarını protein tozuyla birlikte 40 45 gr aşıyorum bu miktar çokmu protein tozunu sabah almayı bıraktım gıdalrı kısıcaktım peynirin etin falan miktarını hocam dedi asıl olan onlar asıl gıda olanalrı kısma tozdan kıs dedi bende sabah kaldırdım tozu bi idman sonrası alıyorum oda zorunlu gibi gelio hatta bu konu hakkında konu açıcaktım buraya. beslenmen yeterli olsa bile protein zorunlu diye. çünkü idman sonrası kısa süre içinde protein yüklememiz lazım bunu en iyi yapanda whey. biz idmandan çıktıkda eve geldik yedik vücud onu sindirdi diyesiye kadar kaç saat geçiyo bu benim kafama takılıyo o yüzden tozu kullanıyorum bunun mantıklı bi açıklaması varsa tozu hiç kullanmıcam çünkü beslenmem çok iyi.

7. cangok

cangok Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    5 yumurta sarısı yeme bence. Fazla yağ alırsın. Zeytin yağı olmadan hangi yağ ile pişmiş yemek yiyeceksin hocana bir sorsana. Ara öğünler ile peynir olayında hocan haklı ama.

8. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu yanlış.Birincisi, protein sentezi antrenmandan hemen sonra değil, saatler sonra, hatta 1 gün sonra en yüksek miktara ulaşır. İkincisi eğer idmana aç gitmediysen zaten vücunun kullacağı protein önceki öğünlerinden vücudunda vardır. Şöyle söyleyeyim sana hızını, whey protein tamamen boş sindirim sistemin alındığında (mide demiyorum, tüm sindirim sistemi) emilimi saatte 7-10 gr arasındadır ve en hızlı proteindir. Yemeklerden aldığın proteinler hem whey olmadığı için hem de boş sindirim sistemine alınmadıkları için emilimleri çok çok daha düşük olacaktır ve antrenman sonrasında da birkaç saat önce yediğin protein hazır ve de nazır bulunacaktır. Bu iki sebepten birden, antrenman sonrasında whey şart değil, bu supplement firmalarının uydurması.

Hocanın söylediği çoğu şey doğru olsa da (özellikle 6 öğün yeme, yumurtanın beyazını ayırma gibi zahmetlerden seni kurtardığı için tebrik ediyorum, hala 6 öğün 8 öğün diyen duydukça, neyse) bu aşamada bu kadar ayrıntıyla uğralmanın gerekli olduğunu sanmıyorum. 80/20 kuralı vardır, vücut geliştirmede de kullanılabilir. Etkinin %80'i eylemin %20sinden gelir derler. Demek istediğim şu, yağ yakmak istiyorsan vücut ağırlığınınX2 protein al, günlük kalori alımın ihtiyacının %20 altında kalsın, ağır çalış. Kas yapmak istiyorsan vücut ağırlığınınX2 protein al, günlük kalori alımın ihtiyacının %20 üzerinde olsun, ağır çalış. Bununla işin %80'i biter, güçlenip gayet sağlam bir fiziğe kavuşursun. Geri kalan ayrıntılar %80'i kapsıyor ve %20 etkisi yoktur bile. Bunlar da iş te kaç öğün yediğin, saat kaçta yediğin, zeytinyağının kaynağı, GI değerleri vs... bir sürü şey. Sen alacağın kalori ve protein miktarlarını tutturduysan bunların hiçbirine dikkat etmeden sonuca ulaşırsın. Bu kadar ayrıntılı düşünmeyi bence profesyonellere bırakmak lazım çünkü 1 sene sonra müsabaka varsa ve bu ayrıntılar %yarım yağ oranını değiştirecekse eğer bu onlar için ölüm-kalım mücadelesi olur. İyi gözüküp, sağlıklı olup, güçlenmek isteyen bir amatçr için bunlar sadece kafa karıştır4ıcı ufak tefek ayrıntılar çünkü aynı kiloda %10 yağ oranında da iyi gözükülür, %11 yağ oranında da.

Yumurta sarısı iyidir.
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ocak 2014 ---
    Ha, unutmuşum, 60 gr protein yiyebilirsin. Bir oturuşta 30 gr'dan fazla proteinin emilememesi de supplement firmalarının yaydığı bir mit. Proteini ne kadar alırsan al özel bir sindirim sorunun yoksa emilimi %90 veya üzerindedir.

9. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    bende öyle yapıcam 2 sarısına indircem 5 yemektense yemeklerede sızma zeytin yağı 10 gr falan e okadarıda birşey yapmaz heralde

10. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    doxux; wheyin saatteki emiliminin 7-10 gr olduğunu yazmışsın. dolu sindirim sistemine alındığında bu rakamlar çok daha düşük olacak, belki 3-5 gr gibi. Whey bu kadar yavaş sindiriliyorsa 30 gr lık protein içeren bir et yemeğinin tamamen sindirilip, emilmesi çok çok uzun süreler (kabaca hesap yaparsak dolu midede 30 gr whey bile 6 saatte emilecek) alacaktır. Fakat ette bu süre için 2-3 saatten bahsediliyor.

11. Aranel

Aranel Üye

Beğenileri:
    611
    Ödül Puanları:
    123
    Beslenmen güzelse yeteri kadar protein alabiliyorsan wheye gerek bile yok aslında, ama psikolojik olarak iyi hissediyorsan antreman sonrası alabilirsin bir ölçek.

12. cangok

cangok Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Bence de 2 sarı ideal gibi. Zeytinyağını kaliteli markalardan aldıktan sonra korkma. Ben gr hesabı yapmıyorum. Ne yağ ne protein ne karbonhidrat hesabı yaparım. Kaliteli yağ al.( zeytin yağı , kuruyemiş gibi. ) Kaliteli karbonhidrat al. Kaliteli protein al. Şekerden ve işlenmiş ürünlerden uzak dur. Aynaya bak yağ yakmak istiyorsan yavaş yavaş karbonhidrat azalt. Hacim için de yavaş yavaş karbonhidrat arttır. Hem burdan hem dergilerden bir sürü makale ve yazı okudum. Üç aşağı beş yukarı hepsi aynı şeyleri yazar.

13. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    doxux ben şimdi yağ yakarken ayrı zamanda kasdan almak istiyorum bu mümkünmü diye sormucam mümkün olduğunu sporun 4 5 ayında gördüm 3 kilo yağdan verip 3 kilo kasdan alarak. sonra kendimce biraz hacim kazanmak için bulk dönemine girdim yalnış bilgilerle biraz fazla yağlandım neyse orayı geçelim benim şimdi sormak istediğim karbonhidrat olayı 85 kilodayım şu anda hacim için 4-6 almak gerekiyo kilo başına ama benim yağ yakıcağım için 2 yeterli diyebilirz. şimdi ben 170 gr falan karbo almam lazım ama sen %20 azını al demişsin birindede %20 fazla al demişsin ben yağ yakarken %20 fazla alsam bişey olurmu 200 falan gibi çünkü çok ağır idman yapıyorum idman sonuda 20 dk kardio yapıyorum 150 gr. aldım dünden önce ve idman çıkaramadım enerji yoktu yada psikolejikman banamı öyle geldi bu işin olayını bana söylermisin 150 de bana enerji verirmi illa 170 200 diye zorlamaya gerek varmı ? ağır idman girdiğim için ve kardiyo yapdığım için 20 dk 200 falan benim için uygun olabilirmi yoksa yağ yakımımda bana zorluk çıkarırmı ?

14. gokhanogretmenim

gokhanogretmenim Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    Burdur
    Ben de sana bazı arkadaşların ònerdiği gibi casein proteinini öneririm.hem yağ almadan sadece protein almış olursun.eger elinde whey varsa onu sa az yağlı bir sütle karîştıŕıp icebilirsin. Süt whey proteinin geç sindirilmesini sağlar ve uzun sùreligine vücudunu beslemiş olursun

GT-I9200 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Aynen öyle, onun için zaten günlük protein ihtiyacını karşıladıktan sonra günün herhangi bir saati proteinsiz kalmak imkansız gibi bir şey.
    Bu süre ancak normal insanların yediği 100 grlık etler için geçerli olabilir ama bizim gibi yiyen insanlar için olacağını hiç sanmıyorum. Şimdi kısa bir araştırma yaptım, kırmızı eti bulamadım ama uraya denk geldim, sayfanın alt tarafındaki tablo protein emilim hızlarını gr/saat olarak vermiş, What Are Good Sources of Protein? - Speed of Digestion Part 2 | BodyRecomposition - The Home of Lyle McDonald Burada yazar bu konuda çelişik çok bilgi olduğunu, bir kısmını bu tabloda topladığını söylüyor. Kırmızı et yok ama domuz etini saatte 10 gr olarak göstermiş, tahmin ettiğimden daha hızlı, şaşırdım açıkçası. Derken yazarın alta düştüğü notu okudum, et için hız direkt ölçülmemiş, dolaylı tahmin edildiği için kaba bir tahmin olduğunu yazmış. Her halükarda boş sindirim sistemine tek başına girmeyeceği için hızın buradakilerden çok daha az olacağını varsayabiliriz (yanında yenen karbonhidratlar, lif, yağ vs, hepsi bu hızları yavaşlatacaktır). Yazının sonunda da aşağı yukarı şunu demiş, "neredeyse bütün proteinlerin emilimi sihirli 3 saatlik periyoddan çok daha uzun sürecektir", burada kastettiği 3 saate bir protein alınması gerektiğini söyleyenler olsa gerek. Yani 200 gr et yesek bir öğünde 25x2=50 gr et proteininin emilimi en hızlı durumda bile 5 saat sürecektir.
    Burada bir yanlış anlama olmuş sanırım, ben karbonhidrat değil günlük toplam kalori tüketiminden bahsettim. Protein miktarın yeterli olduktan sonra hem karbonhidrat hem de yağdan kısabilirsin. Yani diyelim ki 80 kilosun, günlük 2000 kaloriyle yağ yakacaksan şöyle bir şey olabilir: 225 gr karbx4=900 kalori + 160 gr prot.x4=640 kalori 50 gr yağx9=450 kalori toplam= 1990 kalori. 50 gr yağ sağlık açısından yeterli olacaktır, protein ihtiyacını da tutturduk, karbonhidrat da 200'ün üzerinde, güçsüz düşmemen için yeterli olur sanırım. Kaloriyi milimetrik tutturmaya gerek yok :) Seni tanımadığım için ortalama değerler attım, kendine uyarlayabilirsin. Bunun yanında insanlar çok düşük karbonhidrat miktarlarıyla ketojenik diyetlere girip gayet enerjik olabiliyorlar, araştırabileceğin bir konu.

wrestler bunu beğendi.
  16. Onur Yıldırım

Onur Yıldırım Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    yani benim anladığım ben 1 öğünde 60 gr falan yükliyebilirim vicud zaten gerekli olanı alıyo gerektiği zamanda kullanıyo bir sonraki öğüne falan denk geliyo devamlı döngü içerisinde. ben sanıyodum ki öğün içinde 35 fala ngeçerse kullanabileceğini kullanıyo gerisini atıyo vicuddan diye yada yağ olarak depoluyo. o yüzden ben protein tozu diyodum idmandan hemen sonra. sen idmandan 2 saat önce etini tavuğunu yesen idman sonuna zaten hayli hayli protein kalıyo. yalnız idman sırasında vücudda depolar boşalıyo buna protein dahil değil dimi öyle olması gerekiyo. Ayrıca ustam sen anlıyosun belli bu 100 gr tavukda ve etde ne kadar protein var senin bilgin nedir bu konuda ben tavuk göğsünde 30 yağsız et de 36 diye biliyorum

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Bu 30 grdan fazla proteinin atılması hakkında forumdaki genel düşünce benimkiyle ters ama ben araştırdığımda bunun supplement firmalarının tam da işte dediğin gibi idmandan hemen sonra protein tozu kullanman gerektiğin düşünmen için fitness dergileri, vücut geliştirme dergileri ve sponsor oldukları sporcular vasıtasıyla bu bilgileri yaydıkları kanaatine vardım. Bunu da tabi kafamdan atmıyorum, bununla ilgili bazı araştırma sonuçlarını, makalelerden örnekleri falan yazmıştım forumda bir yerlere ama bulamam şimdi.
    İdman sırasında boşalanlar glikojen depoları. Eğer antrenmanda baş dönmesi hissediyorsan bundan olabilir, antrenman şiddetini ve/veya süresini azaltabilirsin ya da antrenmandan 2 saat kadar önce karbonhidrat takviyesi yapabilirsin.
    Protein değerlerini ezberden bilmiyorum ama günlük kalori alımımı takip etmek için fitday.com sitesini kullanıyorum, ingilizcen varsa kullanabilirsin. Yoksa besinler.com'dan bakabilirsin. Tavuğu, etin de bölgelerine göre değişiyor çünkü protein içerikleri, hepsini tek tek aklımda tutamam. Aşağı yukarı söylediğin civardadır.

Sayfayı Paylaş