hergün 10 barfiks çekmek, zararı olur mu?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve altec tarafından 10 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. altec

altec Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    28
    barfiksi de belli aralıklarla mı çekmeliyiz? vücudu dinlendirerek 1 er gün arayla mı mesela?
    yoksa her gün 10 tane çeksem iyi olur mu?

2. saratoga

saratoga Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    hergün 10 barfix yaparsan zaten 2gün dayanabilirsin, diğer günler tekrarları çıkaramazsın diye düşünüyorum, 10 tane yapacağına değişik pozisyonlarda tutarak kollarını çalıştırsan daha iyi edersin , geniş tutuş, eller sana bakacak şekilde dar tutuş gibi, sonuçta kendi ağırlığınla mücadele ediyosun. büyük kas gruplarında dinlenme min. 2 gün diye biliyorum

3. virtual_insanity

virtual_insanity Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    istanbul
    her gün on tane barfiks çekmenın vücuduna ve duruşuna yararlı olacağını düşünüyorum..

ama aynı zamanda kas oluşumunu snırlandırır..yanı sırt kasların hacimli durmaz.2günde bir birden farklı hareketle çalışmanı uygularsan daha kaslı bir görünüm yakalayabilirsin!

4. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kendi vücut ağırlığını kaldırdığın hareketlerin sorun yaratacağını sanmıyorum. Ancak böyle çalışırkende sürekli aynı şeyleri uygulama, farklı hareketleride dene sırt kasların için...

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eğer hoca nezaretinde programlı şekilde veya forumdan bulduğun başlangıç programlarıyla evde veya salonda çalışıyorsan barfiksi sadece sırt antrenmanlarında ilk sıradaki temel haraket olarak yapılması daha iyi olur, Çünkü iyi ve doğru yapılırsa sırt için en çok geliştiren haraketlerin başında gelir, sırt derken koltuk altı yani kanatta dahil oluyor. Eğer ağırlık çalışılmıyorsa sadece evde vücut ağırlığıyla çalışılıyorsa gün aşırı olması daha iyi.

1 kişi bunu beğeniyor.
  6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    omuzları arkaya verip bacakları öne alarak yani önden göğüs yukarıya bakarak yaparsak sırta vurur mu? Ben böyle olacağını düşünerek dediğim gibi yapıyorum. Umarım anlatabilmişimdir...

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Sırta vururmu derken ne kastettiğini anlamadım. Koltuk altından bele doğru uzanan latisimus dorsi değilde arka taraftaki kısmı mı çalıştırmak istiyorsun, buna kısaca sırt kalınlığı diyebilirsin. Eğer bunu kastediyorsan rowing haraketlerinin hepsi bu iş için, barfiks çekerken ayaklarını biyere dayar pozisyonda vücut dik değilde eğimli yatay şekil yaparsanda belki biraz bu işe yarar yalnız bu sefer barfiksin bir manası kalmaz gibime geliyor belki ancak fazla dekrar definisyon için olabilir.

İnşallah doğru anlamışımdırda doğru yorum yapmışımdır.

8. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Evet bu dediğin bir filmde vardı, Centaur söylemese anlamayacaktım.
    Dediğin hareket rowing oluyor, vücut ağırlığı ile yapılan rowing.
    Arnold'ın Bir Vücutçunun Eğitiminde, başlangıçtaki adaptasyon programında bu hareket vardır, süpürge sopasını iki sandalye arasına koyarak kendinini yukarı çekme olayı.
    Rowing'e göre avantajı bele yük binmemesi, ancak vücut geliştirme yapan birisi için bence gereksiz, alet ve ağırlıklardan uzak bir ortamda ya da yeni başlayan birisi için olabilir, hem koltuk altını hemde orta sırtı etkiler, kolayda değildir :D

9. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Bu seviyene bağlı bir durum.Eğer tek seferde ancak 3 barfix çekiyorsan hergün 10 tane yeterli olabilir.Ancak bu sayı 5,6 vs. ise 10 tane az olacaktır.
    -10 barfix büyük bir rakam değil.Seviyen ne olursa olsun hergün yapsanda seni yoracağını düşünmüyorum.Ayrıca gün geçtikçe tek seferde çektiğin sayı artacak ve bir zaman sonra 10 barfix sana leblebi gibi gelecektir.
    -(Tabiiki bu söylediklerim ayrı bir programın varsa değişebilir.Zaten bir programın varsa barfixi; (çekiş stiline göre) çalıştırdığı kas durumuna göre programına dahil edebilirsin.Bu programının durumuna bağlı bir konu.)
    -İkinci öneride acaba ''kas oluşumunu sınırlandırır'' derken,kasıt; overtraining mi?Bence hergün 10 barfixle olacak birşey değil bu..Ayrıca kendi ağırlığınla yapılan egzersizler,bence ağırlık kullanılanlardan overtraining açısından farklı.
    -Barfix sırt kasları için biçilmiş kaftandır.Bazı vücutçuların sırt kasları için sadece barfix çektiklerini ismini hatırlayamadığım bir kaynakta okumuştum.

10. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    arkadaşlar forumda barfiks hakkında bir başlık varmı?

-düzenleme
    buldum :

Son düzenleme: 8 Eylül 2008
  11. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    onun yerine haftada 1 kez 10*7 yap. aralarda 1 dk dinlen.

12. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ayni hareketin 7 set ayni tekrar sayisi ile yapildigini ilk defa duyuyorum Aytosh, bu calisma sistemini biraz daha acar misin?

13. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Barfiks çekerken çalışan kasları yeterince gelişmiş olan, barfiks çekmeye alışık olan ve tek seferde rahatlıkla 10 barfiksi aşan herkes için hergün barfiks çekmenin hiçbir zararı olacağına inanmıyorum.

Kasları bile yoracağını düşünmüyorum böyle birisi için 10 barfiks çekmenin. Ancak sırt, kol vb. vbarfikste çalıştırılan kaslar o gün çalıştırıldıysa elbette o zaman önceden yapılan çalışmanın şiddetine göre olumlu / olumsuz etkisi olacaktır.

Barfiks çekmeye alışık olan ve yüksek tekrarlara çıkabilen biri için 10 barfiks çekmek anca biraz kalori yakmak olur ve de kasları şöyle bi kendine getirir. Askerlik yapanlar bilir, spordan sonra o askeri engelli koşu parkurundan velhasıl başınızdaki rütbelinin sizi soktuğu şeylerden sonra hasbel kader barfiks demirlerini bir kere daha ziyaret ederseniz onca şeyden sonra bile piyadenin alt limiti olan 8 tekrarı veya de komandonun alt limiti olan 10 tekrarı yapmanın sizin için hiçbir zorluğu yoktur. Barfiks çektiğinizi bile anlamazsınız.

Ancak yeni başlayanlarda barfiks çekmek başlı başına "bir antrenman" kabul edilebileceğinden elbette hergün barfiks çekmesi antrenman programına göre olumlu / olumsuz etkileri olur.

Sonuç olarak bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir.
    Zararı vardır yahut zararı yoktur gibi kesin yargılara varılması bence mümkün değildir.

Son düzenleme: 10 Eylül 2008
  14. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    gaddarkemal kol antremanıma barfiks koysam işe yaramaz mı yani? 10 13 arası rahat yapabiliyorum

15. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bunu en iyi sen ayarlayabilirsin kol antrenmanını azami derecede (overtraining olmadan) yaptınsa kol için ayrıca barfiksi eklemene gerek yok.

Bununla birlikte kol antrenmanını bir iki sette olsa barfiks koyarsan, normal tutuşta hammer curlde çalışan kol kasları, avuçiçleri ileri bakarak tutuşta ise bisepsler çalışaktır.

Normal tutuşta hammer curlde çalışan kaslar hammer curl hareketine göre biraz daha değişik bir açıyla kasılıp çalışacağı için hammer curl çalışmana ek olarak koyabilirsin.

Barfikste aşırıya kaçmamalısın kol antrenmanında sonuçta bana göre en iyi 3 hareketten biri olan barfikste çalışan özellikle sırt, göğüs ve kol kaslarını fazla çalıştırman kol antrenmanının maksadının dışına çıkmasıyla sonuçlanır.

Benim düşüncelerim bunlar, bu konuyu da forumda en iyi Flexor hoca biliyordur. Önceden açıkladıysa link bulursan bana da haber ver :)

sovereign bunu beğendi.
  16. sovereign

sovereign Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Istanbul
    valla bulamadım ya barfiks yazınca 4-5 başlık çıkıyor zaten.
    hammer curl yaparken koyayım tamamdır.en sevdiğim haraket barfiks ve dips zaten eğleniyorum yaparken :)
    kendi ağırlığıyla çalışmanın iyi olduğu yazıyordu 1-2 başlıkta ondan sormuştum.

17. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    konuyu hortlatıcam ama kusura bakmayın yeni konu açmak istemedim

her antrenman sonrası 3x10 barfiksin bi yararı yada zararı olur mu ben yarar için çekmiyorum ama zevk için çekiyorum bi zararı olur mu devam etsem

Sayfayı Paylaş