Her gece davul gürültüsüyle uyanmaktan gına geldi artık

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Ge-Force tarafından 16 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. Balboa7

Balboa7 Üye

Beğenileri:
    1.355
    Ödül Puanları:
    103
    modern bölgelerdeki evler istanbulda oldukça pahalı direk zengin olmak şart gibi bir şey ülkede zaten kendi fikrini söylemek için kendi zevkine göre yaşamak için zengin olmak gerekli böylede bir şey var fakirseniz yada orta halli biriyseniz modern yenilikçiyseniz işiniz zor

bodykazm ve mehmet2576 bunu beğendi.
  2. bulut99

bulut99 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Uyku sorunu olan birisi olarak yazıyorum. Kendimi yanlış anlatırsam mazur görün.
    Ben 14 yaşıma kadar köyde büyüdüm herhangi bir uyku sorunum yoktu. Bilirsiniz köyler geceleri gayet sessiz, sakin olur.
    14 yaşımda yatılı okula gittim. İzmir'deydi okulum. Hapishane havasında olduğu için dışarıyla bağlantısı yoktu ve davul sesi falan duymadım. Yine uyku sorunum yoktu.

Liseden mezun olunca Ankara/Kurtuluş'ta oturmaya başladım. Ağustos ayında gittim ve yanlış hatırlamıyorsam Ekim ayı Ramazan'dı. Bir gün kan ter içinde kabustan uyandım "Noluyo?" demeden dışarıdan bam bam bam diye ses geliyordu onu fark ettim. Davul sesiydi. "Haaa böyle oluyormuş demek ki, bugün kabus gördük alışırız" dedim, yattım uyudum. Sonraki gün aynı durum yine kan ter içinde uyandım davul sesine. Bundan sonraki her gün aynı geçti hep kabus gördüm o davul sesi nedeniyle. "Neyse" dedim "Halkın dini saygı göster." Ama bir yandan da uyku düzenim bozulmuş, uyumaya korkar olmuştum. Üç ay uyku sorunu yaşadım ki o zamanlar YGS sınavına hazırlanıyordum. Antidepresan kullanmak zorunda kaldım. Antidepresanın unutkanlık yaptığını öğrendiğimde ise çoktan sınava girmiş, sonuç bekliyordum. Yani o "Bir ay zaten dayanıver, nolacak." dediğiniz gelenek benim geleceğimi dolaylı yoldan çok fena bir şekilde etkiledi. Herkes tıp okumamı beklerken mühendislik kazanmıştım ve bir daha sınava hazırlanmak gibi bir lüksüm yoktu.
    Sonraki üç yıl Ramazanlarım hep köyde geçti, sessiz sakin.
    Ancak bu yıl staj yapmak için Sakarya'ya geldim. Kabuslar yine başladı davul sesiyle birlikte. Stajım mahvoldu. "İlerde çalışırım güzel şirket, iyi de maaş veriyorlar." dediğim yerde zerre kadar performans gösteremedim. Her şey çöp oldu.
    Davul benim geleceğimi iki kez etkiledi ve ikisinin bedeli de bana çok ağır oldu. Böyle gelenek olmaz. Gelenek isteyen gelsin Akdeniz, Ege Yörük Köylerine ben en hasını yaşatayım.
    İyi forumlar.

cyanide, Rambo16, mehmet2576 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. mericboss99

mericboss99 Üye

Beğenileri:
    196
    Ödül Puanları:
    43
    Iyi yanından bak doğru mesleği secmissin mühendislik> tıp :)

bulut99 bunu beğendi.
  4. bulut99

bulut99 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Hoşuma gitti sonradan zaten :) Ama davulun bana yaptıklarını unutamam.

mericboss99 bunu beğendi.
  5. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    Ramazan bildiğiniz gibi her sene 11 gün geri gelir ve sizin hikayenizde rahatsızlık yaşadığınız yılda ekime geliyorsa her sene 11 gün geri gelmiştir. YGS dediğimiz sınav ise birincisi Nisan'da ikincisi Haziran'da olur. Hedeflerinizi tutturamamanızın daha makul bir gerekçesi olmalı.

ajn16 ve neverbackdown. bunu beğendi.
  6. bulut99

bulut99 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Daha önce psikolojik bir rahatsızlık geçirdiniz mi bilmiyorum ama kendiniz kabul edene kadar çoktan iş işten geçmiş olabiliyor.

7. Muafız

Muafız Üye

Beğenileri:
    58
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    konu hassas değerler olunca usluba dikkat edilmesi gerekir sonuçta herkes medeni ;)

8. Ludendorff

Ludendorff Üye

Beğenileri:
    252
    Ödül Puanları:
    73
    gürültüyü geçtim herkesin kapısını çalıp para istemek nedir, sanki sözleşme yaptım davulcuyla.. kapısını çaldığın adamın müslüman olduğu ne malum.. sınavları da denk getiriyorlar o da ayrı bir olay..

ujohnz, bodykazm, Balboa7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. bodykazm

bodykazm Üye

Beğenileri:
    286
    Ödül Puanları:
    73
    Durumu güzel özetlemişsiniz @diez yorumunuzu çok beğendim ;)

10. FuriousWind

FuriousWind Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bodybuilding
    merak ediyorum kaç saat uyumayı düşünüyorsun?

''yeri göğü inlete inlete geçme hakkını kim veriyor bu adamlara''
    demişsin.

dışarıda oruç tutmadığını sanki gösteriyormuş gibi belli eden insanlara bu hakkı kim verdi?
    --- Mesaj birleştirildi, 10 Temmuz 2015 ---
    merak ediyorum kaç saat uyumayı düşünüyorsun?

''yeri göğü inlete inlete geçme hakkını kim veriyor bu adamlara''
    demişsin.

dışarıda oruç tutmadığını sanki gösteriyormuş gibi belli eden insanlara bu hakkı kim verdi?

11. underworld.

underworld. Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    Sabah aksam arabada son ses cistak cistak diye gezenlerden rahatsız olmamız lazım davulcudan değil

Juiceles ve FuriousWind bunu beğendi.
  12. FuriousWind

FuriousWind Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Bodybuilding
    haklı. :)

13. freedom_54

freedom_54 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    28
    Kimse oruç tutmak zorunda değil. Kimse müslüman olmak zorunda da değil. Zorla sana bişey yedirip içirmedikçe burda bir sıkıntı yoktur. Sen ibadetini Allah için yapıyorsan eğer kimseden saygı veya başka birşey beklemezsin. Sana mükafatı da cezayı da verecek olan Allah'tır.
    Kuran'da sahura davulla uyanmalısınız diye bir ibare geçmiyor. Bu sadece zamanında insanların sahuru kaçırmamak için bulduğu birşey. Bence artık fazlasıyla gereksiz. Birçok insanı rahatsız eden bir durum. Umarım çok uzun süre devam etmez bu gelenek.

SpReaD bunu beğendi.
  14. Kriyus

Kriyus Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    Arkadaşlar bunun sahura uyanmakla şuanda fazla bir alakası yok davul türk geleneklerinde vardır şuan tabi ki lazım değildir.Herkesin telefonu vs. var fakat bir gelenek olarak devam ettiriliyor ki eskiyle bağlarımız daha fazla kopmasın diye bir kaç yorum okudum ve gerçekten üzüldüm arkadaşın teki üniversite sınavım kötü geçmiş demek ki bu arkadaş hayatında birşey yaşamamış ki böyle küçük bir olaydan etkilenip antidepresan kullanmış gerçi artık normal karşılıyorum eskiden insanların kendini bulma ota boka kızma gibi bir derdi yoktu buna zamanıda yoktu 90 dan sonra doğanlar fazla kırılgan oldular tabi savaş yok kıtlık yok millet artık gözünün üzerinde kaş var diye ağlar oldu konuda baya saptım ama neyse bu kadar rahatsız olanlar ve gerçekten uyku sorunu olanlar gidip 10 tlye kulak tıkayıcı 10 tlyede göz bandı alsınlar bebek gibi uyurlar fazla büyütecek bir şey yok burada alt tarafı 15 dk ses yapıyorlar.

15. darmstadt

darmstadt Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    Topkapı Sarayı'nı da yıkalım. Nasıl olsa artık gereksin kullanılmıyor eskiden ihtiyaçmış.Yerine çağımıza gerekli yapıtlar kuralım.
    Hatta derslerden Osmanlı Tarihi'ni de kaldırsak iyi olur artık yıkılmış bir devlet. Onun yerine Mat.Fizik ilim dersleri koyalım. Ya da ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün mirası Orman Çiftliği'ni talan edelim? Olur mu? OLMAZ arkadaşlar. Davul geleneğinin Din ile ilgisi yok tamamen kültür. Ama dinimiz emretmemiş nasıl olsa diye de geleneklerimizi tarihe gömmenin anlamı yok.Nişanlım Türkiye'ye tatile gitti ve bana sahurda camdan davul sesini videoya çekip yolladı özlemişsindir diye. Mesela Keşke Star Wars veya Ninja Kaplumbağalar ile büyümek yerine Hacivat Karagöz dönemlerinde büyüyüp o ortamı o dönemin insanları ile tatsaydım diyorum kendime.(bu bir karşı çıkmak değil herkesin görüşüne saygım var sadece ben de kendi görüşlerimi beyan ettim.)

stefan35 ve FuriousWind bunu beğendi.
  16. Palker

Palker Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    @darmstadt konudaki en mantıksız cevap seninkidir sanırım. Mantığında bir o kadar saçma.
    Gecenin bir yarısı kimse dan dan dan diye ses duymak zorunda değil. Özgür ülke böyle mi olmalı? Kim yaşasın sizin gibi zihniyete sahip insanlar ile? Müslüman ülkeleri böyle. O yüzden hiçbir yabancinin X müslüman ülkesinde yaşasak ne güzel olur dediğini sanmıyorum.

17. darmstadt

darmstadt Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    Ben yazımda özellikle din konusuna girmemeye gayret ettim. Tamamen kültürden bahsettim ağzımdan Müslümanlık kelimesi dahi geçmedi ve ayrıca yazımda davulun din ile alakalı olmadığını belirttim. Çünkü din hassas ve titiz bir konudur, bu tartışmanın içine girmeyi asla istemem. Özellikle kültürden bahsettim.

Eğer benim yazıma muhalefet olmak istiyorsan dini karıştırmadan Müslümanlığı kendi görüşümün içine çekmeden ne yazmak istiyorsan yaz. Ama demediğim şeylerden ötürü bir insanı zan altında bırakmak ve ifade özgürlüğü adı altında hakaretvari konuşmak benim edindiğim edep ve terbiyeye aykırıdır.

Ben anladıklarınızdan değil söylediklerimden sorumluyum.

18. Palker

Palker Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Davuldan bahsetsen ne olacak? Genel olarak tutumunuz böyle: Burası müslüman ülke beğenmiyorsan çek git!
    Merak etme gidiyorlar zaten. Sizin bu kısıtlayıcı zihniyetiniz yüzünden herkes yurtdışına kaçmak istiyor. Davul gibi insanı gece yarısı uykudan uyandıracak, insanları rahatsız eden geleneği bile savunuyorsunuz. Ülkeye aydınların gelmesini istiyorsan, özgür ve ferah bir ülke yaratacaksın.

Davul sesi neden vardır? Haydi sahur zamanı uyanın da oruç tutun demek için. Bu ülkede herkes müslüman mı? Her müslüman oruç da tutmuyor? Peki bu davul neden ZORLA insanları oruç tutmaya zorluyor? Böyle iş mi olur? Biliyor musunuz kendinizden nefret ettirdiniz. Baskıcı, özgürlük düşmanı beyinleriniz Atatürkü bile anlayamadı. Sizler hiçbirşeyi haketmiyorsunuz.

Balboa7 ve Ludendorff bunu beğendi.
  19. darmstadt

darmstadt Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    28
    Sen siyasete girdin benim siyasetle işim olmaz ancak huzur bozar o yüzden cevap vermiyorum.

Son olarak aydınlarımız uzaya uydu fırlattı da bizim insanımız davulun tokmağıyla uyduyu düşürmüş gibi konuşuyorsun. Uzatmayalım amacından sapmasın konu

FuriousWind bunu beğendi.
  20. Palker

Palker Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Siyasete ne ara girdim? Yoksa baskıcı, özgür kısıtlayıcı zihniyetini az da olsa anladın da hafiften sıyrılayım mı diyorsun? Zorla insanları uyandırıp oruç tutmaya zorlayan davulu devam ettirmenin mantığı nedir? Eski geleneğin insanların özgürlüğünü kısıtlıyorsa o gelenek bırakılır. Ama siz hep gerilerden geliyorsunuz. Bu yüzden gelişemediğimiz gibi insanların da özgürlüğünü ciddi anlamda kısıtlıyorsunuz.

Balboa7, bodykazm ve Ludendorff bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş