Her antreman öncesi halsizlik ve bitkinlik

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve lantis44 tarafından 1 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar spor akademisi bölümüne hazırlanıyorum günde sabah ve akşam olmak üzere 2 antreman yapıyoruz; ama bende her antreman öncesi bir halsizlik var bu olay antreman içindede geçerli,diyelim 20 tur koşu yapacağız ilk turta gücüm bitti daha koşamazsın diyiyorum kendi kendime ama 20 turuda bitiriyorum bu olay 20 turdada aynı şekilde devam ediyor.(Hiçbir turu rahat atamıyorum).Bunun yanında antreman içinde beynim sanki uyku modunda nasıl anlatsam açık değil sanki,kendime gelemiyorum seri olamıyorum çünkü gözler açık ama sanki beyin uyuyor umarım anlatmak istediğimi anlamışsınızdır.Günde en az 5.30 saat uyuyorum antremanlar arasında da 1 veya 2 saat uyuyorum.Acaba creatine ve amino acid kullanıyorum bunlardan olma iktimali var mı.1.5 ay oldu antremanlar başlayalı ama inanılmaz bir isteksizlik var yani şöyle doya doya bir antreman yapamadım sanki vucudum bir antreman içinde kendini bırakacakmış gibi geliyor.Çok canımı sıkıyor bu olay çözümde bulamadım istediğim gibi güç basamıyorum antremanlarda.Dinlenme işini oysa çok iyi yapıyorum.Bu iş öyle garip bir işki bu başlığı açarken ve bu yazıları yazarken bile sanki kendimde değilim gibi o kadar değişik bir şey.

Son düzenleme: 1 Temmuz 2009
  2. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Bence sorun antreman sırasında vucudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayamamasından kaynaklanıyor...

Yukarıda hiç değinmediğin için beslenmene pek dikkat etmediğini düşünüyorum.. Oysa
    Günde 2 antreman ciddi bir beslenmeyi gerektirir.

Vucudunun antreman sırasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlamanın en iyi yolu antremandan 1,5-2 saat önce yenilecek komplex karbonhidat içeren bir yemektir.

Bu ögün sana antremanda ihtiyaç duyduğun enerjiyi sağlayacaktır ancak bunun dışında da beslenme çok dikkat etmen gerektiğini düşünüyorum.

3. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Bana temel bir komplex karbonhidat içeren yemek söyleyebilirmisin.Benim bir problemim ise hem böyle bir antreman ile başa çıkmak hemde kilo vermem gerekiyor.İki işin ortasında kaldım anlayacağın.Cevabın için çok tşk ederim.

Bir sorum olacak akşam antremanı bazen 7'de başlıyor akşam 8.30 gibi bitiyor.Ben 8.30'dan sonra yemek yersem kilo yapar diye korkuyorum ama bu sefer bundan sonraki antreman sabah 6 gibi oluyor.Bu seferde hangi ara kalkıp yemek yiyeceğim sabah antremanından önce ne yemem gerekiyor.Sabah 4 gibi yemek yemem gerekiyor galiba.

Saygılar.

4. mady44

mady44 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Yulaf, fırında ya da haşlanmış patates tüketebilirsin, bu ikisini hazırlaması en en kolay olduğu için söylüyorum, Lifalif var yulaf olarak, yağsız sütle ve bence sade olarak tadı iyi olmadığından ufak meyve parçalarıyla tüketebilirsin.

5. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    mady44

Cevabın için çok tşk ederim ama şöyle beslenmemi incelediğimde hiç fena değil ben aslında problemin beslenmeden olduğunu düşünmüyorum ama bundan sonra daha dikkatli olurum.Acaba uyku düzeninden kaynaklanan bir problem olabilir mi 5 veya 5.30 saat azmı geliyor.Birde ben bu kadar erken kalkmaya alışmamıştım ondanda olabilir mi diyeceğim ama yinede pek mantıklı gelmiyor.

6. guardian

guardian Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Problemin yetersiz uyku,vitamin eksikligi,protein ve özellikle karbo eskikligi yetersiz alımlarda arkadaşlarında dedigi gibi spor akabinde aşırı yorgunluk ve hailsizlik yaşanır unutulmaması gereken önemli şeylerden biri spor yapmayan kişilerin vucutları günlük ihtiyacları olan besinleri 4 ögünde yeterli olabiliyor ama sporcu olunca mantık çok farklı işlemesi lazım spor yapman birine göre onlardan kat ve kat fazla enerji ve su harcıyoruz ve telafi etmeliyiz bunları sende biliyorsundur aynı zamanda şuan sende stresli bir dönemdesin rahatlamanın ve yeterli uygu alımını yapmak zorundasın motivasyonuda unutmamak lazım ;)

7. matiz

matiz Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Basit karbonhidratlar çabuk sindirilir.Birçok basit karbonhidrat;arıtılmış şeker, bazı önemli vitamin ve minareleri içerir. Meyve, meyve suyu, süt, yoğurt, bal, Akçaağaç şurubu ve şeker örnek olarak verilebilir.

Kompleks karbonhidratların sindirimi uzun sürer ve lif, vitamin ve mineral açısından zengindir. Sebzeler, ekmekler, tahıllar, makarna ve baklagiller örnek olarak verilebilir.

Son düzenleme: 2 Temmuz 2009
  8. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    197
    Ödül Puanları:
    53
    Sorun ya beslenme ya da dinlenme eksikliğinden kaynaklanıyor, bu ikisini iyice gözden geçirmenizi öneririm. Eğer bunlar yüzünden değilse o zaman bir doktora görünmelisiniz.

9. lantis44

lantis44 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Doktora gideceğim gibi,beslenme konusuna gelince yine fena beslenmiyorum belki arada kilo vermek adına kaçamak yapsamda ekmek+bulgur+meyve+süt+yumurta bunları bol bol tüketiyorum haftada en az 1 defa olmak üzere tavuk ve kırmızı ette tüketiyorum.Dinlenme konusuna gelince en az 5.30-6 saat yatıyorum bazen 7 saate yakın oluyor.Gün içinde ise 1 veya 2 saat yine yatıyorum ama yorgunluğum hiç geçmiyor.Beynim ise hep uyku modunda daha nasıl bir beslenme ve dinlenme uygulayabilirim ki.Antremandan sonra pek bir şey yaptığım yok evde genellikle dinlenme modundayım.

Son 1.5 ay içinde neler kullanmaya başladım. Cratine-amino acid-one a day vitamin-her gün 3-4 şişe maden suyu-bir hafta felan cafein yüklendim.Bunlar haricinden pek bir değişiklik yapmadım bunlardan biri veya bir kaçı sorunumun nedeni olabilir mi ?

Aslında beni korkutan mesele ise son 10 gündür var.Antreman içinde yüklenmeye başlayınca cross olsun farklı bir şekilde başka antreman olsun.Çok kısa ama antreman içinde belli değil zamanı (1saniyeden az) Ben nasıl buraya geldim,vay be 15 tur ne zaman bitti.Sanki çok kısa hafıza kaybı oluyor.Aceyip korkmaya başladım yıllardır spor yapıyorum çokta yüklendim ama böylesini görmedim.

Son düzenleme: 2 Temmuz 2009
  10. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    378
    Ödül Puanları:
    73
    bence spor yapan birisi için 5 buçuk, 6 saatlik bir uyku yetersiz. üstelik günde çift antrenman yapılıyorsa halsizlik ve bitkinlik normal. 8 saatlik deliksiz bir uyku şart. ayrıca yaz aylarında sıvı tüketimini artırmak gerekir. aşırı su kaybı da vücudun direncini düşürebilir.

Sayfayı Paylaş