HIIT Kardio Deneyimlerim

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve ZeusS_ tarafından 9 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 26 üye.
  1. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    sabah erken koşularının aslında o kadar sağlıklı olmadığını belirteln makaleler de okudum. glikojen depoları boş olduğundan kas yıkımı da olabiliyor. en iyi kardiyo glikoljen depoları kaliteli karb ile dolduruluktan 2 saat sonra deniyordu.
    ayrıca yağ yakımı 30dk dan sonra başlar da geçerliliğini yitirmeye başladı o zaman hiçbir hiit işe yaramaz çünki en fazlası 25dk sürer. halbuki hiit de afterburn etkisi var.

benim sorum hız aralığı ne olmalı, eskiden koşu bandında 7-17 km/s şeklinde yapartım 20dk olacak şekilde bu şekilde nabız hızlı attığı için kas yıkımı olabilir onun yerine 7-12 veya 7-12 şeklinde devam ediyorum. yorumlarınız?

2. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Fazla bilgi başa bela işte R10 ;) Çok fazla şey okuyunca insan böyle şaşırıyor işte ;)

Bende geçende proteinleri dümdüz topluyordum, sonradan bir h ve a ile başlayan çektim içimden de herşey için çok geçti :D

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:33 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:18 ----------

7-12 bence de daha akıllıca :) Ben gece uykuda yapılan faliyetler yüzünden öyle bütün depoların boşaldığına inanmıyorum. Boşalsa bile en fazla kaslardaki boşalır, daha karaciğer var babalar gibi ;)
    Bilmiyorum bu benim şahsi görüşüm, doktor filan değilim okulunu da okumadım bu işin ama benim mantığıma ters geliyor.
    Sebebi şu; ilk çağ insanlarını düşünün, sabah kalktığında kendini beslemesi için avlanmaya yada yürüyüp toplamaya ihtiyacı var... İnsan vücudu bence en ilkel koşullara ayak uydurabilecek şekilde yaratılmıştır! Sabah kalktığında vücudun bataryayı dibe vurması, bana akla yatkın gelmiyor :)
    Tabii dediğim gibi bu tamamen görüş, yorum yani :)

deathlifter, R10 ve Danny Boy bunu beğendi.
  3. KamilXYZ

KamilXYZ Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0

dümdüz toplama dediğin, misal peynir, süt, tavuk, balıktaki protein miktarlarını mı düz toplamaktan bahsediyorsun yoksa başka birşey mi dostum?

4. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Son birşey daha sormak istiyorum. Ben yaklaşık 5 aydır bu sporu yapıyorum. Haftada 3 gün çalışıyorum. Sizin programınız:

Koşu bandı (ilk 2dk 6hızda, sonraki 3dk 12 hızda, 4set)=400cal
    Eliptical (2dk 5level, 3dk 9level, 4set)=200cal
    Bisiklet (2dk 5level, 3dk 11level, 4set)=230cal

Bu şekilde. Ben sadece koşu bandı yapsam yeterli olur mu ? Çünkü antremandan sonra kendimi güçsüz hissediyorum.

5. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    bence her halükarda 2 adet kardiyo çeşidi yapılmalı. sadece koşarak ya da sadece bisiklete binerek bir yere varamayız.

6. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Salondaki kardio antrenörümün ilk başladığım gün bana attığı çok etkili bir nutuk vardı aklımdan hiç çıkmaz;

-Beni ispiyonlamıyacağına söz verirmisin? dedi.
    -Yok hocam estafurullah felan dedim hemen :D
    -Bak dedi, şuradaki adama 100 kez söyledim hala daha eliptical ile bisikletden kaçıyor, 20dk yeterliyken 40dk-45dk yapıyor, sonrada yorulup bırakıyor, hala daha doğru dürüst kilo veremedi, beldende bi türlü incelemiyor dedi.
    Şu diğeri ise verdiğimiz standart programlar neyse uyguluyor ve çok iyi kilo veriyor.... demişti.

Ben tabi tanıdık arkadaşla beraber yazılmıştım, hoca o yüzden tanıdık olduğu için bana böyle samimi bir açıklama yaptı, o diğer müşterilere anlattığı gibi güzel cümlelerle anlatmaya kasmadı kendini ama bana olan etkisi daha büyüktü bu örneğinin!

Sonuç olarak diyebilirim ki, ister kardio olsun ister ağırlık bu işte hakikaten standart başlangıç prosedürlerine, ilk ay kalıplarına filan uyanlar gerçekten çok daha başarılı gidiyor!
    Daha fazla iş becerecem diye 10 kişiden, 10 farklı şey dinleyip hepsini yapmaya çalışanlar çok bir şey beceremiyor... Yeni başlayanlar için söylüyorum tabii bunları, belirli bir zaman harcamış sporcular hariç!!!

Bir diğer sonuçta şudur; salon hocalarınızın yada bu sporda belirli bir zaman harcamış adamların dediklerini yabana atmayın! Çünkü bu forumda bir çok kişi sadece bilgisayarda araştırmaları üzerine sahip olduğu bilgiler üzerinden konuşuyor! Ama salon hocalarının sadece bilgi değil tecrübeleride vardır! Birçok konuyu ya kendi üzerinde denemiş yada deneyen öğrencilerinden bilirler.
    Mesela az önce bir başlıkta dolaştım, birisi diyorki süt zararlı içmeyin, öbürü diyorki sakın yağ yemeyin, başka bitanesi diyorki sadece yağ yiyin çok faydalıdır! Yahu arkadaşım anlatıyorsunda neye göre anlatıyorsun, nekadar denedin, biyerde bişeyler okumuşun gelip anlatıyorsun...
    Ben mesela beslenme disiplinimi salon hocam ile beraber yaptım, burada besleme ve definasyon konusunda TECRÜBELİ olduğunu farkettiğim arkadaşlarla özelden konuşup şekillendirdim, son rötüşlarını verdim ve bitti!
    Sütde içiyorum, yoğurtda yiyorum, babalar gibi günlük 300-400gr Kh da alıyorum ama kilo da veriyorum...

witchking ve avengeren bunu beğendi.
  7. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    zeus hiit nasıl gidiyor ? ben bbye yeni başladım hacim için ne varsa yiyorum kh protein abandım biraz zapzayıf bi herifken göbek yapıverdim bi anda şaşırdım :D ant sonrası hiit uygulayacağım sen ne düşünüyosun

8. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolasın LordMarvel,
    vallahi bence süper gidiyor beldeki incelme gözle görülür bariz bir şekilde ama ay dolmadığı için kesinlikle tartıya filan çıkmıyorum ;) Olumlu yada olumsuz psikolojik etkilemesini istemiyorum çünkü, asla ölçü almadan disiplinle devam edicem antremanıma, hiit kardio ayını doldurduğu zaman alıcam kilo ve bel ölçüsü ;)

Performans olarak da beni gerçekten çok açtı diyebilirim, interval çalışma kesinlikle kondüsyonu üst düzeye çıkartıyor. İlk 1-2 antremanımda biraz haliyle yoruldum ama şimdi vücut bu kondüsyon düzeyine alıştı, artık hiç zorlanmadan verebiliyorum antremanı ;)

Senin için gerçekten şansız olmuş, kilo alayım derken göbeklenen yada sixpacki görünmez hale gelen ne yazık ki çok insan var.
    Allahtan çabuk hemen farkına varıp önlemlerini almışsın, hiit yapıcam diyorsun ;)
    Kesinlikle yap ama dediğim gibi aşırıya kaçmadan; ağırlık sonrası yapılan kardio hangi türden olursa olsun 25dk-yarım saati geçmemeli! Yoksa kastan kaybınızı söz konusu olabilir :)
    İllaki fazla yapıcam diyorsan; kardio yu ayrı bir güne almak daha sağlıklı :)

Kolay gelsin :)

9. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Sağolasın. Göbek derken öyle ciddi bişi değil. 1.80 boy 68 kiloyum halen zayıfım yani. Ama six pack için yapmayı düşünüyorum. Offday de önkol + karın + cardio iyi olur iyi. Yazın okadar uğraşmayız six için. :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  10. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    çalışma mantığını beğendim sevgili lordmarvel. bilekleri ve karnı yoğun çalışma günlerine ilgisizce dağıtmak yerine ayrı bir günde kardiyo öncesi yapmak çok akıllıca. hatta o güne trapez veya kalf bile ekleyebilirsin.

Son düzenleme: 17 Kasım 2011
    lordmarvel bunu beğendi.
  11. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Güzel antreman gerçekten ;)

Boyumuz aynı bende senin kilona inmeye çalışıyorum işte ;)
    Gerçi beldeki yağlanmayı sıfırlasam kaç kiloya kadar düştüğüm umrumda bile değilde :)

lordmarvel bunu beğendi.
  12. witchking

witchking Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ağzına sağlık ZeusS_ hislerimin tercümanı olmuşsun. biryerlerden birşeyler okup denemeden etmeden kendilerini hemen o fikre inandıranlar gelip burada öğrendikleri fikrin savunucusu oluyorlar. bencede bu sporda en büyük etkenlerden biri tecrube. tecrube sahibi insanların yazmış oldukları fikirler benim için çok daha değerli. o yüzden deneyimlerinin sonucunu sabırlısızlıkla bekliyorum ZeusS_. ;) iyi çalışmalar ve güzel neticeler diliyorum...

ZeusS_ bunu beğendi.
  13. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    sonuçalr çok iyi olur inşallah

14. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    2 hafta falan oldu galiba HIIT'e baslayali. Hemen etkisini gösterdi. Kac zamandir kilo verme hizim düsmüstü. Gecen 1 haftada 1 kilo verdim. Inanamadim.

ZeusS'a katiliyorum, kondüsyonum cok artti HIIT (kosu bandinda) sayesinde. Gerci 35 dakika hic durmadan hizlanarak kosmak da güzeldi, ama simdi sanki hem daha zevkli, hem de o kadar yorulmuyorum. Arada su icmeye, terimi silmeye de vaktim oluyor. HIIT cardio sonrasi kendimi cok enerjik hissediyorum. Daha ne diyim :)

ZeusS_ bunu beğendi.
  15. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Aynen :) İlk 1-2 antremanda banada biraz yorucu gelmişti ama daha sonra kondüsyonumu çok üst düzeye çekti ve rahatça yapar hale geldim, rahatça yapmaya başladıktan sonra zaten dediğiniz gibi zevkli bir hal alıyor ;)

Arkadaşlar dediğim gibi biz burada hiçbirşeyi kanıtlamaya çalışmıyoruz, bu başlık adı üzerinde bir testdir, deneyimdir. Sonucunu bende merak ediyorum. Benim genel tahminim interval çalışmanın normal çalışmaya göre kilo olarak hemen hemen aynı verdirse bile yağ yakımı yani bel ölçüsü olarak daha fazla verdireceği yönünde... Sonuçlar aynı böyle çıkabilir, tam terside çıkabilir, belde az verdirip kiloda fazla verdirebilir... Bende merak ediyorum ne olacak :)

Daha 2-3 ileti önce zaten yukarıda yazdım bu sporda bilgiden çok tecrübenin daha önemli olduğunu... O yüzden bu başlık bir tecrübe-deneyim başlığıdır ;)

Ama çok güzel bir başlık olduğu kesin; çünkü benmle aynı tarihlerde 3-5 arkadaş daha kardio sistemlerini Hiit e çevirdi... Yani bir ay bittiğinde sadece benim değil onlarında ölçüleri burada konuşacak... Resmen kontollü test gibi birşey oldu :)
    Çok yararlı bir başlık oluşturduğumuza eminim :)

Herkese kolay gelsin :)

xeptor, avengeren ve donkisot bunu beğendi.
  16. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    1 ay ın bitmesine ne kadar kaldı sabırsızlıkla sonucu bekliyoruz ?

17. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Sabırlı olalım :) 09.11 de ilk hiit kardio antremanı yapmıştım akşamında gelip konuyu açtım ;)

Hiit döndürmek zaten aklımdaydı araştırıyordum çünkü o sıralar kardio da ilk ayımı tamamlamıştım ve sonuçlardan memnun değildim, sonuçlarımı bilgisayarımdaki günlüğüme geçtim, araştırdım karar verdim, çıktım ilk Hiit antremanıma sonrada akşam gelip yazdım ;)

Daha 13. gündeyiz yarısı bitti :)

18. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    ZeusS üstad bir soru daha sormak istiyorum. Ben normal antremanımı yaptım. Ardından dediğiniz gibi '' ilk 2dk 6hızda, sonraki 3dk 12 hızda, 4set '' şeklinde hiit kardiyo yaptım. Ama benim gittiğin spor salonundaki koşu bandında 400 kalori yerine 250 kalori yaktığım gözüküyor. Acaba benim gittiğim spor salonundaki koşu bandının dijitalinde mi sorun var ?
    Bu arada hiit kardiyodan çok memnun kaldım. Birde ben de hiit kardiyoyla ilgili konu açmak istiyorum yanlış anlamazsan.

ZeusS_ bunu beğendi.
  19. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    :D Tabiki 250 cal gösterir :D Ben oraya örnek program yazmak için ilk 2dk yavaş hız yazdım, insanlara örnek olsun kendilerini birden zorlamasınlar diye ;)
    Ama kendim uygularken yavaş hızı sadece 50sn-1dk filan tutuyorum, toplamda tam 16dk hızlı koştuğum için bende fazla cal gösteriyor...
    Testi kendi yaktığım miktar ve kendi bedenimin ölçüleri ile kıyaslıyacağım için cal kısmına kendi gerçekte yaktıklarımı yazdım ;)

Tabi ki de açarsın konu bu forum bilgi ve tecrübenin paylaşımcı bir şekilde birbirimize fayda sağladığı bir ortam ;)

Biraz daha 2-3 antreman sonra kondüsyonunun iyice arttığına emin olduğunda sende yavaşı 1dk tutabilirsin tabiki de :)

avengeren bunu beğendi.
  20. avengeren

avengeren Üye

Beğenileri:
    233
    Ödül Puanları:
    53
    Teşekkürler ZeusS. Ben ilk antremanımdan memnun kaldım, kondüsyonum artınca dediğin gibi yaparım. İyi ki de öyle yazmışsın eğer 1 dk 6 hızda 4 dk 12 hızda yazsaydın heralde oraya yığılır kalırdım :D

ZeusS_ bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş