hiçbir diyet artık işe yaramıyor

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve peoplequal tarafından 5 Eylül 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    merhaba arkadaşlar. bir sene içerisinde 20 kilo vererek 105den 85e düştüm. bir senedir de bu kiloyu koruyorum. 82 ile 87 arasında gidip geldim bir kaç defa. şimdi şöyle bir durum var bir kısmı diyet, bir kısmı biraz kendimi sıkarak gitti ve bu 20 kilonun çoğu yağ. diyetisyene gitmeme rağmen hiçbir diyeti işe yaramıyor. kilo vermeme engel hiçbir durumum da yok. metabolizmam çok çok yavaş ama çok sık da acıkıyor, ufacık şeyle de tıkanıyorum. ara sıra yeşil çay ve bitki çayları kullanıyorum ama naafile, yetersiz. ne önerirsiniz? kilo vermeye devam etmek istiyorum.
    egzersiz şart, biliyorum lakin şuan mümkün değil. bunun dışında önerilerinize açığım.

2. Yenerrr

Yenerrr Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    boyunu yazmamışsın. eğer boyun 175 üzeriyse spor yapana kadar kilonu korumaya devam et. sporsuz kilo vermeye devam edersen deri sarkmalarıyla, gevşekliğiyle uğraşırsın.

peoplequal bunu beğendi.
  3. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    egzersiz yapmadan, kendi tabirinizle kendinizi sıkarak 20 kg yağ kaybettiğinizi sanıyorsunuz ama yağla beraber kas da gitmiş, ki metabolizmanız kıtlık moduna geçmiş.

proteini yüksek bir diyet ve sporsuz devam etmeniz mümkün değil. o metabolizma kaslar olmadan (sağlıklı bir biçimde) ayağa kalkmaz.

Bu aşamada sakın ha bir takım destekleri almaya kalkmayın ( spor dışında bir yol arıyorsunuz çünkü) zayıflamış bünyenizde yıkıcı etki gösterir. "Yağ yakmaya tekrar başladım"dedikten 1-2 ay sonra " ben tansiyon hastası oldum" diyenleri de gördük bu forumda..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Son düzenleme: 7 Eylül 2015
    Pink Zeppelin ve peoplequal bunu beğendi.
  4. emlakci_hanim

emlakci_hanim Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Emlakçılık
    Yer:
    Istanbul
    Merhabalar,Spor yapmanız neden mümkün değil, sağlık sorununuz mu var?Spor olmadan sadece diyetle zayıflarsanız deri sarkma yapar.Oluşacak görüntüden hoşlanmazsınız.
    Uzandığınız yerde dahi spor yapabilirsiniz.Yağ yakacağım derken kas kaybetmeyin.Önce yağlarımı yakayım sonra nasılsa kas yaparım düşüncesi de son derece yanlıştır.İlk hedef kas dokusunu kaybetmemek ve kas almak olacak.Sonra zaten yağ yakacak vücut.Metabolizma çalışma sistemini okursanız kendiniz için daha sağlıklı bir karar verirsiniz.
    Kendimden örnek vereyim.Kas dokumu arttırma odaklı çalışıyorum.Ama belli bir yağ oranım var.Muhtemelen %25 in 2-3 puan altına düştü.İlk spora başladığımda 60 kg dım.
    Diyete başladığımda ise 65'e yakındım.Şu an 56.50kg ım.Keşke 65kg iken spora başlasaydım diyorum.Yani spora geç başlarsanız o kadar çok geç kalmış olursunuz.
    Yaş-boy bilgileri verirseniz ve genel sağlık ...Daha iyi tavsiyeler alırsınız muhtemelen.

atraksiyonlu ve peoplequal bunu beğendi.
  5. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    Öncelikle boyum 1.68. Kastan çok fazla kaybetmedim aynı şekilde sudanda, hatta su daha çok kaybedilmiş görünüyor ölçümlerde ama vücudumda kol ve göğüs bölgesinde sarkma var o açıdan haklısınız. açıkcası aradığım şey kilo vermek değil, metabolizma toparlayıcı bir şeyler. gerisi sonra zaten gelecektir diye düşünüyorum çünkü bazal metabolizma hesaplamasında boyuma kiloma göre 1600 civarı bir şey çıksa da tam ölçümde bu durum 1200 görünüyor. yaşım 18. spor salonuna ayıracak vaktim de yok, bir kaç engel olacak durum da var. kilo vermeye engel değil ama yoğun tempolu şeyler yapmaya vücudum da müsait değil milimetrik safra kesesi taşları var, tempolu şeyler çok fazla sarstığından sancım tutuyor. yiyecekte de seçici olmama neden oluyor bu. mucize yarattığı söylenen şeylere zaten inanmam ki; ilaç vb. burada pek çok bilgili ve uzman insan var. nasıl öncelikle düzene sokarım? neler tüketmem gerekir? süt ve süt ürünleri, yumurta bende ne yazık ki fazla kısıtlı.
    ayrıca bahsettiğim gibi kol ve göğüs bölgemde sarkma var, evde dummbellım var 1,5 kilo. ona asılsam fena olmaz sanki ama kaç tekrar gerekli bilmiyorum.
    yardımcı olursanız çok çok sevinirim.

emlakci_hanim bunu beğendi.
  6. emlakci_hanim

emlakci_hanim Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Emlakçılık
    Yer:
    Istanbul
    Öncelikle geçmiş olsun.Safra kesesi taş tedavisi işe yaramadı mı? Keseyi aldırmanız için öneri vermedi mi dr unuz?
    1.5 kilo dambılla birşey olmaz.Ben 2kg ile başladım ki o dahi etkisizdi.ama şu kesin ki dambılla çalışmak bir koşu değil ,bisiklet değil.temposu onların yanında epeyce düşük.
    Dambıl set alarak start verebilirsiniz.protein agırlıklı tüketmeniz şart ama.protein kaslar için lazım.bitkisel proteinler var.sadece bitkilerden elde edilen protein tozları var.doktorunuza da danısarak deneyebilirsiniz.iştah kontrolü saglar.(ben de henuz protein toz satın almadım ama yabancı kaynaklardan da okudugum kadarıyla agırlık antremanları için idealler.-siz yumurta süt vb tüketemediğiniz için bitkisel olanı iş görebilir.Muhtemelen yağlı da yiyemiyorsunuz.(Şunu söylemeden edemicem: safra kesesi tedavisi için geniş çapta araştırma yapın.Yeni tetkik ve ilaclar cıkmıs olabiliyor.)protein yiyemezseniz yag yiyemezseniz muhtemelen karbonhidrat tuketirsiniz.bu da kilo vermenizi engeller.ben karbonhidrat tuketiyorum bu sekilde kilo veremem deyip onu da yemegi kesince bu defa vucut kıtlıktayım der gene kilo veremezsiniz.hepsinin bir dengesi var.eger bu dengeyi tutturmak istiyorsanız .nerede hata yaptıgınızı bulun,düzeltin.ve zaman verin.deneme yanılmayı mumkun oldugu kadar az yaparak sonuca gitmek lazım.

bir de direnc ayarlı ev tipi kürekte fazla sarsma yapmaz.yuksek direncte dusuk tekrarlarla iş görebilir.
    bende evime alıcam mekanik -direnc ayarlı kürek.
    geçmiş olsun.

peoplequal bunu beğendi.
  7. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    özel durumunuza binaen temposu yavaş hareketler ya da yavaş icralar size yardım edebilir. Yine kas güçlendirme amaçlı sabit tutuşlar (static hold exercises diye aratın) fayda sağlayacaktır.

bir de vücut analiz cihazlarına çok güvenmeyin, su kaybetmeniz kas kaybınız ve doku kaybınız olduğunun göstergesi, netice itibariyle bu su mide sıvısından eksilmedi. yağ dokusu ile gidenleri saymazsak (yağın %25i sudur) , bir kısmı da kaslardan (kasın %73ü sudur) ve diğer kan ve kemik gibi dokulardan gitmiştir. (%83 kan, %22 kemik) haliyle kanınız akmayacak duruma gelmediyse kastan gitmiştir.

peoplequal bunu beğendi.
  8. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    doktor aldırmamı önerdi, ben de açıkcası pek aldırma taraftarı değilim çünkü halen kese işini yarım da olsa görüyor. herkeste vücut aynı şekilde devam etmiyor kimisi çok memnunken kimisi çok şikayetci, bu da bende korku oluşturdu. evet yağlı tüketemiyorum. pek çok şey sınırlı ben de pek çok meyve ve sebzeyi malesef ya geri çıkartıyorum ya saatlerce kıvrandırıyor. bu durum zaten dezavantaj olduğundan spor olmaması, gün içerisinde oturarak yaktığım kalorinin az olması bana kilo verememek olarak dönüyor. bir ara 1 ay kadar evde internette moda olan challengeleri uyguladım. squat vs. 2. haftadan sonra vücudumda gözle görülür bir toparlanma, bir ay sonrada belde ve alt karında ayrı ayrı 10 cm incelme olmuştu yani mezura ile ölçtüğüm kadarıyla. toparlanmam düzenden dolayı çok iyi oldu aynı şekilde geri de gelen bir şey olmadı kilomu ve ölçülerimi koruyor olmam çok hoşuma gitse de, devam etmek istiyorum. protein tozunu araştıracağım bi, bana uygun bir ağırlık egzersizi ayarlayabilirsem kullanırım büyük ihtimal ile.

static hold exercises bana wall siti hatırlattı :D bunları düzenli uyguladığım taktirde ne gibi sonuçlar alırım?

9. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    evet wall sit ve plank meşhurlarından birkaçı, pek hacim sağlamaz ama dayanıklılık başta olmak üzere hafif güç antremanı sayılabilir. netice itibariyle o kaslar size lazım ve çalışmasını sağlamak önceliğiniz, static hold da gayet güzel çalıştırır.

peoplequal bunu beğendi.
  10. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    sabah erken saatte vakit ayırmayı deneyebilirim o halde. peki siz bitkisel protein tozu hakkında ne düşünüyorsunuz? ek olarak neler yapmak gerekiyor?

Tevfik Erzon bunu beğendi.
  11. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    aminoasid zinciri tam olan bitkisel protein kaynağı yok diye biliyorum, yani kalitesiz protein denebilir. Örnek vereyim leblebideki gram başı protein neredeyse kırmızı ete yakın, ama biri kalite olarak çok düşük, diğeri ise yüksek. Bunu arı su , mineralli su ayrımıyla izah edebiliriz, biri vücudumuzda hiç işe yaramayacağı için neredeyse tamamen atılır, diğeri ise tamamen tutulur. Hacimi önemli değildir.

ek olarak kaliteli dinlenme kalıyor...

peoplequal bunu beğendi.
  12. emlakci_hanim

emlakci_hanim Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Emlakçılık
    Yer:
    Istanbul
    kese % 50 iş görüyor ama size hic hareket olanagı tanımıyor.yeme içme olanagı da tanımıyor.keseye göre yasamaya ona gore idman cızmeye zayıflamaya cabalıyorsunuz.siz kiloların gitmesi için yememe taraftarısınız zaten bilinçaltı buna kodlu şimdilik.(biz kadınlar kilo alınca yememem lazım deriz ezberimiz budur.)ama tıpta ilerliyor.yarın bir tedavi cıkıverir kese tedavi edile de bilir.
    ama o durumda dahi tas olusması genetik .tekrarlama riski hep olur.(tıp ona da care bulur belki:D)
    ayrıca kiloyu belki de kese gorevini tam yapamadıgı için aldınız sonra tas miktarı artınca bu defa da o yemek yedirmedi vs kısır dongu olmus durumda...(bu ikisi pes pese dgl sarmal sekilde de olmus olabilir.)
    ben olsam keseden kurtulurdum.sonra spor salonuna yazılır istediğim ne varsa azar azar yerdim.kilo da verir kas da yapardım.Şu an protein agırlıklı diyetteyim ben.ama haftada 1-1.5 gün tatlımı da canımın çektiği carb da yiyorum.yemediğim gıda yok denecek kadar az.
    safra kese ile ilgili az cok bilgim var.1.derece akrabamda vardı taş.tüm süreci çok iyi bilirim.aldırdı kurtuldu.agrı cekmeyin dilediğinizi yeyip dilediğiniz sporu yapın.

peoplequal bunu beğendi.
  13. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    evet kese şuan az çok görevini görüyor bu da işime geliyor çünkü yarı yarıya görmemesi bile bana şişkinlik olarak geri dönüyor, aşırı mutsuz huzursuz oluyorum. benim taşlar genetik değil aile geçmişinde yok, keşke sadece taşlar alınabilseydi. ben sanıyorum ki benim kilo verme sürecinde oluştu bu taşlar. kilo verirken oluşması mümkünmüş taştan taşa farklılıklar oluyor çünkü zaten ama işte, keseyi aldırmak zor bir karar. aslında iştahım çok açık benim. çok fazla yiyorum :D ama yediğim şeylerin toplamı bir günde 500 kalori felan yapıyor. ha sağlıksız oluşu belki kilo vermeme engeldir bilemiyorum, ama bir şeyler engel oluyor şuan. ben protein diyeti yaptığımda tam tersi kilo almıştım. sonra diyetisyen araya başka şeyler kattı bir süre verdim, liste değişince tekrar aldım. sorun diyetisyende değil diye düşünüyorum çünkü verilen liste hemen hemen hepsinde aynı.
    çaresiz miyim neyim, anlamadım :D

14. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    kilo almak kötü birşey değil, özellikle kas ve kasın çoğunluğu olan su ağır olan iki unsur, bunların vücudunuzda hem olması takdir edersiniz ki kötü değil. Yine kadın yazarlarımız için, erkekler ile aranızda + olarak %5-10 yağ oranı fazlalığı da olması gereken birşey.

Özellikle squat antremanları başlangıcında kalça ön ve arka üst bacak, vücutta en büyük kas grubu olması ve aktif kan dolaşımı sebebiyle çok kolay hacim alır. Ben ilk squata başladığımda bir ay gibi bir sürede pantolonum sıkar hale geldi ve 3-4 kg almıştım. Durumu bildiğim için endişelenmedim.

Kaslarınız yağ yakma potansiyelinizi ve metabolizma hızını belirler, kaslardan korkmayın :)

peoplequal bunu beğendi.
  15. emlakci_hanim

emlakci_hanim Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Emlakçılık
    Yer:
    Istanbul
    eger kilo verme yapıyorsa vucut tas yapmaya tam gaz devam edebilir.500kalori az zayıflamak çok zorlasır.
    ailede olmaya bilir ama buyuk buyuk anne babada olmus olabilir:) bilemeyiz ki.
    sadece taslar alınabilse süper olurdu tabiki.siz protein diyeti yaptıgınızda kilo mu aldınız yoksa kas mı kazandınız.soyle soyliyim su an 56.5o yim.eskiden 53 54 le giyebildiğim bedeni su an gayet rahat giyiyorum.yani tartı aldatır.protein diyetinde agır spor lazım .gunde 2 xkilonuz= protein gram seklinde besleniliyor.hos bu olcum de tam protein gram vermez de...

peoplequal bunu beğendi.
  16. peoplequal

peoplequal Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    3
    aslında bu cevap ikiniz için olacak çünkü şöyle bir durum var ki benim en çok yağlanma olan bölgem sırt çevrem. toparlanma sürecinde kaslar belirginleşiyor evet bu da bende bi telaş yaratmıyor ama ben kilo aldığımda simit yutmuş gibi direk alt karnım bir çember şekline çıkıyor ki bunun yağdan olduğunu düşünüyorum. bu durum bende protein diyetinde de oldu. hoş eskiden 3 kat olan göbeğim şuan iki de olsa, oturduğumda sırtımdan fırtlayan yağlar çok rahatsız edici :(

17. Tevfik Erzon

Tevfik Erzon Üye

Beğenileri:
    704
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    HomeGym
    Vücutta yağ dengesi bozulacaktır, o kaçınılmaz bir hadise. Ben 52 kg verdim, ( 2 plato atlattım şimdiye kadar, şu an 3.platoma giriyorum) göbeğim yuvarlak olarak duruyor ama omuzlarında ve üst göğsümde kaslarımın çizgileri belli oluyor.

Sebebi ise vücut heryerden bölgesel olarak bir sıra gözeterek eşit yağ yakıyor, ama eşit yağ depolamadığı için bir noktada yağ biterken diğer noktada hala olabiliyor. Burada yapılacak bişey yok, simit tabir edilen bölge (kadınlarda ek olarak basen ve kalça) ve iç bacak bölgesindeki yağlar en son yakılıyor. Hatta doku olarak kas grubuna yakın olan yağlar biraz farklı olduğu için inatçı yağ olarak geçiyor. Yapacak tek şey sabır ve egzersiz ve beslenmede çeşitlilik. :)

peoplequal bunu beğendi.
  18. emlakci_hanim

emlakci_hanim Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    Emlakçılık
    Yer:
    Istanbul
    En hızlı sonuç agırlık+cardio.sizin vucut tip elma sanırım.benim armut.bende sırt omuz kol gogus kas calısıyorum cunku kalca basen eriteyim derken bu defa ust inanılmaz zayıflıyor ve saglıksız goruntu oluyor.alt karın zaten en zor giden yaglardır.yani sende nasıl zor gidiyorsa 190cm lik ideal kilosuna 3-4 kg kalmıs adamında en zor giden bölgesi alt karın.o konuya takılmamak lazım.bende de var alt karın.çok takıyordum.gitmicek diye.ama iyice okuyunca insanlarla konustukca gordüm ki zorlu bölge orası:d fazla bulasmamak lazımmıs.yani deli gibi alt karın egzersizde sart degil.cunku ordaki yagı egzersiz dgl diyet yakıyor ve en son care yakacak onu vucut.son ana kadar tutacak.hastalık olur, kıtlık olur, soguk olur diye depoladı tutuyor.baklavalı arkadaslar:) mesela o bölge için çok kasarak saglam diyet yaparak elde ediyorlar baklavalarını:)

kuregi arastırın mekanik -direncli.eger kesede problem yaratmıyorsa hemen baslayın.kurek en cok kası aynı anda calıstıran bir cihaz.ama protein tuketmeniz lazım.bitkisel deneyebilirsiniz.
    yada hayvansal protein de deneyebilirsiniz.kana cabuk karısan hayvansal protein safra kesesini fazla tetiklemeyebilir.yag oranları sıfr olanları var.bunu önce şöyle test edebilirsin belki.
    sıfır yağlı süt denersin(var mı sıfır yağlı bilemedim.yarım yağlı var da .eger varsa) kese yagsıza tepkisizse .hayvansal protein tozu sıfır yag sıfır carbo.alıp denersin.

sen vejeteryan mısın?

Sayfayı Paylaş