her gün protein tüketmelimiyiz

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Coleman Trebor tarafından 3 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. Coleman Trebor

Coleman Trebor Üye

Beğenileri:
    83
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    antreman yapmadığımız günlerde antremandaki kadar protein tüketmesek olumu yanı şu şekilde mesela antreman günü 125 gr protein tüketiyosam antreman olmadığı gün 80 yeterli olur mu

2. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    antrenman günü hasar gören kasların yenilenip güçlendirilmesi uzun bir süreçtir. Antrenman günü aldığın protein hacim kazanmak için yetersiz kalacaktır. Ertesi gün de en az antrenman günü kadar protein alman uygun olur.

3. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    şiproteini tüketmemizdeki amacı zaten biliyorsunuz.aslında ant.olmayan günlerde protenden ziyade ağırlıklı karbonhidrat tüketmek lazım.

4. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bence aksine, antrenman olan günler, gerekli protein miktarının yanında karbonhidrata ağırlık verilmeli (yüksek enerji ihtiyacı, kortisol salınımının engellenmesi), antrenman olmayan günler ise karbonhidrat üzerine çok düşülmemeli.

zoparrat bunu beğendi.
  5. gorgeouskykhan

gorgeouskykhan Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    for about more info, please look my website on you
    Yer:
    the gorgeouskykhan home center
    bence de öyle, Blitz...
    evet, antreman günü enerji ihtiyacı artar ve "more carbs" lazım, daha fazla haşlanmış patates...
    ayrıca, diğer günler enerji ihtiyacı daha az olabilir, fazla carb. yağ yapmasın yani...
    ***veya aslında, çok da fark ettirmediysek oranlarında, çok da önemli bir konu değil bence-artır,azalt...
    saygılar... ;)

6. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    tebrik ederim yine bombayı patlattın. :lol: :lol: evet geriye yaslanıp bu konuda nasıl açıklamalar yapacağını merakla bekliyoruz. saygılar.

7. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Aslında karbonhidrat hem çok önemli dostlar hemde fazla kullanımı zararlı bunun ölçüsünü biz manuel olarak ayarlamamız lazım spor yada yoğun hareket ettiğimiz dönemlerde vucut sistemi karbonhidratı yağdan daha çok tercih eder sebebi proteine göre daha çabuk kullanma ve enerji elde etme sebebidir

Yoğun tempoda vucudumuz karbonhidrat yerine protein veya yağ kullanırsa buda kullanılan maddeden dolayı vucutta yorgunluğa sebeb verir

Antremandan önce aldığımız karb insulin salgılamasınada takviyede bulunur

Burada vucudun karbonhidrat kullanımı karaciğerimiz için ve kas için stok enerjiye çevirir ve glukojen olarak depo eder fakat fazla alımı özellikle bizim sporda performansımızı etkiler

Antremanın olmadığı günler karbonhidrat vucut için şunu ifade eder atabilirsem enerji atammassam yağ demektir :) o yüzden dostlar ant dışında karb alımını düşürmek gerekir fakat önemli bir konuda ant zamanı protein kadarda öneme sahiptir protein çimentoysa karb kumdur :)

metmet_A, Shino ve 307KD bunu beğendi.
  8. CURL

CURL Yeni Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Flexor karb.lara yönelik açıklaman çok tatmin edici. Ancak bu çimento kum benzetmesini çakamadım. Genelde karb.lar için araba ve yakıt benzetmesi yapılır. Şimdi bu kum da kirişlerin yapısına katılıyor sonuçta değil mi? Off şimdi de inşaatçı olduk. Kafam karıştı :?:

9. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Şunu demek istedim orantılı olarak ikisinede ihtiyacımız var senin arabadaki örneğin farklı bir yaklaşım örnekler çoğaltılabilir sonuç aynıdır :) yaptığımız spor vucudu inşa etmek ise kumla çimentoda çok iyi gider :)

10. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93

ne nasıl böyle bişey söyleyebilirsin! yada bizmi yanlış anlıyoruz seni mastertrainer bu konuyu araştır ve bence yazdıklarını düzelt bir antrenörün asla düşmemesi gereken bir hata

11. kim

kim Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    yanlışlıkla böyle yazmış olabilir.mastertrainer'in böyle birşey söylemesi çok saçma olur.1-2 defa okudum gözlerime inanamadım bida okudum.yok yok kesin bir hata vardır.kendi tecrübelerime göre ( çok tecrübeli sayılmasamda) antrenmana UZUN SÜRE ara verildiğinde bile yeterli protein alındığında sporcunun form kaybı daha az oluyor.tabi yeterli protein normal antrenman döneminde alınan miktarda alınırsa kas kaybı çok az olur ama yağ miktarındaki artışla birlikte hiç spor yapmayan biri gibi görünmemize sebep olur. normal antrenman zamanında dinlenme günlerinde normal bir insanın ihtiyacı kadar protein almak yeterli olur yani kg başına 1 gr protein.

12. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    sizle işimiz zor çocuklar çok önyargılı davranıyorsunuz:
    saydam: rep de
    antrenör olduğunu iddia etmesine rağmen yazmış...
    saydam ben gerçekten bu işin antrenörüyüm...
    söyledikleriminde sonuna kadar arkasındayım.sadece yazarken protein de yazmayı unutmuşum...ben genelde ant.olmayan günlerde vücudumda farklılık yaratmak ve tek düze beslenmekten kaçınmkaiçin karb.ağırlıklı beslenirim.elbette proteinde alıyorum ama buda benim yöntemim...
    Curl ve saydam gibi sabit fikirli insanlarda işte anca bu cevabı yazar...
    özellikle curlde bu hiç yok...bombayı patlatmışım...çoluk çocukla uğraşmıycam...curl boşuna cevap bekleme.sen gelirken biz gidiyorduk...
    saydam a gelince de bir mod olarak bunu yapması yanlış...atlarsın ankara otobüsüne gelrisin spor salonuma görürüsün her şeyi...
    yetiştirdiğim öğrencilerimi,salonumu...zülküf hocam geldiğinde salonda kimse yoktu....
    insanlara yalancı muamelesi yapmayın...
    ben şunu bilirim:hayat sadece protein+karb değil.çok yönlü beslenmek lazım.ben bu fikirden hareket ediyorum.eskik bir yanımda yok....
    saygılar....

307KD bunu beğendi.
  13. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    saydam mod değil admin ve bu sporu yapanlar içinde ilkkez siz söylediniz beslenme alışkanlığınız çok farklı yazdığınız yazılarda öyle belki bu yüzden tepki alıyorsundur acaba nerede yanlış yaptım diye düşündünmü? hataların yokmu? bunları kabullenmiyormusun?hepimiz hata yaparız ve sende yaptın okudum gözümle gördüm! curlunde saydamında benimde hatalarımız olur ve daha ileride olacaktırda ancak yaptıktan sora bunları düzeltmek lazım yoksa yanlış yönlendirmeler başlayacak şahsen ben burda senin beslenme programını kimsenin uygulamasından yana değilim bu benim düşüncem sevgiler

14. ...model...

...model... Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Konya
    Degerli mastertranier,sana bir sorum olacak mazur gör.acaba hangi certificate ile eğitmenliky apıyorsunuz.Sakın ama sakın yanlış anlama merak ettim.Sporda kalıplaşmış bir takım bilgilerin bir anda aksinin söylenmesin böyle tatlı tartışma ortamları dogurması son derece dogal(mesala dünyaca ünlü bir vücutçuda pullover gögüs hareketi degildir diyor) fakat; bende diger arkadaşlara katılıyorum off günlerde karbonhidart alımı o güne özel enerji harcamasına göre ayarlanmalı,protein alımı ise adelelerin gelişim sürelerinin uzun olması sebebi ile alım daima belirlenen oranlarda olmalı(yani idman günleri gibi).Belki nitrojen depolarının oluşumu açısından yazdın karbonhidratın off günlerde de aynı oranda alımını ama bence karbonhidart alımı off günlerde daha az alınmalı ve yazdığın yanlış.
    Bir de emek verilmiş; çok güzel bir site kullanmamız için bizlere arz edilmiş.Neden hemen sinirlenip arkadaşlara"siz giderken biz geliyorduk" gibi ifadelerle sesleniyorsun.Bence senin gibi birine bu denli sert çıkışmalar hiç yakışmıyor.Burada herkes forum kuralları içerisinde görüşünü bildirebilir diye biliyorum madem ki böyle o zaman çirkin atışmalara lütfen meydan vermeyelim.Saygılar

15. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    konuyu takip ediyoruz lütfen üyelerimiz yazılarınızda kışkırtıcı içerik olmasın seviyeli tartışma ortamındaki gerginliği arttırmayalım cevap hakkı doğanlar cevap verebilirler

16. teo

teo Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Kas hacminin artışı için protein kullanımı uzun süreli bir olaydır ve antreman günleri ile sınırlı değildir. Protein de depolanabilen bir madde olmadığı için düzenli olarak alınması gerekir. Haftada 2-3 gün bile antreman yapıyor olsanız günlük ihtiyacınızı düzenli olarak almalısınız.

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    mastertrainer vücudu şaşırtmak için off günlerde karbonhidrat alımını arttırmaktan bahsetmiş. Bu vücudu şaşırtma meselesini üzerine bastırarak ilk ortaya atan masteer idi sanırım forumda. Protein alımını arada azaltıp vücudu protein sentezine teşvik etmekten bahsediyordu. Bence protein alımı non esansiyel aminoasitler yönünden azaltılmalı. Yanlış bilmiyorsam bunlar genelde bitkisel protein kaynaklarında yoğun. Bunu şu açıdan söylüyorum. Esansiyel amino asitlerin sentezi yönünden vücudu teşvik edemeyiz. Zaten üretilmiyorlar. Lakin non esansiyelleri biz üretiyoruz. Esansiyel aminoasit alımını normal besinler ya da supplementlar yoluyla alıp, vücudun ihtiyaç duyduğu non esansiyel aminoasitleri bu alınanları kullanarak sentezlemesini sağlarsak, bu istenen etkiyi görebiliriz. Yani karb alımını düşürmek ve belki protein alımını normal günlerden daha da özenli seçmek gerekiyor dinlenme günlerinde.

vanesy bunu beğendi.
  18. ...model...

...model... Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Konya
    Sen bence o kışkırtıcı içerik olmasın lafını benim yazımdan sonra degilde "siz giderken ben geliyordum" diyen arkadaşın yazısının arkasından yazmalıyıdın.Ama eger ben o arkadaşa cevaben "belki de bu forumda senin gidemedigin yerlere gidip gelmiş olanlar vardır" deseydim o zaman bana çıkışını anlardım .Ama ben saygı çerçevesinde ortamı sogutmaya çalışdım.Ve bu türlü bir çıkışı senden inan beklemezdim.

19. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Sana özel bir cevap değil o, konu tartışmaya açık olduğu ve daha önce tartışıldığı için yeni mesaj atanların dikkatli olması istenmiş sadece.

20. onimusha

onimusha Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Şunu sormak lazım.Proteini yediklerimizden tam karşılıyorsak..Ben 80 kiloyum 150 160 gram proteini yemeklerle karşılıyorum..Whey protein yinede kullanmalı mıyım..?Araştırdım ama bulamadım forumda bu konu ile ilgili bilgi..Belki vardır ama ben bulamadım.
    Ben wheye vericeğim parayı başka supplementler kullansam ???

Sayfayı Paylaş