Herşey Çok Karıştı ?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ygtank tarafından 6 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba arkadaşlar harika bir forum ve bilgi paylaşım ortamı olmuş burada gerçekten herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Sanmayın ki bu ilk mesajım diye detaylı araştırma yapmadım, forumda dolaşmadım, internetteki ekstra diğer bilgilerden yararlanmaya çalışmadım...

Soracağım şu, onlarca çeşit bcaa, amino asit, protein tozu, whey, kreatin, L-karnitin vs vs farklı şey var ve ben bunların arasından bana en lazım olanını nasıl seçicem antremandan ne kadar önce ne kadar sonra alıcam bilemiyorum. okuyorum okuyorum hepsi sanki birbirine benziyor detaya iniyorum vücutta yaptıkları etkiler görevler değişik, forumu okuyorum birinin dediği birşeye ötekisi tam tersi yorum yapmış...

Ben durumumu şöyle özetleyeyim size, günlük koşuşturmacadan ötürü çok dengeli beslenebildiğim söylenemez, ancak her öğünümde proteinli gıdalar mevcut. sabah kahvaltısında peynir yumurta, öğlen yemeklerinde et/tavuk akşam yemeklerinde yine et/tavuk. ayrıca her gün en az az yarım lt ayran... hatta bir keresinde kan tahlilimde protein üst sınırda çıkmıştı..

bel karın basen bölgesinde bir miktar yağ fazlam var. boy 1,80m kilo 80kg - forumdan okuduğum kadarıyla bu gıdaların çoğunu zayıf olan ve yapılanmak isteyen arkadaşlar ediniyorlar,

ben hangi gıdadan veya gıdalardan almalıyım ki ben de ekstradan bir iştah yağlanma yapmadan antreman esnasında hem daha fazla yağ yakabileyim, hem antreman esnasında enerji versin ve daha az yorgunluk hissederek daha güçlü ağırlıklar kaldırabileyim hem de kas yapım hızımı normal hızına göre arttırsın ? bu 3'ünü bir arada sağlayacak hangi gıda veya gıdaları antremandan ne kadar önce ve/veya sonra almalıyım ?

cevabınızın gerekçeli olmasını ve hangi etken maddenin vücutta hangi görevi yapacağını açıklamanızı çok çok çok rica ediyorum.

Aramiss bunu beğendi.
  2. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.272
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    aşağı yukarı senınle aynı durumdayız benım boyum 181 kılom 82 oldu su anda benımde alt karın basen ve kasıklarımda fazlalıklar kaldı bende forumda cok arastırdım ve bu konuda deneyımlı uyelerınde yorumları ıle bır adet thermogenıc yag yakıcı aldım markası muscletech hydroxycut elıte bu urunun ıcınde yuksek kafeın varmıs kalp atıs hızını arttıryor ve boylece yag yakımını hızlandırıyormus. Lcarnıtıne bazıları hıc ıse yaramıyor desede benım gozumde en etkılı yag yakıcı carnıtınede marka olarak now un sıvı olanını kullanıyorum. ve belkıde en cok faydası olan whey protein yanı vucutta emınılı cok hızlı olan proteın genelde antreman öncesı ve sonrası kullanıyorlar ancak ben antreman sonrası hemen ve 1 saat sonra olamk uzere gunde ıkı servıs ıcıyorum. marka olarakta dymatize ıso 100 dusun bırde troıd hastasıyım ben onun ılacı var :D

sabah kalıyorum 8 de ac karna troıd ılcımı alıyorum
    30 dk sonra ılacın emılımı artması ıcın 1 dılım ekmek 1 domates yıyorum
    9 gıbı l carnıtıne alıp 15 dakka sonra kardıyoya gıdıyorum
    10.30 gıbı hydroxycut elıtex2
    30 dakka yada 1 saat sonra kahvaltı
    öglen yemegımı 3 -3bucuk gıbı yıyorum öglen ögununden oncede hydroxycut elıtex2 ac karnına
    aksam 17.00 gıbı antreman a gıdıyorum cıkınca 1 servıs whey proteın
    1 saat sonra bır servıs daha whey proteın alıyorum sana yardımcı olabıldıysem sevınırım benım bılgılerım bununla sınırlı ancak bu hydroxycut elıte uyku duzunını bozuyor bu gun gec kaldım saat aksam 8 de ıcmek durumunda kaldım bak saat sabah 6 ya gelıyor 1 saat kosu yapmama ragmen hala uyuyamadım :D

Ancak bunların hepsının kişiye saglayacagı fayada bence %5-10 u gecmez asıl önemlı olan atreman ve dıyet programına sagdık kalarak gereken sure boyunca devam etmek. bak ben ılk basladıgımda 126 kıloydum dıyette canım neler neler cekıyordur 4 gun önce kız arkadasımın dogum gununde dogum gunu pastasını yıyemedım mıdem bulandı :D

Son düzenleme: 6 Ağustos 2012
    ygtank bunu beğendi.
  3. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    dostum seninle aramızdaki fark ben düzenli bir şekilde besinlerin kalorilerini miktarlarını ayarlayamıyorum, çünkü sürekli dışardayım ve her gün spor yapmam mümkün değil. haftada 3-4 gün spor yapabilirim. o yüzden mesela kullanacağım gıdaları sadece spordan önce ve/veya sonra şeklinde mi kullanmam gerekiyor özellikle onu merak ediyorum.

Araştırdığım kadarıyla benim durumumdaki birisinin bir yağ yakıcı ürün ile (hangisi?) heralde amino asit alması gerekiyor (hangisi) hatta protein eksikliği durumunda da protein tozu. Ancak bunların ölçeklerini ve antremandan ne kadar önce ne kadar sonra alınacaklarını bilemiyorum. Bir de antrenmandan sonra insülin salgılatıcı şeyler yemem gerekiyormuş ancak insülin de yağ depolanmasına sebep olmuyor mu ?

Yani kafalar biraz karışık. Her gıda grubu için ayrı ayrı süper bilgiler var ama bunları benim durumumda birisi nasıl kombine etmeli ? Teşekkürler

4. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.272
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    o kadar prof yardım ıcın bır hocaya danısman bence daha uygun olur. zaten her gun antreman yapılırsa vucut hıc dınlenemez ve gelısemez yenı basladıgımız ıcın. bıze uygun olan ılk etapta 1 gun antreman 1 gun bosluk seklınde tabı yag yakmak ıcın esas antreman kardıo agırlık calısmadan bıle yag yakıla bılır. sen sagdece yaglarımı yakayım dıyorsan her gun kardıo bence uygun ben o sekılde kılo werdım yok ama agırlıkta calısacagım dıyorsan http://www.bodyforumtr.com/vbforum/body-buildinge-yeni-ba-layanlar-t12393.html bu konuya bakmanı tavsıye ederım. ancak beslenme duzensız olursa bence en son dusunecegın sey supplement olsun cunkı bunlar yag yakıcı yada kas yapıcı degıl bızım calısma ve beslenmemıze fayda saglayan yan urunler. ıstersen kutusu ıle ıc gunde 5000 kalorı alıp 30 dakka kosarsan hıc bır faydası olmaz. mumkun oldugunca yagı ve sekerı azalt endokrınolıjık olarakta bunyen guclenır. yagı fındık badem gıbı kuruyemıslerden azar azar yıyerek al sekerı ıse meyvelerden cunkı sunu unutma ıslenmıs olan urenlerdekı glıkoz vucuttan cok zor atılıyor. sureklı dısarda ısen yanında yemekle gezeceksın evden cıkarken ton balıgını salatanı meyvenı yanına alacaksın ben okula gıderken hepsını arabaya koyardım acıktıkca gıder alır yerdım. dısarda yapılan hazır yemeklerı artık hıc yemıyorum ve kımseyede tavsıye etmıyorum.

ygtank bunu beğendi.
  5. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.374
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    vg tank anladığım kadarıyla forumu didik didik edip aşırı yükleme yapmışsın buda kafa karışıklığına neden olmuş:)hatta sorun bile o kadar karışık ki okuduktan sonra bende bi iki dakika kendime gelemedim:)
    gün içinde yoğunsan ve beslenme düzenin bozuksa protein ağırlıklı beslenip(tavuk,süt,lifli gıdalar, yumurta), karbonhidratı ve yağı düşük tutarak(alman gereken miktardan fazlasına kaçmadan), basit bir diyet tarzı beslenebilirsin.
    protein eksikliği bakımından ki kolay kolay bu eksikliği çekeceğini sanmıyorum yağ oranı düşük ve emilimi hızlı olan whey protein kullanabilirsin(antrenman sonrası), amino asit değilde bcaa kullanabilirsin(kimisi yararsız görür ama ben kullandım memnunum).
    antrenman sonrası üüzüm suyu, az miktarda karpuz tarzı şeylerle şeker ihtiyacını gerekli düzeyler çekebilirsin ki bu olmazsa olmaz değildir.
    sanırım senin için en gerekli olan şey (protein ihtiyacın olmadığını düşünerek) ek olarak yağ yakımı için cla ve bir thermojenik(hydroxcut olabilir) yağ yakıcıyı kardiyo idmanlarıyla birlikte kombinlersen yararını görebilirsin..
    çok uzun yazıp başlıkta kirletmemek adına biraz genelleme oldu ama eğer aklında takılan birşeyler varsa hala ö.m. atabilirsin bilgim dahilinde olankonulara yardımcı olmaya çalışırım..
    saygılar..

ygtank bunu beğendi.
  6. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    çok teşekkür ediyorum hocam, amino asit anladığım kadarıyla mevcut proteinlerin kasa çevrilmesine yardımcı oluyor, bcaa da bu işlevi mi sağlıyor yoksa daha mı farklı ? bu forum ve farklı kaynaklardan çok okuyorum fakat hepsi için kas onarımına yapımına yardımcı olur yazıyor, bcaa > amino asit diyebilir miyiz ?

1,5 aydır beyaz un içeren şeylerden patates beyaz pirinç ve şekerli herşeyden uzak duruyorum hiç bir ekstra diyet veya yemek miktarında azaltma yapmadan sadece bunlardan kaçarak (beyaz ekmek, börek, her türlü şekerli tatlı, patates, beyaz pirinç, makarna-erişte vs) kendiliğimden 3,5 kg verdim ancak 80 de takıldım. mevcut yağlanmış bölgelerde de inanılmaz bir yumuşama var, biraz kassam gidecek gibiler :) - hydroxcut için abd de yasaklandığı çok çarpıntı yaptığı söyleniyor, yağ yakımı için l-carnitin ürünlerini inceliyorum alışveriş sitelerinde mucize gibi bahsediyorlar ondan yağlarınızı kasa çevirir yokeder enerji verir hoplatır zıplatır şeklinde ancak kimi kullanan çok överken kimisi hikaye diyor

Yağ yakımının yanında eş zamanlı olarak kas kütlelerinde büyüme ve idman sırasında ve sonrasında oluşacak aşırı halsizlik yorgunluk ve güçsüzlüğü gidermek hatta güçlenmek istiyorum, oran ver derseniz %40-45 yağ yakımı %55-60 kas yapımı diyebilirim isteğim için

Bunların hepsi bir arada mümkün olabiliyor mu yani ? Ya kardio ile zayıflama ya da ağırlık kaldırma ile kas yapma yani illa bunlardan birini seçmem mi gerekiyor ? ben ikisini birden yapmama yardımcı olacak gıda takviyelerini soruyorum esasen

sizin söylediğinizden anladığım şu:

Protein

Yağ Yakıcı

BCAA

bana lazım olan bunlar doğru mudur ?

7. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.374
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    bcaa için modlardan demir00 ın çok güzel bir yazısı var burdan bakabilirsin:http://www.bodyforumtr.com/vbforum/bcaa-nedir-ne-ise-yarar-t45693.html
    yağ yakıcılarda thermojeniklerin hemen hepsi çarpıntı baş dönmesi miğde bulanması gibi şikayetlere yol açar ben mesela şuan granade kullanıyorum(içinde 225mg kafein var) aynı tepkiler bnde de var, l-carnitin ise etkileri bakımından bir kısım grubun müthiş bulduğu bir kısım grubunsa(yağ yakımı için), palavradan ibaret dediği bir ürün.sperm sayısını arttırdığı ve enerji verdiği ispatlanmış deniliyor ama yağ yakımında çok etkili mi ? ben kullandım açıkçası hydroxcut un etkisini açık ara önde görüyorum..
    proteini whey almalısın yağ oranı çok az olduğundan..
    sana bir sürü ürün önerebilecek üyelerde vardır ancak ben şahsi düşüncem adına doğal olarak beslenmeyi hep savunurum.bunlar yetebilir dememin sebebi de bahsettiğin gün içinde yoğunluğun ve buna bağlı beslenmende olabilecek yetersizliği desteklemek..
    bu arada hoca olmadığımı da belirtmek istiyorum..
    saygılar...

ygtank bunu beğendi.
  8. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    glutamin, l-arjinin, kreatin gibi şeyleri de araştırıyorum hepsi için kas yapımında olmazsa olmaz antrenman esnasında kasları kuvvetlendirir geliştirir zarar görmesini önler vs gibi şeyler yazıyor, hepsinde yazıyor hem de. bunlardan da almam gerekiyor mu ozaman ?

Yaptığım bir anternmandan ki bunun içerisinde aşağı yukarı her kas grubunu çalıştıracak omuz göğüs dış kol iç kol karın bacak sırt vs hareketler var, maximum verimi almamı sağlayacak besinler bcaa - whey proteini ve yağ yakıcı enerji verici şeyler midir.

bir de bu büyüme hormonu denen şey, l-arjinin, onun dışında nitrik oksitinde çok önemli birşey olduğunu okuyorum... hepsini araştırıyorum hepsi için kas yapımı için mutlaka lazım diyor.

yaptığım bir ağırlık kaldırma hareketi atıyorum tek başına kas yapımında %20 etkiliyken proteinle %40 bcaa ile %60 a mı çıkar buna glutamin fln eklersem %70-80 mi olur ? onun yanında glutamin, l-arjinin, nitrik oksit te alırsam yaptığım bir ağırlık kaldırma anternmanından kas yapımı için tam randıman sağlanır mı ?

çok soru soruyorum farkındayım ama gerçekten nereyi okusam kas yapımı için hepsinin lazım olduğu yazıyor o yüzden gerçekten biraz karıştırdım neyi ne kadar ve ne zaman kullanmalıyım.

9. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.148
    Ödül Puanları:
    103
    Antremanda performans artmasını istiyorsan creatin işini görecektir antreman sonrasında toparlanmaya da yardımcı olur, kreatin kullanan herkesde güç artışı gözle görülür, faydası anlaşılabilen nadir supplementlerdendir, antremandan sonra whey protein kullanabilirsin tekrar toparlanma açısından, creatin + whey bence senin işini rahatlıkla görür ama illa daha alacam diyorsan yanına glutamine ekleyebilirsin, bcaa ya kas kütlesi fazla olmayanların bence ayriyetten ihtiyacı yok protein tozundan ve günlük yediklerinden karşılarsın ayriyetten bcaa alırsan da faydası olur tabi, ama creatin ve glutamini gıdalardan almak çok çok zor,

Whey
    Creatin
    Glutamine ( en yaygın kombinasyon diyebiliriz)

Benim önerim de bunlar
    Dengeli beslenme olmadanda hiç bir supplement kolay kolay işe yaramaz, senin beslenmen iyi gözüküyor o sebeple faydasını görürsün bunların

ygtank bunu beğendi.
  10. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.374
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Yer:
    manisa
    sevgili ygtank,
    supplementler destek ürünleridir, ihtiyacınız olanı almanız yeterlidir,
    eğer dediğiniz mantıkta olsaydı vg ile uğraşan amatör sporcuların bile aylık 1.500-2000 tl gibi fiyatlarda supplement stoklaması lazımdı:)
    ben çoğu zaman hiçbir supplement bile kullanmam, genelde de sadece wheyle yetinirim, çok şükür gelişebiliyorum :)
    çok supplement kullanınca anabolic bir etki almaya çıkıyor mantığınız,bu doğru değil supplementler zaten doğada yediklerimizde var olan şeylerin daha net olarak bize sağlanmış hali..
    özet olarak hayır hepsini almanıza falan gerek yok gerekli olanı eksikliğini çekeceğinizi düşündüğünüzü alabilirsiniz, o da beslenme yoluyla almakta probleminiz varsa..

edit: rinkushichi glutamine hakkında size katılıyorum, bende arkadaş amino protein ve yağ yakıcı önerisi istediği için ilk mesajında demin söylediklerimi yazdım, ancak kreatinin her bünyede etki etmediği yönünde araştırmalar var sanırım bu yönde size katılmak istemekle beraber kreatin tavsiyesi konusunda şüpheliyim :)

ygtank bunu beğendi.
  11. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    kreatinin vücutta su tuttuğu şişkinlik yaptığı doğru mudur ? ben kilo kazanmak isteyen gıda kullanıcısı değilim de o yüzden soruyorum.

12. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.148
    Ödül Puanları:
    103
    Creatinin su tuttuğunu kesin olarak kanıtlayan bir araştırma yok, dandik creatinlerde sodyum varmış o sebeple su tutuyormuş vücutta diye biliyorum ve ben de yeni öğrendim bunu, optimum creatin kullandım 2 aylık dönemlerle toplam 6 ay, su tutma falan yapmadı bende, performans ve güç artışını rahatlıkla hissedebiliyordum antremanlarda, her bünyede aynı etkiyi yapıp yapmayağını kesin olarak söyleyemem ama creatinin etki etmemesi çok zor diye düşünüyorum

thetramp bunu beğendi.
  13. ygtank

ygtank Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    İstanbul
    şimdi sizlerin yazdıklarınızdan ve kendi araştırmalarımdan anladığım kadarıyla

+ whey proteini

+ bcaa amino asitleri (yani Valine, Leucine ve İsoleucine )

+ glutamine

bunlar çok önemli ayrıca anladığım kadarıyla nitrik oksit sentezi ve testesteron kalitesi açısından
    + arginin ve + lycin de önemli

bunların hepsinin bulunduğu bir ürünü buldum

weider premium whey diye, sadece bunu kullansam mesela hepsinden olduğu için içinde işe yarar mı ? veya benim bilemediğim içeriğinde lazım gelen herşeyin bulunduğu başka tek ürünler var mıdır ?

ayriyetten bir de yağ yaksın diye anternmandan önce l-carnitin kullanmayı düşünüyorum ne dersiniz ?

creatin i de araştırıcam kreatin alımının kilo alımıyla doğru orantılı olduğu şekilde makalelere rastladım malum ben kilo almaya çalışan bbcilerden değilim yalnız şu var kreatin L-Arjinin, Glisin ve L-Metiyonin aminoasitlerinin sentezlenmesiyle oluşuyor muş zaten bu ürünün içerik bölümünde bu amino asitlerin de olduğu yazıyor

ne dersiniz böyle herşeyi tek başına içeren tek ürünler yeterli olur mu ?

çok teşekkür ederim

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:41 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:03 ----------

mesela optimum nutration whey gold ürününde de kreatini ve bcaa ları oluşturan tüm amino asitler var ayrıca glutamin de var arginin lycin gibi hormonal düzenleyiciler de, yani mesela yağ yakımı için l-carnitine ve sadece bu bütün işi görmesi lazım çünkü sizin tavsiye ettikleriniz kreatin bcaa glutamin herşey var içnde böyle tek başına yeterli oluyor mu ? ozaman kimse gidip ayrıca kreatin veya tek başına glutamin almazki

Sayfayı Paylaş