HOCALAR DAN YANIT BEKLİYORUM-KUVVET ÇALIŞMASI

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve speedyboy61 tarafından 10 Kasım 2006 başlatılmıştır.

1. speedyboy61

speedyboy61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Herkese selam...Sadece kuvvet çalışmak isteyen bir kimsenin çok genel olarak set sayısı ve tekrar sayısı nasıl olmalıdır?Biraz daha açmak gerekirse; bi tabir vardır "zehir gibi kuvvetli" yanlız sırım gibi yani kilosu normal yağ oranı düşük bir vucut yapısı.Tipik atlet veya boksor vucudu; çok buyuk biceps leri veya triceps leri yok bilirsiniz...Yanlız ağır kiloya deneme amaçlı nadiren girerler ve kuvvetlerini denerler..Soru set sayısı tekrar miktarı ve tempo nasıl olmalıdır. ( NOT:Lütfen gerçekten hoca olanlar cevap versin) SAYGILAR...

2. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Kuvvet derken çok ağır bir kiloyu kaldırabilmeyi mi kastediyorsun, yoksa uzun süre bir antrenmanı çıkarıpta banamısın dememeyi mi?

Yada şöyle sorayım, güreşçi kuvvetimi , powerlifter kuvvetimi amaçladığın ?

3. speedyboy61

speedyboy61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet hocam güreşçi kuvveti diyebiliriz yanlız vucut çok büyük değil yağsız ve kuvvetli(boksorlerdede hemen hemen aynıdır)...CEvabınızı bekliyorum...

4. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    O senin dediğin biraz zor..Kas kütlesi ile doğru orantılıdır..Şöyle düşün: Vinç mi daha çok yük çeker yoksa kaldıraç mı..sen kaldıraç olmak istiyorsun ama vinç kadar güçlü olmak istiyorsun..nasıl iş? :?:

5. speedyboy61

speedyboy61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    açıklama

konuya açıklık getireyim;çabuk kuvvet-dayanıklılık(patlayıcı kuvvet) hocanın dediği gibi güreşçi kuvveti diyelim.Set sayısı-tekrar miktarı ve hangi bolgelerin çalıştırılması gerektiği konusunda aydınlatırsanız sevinirim...(konu hakkında bilgisi olmayanlar rica ediyorum yorum yapmayalım) Saygılar herkese

6. serdar1980

serdar1980 Guest

güç ve patlayıcı kuvvet istiyorsan ağır kiloyu zorlayarak 4-6 tekrar arası yapman gerekir. kuvvet çalışması bu şekilde olur. 6 tekrar geçilmemelidir.

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Re: açıklama

Çabuk kuvvet-dayanıklılık(patlayıcı kuvvet) diye bişey yok anlatılmak istenen şudur; patlayıcı-çabuk kuvvet farklı bir özellik, kuvvette devemlılık-dayanıklılık farklı bir özelliktir mesela
    güreşçideki veya boksördeki kuvette devamlılık oluyor, haltercideki veya powerlifter daki 100 metre koşucularındaki patlayıcı çabuk kuvvet oluyor kuvvette devamlılık antremanı yapmak için çok tekrarlı fazla setli ve set arası az dinlenmeli çalışman lazım patlayıcı kuvvet için ağır kaldırman lazım bunun içinde uzun dinlenme yapman lazım çok uzun ve çok setli antrenmanlar böyle çalışmada gereksiz ve zararlı olabilir.
    Önce belli bir dereceye kadar patlayıcı kuvvet geliştirip sonra bunu ağırlık arttırmadan dayanıklılık çalışmasına kaydırabilirsin.

Başarılar

8. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Ben sanırım anladım demek istediğini. PowerLifterları kendine baz alabilirsin... Tekrar 'ı dönem dönem tek tekrar'a kadar düşürmenin faydası olacaktir. Normal idmanlarını 4-6 tekrar arası tutmalısın. Sanıldığı gibi kütle ile güç DOĞRUDAN alakalı değildir. Kısa kas dokuları kuvveti sağlayan esas kas gurubudur ve kasın iç bölgesinde yer alır. Uzun kas dokuları ise daha çok hacim, görüntü verir ama bu iki kas grubunu görev olarak birbirlerinden net olarak ayıran bir çizgi yoktur.
    Dönem dönem farklı idman sistemleri uygulayabilirsin
    6 tekrar 3 set
    6 - 5 - 4 HIT
    5 set 5 tekrar
    3 tekrar max ağırlık
    1 tekrar max ağırlık şeklinde farklı sistemler uygulamalısın. Bir vücutçu gibi karbonhidrat yüklemesende idman önceleri karbonhidrat mutlaka almalısın. Konu ile ilgili makaleleri oku. Senin istediğin vücut tipinde en az protein kadar kastaki azot balansı da çok önemli oluyor.
    Dönem dönem farklı çalışman lazım. Mesela bir dönem setler arasi istediğin kadar dinlenim maksimum güçle kadırırken başka bir dönem kaldırdığın ağırlık düşsede set aralarindaki dinlenmeyi minimuma çekmen gerek. Ve sürekli kaldırabildiğin en yüksek kilolarla çalışmalısın.

Umarım azda olsa birşeyler katabilmişimdir sana.
    Çalışmalarında başarılar diliyorum.

9. speedyboy61

speedyboy61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkürler mudkicker... msn varsa bırakırsan detaylı gorusmek isterim..

10. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Verilen tavsiyeye katılmıyorum.

Özellikle sordum güreşçi gibi mi yoksa powerlifter gibimi diye, aynı zamanda çok hacimli olmayan sırım gibi bir vücut istiyorsun.Güreşçi kuvveti patlayıcı değildir, dayanıklılığa girer.Yağsız ve kuvvetli olmak için :

Yapman gereken şey Hıt değil. Tekrar sayılarını 10-12 olarak ayarlamalısın.
    Ayrıca hareketlerde tempon hızlı olmalıdır. Bütün hareketlerde kasın gerıldıgı noktaya hızla gelıp orda kısa bıran durup sonra basacaksın.

Gücünü yağlanmadan arttırmak için her antrenmanın çok zorlu geçmeli. Çok kalori harcamalısın, buna karşılık nisbeten kontrollu kalorı almalı proteını ıse yuklenmelısın.

Supplement olarak creatın onerırım, yanına amıno acıd, multı vıt,bvıt komplex.

Kolay gelsın

11. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara

selamlar speedyboy61;

2 gün oldumu bilmiyorum bu yazıyı ekleyeli. bir oku bence. eminim işine yarar bilgiler vardır :)

https://www.bodyforumtr.com/forum/viewtopic.php?t=7896

12. speedyboy61

speedyboy61 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilgilenen herkese çok teşekkurler...masteer hocam deatylı bi program için msn veya mail adresinizi bırakırmısınız benimiçin onemli bir konu çünkü... burdan vermek istemezseniz mail adresime bırababılırsınız [email protected] herkese saygılar...

13. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
  14. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    arkadaslar ben profosyonel boksörüm ve boksa ara verdim dersler dolayısı ile üni 3te takıldımda 2 senedir neyse... antrenörüm 4 seti 8-6-4-4 şeklinde piramit olarak yaptırırdı ama bunu karbonhidrat agırlıklı beslendigim günlerde yaptırırdı...protin agırlıklı beslenincede 10-8-6-4 şeklinde antreman yapardım :D

15. masteer

masteer Özel Üye

Beğenileri:
    1.095
    Ödül Puanları:
    103
    Bambam vucudumuz bahsettıgın gunluk proteın agırlıga veya karbonhıdrat agırlıga gore mılımetrık ayarlamaları anlamaz.

Ne amacla calısıyor olursan ol antrenmanlarında set-tekrar dısıplını uygulamak gerekır, bu salona gırerken hangı hareketlerı kac set ve kac tekrar yapacagını kesın olarak bılmen ve tavız vermemen demektır.Ayrıca bunu da mınımum 7-8 hafta surdurmen anlamına gelır.

Unutmakı kaslarımızın da hafızası vardır, bellı donem aynı sayıda basarak adaptasyonu ve mental olarak agırlıktan korkmamayı amaclarız. Sartlara gore sureklı degısen programlar ınsana agırlıgın altına gırerken
    korku verır.

16. BaMbAmBaM

BaMbAmBaM Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
    bende hocama bunu sordum ne amaçla böle bir program öneriyorsun bana,niye böyle bir programı tercih ediyoruz diye kendiside bana itici güç baska türlü cıkmaz diye cevap verdi ben hocamın sözlerini söylüyorum,dogrudur veya yanlıstır buu bilemem...benim tercihim

GÖĞÜS 14 12 10 10
    BİCEPS 12 12 10 10
    KANAT 12 10 8 8
    OMUZ 14 12 10 10
    TRİCEPS 12 12 10 10
    BACAK 16 14 12 12
    CALF 20 20 20 20
    ÖN KOL(BİLEK) 20 20 20 20
    bence kuvvet acısından bu tarz bir piramit daha iyi hem şekil yapma acısından hem definasyon acısından hemde kuvvet kazancı acısından :D

17. mixtape

mixtape Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    malatya
    güreşçi için

güreşçilerin yapması gereken çalışmalar anaerobik çalışmlardır ve bunda dayanıkllıktır. Kollarının erken şişmemesi Yani patlayıcı gücün olacak ve bunda dayanıklı olacaksın. Piramit çalışmalar senin için uygundur. Öncelikle Belli bir alt yapı yapman gerekiyor. 5-4-3-2-1 çalışması yaparsan ve patlayıcı bir şekilde yaparsan hareketleri ( Temel Hareketler : Bench Press , Squat , Hang Clean , Power Clean) kilonda artış olmaz kuvvetinde epeycene bir gelişme olur.

[email protected] eklersen daha açıklayıcı olabilirm

18. hoterme

hoterme Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kardeşim senin dediğin maksimal kuvet ant nı bunu için pramit ant gerek kabaca 1 2 3 4 tekrar ve % 85 90 95 100 yapman gerek yani ilk yaman 1 tm amlmak yani maksimalini hocan söyle alsın temel hareketleri ama bunu yapman için hiper trofi alt yapın olmadır onun için sen hiper trofi ant yap derim

Sayfayı Paylaş