hergün 100 şınav 100 mekik çekmenin faydası olur mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve samsunlee tarafından 3 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Şahsen Vandamme'ın yazdıklarında yanlışlar gördüm. Şınavın bu sporda temel hareket olduğu çok doğrudur. Ama şınavla elde edilen kaslar ömür boyu muhafaza edilemez. Kas yapımında belli bir seviyenin üstüne çıktığınızda o kasları muhafaza etmek için ömür boyu beslenmek+idman yapmak gerekir. Oyda sadece şınav çekerek yaptğımız kaslarımız bu sınıra yakşalamayacak kadar az olur. Bu az kas kütlesini muhafaza etmek zor olmayacağından "şınav vb hareketlerle yapılan kaslar erimez" gibi tezler ortaya atılabilir. Beslenme olmadıktan sonra herşey erir, merak etmeyin.

Hergün şınav çekmenin amacı nedir? Biz idman yaptğımızda kaslarımızı gelişmeleri için uyarı yollamış oluyoruz. Yani kaslarımız esas olarak dinlenme döneminde, bu uyarılar alındıktan sonra gelişirler. Dinlenmek olmazsa olmaz. Hergün idman yapma prensibi buna göre çok şeye ters. Gün aşırı şınav çekmek daha mantıklı.

fanat1 ve samsunlee bunu beğendi.
  2. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar hepinize tek tek teşekkür ediyorum. bu kadar ilgi beklemiyordum açıkcası ve bilmediğim bir kaç şey öğrendim sayenizde. mesela vandamme arkadaşın şınav aleti önerisi biraz aklıma yattı. ben o aletlerin ''fıs'' olduğunu düşünürdüm ama öyle değilmiş meğer.
    şunu anladım ki dambel ve diğer ev aletleri ile çalışıp bunu şınav ve mekikle desteklemek gerek ;)
    ama bu mekik olayı da çok zor gelişecek gibi gözüküyor. nizami çektiğimi de düşünmüyorum ya y ukarı kalkarken şekilden şekle giriyorum yamuk yumuk :) yaptığım hareket mekikten başka herşeye benziyor. hayırlısı diyelim.
    bu arada 1 yıl kadar önce spor salonuna gidip 3 ay kadar çalışmıştım, salon yetkilileri pek ilgilenmiyordu bende bırakmıştım. zaten ne vaktim ne de maddi gücüm var salon için. sizin önerdiğiniz aletleride 2. el almayı düşünüyorum zaten.

hayırlısıyla ayarlasam aletleri gerisi kolay... o yüzden alet alana kadar şınavla mekikle idare etme çabasındayım. şu an bunları set arasında dinlenirken yazıyorum :) mesajı yolladıktan sonra şınav, mekiğe saldırıcam :) çapımda bazı hareketlerde keşfettim. ranzanın ikinci katına asılıp aradaki boşlukta barfiks çekiyorum bacaklarımı uzatıyorum 'L' şeklinde :D çok zor ama.

Son düzenleme: 4 Mart 2009
    fanat1 bunu beğendi.
  3. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    yiğitcanharmancı,yazılarımı okumadan nasıl yorum yapabiliyosunuz hakkımda.ben her gün şınav mı yapılmalı dedim?????? sizin dediğinizin aynısını,samsunlee arkadaşa şınavı gün aşırı yapması gerektiğini söyleyen benim.okuyun ilk yazımı görürsünüz. aycan1903,mesajım tabiki öyle başlıyıcak çünkü orda senle diğer nickli arkadaşa bi açıklama yapıyorum.Buraya yazıcağımız şeyin konusu ney?? şınav.eee?? ortaklaşa beraber düşüncelerimizi söylemiyo muyuz burda? yani buraya her yazacağımız yazıyı muhakkak samsunlee'ye mi yazıcaz?? boş yere polemik oluşturuyosun,böyle yapma. şınavla brad pitt in 2 katı vücut yapılabiliceğini söyliyerek sizin bu konudaki düşüncenize karşı çıkmam suç mu???? işte kanalda hepimiz fikirlerimizi söyliyicez ki doğrularımız yanlışlarımız anlaşılsın ve konuyu başlatan samsunlee arkadaş doğru yöntemleri uygulayarak vücudunu geliştirsin

fanat1 bunu beğendi.
  4. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    vandamme demişsin işte.böyle çalışılarak brad pitt falan olunmaz.sen onun nasıl vucut yaptığını bilio musun ki?neler kullandığını?şınavla mekikle olacak şey değil bu.mutlaka yararlı hareketler mutlaka yararlı olacaktır buna katılıyorum..fakat güzel bir vucut sahibi olmak bu kadar kolay değil.insanlar saatlerini salonlarda geçiriyor.supplementlere dünyanın parasını veriyolar.gerçekten zor bu işler.

fanat1 bunu beğendi.
  5. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    spor salonunda çalışma imkanının olmadığını söylemişsin. bu durumda yapabileceğin tek şey vücut ağırlığını kullanacağın bir çalışma programı hazırlamak. vücuttaki hemen hemen her kas gurubu için vücut ağırlığıyla yapılabilecek hareketler vardır.
    barfiks şınav mekik dips squat calf.
    bu hareketleri 3 er set maksimum tekrar sayısıyla haftanın 3 günü yapabilirsin.

6. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    sağolun arkadaşlar..
    dips hareketi hiç aklıma gelmemişti iki sandalye alıp onu rahatlıkla yapabilirim. teşekkürler.

fanat1 bunu beğendi.
  7. Bench Press

Bench Press Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Özel güvenlik görevlisi
    Yer:
    İstanbul
    Forma sokacağı kesindir.Gün aşırı yapsan daha iyi olur bence.Barfiks ve squat da yaparsan tüm vücut daha iyi çalışır.Bir de sandalyeler arası dips var.Arnold'ın kitabında vardı hareket.Bizim sandalyeler kalitesiz olduğu için denemedim bile.:D

8. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    oluyo ya denedim. ben dayanabildiğim sürece sandalye bana mısın demiyor.
    ayrıca squat hareketi evde tam olarak nasıl yapılır bilmiyorum. halter falan yokta bende?

fanat1 bunu beğendi.
  9. aycan1903

aycan1903 Üye

Beğenileri:
    367
    Ödül Puanları:
    73

uzun sağlam bir demir çubuğun iki ucuna eşit büyüklükte poşetlere eşit miktarda kitap vb. ağırlık yapacak malzemeler doldurup çalışabilirsin... ne kadar sağlıklı olup olmadığı tartışmaya açık... dikkatli olursan sorun çıkacağını sanmam. ama tabiki barla ve plaka ağırlıklarla olduğu kadar dengeli ve sağlıklı olmaz...
    saygılar...

10. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    hergün şınav çekmek ya da iki günde bir çekmek gerçekten akıl karı değil..Güçlendirir mi?Tabii..Kaslandırır mı..Ona da tabii (bir yere kadar)..Yani amelelik yapmak da adamı güçlendirir kaslandırır ama ne kadar sağlıklıdır orası tartışılır..
    Artık elimizde internet gibi bilgiye ulaşmaktaki en kolay araç varken, göğüs, bacak gibi büyük kas gruplarının haftada 2'den fazla çalıştırılmaması gerektiğini öğrenelim lütfen..Ne kadar yeterli beslensek de doğru değil..

YesiLZeytin, fanat1, samsunlee ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Bureaucracy,ben brad pitt in Troy filmindeki o kaslı halini kastetmedim şınav yaparak bu vücuttan 3 kat fazla vücut yapılır diyerek.benim kastettiğim şu; şınav çekerek brad pitt in Fight Club filmindeki halinin 3 katı vücut yapılır dedim ve bu düşüncemin ölene kadar arkasındayım.ben dediğim gibi brad pitt in Fight Club'taki haline 19 yaşında sahiptim ve omuzlarım,göğsüm ve sırtım ondan daha iyidi.Senin neden brad pitt'i bir vücut idolü olarak ortaya attığını ise anlamış değilim,şaşkınlık içindeyim.Brad Pitt in Troy filmindeki vücudunu 6 ay kadar kısa bir sürede takviyeler alarak yaptığını biliyorum.adamın Troy filmindeki vücudu gerçekten iyidi,kollarını baya şişirmişti. ama adama şimdi bakarsan kastan eser yok,düz normal yapıda bir insan gibi durmuyo mu sence de? ve Troy filminden önce de böyle normal yapıda biri değil miydi brad pitt? son kez diyorum kendi görüşümü, sadece şınav çekerek brad pitt in en az 2 katı vücut yapılır

samsunlee bunu beğendi.
  12. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    Bradd pit'in vücuduyla karşılaştırma yapamazsınız. Çünkü kendisi sporcu değil. Onun seviyesindeki aktörler çeşitli filmler için kısa sürede kilo alıp verebiliyorlar. Kas yapıp, yaptıkları kasları eritebiliyorlar. Bunların özel formülleri var. Bradd Pit'in de rol aldığı bazı filmlerde kaslı olması gerekliydi. Bu nedenle film başlayana kadar kas çalıştı. Film bittikten sonra yeni roller alması gerekliydi. Ama bu rollerin hiçbirinde "kaslı adam" olmayınca mecburen yaptığı kasları sağlıklı bir şekilde eritti. Çoğu Hollywood yıldızı da böyledir. Çabuk kilo alıp vererek rol aldığı tipe uygun bir şekilde görünürler. Onların halleiyle sakın değerlendirme yapmayın.
    Silvester Stellone gibi aktörler de mevcut. Bütün filmlerinde duygusal karakteri değil, her zaman kaslı tipi oynamıştır. Yaptığı roller basitti-herkes oynayabilirdi. Bu nedenle de yanılmıyorsam 10 kereden fazla "Altın Böğürtlen" almıştır(Bu, en kötü aktörlere veriliyor.) Basit rollerine karşın, tip ile muhteşem uyumu onun filmlerini her zaman zirvede tuttu.

Şimdi, sadece şınav çekerek "Fight Club" filmindeki Brad Pitt'ten 3 kat daha iyi olabilirsiniz. Bu sadece şınava bağlı olmaz. Eğer bunu sadece şınav çekerek yaptığınızı iddia ediyorsanız çok uygun bir kalıtıma sahipsiniz ve düzenli beslenmemenize rağmen yedikleriniz işe yaramış. İş keşke diğer insanlarda da böyle olsaydı, askere giden çoğu kişi Bradd Pitt gibi olabilirdi.

samsunlee bunu beğendi.
  13. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yiğitcanharmancı, aslında karşılaştırma yapılmadı, ben sadece onun gibi vücuda sahip olmak istediğim için konu bradd pitte geldi. aslında işin özü şu: fit görünüme sahip olmak istiyorum ve evde çalışıcam. bu görünüme kavuşmak için en iyi nelerin yapılabileceğini araştırıyorum. şu an aletim olmadığından şınavla ve mekiğe dayandım.
    ''brad pitt gibi vücuda nasıl sahip olabilirim'' diye klişe bir başlık açmaktansa, bu konuyu açtım ve şahsım adına gerçekten faydası oldu. şınav hakkındaki tüm bildiklerim alt üst oldu.
    hepinize tek tek teşekkür ediyorum.

14. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    amacının ne olduğuna bağlı elbette bir spor salonunda çalışmış gib olmayacaktır ama gelişmezsin diye bir şey yok hacim kazanamazsın ama güçlenirsin dayanıklığın artar eğer salona gitme imkanın yoksa yaptığın şey gayet güzel ama kendini sadece şınav mekikle kısıtlama bence imkanın varsa barfikste çek sandalye arasında dips yap başka karın egzersizlerinide yapabilirsin. Eğer yağsız bir vüduda sahipsen eminim şekilsel olarakda vücut kendini iyi kötü gösterecektir. Kendini çok zorlama 4*max şeklinde yapabilirsin hareketleri birde yemeğe dikkat et yeter insan istedikten sonra neleri aşamazki. Başarılar dilerim

samsunlee bunu beğendi.
  15. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    ayrıca omuz için ''handstand push-up'' yani amuda kalkarak şınav çekebilirsin. üst göğüs için ayaklarını sandalyenin üzerine koyarak 45 derecelik bir açı oluşturup şınav çekebilirsin. squat, ağırlık kullanılmadan da yapılabilir. tek bacak squat da yapabilirsin. merdiven basamağını kullanarak tek bacak kalf çalışabilirsin. üst karın kasları için yarım mekik. alt karın kasları için yatarak leg raise. ters mekik. daha öncede söylediğim gibi nerdeyse bütün kas grupları için vücut ağırlığı kullanılarak yapılabilecek hareketler var.

Son düzenleme: 6 Mart 2009
    samsunlee bunu beğendi.
  16. Bureaucracy

Bureaucracy Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    ben brad pitt i idol mü almışım?hayal görüyosun galiba.brad pitt kim ki ben onu idol alayım.onu idol alan ondan feyz alan sensin.çünkü örneği sen veriyosun.ben ancak ve ancak bir sporcuyu idol alırım.bu arnold olur dexter johnson olur cay cutler olur..benim düşünce yapım bu.ayrıca senin vucudunun iyi olması herkesin vucudunun iyi olacağı anlamına gelmiyor.bir çok insan tanıyorum.adam çalışmadan Allah vergisi vucudu var.ya da senin gibi evde biraz mekikle biraz şınavla vucudunu forma sokabilen insanlar var.bunlar Allahın bir lutfu.Allah vergisi yani.bu dediğimde herkesde olmuyor ne yazıkki.ama şunu bir kez daha söylüyorum ki mekikle şınavla vucud yapılmaz.yapılsaydı inan çevrende bir sürü vucudcu olurdu.sen kaç tane görüyosun çevrende bir düşün istersen.yeni arkadaşlarımız elbet okudukça doğruyu ögrencektir benim söyliceklerim bu kadar.

17. vandamme

vandamme Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    böyle çalışılarak brad pitt falan olunmaz.sen onun nasıl vucut yaptığını bilio musun ki?neler kullandığını? bu cümlelerin sahibi ben miyim yoksa sen misin Bureaucracy?????? işte brad pitt i bir vücut ikonası gibi ortaya atmış olmadı mı bu cümlelerin sence? son kez diyorum,bu konu baya uzadı,artık bana cevap hakkı doğmazsa bu başlığa daha yazı yazmayı düşünmüyorum.son kez diyicem şunu, sadece şınavla brad pitt'in Figt Club'taki halinden en az 2 kat fazla vücut yapılır. şınav çekerek brad pitt'in 2 katı vücut yapılır diyorum,yani şınav çekerek vandamme'dan,ronnie'den,arnold'dan vs. daha iyi bir vücut yapılır demiyorum!!! brad pitt kim,hangi yazımda onu idol almışım ben söyleyin. şu dediğini de düzeltiyim; '' senin gibi evde biraz mekikle biraz şınavla vucudunu forma sokabilen insanlar var.bunlar Allahın bir lutfu'' demişsin. bazı insanların dediğin gibi vücudu çabuk ve çok hacimli kaslar yapmaya meyilli oluyo( kişinin çalışarak maksimum şekilde elde edebileceği kasların vücudundaki beyaz kas fiberlerinin sayısıyla ilgili olduğunu okumuştum bu forumda) ama ben 2.5-3 sene şınav mekik çekerek şu anki vücudumu yapmıştım.( son 6-7 ay şınav aletiyle çalışmam da gelişmemde büyük etken tabi) Yani benim yapım da çabuk kas yapmaya meyilli değil. benim bahsettiğim düzenli çalışma,azim ve sabırla 2-3 sene içerisinde herkesin figt club'taki brad pitt in 2 katı vücuda sahip olabiliceği.tabi şuranın altını çizerek söylüyorum; şınavı bady salonuna gitmeye vakti ve imkanı olmayan kişiler için bir alternatif olarak söylüyorum.yoksa tabiki bir salona gidip çalışarak şınav çekmekten daha kısa sürede iyi bir vücuda sahip olunacağını biliyorum ve insanlara salonda düzenli çalışmaya başladıktan sonra da şınav çekmemelerini öneriyorum.Ancak omuz ve göğüslerini haftada 1 kez çalıştırdıkları taktirde ekstradan bu büyük kas gruplarından olan omuz ve göğsü 72 saat dinlendikten sonra şınav çekmek isterlerse anca o zaman çekmelerini öneririm. bu şınav konusunda epey yanlış anlaşıldım görünen o

18. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    çalışma programını değiştirdim, hergün antrenman yapıyordum; artık gün aşırı yapıyorum. şu an dinlenme günümdeyim ama sıkılıyorum kalkıp çalışasım var.
    programım şöyle: (inceleyip yorumlarsanız sevinirim)
    önce ısınma hareketleriyle başlıyorum. olduğum yerde koşup, ip varmış gibi ip atlıyorum.
    bir de boşluğu kavga edermişçesine seri şekilde yumrukluyorum, inanılmaz yoruyor. boşluğu yumruklama hareketini yaptıktan sonra her tarafım ağrımaya başladı bu kasların geliştiğinin göstergesi mi?

ısınma hareketlerinden sonra 4 sete böldüğüm antrenmanlarıma başlıyorum:

1.SET
    şınav: eller omuz hizasında, 25 kere
    mekik: bacaklarımı bükerek (sanırım adı yarım mekik), 35 kere
    leg raise: 2 dakika
    spiral yay: eller ilerde aşağı doğru büküyorum, 25 kere
    göğüs yayı: iki elimle tutarak yanlara doğru açıyorum. (tek yayla başladım) 15 kere
    (evde barfiks çekecek yer yok)

Diğer setlerde şınav ve yay bükme yöntemlerini değiştirerek çalışıyorum. Diğer hareketler aynı.

Beslenmeye gelince; programlı bi beslenmem yok. Ne zaman acıkırsam o zaman yiyorum. Normal ekmek yemem, kepekli tercih ederim. Her gün yumurta, peynir, zeytin yerim. Sebzeleri vitaminlerini kaybetmeyeceği şekilde pişiririm. Mesela karnıbahar kızartıldığında faydası olmaz ama haşlandığında çok faydalıdır...
    Normal her insan gibi yemek yiyorum. sabah, öğlen akşam...

Son düzenleme: 6 Mart 2009
  19. samsunlee

samsunlee Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bir de arkadaşlar forumda dolaşırken koşmanın karın kaslarını geliştirdiğini okumuştum. (başka forumda da okumuş olabilirim)
    Sizce aslı astarı var mı? Koşarak karın kası???

20. rocco676767

rocco676767 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    azmin alkış alacak bi azim..profil resminse bi harika :):)

samsunlee bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş