Hentbol ve Fitness Antrenman Programı

Konusu 'Diğer Spor Antrenmanları (Yüzme, Futbol vb)' forumundadır ve Yiğit42k tarafından 30 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Yiğit42k

Yiğit42k Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Herkese iyi forumlar...
    10 yaşımdan beri hentbol sporuyla uğraşıyorum. 16 yaşından beri yaptığım spordaki kuvvet ihtiyacından dolayı fitness antrenmanları yapıyoruz. Boyum 1.97 kilom 90. Birçok kondisyoner ve antrenörler çalıştım. Birçok farklı program uyguladım. 18 yaşımdan sonra suplementler kullanmaya başladım. Beslenme programları uyguladım. Stabil uyguladığım programlardan sonuç aldım fakat yeterli değil. Örneğin ağırlıkları arttırdığım hacim kazanmaya başladığım zaman sahada ve koşularda zorlanıyorum kondisyonum yetersiz kalıyor. Koşu ve kondisyona ağırlık verdiğim zaman kilo ve hacim kaybediyorum. Benim ihtiyacım olan daha fazla kuvvet+hacim+kondisyon+patlayıcı kuvvet. Şuan profesyonel olarak hentbol oynuyorum. Yaptığım sporda oyunkurucu mevkinde oynadığım için daha rekabete girmek zorunda kalıyorum. Hücümda seni itip çekmelere karşı dengeni korumalısın sağlam durmalısın ve savunmada güclü oyuncuları tutabilmen gerekiyor. Dolayısıyla yaptığım spor çok efor harcatıyor. Mesela mücadele ettiğimiz takımlardaki elit sporcular 120-140 kg arası bench press yapabiliyor. Aynı zamanda hacimliler kondisyonlarıda fena değil. Ben ise yıllardır çalışmama rağmen 80 kgın üstüne çıkamadım. Yarım Squatta 200 kg a kadar çıkabildim deftlift 90kg fakat kollarım zayıf ve uzun. Kolumu ölçtüğümde 34-36 cm arasında kalınlığı değişiyor. Yaptığımız programı özetle yazmak gerekicekse,

Pazartesi: Sabah Fitness + akşam top antrenmanı
    Salı: Akşam top
    Çarşamba: Sabah fitness + akşam top
    Perşembe: Akşam top
    Cuma: Sabah ağırlık Akşam hafif top antrenmanı(Deplasman yolculuğuna cıkacağımız zaman yada cumartesi günü maç olduğu zaman cuma günleri fitness yapmıyorum.)

Kabataslak yıllardır çalıştığımız program böyle. Top antrenmanları kondisyonları dayalı ve fitnessa göre çok daha yorucu oluyor. Bazı kamplarda hergün halter ve ağırlık topuyla çalışma yaptığımızıda oluyor. Fakat hacim kazanma olmuyor. Şimdi fitnesstaki ağırlıklarımı arttırmak için 5x5 stronglifts programını uygulamayı düşünüyorum. Sizce seviyem nedir? Nasıl çalışmayalım? önerebileceğiniz yüksek kalorili beslenme programı var mı? Tecrübeli arkadaşlar yazarlarsa çok sevinirim.

2. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Sorunuzla ilgili değil ancak sizin gibi hentbolcu biriyle karşılaşmışken sormak istedim :) seneye besyo sınavına gireceğim ve takım branşı seçmek zorundayım (basketbol, futbol hentbol veya voleybol) hiç biriyle uğraşmadığım için hangisine çalışcağıma karar veremedim ancak bildiğim kadarıyla basket ve futbol sınavları ilgiden dolayı daha zor oluyormuş. Yani hentbol voleybol arasında kaldım. Sizce hentbola çalışmaya başlasam başarılı olabilir miyim :D yani sonuçta onun sınavına katılcak bir sürü var katılanlara göre baraj belirleniyor :) ortalamanın üstüne çıkabilir miyim ? daha 10 ayım felan var top kontrolu felan zor mudur ? :) 4 yıl önceninde olsa genel olarak benzer parkurlar var :) böyle bir parkura yönelik çalışmam lazım.

birde hentbol için kendi başıma internetten tekniklerine bakarak çalışabilir miyim ? yoksa illa bilen birisi tarafıyla mı yapmam lazım :D yani teknik hatalardan dolayı elenmemek için :)
    Sizin sorunuzla ilgilde 5x5 yapmıştım başka sporlarla ilgilenenler için çok iyi bir program. kuvvet-hacim içinde iyi :) bir çok amaca yönelik :) başlangıç-orta seviye için ideal bir program yani sizede uygundur. Seviyeniz nedir derken anlayamadım :D program içinse zaten (5x5in alternatifleri olduğu için değişebilir) orda belirtilir şu tekrarda kaldırabildiğin maks ağırlıkla başlarsın felan diye :)
    yüksek kalorili beslenme programı internette veya forumda aratırsanız bulabilirsiniz ancak en iyisi kendinizin yapması :D sağlıklı karbonhidrat ve protein kaynaklarına abanın işte :D :D eğer isterseniz yemek tarifleri konusundan kilo almak isteyenler felan için paylaşılan yüksek kalorili yemeklere bakabilir onlarıda tüketebilirsiniz :)

3. Yiğit42k

Yiğit42k Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Programı uygulamaya başlayacağım tavsiye için teşekkürler. Sizin sorununuza cevap olarak. Selçuk Üni BESYO 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca doğal olarak hentbol branşından girdim. Sana tavsiyem bir hentbol topu bulup kendin düz bir zeminde parkur kurarak videodaki gibi driplik yaparak hızlandır. Steps yapmamaya ve topu kaçırmayaya dikkat et. Zaman sınavda önemli olduğu için birçok pratik yaparak geliştir. Futbolcu olupta hentbol bıranşından giren arkadaşlarım bile oldu :) Öbür bıranşlara göre az kişi girdiği için avantajı var. Sınav sırasında slolomları sakın devirme, benim bildiğim diskalifiye olursun. Topla isabet çalışması yap . Kalenin köşelerindeki deliklerden geçirmelisin. Her hareketten alıcağın puan farklı olduğu için hepsinden pratik yapman tavsiyemdir.

abseto bunu beğendi.
  4. abseto

abseto Üye

Beğenileri:
    549
    Ödül Puanları:
    123
    Teşekkürler :) zaten marmaradaki adamla konuştuğumda o da katılan az olduğundan en kolay olanın hentbol olduğunu söyledi :) artık bi hentbol topu alıp haftada 2 gün çalışırım :) son 3-4 ay kala zaten besyo kurslarına gideceğim için orda daha iyi deneme şansım olur :)

Sayfayı Paylaş