Her Gün Çok Ağır Antrenman Yapmak

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Sekan Karar tarafından 19 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Sekan Karar

Sekan Karar Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bana overtraining olayı çok mantıklı gelmiyor yani profesyonel sporcularda belki geçerlidir fakat daha çok ileri düzey olmayan kişiler çok ağır antrenmanlara girerse gelişimi daha hızlı olmaz mı? Her gün biceps çalışan arkadaşlar çok iyi biceps yapabiliyor. Eğer overtraining olsaydı bu arkadaşlar bicepslerinin küçülmesi gerekmiyo muydu? Ben 2.5 aydır düzenli şekilde yapıyorum 3 sene önce de 1 aylığına gitmiştim. 3 sene önce gittiğimde daha ilk aydan ileri düzey bi program uygulamıştım mesela kol için 4 hareket ve yüksek ağırlıkla tabi hocanın kontrolünde şimdi gittiğimde ise hoca compound hareketler verdi ilk ay için ve iki program arasında 3 yıl önce gittiğimde bariz daha iyi gelişmiştim. Bu sistemi deneyen oldu mu sonuçlar nedir? Bu konu hakkında bilimsel araştırma var mı 1 ay boyunca ağır bir program uygulamayı düşünüyorum bu konu hakkında düşünceleriniz nedir?

2. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Baslangic seviyesindeki (novice) kisiler icin onerilen sure 2 gun. Yani 2 gun sonra tekrar agir antremana girebilirsin. Bu calistigin agirliklarla alakali.

Elite dedigimiz profesyonel atletler icin daha farkli antreman programlari yapiliyor. Yani haftada 1 gun agir antreman, 1 gun orta siddet, 1 gun hafif antreman gibi. Agirlik arttikca kaslarin toparlanma suresi de uzuyor.

Her gun biceps calisabilirsin. Biceps zaten kucuk kas ne kadar yorulabilirki. 2 gun de calisabilirsin. Muhtmelen 1gun calisanla 2 gun calisan benzer kazanimi elde edecek. Cok calisinca gellisim bir seviyeden sonra durur. Benim bildigim kadariyla geriye gitme diye bir sey yok.

Geriye giden vucudun kendisidir. Sabaha kadar aynanin karsisinda biceps curlle pump da yapsan vucut bunu kompanse eder.

Ama overtraining olana kadar fullbody antreman yaparsan vucut coker. Uyku yetmez. Bitkin dusersin. Hasta olmaya baslarsin. Agrilar gecmez. Recovery oranin duser, bu da kazanim hizini yavaslatir.

Yani coken calistigin bolgenin icindeki kaslar degil, vucudun icindeki sistemler. Hormonal sistem, dolasim sistemi, sinir sistemi, beyin, psikoloji. recovery'de calisan hangi sistemler varsa iste. Benim bildigim bu.

Dun mesela dinlenmem gerekiyordu ama bile bile antreman yaptim. Ertesi gun 8 saat uyku yetmedi. 10 saat uyuyup kalkabildim. Vucut hemen sinyal gonderiyor.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Beslenmene ve uykuna dikkat et.
    Ağır programdan kastın nedir?
    Vücudunu dinle. .Ben mesela dun oğlen 1,5 saate yakın kick boks antremanı yaptım..Akşama doğru da yaklaşık 1,5 saat Crossfit +Powerlifting yaptım.Bugün de yaklaşık 1 saat antreman yapmayı planlıyordum ama vücudum S.O.S verdi,o yüzden bugünü iptal ettim. İyi beslen, iyi dinlen, vücudunun sesine kulak ver.
    Bir de gereksiz egzersizler yapma.Fazladan egzersiz de yapma.Kaliteli egzersizleri seç, zamandan da tasarruf eder,kendini de çok yormazsın.

4. Barbell Training

Barbell Training Üye

Beğenileri:
    394
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Izmir
    Yani powerlifting yap :D

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi